Még (már csak?) három hét van vissza májusból, a 2025-ös év zárási munkáinak lassan a végére érünk. Az SZJA bevallásokra már alig 1,5 hét maradt, tipikusan ilyenkor kerülnek elő a rég nem látott ismerősök, a „van egy perced?” és a „ránéznél a bevallási tervezetemre?” és hasonló kérésekkel. Bennem ez mindig olyan érzést kelt, mint amikor az ezer éve nem látott ismerős meghív egy kávéra: ez neki fontos, nem nekem. Ismerős a helyzet, ugye?

A héten egyetlen konkrét határidőnk 12-én a 2608-as járulékbevallás és a kapcsolódó adók, járulékok befizetése. Természetesen a KATA-sok se feledkezzenek meg a tételes adó befizetéséről, amelyhez bevallás nem kapcsolódik. Ugyanakkor, ha olyan körülmény áll fenn, amely alapján mentesül az áprilisra fizetendő KATA megfizetése alól, akkor az erre vonatkozó bejelentést se felejtsük el megtenni a T101E nyomtatványon.

A továbbiakban pedig haladnunk kell az ÁFA-val, az utolsó SZJA bevallásokkal és persze a beszámolókkal, iparűzési adó bevallásokkal. Így most én is csak pár rövid hírrel készültem nektek.

Az Országgyűlés szombaton (05.09-én) elfogadta a 2026. évi XIV. törvényt, mely a kihirdetett veszélyhelyzeti rendeleteket törvényi szintre emelte. A törvény a Magyar Közlöny 44. számában jelent meg. Közel 50 oldal, így lesz mit átnézni, bár elvileg ebben érdemi változás nincs, csak a veszélyhelyzet alatt alkalmazandó kormányrendeletek épülnek be a megfelelő törvényi helyekre. Egy nagyon rövid összefoglaló itt található: https://jogaszvilag.hu/napi/torvenyeket-fogadott-el-alakulo-ulesen-az-uj-orszaggyules/

Remélem győzzük majd a szokásos teendőink mellett a várhatóan rengeteg jogszabálymódosítás feldolgozását. Ha neked is van olyan ötleted, amivel jobbá tehetnénk az adórendszert, akkor írj Ruszin Zsoltnak a ruszin.zsolt@mkoe.hu email címre. Az MKOE által összeállított javaslatcsomag itt olvasható: https://mkoe.hu/blog/tobb-mint-150-javaslat-egy-mukodokepesebb-adorendszerert/

Könyvelőként az egyik érthetetlen dolog számomra, hogy a NAV-os jövedelemigazolás és a „nullás” igazolás miért nem kérhető valamelyik online felületen. Valószínűleg ezek a magánszemélyek által leggyakrabban kért igazolások. Ennek megvalósítása felé történt most egy lépés: azok, akik rendelkeznek DÁP mobilalkalmazással, a DÁP weboldalán (!) a következő célokra tudnak igazolást kérni:

  • Otthon Start 3%-os hitel
  • Babaváró támogatás
  • CSOK

Az online igénylés lehetősége kizárólag magánszemélyek számára elérhető el, egyéni vállalkozók nem tudnak élni vele. A kérelmek itt érhetők el:

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

Egy érdekesség így a levelem végére: 2026.05.06. előtt több mint 4 éve nem volt olyan erős a forint, hogy az euró árfolyama 360 forint alatt legyen. Persze attól függ, örülünk-e neki, hogy éppen forintot kell euróra váltanunk vagy euróban számlázunk.

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Elérkeztünk a zárási feladataink utolsó hónapjához. Azt gondolom ilyenkor már mindenkinek minden perce be van osztva. Így különösen rosszul esik, hogy ma és holnap (05.04-05.05.) a NAV háttérrendszerének karbantartása miatt esetenként kisebb kiesés és lassulás (mármint a NAV szavajárása alapján) várható a következő rendszerekben: NAV Felhasználókezelő, Online Számla rendszer (OSA), Online Számlázó program, eÁFA-program. Ugyan mikor máskor kellene a NAV háttérrendszerét karbantartani 2 napig napközben is, mint májusban, ráadásul hónap elején… szóval ha semmi nem működik, akkor nem nálad van a hiba.

A héten a bérszámfejtésé a főszerep számos egyéb teendőnk mellett. Mivel május 10-e vasárnapra esik, így kíváncsian várom, hogy az áprilisi új belépő dolgozókra vonatkozó szochó-kedvezmény igazolások vajon mikor fognak érkezni? Esetleg május 8-án, pénteken, munkaidő után…? Sajnos ez a tapasztalat hosszú évek óta undecided

Az, hogy ez az igazolás automatikusan elkészüljön és kiküldésre kerüljön a foglalkoztatók számára – mondjuk 5-8 napon belül – szerintem sima informatikai kérdés és fejlesztés lenne. Az MKOE összeállított egy több mint 150 adótechnikai, adójogi és ügyviteli javaslatot tartalmazó csomagot, és most, a hírlevél írásakor javasoltam ennek a fejlesztésnek a megvalósítását is. Ha neked is van olyan ötleted, amivel jobbá tehetnénk az adórendszert, akkor írj Ruszin Zsoltnak a ruszin.zsolt@mkoe.hu email címre. A javaslatcsomag itt olvasható: https://mkoe.hu/blog/tobb-mint-150-javaslat-egy-mukodokepesebb-adorendszerert/

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

Nem írtam még a májusi üzemanyagárral kapcsolatban, és emiatt hiányérzetem is támadt. Ránézve a NAV honlapjára azt láttam, hogy még nem frissítették az erre vonatkozó infókat, még mindig csak az áprilisi látható. Így megkerestem a NAV közleményét a Hivatalos Értesítőben, ahol meglepve tapasztaltam, hogy kétféle üzemanyagár található:

  • A 2026. március 10-étől a védett árra jogosult adózók a piaci árszabás helyett a védett árat alkalmazhatják a költségelszámolás során. Ez benzin esetében 595 Ft/l és a gázolajnál 615 Ft/l.
  • A NAV-közlemény szerint aki nem jogosult a védett árra, az számla nélkül a közzétett piaci árszabást veheti figyelembe: benzin 704 Ft/l, gázolaj 802 Ft/l.

