Nyári diákmunka 2023
10 éve minden nyár elején meghirdetésre kerül az a munkaerőpiaci program, melynek célja hogy bértámogatást nyújtson azon munkáltatók részére, akik 16-25 év közötti nappali tagozatos diák vagy egyetemi hallgatót alkalmaznak. Az idén ez ,,Nyári diákmunka 2023.” címen került kihirdetésre.
A program célja, hogy a fiatalok munkatapasztalat szerzését elősegítse és bevezesse őket a munka világába. Ezzel együtt pedig a fiatalkori inaktivitás is csökkenthető.
Nyári diákmunka 2023 jelentkezési feltételei
A leendő fiatal munkavállalóknak a következő feltételeknek kell megfelelniük:
- 16-25 év közöttiek
- nappali tagozatos diák, vagy egyetemi hallgató
- 06.15-e után kéri a nyilvántartásba vételét, mint szolgáltatást kérő a Kormányhivatal Foglalkoztatási Osztályán
- foglalkoztatásra irányuló (pl. munkaviszony), vagy vállalkozási jogviszonnyal (EV, társas vállalkozó) nem rendelkeznek
A „Nyári diákmunka 2023” program keretében munkáltató lehet:
- az önkormányzat: az önkormányzati diákmunka esetén a bértámogatás a munkabér 100 %-a, maximum 2 hónapra (2023.07.01-2023.08.31), és legfeljebb napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. Így a támogatási összeg maximuma:
- szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén 174.000 Ft/hó
- szakképzettséget igénylő munkakör esetén 222.300 Ft/hó
- Mezőgazdaság, vendéglátás vagy turizmus területén működő vállalkozások: esetükben szintén maximum 2 hónapra (2023.07.01-2023.08.31), legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatással járó munkaviszony támogatható. Bértámogatásként a munkabér összegének 75 %-a kerül kifizetésre. A támogatási összeg maximuma megegyezik az önkormányzati diákmunkánál írt összegekkel:
- szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén 174.000 Ft/hó
- szakképzettséget igénylő munkakör esetén 222.300 Ft/hó
Mind a két érintett munkáltatói kör esetén igaz, hogy amennyiben a munkaidő kevesebb, mint a fent írtak, akkor a támogatás is csak időarányosan jár. Az így kapott támogatás csekély összegű támogatásnak (de minimis) minősül, és vonatkoznak rá az adott ágazatra érvényes összegbeli korlátok.
Nyári diákmunka 2023 kérelem beadása
A támogatási kérelmet a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett nyomtatványon kell beadni a kérelmező munkáltató székhelye / telephelye szerint illetékes járási hivatalhoz. Aki elektronikus ügyintézésre kötelezett, az az e-papír szolgáltatás használatával tudja benyújtani a kérelmet. A beadandó dokumentumok: egy egyszerű 1 oldalas kérelem, valamint egy munkaerőigény bejelentő lap.
A benyújtás során az alábbiak választandók az e-papír felületén legördülő menüből:
- Témacsoport: Kormányhivatali ügyek
- Ügytípus: Foglalkoztatási támogatások, közfoglalkoztatás és egyéb állami foglalkoztatási feladatok
- Címzett: Az illetékes járási/fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztálya
- Tárgy: Nyári diákmunka támogatása
A támogatást a Hivatal csak akkor állapítja meg, ha a tervezett foglalkoztatás megfelel a jogszabályokban, valamint a munkaerőpiaci programban meghatározott feltételeknek, és nem áll fenn kizáró körülmény. Ebben az esetben a járási hivatal kezdeményezi a támogatottal a hatósági szerződés megkötését a támogatás folyósítása érdekében. Ez a kérelmező KÜNY tárhelyére vagy Cégkapujára a hatósági szerződés megküldésével valósul meg. A hatósági szerződést a munkáltatónak elektronikus aláírással ellátva vissza kell küldenie a Foglalkoztatási Osztálynak.
Támogatás folyósítása
A támogatás folyósítása utólagos elszámolással történik. Ehhez az elszámoló lapot a tárgyhót követő hó 12. napjáig mellékletekkel együtt be kell nyújtania a munkaadónak. A támogatás folyósítása jellemzően az elszámoló lap benyújtását követően 25-e körül szokott megtörténni.
A diák foglalkoztatásával kapcsolatos egyéb tudnivalók
A diák normál munkaviszony keretében lesz foglalkoztatva, a bérére ugyanazok a törvényi feltételek vonatkoznak, mint egy felnőtt esetében. Mivel 25 év alatti, így a jövedelme SZJA mentes lesz, csak a társadalombiztosítási járulék (18,5 %) kerül levonásra a bruttó munkabéréből.
Amennyiben napi 8 órás munkaviszonyban bruttó 232.000 Ft lesz a bruttó havibére, akkor 189.080 Ft lesz e nettó bére. Mivel munkaerőpiacra lépőnek fog minősülni, a munkáltatónak nem lesz szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége. Egy turisztika tevékenységű cég esetében pedig a bruttó bér 75 %-a kerül támogatásként folyósításra, tehát 174.000 Ft.
Egy korábbi cikkemben részletesen felsoroltam, hogy amennyiben a diák még nem töltötte be a 18-ik életévét, akkor a Munka Törvénykönyve alapján speciális szabályok vonatkoznak rá.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a diáknak az így szerzett jövedelméről SZJA bevallási kötelezettsége lesz.
Ha érdekelnek hasonló, a könyvelők mindennapi életében előforduló témák, akkor szemezgess további írásaimból, vagy kövesd Facebook oldalamat.
Hasznosnak találta? Támogassa heti rendszerességű hírlevelem, hogy továbbra is értékes tartalmakat készíthessek Önöknek!
Tisztelt Klára
Azután érdeklődnék hogy valójában hány éves kortól foglalkoztatható a diák. Egyes helyeken 15 évet írnak, míg máshol 16 éves kort. Válaszát előre is köszönöm
Magdolna
Kedves Magdolna! A Munka törvénykönyve által meghatározott általános korhatár a munkavállalásnál a 16 év. Ettől eltérően a 15-ik évét betöltött diák is foglalkoztatható iskolai szünetben. A 18 év alattiak munkavállalásáról itt is olvashat még: https://egykonyveloelete.hu/18-ev-alatti-munkavallalo-foglalkoztatasa/