Nyári diákmunka 2023
10 éve minden nyár elején meghirdetésre kerül az a munkaerőpiaci program, melynek célja hogy bértámogatást nyújtson azon munkáltatók részére, akik 16-25 év közötti nappali tagozatos diák vagy egyetemi hallgatót alkalmaznak. Az idén ez ,,Nyári diákmunka 2023.” címen került kihirdetésre.
A program célja, hogy a fiatalok munkatapasztalat szerzését elősegítse és bevezesse őket a munka világába. Ezzel együtt pedig a fiatalkori inaktivitás is csökkenthető.
Nyári diákmunka 2023 jelentkezési feltételei
A leendő fiatal munkavállalóknak a következő feltételeknek kell megfelelniük:
- 16-25 év közöttiek
- nappali tagozatos diák, vagy egyetemi hallgató
- 06.15-e után kéri a nyilvántartásba vételét, mint szolgáltatást kérő a Kormányhivatal Foglalkoztatási Osztályán
- foglalkoztatásra irányuló (pl. munkaviszony), vagy vállalkozási jogviszonnyal (EV, társas vállalkozó) nem rendelkeznek
A „Nyári diákmunka 2023” program keretében munkáltató lehet:
- az önkormányzat: az önkormányzati diákmunka esetén a bértámogatás a munkabér 100 %-a, maximum 2 hónapra (2023.07.01-2023.08.31), és legfeljebb napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. Így a támogatási összeg maximuma:
- szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén 174.000 Ft/hó
- szakképzettséget igénylő munkakör esetén 222.300 Ft/hó
- Mezőgazdaság, vendéglátás vagy turizmus területén működő vállalkozások: esetükben szintén maximum 2 hónapra (2023.07.01-2023.08.31), legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatással járó munkaviszony támogatható. Bértámogatásként a munkabér összegének 75 %-a kerül kifizetésre. A támogatási összeg maximuma megegyezik az önkormányzati diákmunkánál írt összegekkel:
- szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén 174.000 Ft/hó
- szakképzettséget igénylő munkakör esetén 222.300 Ft/hó
Mind a két érintett munkáltatói kör esetén igaz, hogy amennyiben a munkaidő kevesebb, mint a fent írtak, akkor a támogatás is csak időarányosan jár. Az így kapott támogatás csekély összegű támogatásnak (de minimis) minősül, és vonatkoznak rá az adott ágazatra érvényes összegbeli korlátok.
Nyári diákmunka 2023 kérelem beadása
A támogatási kérelmet a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett nyomtatványon kell beadni a kérelmező munkáltató székhelye / telephelye szerint illetékes járási hivatalhoz. Aki elektronikus ügyintézésre kötelezett, az az e-papír szolgáltatás használatával tudja benyújtani a kérelmet. A beadandó dokumentumok: egy egyszerű 1 oldalas kérelem, valamint egy munkaerőigény bejelentő lap.
A benyújtás során az alábbiak választandók az e-papír felületén legördülő menüből:
- Témacsoport: Kormányhivatali ügyek
- Ügytípus: Foglalkoztatási támogatások, közfoglalkoztatás és egyéb állami foglalkoztatási feladatok
- Címzett: Az illetékes járási/fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztálya
- Tárgy: Nyári diákmunka támogatása
A támogatást a Hivatal csak akkor állapítja meg, ha a tervezett foglalkoztatás megfelel a jogszabályokban, valamint a munkaerőpiaci programban meghatározott feltételeknek, és nem áll fenn kizáró körülmény. Ebben az esetben a járási hivatal kezdeményezi a támogatottal a hatósági szerződés megkötését a támogatás folyósítása érdekében. Ez a kérelmező KÜNY tárhelyére vagy Cégkapujára a hatósági szerződés megküldésével valósul meg. A hatósági szerződést a munkáltatónak elektronikus aláírással ellátva vissza kell küldenie a Foglalkoztatási Osztálynak.
Támogatás folyósítása
A támogatás folyósítása utólagos elszámolással történik. Ehhez az elszámoló lapot a tárgyhót követő hó 12. napjáig mellékletekkel együtt be kell nyújtania a munkaadónak. A támogatás folyósítása jellemzően az elszámoló lap benyújtását követően 25-e körül szokott megtörténni.
A diák foglalkoztatásával kapcsolatos egyéb tudnivalók
A diák normál munkaviszony keretében lesz foglalkoztatva, a bérére ugyanazok a törvényi feltételek vonatkoznak, mint egy felnőtt esetében. Mivel 25 év alatti, így a jövedelme SZJA mentes lesz, csak a társadalombiztosítási járulék (18,5 %) kerül levonásra a bruttó munkabéréből.
Amennyiben napi 8 órás munkaviszonyban bruttó 232.000 Ft lesz a bruttó havibére, akkor 189.080 Ft lesz e nettó bére. Mivel munkaerőpiacra lépőnek fog minősülni, a munkáltatónak nem lesz szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége. Egy turisztika tevékenységű cég esetében pedig a bruttó bér 75 %-a kerül támogatásként folyósításra, tehát 174.000 Ft.
Egy korábbi cikkemben részletesen felsoroltam, hogy amennyiben a diák még nem töltötte be a 18-ik életévét, akkor a Munka Törvénykönyve alapján speciális szabályok vonatkoznak rá.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a diáknak az így szerzett jövedelméről SZJA bevallási kötelezettsége lesz.
Ha érdekelnek hasonló, a könyvelők mindennapi életében előforduló témák, akkor szemezgess további írásaimból, vagy kövesd Facebook oldalamat.
Tisztelt Klára
Azután érdeklődnék hogy valójában hány éves kortól foglalkoztatható a diák. Egyes helyeken 15 évet írnak, míg máshol 16 éves kort. Válaszát előre is köszönöm
Magdolna
Kedves Magdolna! A Munka törvénykönyve által meghatározott általános korhatár a munkavállalásnál a 16 év. Ettől eltérően a 15-ik évét betöltött diák is foglalkoztatható iskolai szünetben. A 18 év alattiak munkavállalásáról itt is olvashat még: https://egykonyveloelete.hu/18-ev-alatti-munkavallalo-foglalkoztatasa/