Ez azért érdekes, mivel az SZJA tv pontosan definiálja, hogyan kell meghatározni az alkalmazható üzemanyagárat, és ezt egy közleménnyel felülírni nem lehet(ne). Hogy a mostani közleményben szereplő védett/piaci kettősség mennyiben egyeztethető össze ezzel, az már jogértelmezési kérdés. Erről egy rövid, kritikus szakmai összefoglalót itt találtok: https://fairconto.hu/vedett-ar-jogot-alkotott-a-nav/ 

Múlt héten, április 28-án a Kapusegéd szervezésében az időgazdálkodásról beszélgettünk Gábor Tamással. Készült róla felvétel, ami itt érhető el: Könyvelők egymás közt – beszélgetések Lakatos Klárával

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Ez a hét munkanapok szempontjából rövid lesz, hiszen május 1-je péntekre esik. Könyvelőként egyik szemünk sír, a másik nevet: ezt a pénteket akár pihenésre is fordíthatnánk, de tudom, hogy sokan inkább ezt a munkaszüneti napot is munkával fogják tölteni, hiszen ilyenkor lehet jól haladni.

Mivel a hét határidőmentesen telik, lehet haladni a zárásokkal, mind az egyéni vállalkozók, mind a cégek és egyéb szervezetek esetében.

A nyugalmunk megzavarására azért mindig okot ad az általunk használt rendszerek működése. Legutóbb múlt héten a Tárhely felülete változott meg, és kapta meg az Idomsoft informatikusai által ismert „kék design”-t. Az MKOE fellépésének köszönhetően szerencsére fél napon belül visszaállították a megszokott nézetet. A felhasználói felület megváltozása mellett a funkciók is megváltoztak. Örülök annak, hogy ígéret szerint a DÁP arculat végleges bevezetése előtt lesznek szakmai egyeztetések. Reméljük ez tényleg így is lesz.

Múlt héten írtam, hogy 2026.04.16. óta az ONYA-n is elérhető a 25HIPAK nyomtatvány (valamint a 26HIPAK is). Ezt az Új nyomtatványok -> Bevallások -> Egyéb bevallásoknál találjuk. Beadtam próbaként párat ezen a felületen, de továbbra is gyorsabb volt az ÁNYK kitöltés. Külön fejtörést okozott az M-es lapok elérése, mivel először csak az „A” lap töltődik be. Ennek kitöltése után vissza kell lépni a nyomtatványkezelőbe, ahol „Részbizonylat” elnevezéssel tudjuk az önkormányzatos lapo(ka)t kitölteni. Vajon miért nem lehet ez is az ÁNYK-ban megszokott elnevezésű? Valószínűleg nem azok kényszerülnek erre a felületre, akik még életükben nem töltöttek HIPA bevallást… Én vártam volna a használatához egy rövid leírást vagy videót, de semmit nem találtam undecided

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

Az elmúlt időszakban szerencsére kevés, KKV-kat érintő változás jelent meg a Magyar Közlönyben. Sokaknak jó hír, hogy a 87/2026 (IV.23.) Korm.rendelet alapján 2026.07.01-től mégis 0% marad a reklámadó mértéke.

Amennyiben szeretnél 1 órára kikapcsolódni és bekapcsolódni egy izgalmas beszélgetésbe időgazdálkodás témában, akkor április 28-án, kedden 9:30-kor a Kapusegéd szervezésében erről fogok beszélgetni Gábor Tamással. A Facebook esemény regisztrációja itt érhető el: Könyvelők egymás közt – beszélgetések Lakatos Klárával

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

A mai napon beadjuk az első negyedév utolsó bevallásait is, és minden figyelmünket a 2025-ös év zárására fordíthatjuk. Az SZJA bevallásokra pontosan még 1 hónapunk maradt, a cégek és egyéb szervezetek beszámolójára alig valamennyivel több. Közben pedig a politikai események hatására még ki tudja mennyi adópolitikai változás érkezik, amelyet nyomon kell majd követnünk…

Addig is mivel ma 20-a van, gyorsan tekintsük át, hogy mi mindent kell legkésőbb a mai napon beadnunk, elrendeznünk, esetleg egy gyors ellenőrzést végeznünk még:

  • A KIVA bevallások esetén ne felejtsük el: ha valaki az első negyedévben elfogadta a 2025. évi beszámolóját, és abban KIVA-s időszak eredményéből is van osztalékról szóló döntés, akkor azt a KIVA előlegbevallásban szerepeltetni kell függetlenül attól, hogy a tényleges osztalékfizetés megtörtént-e vagy sem.
  • Várnak ránk a havi és negyedéves ÁFA bevallások.
  • Amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (26A60) beadása.
  • A turizmusfejlesztési hozzájárulás. Ne felejtsük el, hogy az éttermek és cukrászdák esetén a 4%-os turizmusfejlesztési hozzájárulás helyett 2%-ot fizetnek az érintett vendéglátással kapcsolatos szolgáltatások után. Ezt a 26TFEJLH nyomtatványon külön sorba kell jelölni, az 1. sor alatt megjelent 5. sorban. A negyedéves bevallásra kötelezetteknek a teljes negyedévre vonatkozóan 2%-os a mérték, ugyanis a 2%-os mértéket a 10/2026 (I.30) Korm.rend 4§ (2) alapján: „hatálybalépésének napját magában foglaló adómegállapítási időszakról teljesítendő bevallások tekintetében kell először alkalmazni.”
  • A 2601-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó. Figyeljük a gépjárműadó határidőre történő megfizetését!
  • Környezetvédelmi termékdíj.
  • Természetesen mindezek befizetéséről is gondoskodni kell, 
  • és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.

Ahogy a bevezetőben is írtam, a 2025. évi SZJA bevallás benyújtására 1 hónapunk maradt. Én az SZJA bevallásokkal egyidejűleg minden egyéni vállalkozóm esetében megvizsgálom, hogy érdemes-e belépni / kilépni a tételes iparűzési adóba, illetve akinél szükséges az iparűzési adó bevallásokat el is készítem és beadom. Tapasztalatom alapján ilyenkor még viszonylag gyorsan feldolgozásra kerülnek, nem úgy, mint a május végi dömpingben.

Ha számodra is „értelmezhetetlennek” tűnik az iparűzési adófolyószámla, és a mai napig nosztalgiázva emlegeted a fővárosit, akkor ebben a cikkemben sok példát és magyarázatot találsz: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

  •  Az ÁNYK tervezett kivezetése kapcsán mindig szóba kerülnek azok a bevallások, amelyeknek ún. M-es lapjaik vannak. Immár a 25HIPAK és a 26HIPAK bevallás is elérhető az ONYA felületén. Nagyon fontos, hogy a benyújtáshoz a meghatalmazásnál az ADÓÜGYEK-en belül a „Jövedelem típusú és egyéb közvetlen adókhoz kapcsolódó ügyek” ügycsoporthoz is jogosultság kell (UJEGYKE-ügycsoport: E/2.).. https://nav.gov.hu/ado/egyeb/A_HIPAK_is_elerheto_az_ONYA_feluleten
  • Az ONYA funkcióinak újabb bővítése a csoportos műveletek lehetősége, amelyről 19 oldalas PDF segédlet jelent meg múlt hét közepén. https://nav.gov.hu/nyomtatvanyok/letoltesek_egyeb/onya-segedletek
  • A mai naptól küldi a NAV az adószámla-értesítőket azon adózóknak, akiknek 5.000 Ft-nál több tartozása vagy túlfizetése van. Ez a tájékoztatás szerint közel 350 ezer adózót érint, így mondhatom, hogy „teleszemetelik” ezzel a tárhelyünket… Én roppant hálás lennék, ha azok nem kapnának, akik fizetik a negyedéves SZJA előleget és emiatt akár több millió Ft-os túlfizetést mutat a folyószámla, miközben az nem valós túlfizetés… https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/u00c9rkeznek-az-adu00f3szu00e1mla-u00e9rtesu00edtu0151k_1

Az elmúlt időszakban szerencsére kevés KKV-kat érintő változás jelent meg a Magyar Közlönyben. A pénteken megjelent 84/2026. (IV. 17.) Korm. rendelet több már ismert gazdasági intézkedést is meghosszabbított. A rendelet a korábbi megszűnési időpontok törlésével fenntartja a lakossági jelzáloghitelek kamatstopját, az élelmiszer- és drogériai árrésstopot, valamint a védett üzemanyagárhoz kapcsolódó szabályokat.

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Időről-időre kapok olyan visszajelzést tőletek, hogy hétfő reggel, kávézás közben ezzel a hírlevéllel kezditek el a hetet. Örülök neki, hogy ez sok könyvelőnél már szinte a heti rutin része, és jól esik ezt olvasni. Ha időd engedi, szívesen olvasok visszajelzéseket. Lehet hogy csak egy reakciót küldök, de engem mindig nagyon feltölt energiával.

Mivel 12-e vasárnapra esett, így ténylegesen ma (04.13-án) esedékesek a következők:

  • El kell készíteni a szokásos havi gyakoriságú 2608-as bevallásokat.
  • Az idei évtől minden egyéni vállalkozónak – aki nem KATA-s – negyedéves lett a 2658-as bevallása, így a megszűnés esetétől eltekintve ez az első alkalom, amikor tucatszámra kell őket készíteni.
  • Szintén most esedékes a negyedéves SZJA előlegek fizetési határideje mind az átalányadózók, mind a VSZJA-sok esetében.

A szokásos bosszantó módon a márciusban újonnan felvett munkavállalók után járó szochó-kedvezmény igazolások pénteken, 10-én érkeztek, nálunk ráadásul már 16 óra után. Én ezek miatt mindig megvárom a járulékbevallások beküldésével a 10-ét. Ez nem azt jelenti, hogy 10-e után kezdem elkészíteni a bevallásokat, hanem hogy küldésre megjelölve várják a beküldést. Ennek több oka is van:

  1. Így „csak” átdolgozom a bevallást és már a helyes adatokkal adom be, nem kell önellenőrizni.
  2. Ha jogosult a munkavállaló után a munkáltató a szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott utáni kedvezményre, és ezt be is állította, akkor önellenőrzéssel nem vehető igénybe a kedvezőbb munkaerőpiacra lépők kedvezménye.
  3. Nap közbeni verzióváltás miatt (ami mostanában sajnos elég gyakori), nem kapok elutasító nyugtát, és nem kell duplán dolgozni. Ezért szeretem a csoportos műveleteket az ÁNYK-ban.

Mivel valahányszor megemlítem a csoportos műveleteket, mindig sok kérdést kapok arról, hogyan kell használni, ezért röviden leírom a menetét. Az ÁNYK-ban minden nyontatvány legyen bezárva.

  • Alapadatok -> középtájon csoportos műveletek -> pipáld be a megjelölés visszavonása mezőt.
  • A hozzáadás gombbal kiválasztod az összes megjelölt 08-ast majd indítás.
  • Utána ugyanitt megjelölés elektr.feladásra.
  • Kiválasztod az összes módosítható 08-ast majd kattints az Indítás gombra.
  • Ekkor az új verziószámmal jelöli meg újra a bevallásokat az ÁNYK.
  • Ez nagyjából egyperces művelet. Ha közvetlenül előtte az ÁNYK frissítve volt, minimális az esélye – velem még sosem fordult elő –, hogy ezalatt a pár perc alatt újabb verzióváltás történjen, és elutasító nyugtát kapj.

Ugyanitt lehet az M lappal rendelkező nyomtatványoknál az A+M lapokat 1 PDF-be nyomtatni a kötegelt nyomtatvány 1 PDF-be lehetőséggel.

A héten április 15-én 2 határidőre hívnám fel a figyelmet:

  1. Ez a gépjárműadó fizetési határideje, ráadásul egyösszegben. Mivel a 04.20-án esedékes 1. negyedéves cégautóadóból csak a határidőben megfizetett gépjárműadó vonható le, így különösen fontos figyelemmel kísérni a befizetését ügyfeleinknél.
  2. Szintén április 15-ig lehet beadni a „Minimálbér emeléshez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó támogatása” program kérelmét. Én ezeket mind beadtam, a többségénél már a támogatói okirat is megérkezett.

Ezek után pedig mivel jövő hét hétfőn 20-a is lesz, így gyorsan tekintsük át, hogy mi mindennel kell még foglalkozni a héten:

  • Nálam a bérekkel együtt elkészültek a KIVA bevallások is, így 20-a előtt már nem kell még egyszer külön újra elővenni a hozzá szükséges adatokat. Ne felejtsük el: ha valaki az első negyedévben elfogadta a 2025. évi beszámolóját, és abban KIVA-s időszak eredményéből is van osztalékról szóló döntés, akkor azt a KIVA előlegbevallásban szerepeltetni kell függetlenül attól, hogy a tényleges osztalékfizetés megtörtént-e vagy sem.
  • Várnak ránk a havi és negyedéves ÁFA bevallások.
  • Amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (26A60) beadása.
  • A turizmusfejlesztési hozzájárulás. Ne felejtsük el, hogy az éttermek és cukrászdák esetén a 4%-os turizmusfejlesztési hozzájárulás helyett 2%-ot fizetnek az érintett vendéglátással kapcsolatos szolgáltatások után. Ezt a 26TFEJLH nyomtatványon külön sorba kell jelölni, az 1. sor alatt megjelent 5. sorban.
  • 2601-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó. Figyeljük a gépjárműadó határidőre történő megfizetését!
  • Környezetvédelmi termékdíj.
  • Természetesen mindezek befizetéséről is gondoskodni kell, 
  • és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Remélem jól teltek az Ünnepek, igazi tavaszi időben volt részünk. Bár nagyon hiányzik a negyedéves hajrában a hosszú hétvége miatt kiesett 2 munkanap, de talán hozott annyi feltöltődést (ha nem dolgoztál), ami átsegít az előttünk álló rengeteg feladaton.

Bár a héten nincs határidőnk, mert 12-e vasárnapra esik, de ténylegesen a jövő hétfőn (04.13-án) esedékes bevallásainkkal elő kell készülnünk a héten. Éppen ezért nézzük is mi mindennel kell foglalkoznunk:

  • El kell készíteni a szokásos havi gyakoriságú 2608-as bevallásokat.
  • Az idei évtől minden egyéni vállalkozónak – aki nem KATA-s – negyedéves lett a 2658-as bevallása, így a megszűnés esetétől eltekintve ez az első alkalom, amikor tucatszámra kell őket készíteni.
  • Szintén most esedékes a negyedéves SZJA előlegek fizetési határideje mind az átalányadózók, mind a VSZJA-sok esetében.

Nálam a bérekkel együtt elkészültek a KIVA bevallások is, így 20-a előtt már nem kell még egyszer külön újra elővenni a hozzá szükséges adatokat. Ne felejtsük el: ha valaki az első negyedévben elfogadta a 2025. évi beszámolóját, és abban KIVA-s időszak eredményéből is van osztalékról szóló döntés, akkor azt a KIVA előlegbevallásban szerepeltetni kell függetlenül attól, hogy a tényleges osztalékfizetés megtörtént-e vagy sem.

Ha te is előre dolgoztál a 08-as bevallásokkal, de beküldeni csak később szoktad, akkor figyelj majd arra, hogy április 1-jén frissítették a nyomtatványt, tehát beküldés előtt ellenőrizd, hogy megfelelő-e a verziószáma (jelenleg 5.0). 

Még nem bevallás, de jövő héten, 04.15-én esedékes a gépjárműadó, ráadásul egyösszegben. Mivel a 04.20-án esedékes 1. negyedéves cégautóadóból csak a határidőben megfizetett gépjárműadó vonható le, így én megkértem az érintett ügyfeleimet, hogy lehetőleg minél hamarabb fizessék be a gépjárműadót. Mióta a gépjárműadó befizetési határideje és a cégautóadó bevallása közötti idő 5 napra csökkent, én mindig így járok el.

Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki ezt kéri, illetve sokan azért, hogy ne felejtsék el, a határozat kézhezvételét követően viszonylag hamar rendezik is az összegét. https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Mar_minden_harmadik_autos_befizette_a_gepjarmuadot

Szintén április 15-ig lehet beadni a „Minimálbér emeléshez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó támogatása” program kérelmét. A MÁK útmutatója, a nyomtatványok és a beadási felület itt érhető el: https://www.allamkincstar.gov.hu/nem-lakossagi-ugyek/Palyazatos_tamogatasok/minimalber-emeleshez-kapcsolodo-szocialis-hozzajarulasi-ado-tamogatas/a-kormany-segiti-a-berek-emeleset—a-vallalkozasok-marciustol-palyazhatnak-a-minimalber-emeles-miatti-kompenzaciora-

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

Március 31-én Adókerekasztalt tartottak, ahol a fő téma az ÁNYK kivezetése voltEnnek kapcsán április 1-jétől az ONYA-n elérhető egy új funkció, a csoportos műveletek. Erről az Adótanácsadók Egyesülete készített egy útmutatót. Véleményem szerint nem ez a funkció fogja megoldani a könyvelők ÁNYK nélküli életét… https://www.adokamara.hu/hirek-szakmai-anyagok/onya-csoportos-muveletek-d2208?

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

A héten beköszönt az április, ráadásul mindjárt egy hosszú hétvégével a Húsvét miatt. Ha a naptárra nézek, egyik szemem sír, a másik nevet: örülök, hogy esetleg lehet(ne) egy 4 napos hosszú hétvége, de ennek az ára szerintem minden könyvelőnél ugyanaz: az előtte lévő napokban bizony előre kell dolgozni, és utána is lesz mit bepótolni. Sajnos ez most a mi életünkben és munkaszervezésünkben a lehető legrosszabb időpont, hiszen az április 2-ai munkanap után a következő 7-én lesz, mindez a negyedéves bevallások idején.

A héten egyedül a kamarai hozzájárulás befizetési határideje esedékes 03.31-ig. Ez egy nagyon megosztó tétel, én a tárgyilagos tájékoztatás híve vagyok a témában.

Bár 2026-ban április 15-ig lehet beadni a „Minimálbér emeléshez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó támogatási” kérelmet, én ezeket is szeretném még a napokban beadni, mert áprilisban a negyedéves bevallások közepette, ezzel már biztos nem szeretnék időt tölteni. A MÁK útmutatója, a nyomtatványok és a beadási felület itt érhető el: https://www.allamkincstar.gov.hu/nem-lakossagi-ugyek/Palyazatos_tamogatasok/minimalber-emeleshez-kapcsolodo-szocialis-hozzajarulasi-ado-tamogatas/a-kormany-segiti-a-berek-emeleset—a-vallalkozasok-marciustol-palyazhatnak-a-minimalber-emeles-miatti-kompenzaciora-

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

A NAV oldalán kiemelten megjelent egy, az ÁNYK kivezetésével kapcsolatos menüpont: https://nav.gov.hu/fooldal-elemei/fooldali-csempek/anyk-atallas . Itt tájékoztatók és segédletek is találhatók, így „ráérős” időnkben ezt is olvasgathatjuk…

Végül hoztam egy olyan lekérdezési lehetőséget, amire rég vártunk: az EFO-sok 120 napjával kapcsolatban eddig nem tudtam olyan lekérdezési lehetőségről, ahol a munkáltató a bejelentés előtt lekérdezhette volna, hogy azon túl hogy jogosult a munkavállalót bejelenteni, a magánszemély oldalról látszik, hogy a 120 napból mennyi lett felhasználva.

Egyik hírlevél olvasóm hívta fel a figyelmet arra, hogy ez már lekérdezhető az ÜPO-n. 

Itt találjátok:

ÜPO belépés ➡️ Foglalkoztatással kapcsolatos bejelentések lekérdezése ➡️ Foglalkoztatóként tett bejelentéseim ➡️ Egyszerűsített foglalkoztatás ➡️ Új munkavállaló adatai

Meg kell adni a munkavállaló következő adatait:

  • adóazonosító jelét
  • nevét
  • TAJ-számát

és a lekérdezés eredményeként megkapjuk, hogy idén hány napot volt bejelentve, és a 120 napból még hány napra jelenthető be. Mindezt PDF-ben és Excelben is letölthetjük.

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Ezen a héten nem vár bennünket olyan határidő, melyet az adóhatóság szabott ki ránk (legalábbis a tipikus kis KKV-k esetében). Éppen elég az ügyfeleinktől érkező s.o.s. SZJA-bevallási és hitelkérelem miatti zárások rangsorolása. Így gőzerővel lehet a zárásokkal, SZJA bevallásokkal és iparűzésiadó bevallásokkal foglalkozni. A negyedéves bevallási határidő előtt ezt az időszakot lehet jól kihasználni ezekre a feladatokra.

Egyedül a kamarai hozzájárulás befizetési határideje esedékes 03.31-ig. Ez egy nagyon megosztó tétel:

  • Van, aki szerint csak akkor fizessük be, amikor a kamara már átadta a NAV-nak, sőt ne is „reklámozzuk” hogy van ilyen fizetési kötelezettség.
  • Mások mindenféle „szépet” üzennek az utalás közlemény rovatában. Ez azt gondolom csak a könyvelőt mosolyogtatja meg, a felsőbb vezetéshez biztos nem jut el.
  • Én ezt mindenkinek a saját belátására bízom, de az ügyfeleimet tárgyilagosan tájékoztatom róla.

Bár 2026-ban április 15-ig lehet beadni a „Minimálbér emeléshez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó támogatási” kérelmet, én ezeket is szeretném még a héten beadni, mert áprilisban a negyedéves bevallások közepette, ezzel már biztos nem szeretnék időt tölteni. A MÁK útmutatója, a nyomtatványok, és a beadási felület itt érhető el: https://www.allamkincstar.gov.hu/nem-lakossagi-ugyek/Palyazatos_tamogatasok/minimalber-emeleshez-kapcsolodo-szocialis-hozzajarulasi-ado-tamogatas/a-kormany-segiti-a-berek-emeleset—a-vallalkozasok-marciustol-palyazhatnak-a-minimalber-emeles-miatti-kompenzaciora-

Ráadásul a 04.12-ei (ami 04.13-án hétfőn határidős) negyedéves bevallások előtt lesz Húsvét (04.03 – 04.06), így ha az ünnep alatt nem szeretnénk dolgozni, akkor jövő héten már kénytelenek leszünk előre dolgozni, amivel csak tudunk.

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

  • Bár a NAV szerint évente félmillióan „felejtenek” el nyilatkozni az adókedvezményekről, azért itt a való életben tudjuk, hogy ez sokszor tudatos döntés: pl. egy gyermekeseknél sokszor hallom indokként, hogy havonta „észre sem vennék” és elköltenék a nekik járó összeget, egyösszegben visszaigényelve viszont ebből finanszíroznak nyáron pl. táborokat. https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Felmillioan_hagyjak_bent_a_kedvezmenyt
  • Azt, hogy milyen egyszerű az eSZJA felületen a családi kedvezmény feltüntetése, egy kis videóban mutatja be a NAV.
  • A bizonyos feltételek mellett adómentes reprezentációval kapcsolatosan 2 tájékoztató is megjelent:
    1. Egy rövid általános: https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Adomentes_is_lehet_az_uzleti_vacsora_
    2. Egy GYIK formájában olvasható. Ez utóbbiban vannak azért érdekes szűkítések, értelmezések, mint pl. ha a számla a rendezvényszervező nevére szól az éttermi, cukrászdai vendéglátásról, akkor ezt a megrendelő felé a számla másolatával kell igazolnia… Ugyanígy a szállodában üzemeltetett étteremre is tartalmaz értelmezési szűkítést a cikk: https://nav.gov.hu/ado/szja/Kerdesek_es_valaszok_az_adomentes_ettermi_cukraszdai_reprezentacios_juttatasrol
  • Március 17-én jelent meg a https://nav.gov.hu/ado/szja oldalon az SZJA bevallással kapcsolatos gyakori kérdések és válaszok. Az SZJA adónemünk „egyszerűségét” mutatja, hogy ez a GYIK csupán 33 oldalas, a bevalláshoz tartozó kitöltési útmutató pedig 358 oldalas… 

Februárban indult velem egy beszélgetéssorozat, Könyvelők egymás közt – Beszélgetések Lakatos Klárával címmel, amely minden hónap utolsó kedden lesz élőben. Ez most 03.31. helyett a héten, 03.24-én lesz a Kapusegéd szervezésében. Izgalmas témánk lesz: az árazás. A Facebook esemény linkje ide kattintva érhető el.

Bár a héten rengeteg dolog vár rám, mégis úgy érzem, hogy jól fog jönni a 2 napos Könyvelőfesztiválon való részvétel. Sok izgalmas előadás lesz, és remélem hoz annyi feltöltődést, hogy könnyebb legyen az utána ránk váró negyedéves zárási időszak.

Azt pedig már gondolom te is érzed, hogy nagyjából csak kettőt kell aludni május végéig laughing

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Múlt héten már pénteken, március 13-án megjelentek az eSZJA felületén a bevallási tervezetek. Remélem nem vagy babonás (péntek 13), de az biztos, hogy olyan nagy volt az érdeklődés, hogy egy idő után a rendszer rengeteget akadozott. Szerencsére még több mint 2 hónap hátra van a bevallási határidőig, így reméljük, hogy az elkövetkezendő napokban már stabilan fog működni a rendszer.

Így a héten el is kezdjük a tervezetek átnézését, hogy kitől milyen igazolások hiányoznak, és bekérjük őket. Az eSZJA felülete erre tökéletes kontroll, ezért nem is szeretünk 03.15. előtt bevallást készíteni… tapasztalataim szerint ugyanis az emberek többsége nem emlékszik minden jövedelmére, kedvezményére.

Mivel már eltelt március fele, így a zárási időszakunk felénél tartunk. Én múlt héten igyekeztem az ÁFA bevallásokkal is haladni, hogy ezen a héten már tudjak a zárásokkal foglalkozni. A negyedéves bevallási határidő előtt ezt az időszakot lehet jól kihasználni erre a feladatra.

Azért nézzük meg, hogy a héten milyen határidők várnak bennünket:

  • A mai napon (03.16.) van a helyi adó előlegek fizetési határideje.
  • Szintén ma (03.16.) még kérhető az SZJA bevallási tervezet postázása SMS-ben vagy NAV-os nyomtatványon. Március 17-étől ez már csak a NAV ügyfélszolgálatain személyesen kérhető. Természetesen aki rendelkezik ügyfélkapuval, vagy ezen időpont után regisztrál, a bevallási tervezethez automatikusan hozzáfér az eSZJA elektronikus felületén.
  • 03.20-án pénteken a szokásos:
    • Havi ÁFA bevallás (2665)
    • Amennyiben volt közösségi ügyletünk, akkor ne felejtsük el a kapcsolódó 26A60 adatszolgáltatást sem.
    • Havi kötelezettek esetén a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevallása is ekkor határidős. Ne felejtsük el, hogy az éttermek és cukrászdák vendéglátással kapcsolatos szolgáltatásai után 2026.02.01-től a turizmusfejlesztési hozzájárulás mértéke 2%. Ezt a 26TFEJLH nyomtatványon külön sorba kell írni, erre szolgál az 1. sor alatt megjelent 5. sor.

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

  • Digitalizálta helyszíni ellenőrzéseit a NAV: ezentúl a sokszor olvashatatlan, kézzel írt papíralapú jegyzőkönyvek tableten készülnek. https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Innovacio_a_terepen_digitalizalta_helyszini_ellenorzeseit_a_NAV
  • Március 10-től kezdte meg a NAV a gépjárműadó határozatok kiküldéséthttps://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/folyamatosan-erkeznek-a-gepjarmuados-hatarozatok
    • Akiknek nincs elektronikus tárhelye, azok postán kapják meg a határozatot.
    • Nem kapnak határozatot azok, akiket egész évre adómentesség illet meg, és ez a NAV nyilvántartásából megállapítható.
    • Nem kapnak levelet azok sem, akiknek mindegyik gépjárműve adómentes.
    • A gépjárműadót egyösszegben, április 15-ig kell befizetni.
    • Automatikusan járó öthavi pótlékmentes részletfizetést magánszemélyek és egyéni vállalkozók vehetik igénybe.
    • A természetes személyeknek (magánszemély, egyéni vállalkozó, őstermelő) a gépjárműadó befizetése a NAV-Mobil Gépjárműadó-menüpontjában vagy a határozatban szereplő link használatával is teljesíthető Ügyfélkapu+ vagy DÁP-azonosítás után.
    • A befizetéshez csekket telefonon a NAV Infóvonalán is lehet igényelni.
  • Ha van olyan ismerősünk, akinek nincs elektronikus elérhetősége, az még a mai napon (március 16-án) kérheti az SZJA bevallási tervezet postázásáthttps://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Meg_ot_napig_kerheto_a_postazas

A Magyar Közlöny 24-es számában megjelent, hogy újabb 6 hónappal meghosszabbították a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet, mely a rendelet szerint 2026.09.07-én veszti hatályát, de a hatálya meghosszabbítható maradt.

2026. március 10-től védett árat vezettek be az üzemanyagok közül az ESZ-95-ös benzinre (595 Ft/liter) és a dízel (gázolajra), mely esetén a maximum ár 615 Ft/liter. Ennek részleteit az 50/2026 (III.9) Korm.rendelet szabályozza, mely már kétszer is módosult: az 53/2026 (III.10) és az 58/2026 (III.12) Korm.rendelet is módosította. Akinek van érintett ügyfele, kicsit sem irigylem őket: a benzinkút üzemeltetőjét számos adminisztrációs, adatszolgáltatási és jogszabályi kötelezettség terheli. A szabályok betartását kiemelten ellenőrzi a NAV, íme néhány ehhez kapcsolódó tájékoztató:

Alig indult el az ÜPO-n a Vállalkozói Ügysegéd, múlt héten robbant a hír, hogy 2027.01.01-től az egyéni vállalkozók nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat a területi gazdasági kamarák veszik át a NAV-tól. Ez számomra egy cseppet sem örömhír, hiszen még ha némi nehézség árán is, de végre erre is érvényes volt a NAV-os meghatalmazásunk. Jövőre pedig valószínűleg kezdődhet elölről a meghatalmazások gyártása, újabb felület megismerése. Szóval a szokásos „adminisztrációcsökkentés” undecided

Részletek a 03.13-án megjelent 2026. évi III. törvényben találhatók, illetve a Kamara híreiben: https://mkik.hu/hirek/parlamenti-igen-a-kormany-es-az-iparkamara-kozotti-megallapodasra

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

A héten a szokásos márciusi rutin szerint haladunk majd, én szeretnék az ÁFA-k nagy részével elkészülni péntekig, hiába csak jövő pénteken lesz a határidő. Mivel 03.15-én megjelennek az SZJA bevallási tervezetek is, így jövő héttől majd kezdődhet az ügyfelektől a hiányzó igazolások beszerzése is… aztán azt vesszük észre, hogy a márciusnak is vége.

Múlt héten még a bérszámfejtés volt a fókuszban, és bár a járulékbevallás csak ezen a héten csütörtökön (03.12.) esedékes, gondolom te is elkészültél már a bérszámfejtésekkel. Így is még várhatjuk 03.10-én a szokásos szocho kedvezmény igazolásokat a NAV-tól. Az egyéni vállalkozók negyedéves bevallási gyakoriságát pedig még szokni kell, ne felejtsd el, hogy már nem csak az átalányadózók, hanem a VSZJA-sok is negyedéves bevallási gyakoriságúak.

Erre a NAV is felhívta a figyelmet, nem csak a honlapján, hanem a FB oldalán is. Ahogy február végén már borzolta a kedélyeket az elhíresült „A suszter cipője mindig lyukas” mondatuk, úgy a negyedéves bevallásról szóló posztjuk sem sikerült elsőre tökéletesen: a 2658-ason belül a lapok elnevezése módosult (AT-ról EV-re), ezzel szemben a FB poszt új nyomtatványokról (!) írt. Ezt azóta lecserélték „nyomtatványelnevezéseknek”, de nem szívesen lennék most a FB posztokért felelős személy helyében: 1 héten belül 2 ilyen hiba szerintem nem vet túl jó fényt rá…

Szerencsére a honlapon tudták, hogyan kell közzé tenni ezt a hírt: https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Az_egyeni_vallalkozoknak_mar_csak_negyedevente_kell_bevallani_a_tb-jarulekot_es_a_szochot

A járulékbevalláson túl itt az idő a helyi adó folyószámlák értelmezésének és az ügyfelek értesítésének a 03.16-án esedékes összegekről. Ha úgy érzed, hogy könnyebb a padlóra letenni és úgy elmenni ezen a fajta folyószámlán, akkor olvasd el a sok példát tartalmazó korábbi cikkemet, szerintem segíteni fog: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/

Közben persze már haladni kell az ÁFA-val, és ahogy a bevezetőben is írtam, ezzel szeretnék nagyjából elkészülni a héten. Sajnos erre a határidőkben zsúfolt időszakra hozták előre az idei évben a „Minimálbér emeléshez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó támogatása” program beadási határidejét. Érdekesség, hogy nálunk több olyan ügyfél is szeretné megigényelni, akár 1-2 főre, akik ezt tavaly nem kérték azzal az indokkal, hogy nem ér annyit az adminisztráció…a mögöttes indokokat gondolom mindenki sejti. Nézzük, miről is van szó!

Aki még emlékszik: 2024 novemberében hároméves bérmegállapodást kötöttek a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek. Ennek része volt, hogy a vállalkozások azon munkavállalóik után, akiknek az alapbére 2024. szeptember 1. és november 15. közötti időszak bármely időpontjában legfeljebb az akkori minimálbér (290.800 forint) volt, 2025 és 2027 között mindig az előző évi minimálbérhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó (szocho) összegét fizetik meg.

NAV honlapján múlt héten megjelent tájékoztatók közül néhány:

A Magyar Közlöny 24-es számában megjelent, hogy újabb 6 hónappal meghosszabbították a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet, mely a rendelet szerint 2026.09.07-én veszti hatályát, de a hatálya meghosszabbítható maradt.

Ahogy a bevezetőben is írtam, sokan várják, hogy mikor kerül fel az e-SZJA felületére a bevallási tervezet: előreláthatóan vasárnap (03.15-én) már elérhetőek lesznek, így ezekkel is lehet haladni.

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Számomra hihetetlen, hogy már 2 hónap eltelt ebből az évből (de vajon mikor…?). Időarányosan kész vagy a beszámolók és SZJA bevallások 40%-ával? Elárulom, én sem… A héten újra kezdődik a szokásos havi rutin, amibe bele kell(ene) illeszteni a beszámolók készítéséhez szükséges egyeztetéseket. Ezen kívül két héten belül megjelennek az SZJA bevallási tervezetek is, így majd kezdődhet az ügyfelektől a hiányzó igazolások beszerzése is…

Ezen a héten biztosan még a bérszámfejtés lesz a fókuszban, bár a járulékbevallás csak jövő héten csütörtökön (03.12.) esedékes. 

A mai naptól (03.02.) új bejelentés már csak az ÜPO-n tehető meg a Vállalkozói Ügysegéden, a régi Webes Ügysegéden már csak a korábban beadott kérelmek érhetők el. https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Marcius_elejeig_hasznalhato_a_Webes_Ugyseged_az_egyeni_vallalkozok_bejelenteseire

Aki még emlékszik: 2024 novemberében hároméves bérmegállapodást kötöttek a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek. Ennek része volt, hogy a vállalkozások azon munkavállalóik után, akiknek az alapbére 2024. szeptember 1. és november 15. közötti időszak bármely időpontjában legfeljebb az akkori minimálbér (290.800 forint) volt, 2025 és 2027 között mindig az előző évi minimálbérhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó (szocho) összegét fizetik meg.

NAV honlapján számos tájékoztató jelent meg:

Az önkormányzatok nagy része már kiküldte az iparűzési adófolyószámlákat. Aki szeretne kicsit előre dolgozni, az ellenőrizheti, hogy a márciusi előlegek jól szerepelnek-e rajta, illetve lehet értesíteni az ügyfeleket is a fizetendő adóról. Ha úgy érzed, hogy könnyebb a padlóra letenni és úgy elmenni rajta, akkor olvasd el a sok példát tartalmazó korábbi cikkemet, szerintem segíteni fog: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/

Ebben az időszakban nagy segítség, ha nem kézzel egyesével kell „átverekedni” magunkat az OHP felületén, hogy hozzájussunk a részletes folyószámlakivonathoz. Erre már több segédprogramnak is van megoldása, én a Kapusegédet használom, amit jó szívvel ajánlok. Amennyiben szeretnéd kipróbálni, használd ezt a regisztrációs linket, így ha később előfizető leszel, akkor az első 3 hónapban a Prémium csomagot az Alap csomag árán kapod meg => Regisztrációs link.

Végezetül, ha szeretnél egy kicsit a könyvelői szakmáról egy beszélgetős műsort hallgatni, vagy akár később a beszélgetésben is aktívan részt venni, akkor minden hónap utolsó keddjén csatlakozz a „Könyvelők egymás közt – Beszélgetések Lakatos Klárával” eseményünkhöz, melyet a Kapusegéd csapatának szervezésében hoztunk létre. Az első részt itt tudod visszanézni => Mi a könyvelő feladata?

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Elérkeztünk február utolsó hetéhez: hihetetlen, hogy a héten már beköszönt a március. Egyre halmozódnak a tennivalók, és ez május végéig így is marad.

Nem várt plusz tennivaló lett a pénzmosási adatszolgáltatás (25PFO), amelynek határideje február 28-a lesz, így aki kapott erre vonatkozó felhívást, de még nem foglalkozott vele, ezt is ütemezze be magának erre a hétre. Ne hagyd az utolsó pillanatra, ugyanis a tapasztalatok alapján az ONYA felülete nem problémamentes sem a kitöltés, sem a beküldés során. Javaslom, hogy kitöltés közben többször ments, illetve beküldés előtt érdemes lementeni is PDF-ben (bár a kérdések nem látszanak benne, csak a válaszok sorszámai, szóval nagyon „informatívra” sikerült… undecided).

Február 25-én lesznek esedékesek a 2025-ös évhez kapcsolódó következő bevallások:

  • 25KATA,
  • a 2025-ös éves ÁFA bevallási határideje és
  • a 2025. évi rehabilitációs hozzájárulás 2501-es elszámoló bevallásé (előlegbevallás csak az első 3 negyedévre kapcsolódott hozzá).

KATA bevallással kapcsolatosan a legfontosabb átgondolni valók:

  • Mi számít bevételnek és mi nem? Figyeljünk különösen a támogatásokra!
  • Mi a bevétel megszerzésének időpontja? Hiszen nem csak banki jóváírás és készpénz átvétellel szerezhet a KATA-s bevételt.
  • Külföldi pénznemben keletkezett bevételt a megszerzés időpontjának MNB árfolyamán kell átszámolni.

KATA bevallásokkal együtt érdemes már az ő iparűzési adó bevallásaikat elkészíteni, illetve ellenőrizni, hogy aki az egyszerűsített „sávos” adót választotta, annak az adóévi bevétele sávon belül maradt, vagy kell majd neki bevallást benyújtania. Így májusban nem kell újra elővenni az anyagaikat embarassed

  • Amennyiben a bevételi adatok alapján más sávba kerül, akkor kell bevallást beadni és a különbözettel 2026.05.31-ig fog elszámolni.
  • Ha sávos adót választott, és a sávhatárt nem lépi át, akkor főszabály szerint bevallást nem kell benyújtani, csak az adót kell befizetni 05.31-ig.
  • Ezt a tényt fel is vezetem az EV-k zárásáról vezetett nyilvántartásomba.
  • Amennyiben pedig az általános szabályok alapján fizeti az iparűzési adót, és nehezen igazodsz el az OHP oldaláról letölthető kivonaton, akkor ebben a régebben íródott cikkemben sok példát találsz az értelmezésére vonatkozóan: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/

Alig léptek hatályba az éttermek versenyképességének javítását szolgáló intézkedések, máris kibővítették az érintettek körét a cukrászdákkal. Az erre vonatkozó rendeletek február 13-án jelentek meg a Magyar Közlöny 17. számában. 

Könyvelőként már felmerült, honnan fogjuk tudni, hogy egy adott XY Kft-nek a  számlája, amire ráírják, hogy éttermi fogyasztás, azt valóban egy étteremnek minősített helyen állították ki, vagy egy büfé számlája. Egyelőre én azt gondolom, hogy ha https://oknyir.kh.gov.hu/ oldalon az üzletek nyilvántartásánál az adott hely adatánál a vendéglátóhely típusa étterem vagy cukrászda, akkor ez alátámaszthatja, hogy maga a hely megfelelt a kormányrendeletben foglaltaknak.

NAV honlapján számos tájékoztató jelent meg:

  • Újabb információs füzetekből jelentek meg a 2026-os verziók.
  • Változik a globális minimumadó bejelentésére szolgáló GLOBE bejelentő lap egyes rovatainak kitöltése: https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nezzen-utana/tudjon_rola/valtozasok-a-globe-nyomtatvany-kitolteseben
  • Aki kéri, hogy az szja-tervezetét postán küldjék, ezt már csak március 16-ig teheti meg. A tervezet március 15-től érhető el az eSZJA/ÜPO felületen. https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Intezze_a_legegyszerubben_online_az_szja-bevallasat_
  • 2026-tól azok, akik több, saját tulajdonú gépjárművet használnak, és ezek különböző meghajtásúak eltérő költségelszámolási módot választhatnak a különböző járműtípusokra (nem egyesével hanem járműcsoportonként) https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Rugalmasabb_koltsegelszamolas_a_gepjarmuhasznalatban
  • Február 19-től mindenki számára elérhető az ÜPO-n az új Vállalkozói Ügysegéd.
    • Az átállás érdekében 2026.03.01-ig mindkét felület működik (a régi Webes Ügysegéd is), március 2-től azonban új bejelentés már csak az ÜPO-n keresztül nyújtható be.
    • Azért, hogy lásd, kihez van a Vállalkozói Ügysegédhez is érvényes meghatalmazásod, az ÜPO-ra belépve a főoldalon ne válaszd ki az ügyfelet, hanem ahogy beléptél, mindjárt kattints a Vállalkozói Ügysegéd csempére, és a megnyíló oldalon fogod látni kinek a nevében járhatsz el.
    • Ha nem látod minden EV ügyfeledet, akinél meghatalmazott vagy, a meghatalmazást ki kell bővíteni a vegyes ügyek – vállalkozói ügyek intézése ponttal is, ha a jövőben szeretnéd az Ügysegédes bejelentéseket is a saját neved alatt intézni.
    • Egyelőre nem problémamentes a működése, reméljük a felmerült hibák hamarosan javításra kerülnek.
    • https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Matol_elerheto_a_Vallalkozoi_Ugyseged
    • Az új Ügysegéddel kapcsolatos információkhoz készült egy gyűjtőoldal: https://nav.gov.hu/fooldal-elemei/fooldali-csempek/uj-ugyseged
  • Felkerült a honlapra a 2026-tól érvényes egyszerűsített munkaszerződés új nyomtatványa. Az idei évtől aki ezt alkalmazza, annak nem elég a ledolgozott órák számát, hanem a munkaidő kezdő- és befejező időpontját is fel kell tüntetni rajta. A bérprogramunk ezt már januárban frissítette, de akinek az ügyfele ezt kézzel tölti, az figyeljen rá. https://nav.gov.hu/nyomtatvanyok/letoltesek_egyeb/adatlap/egyszerusitett_munkaszerzodes

Múlt héten az önkormányzatok már elkezdték küldeni az iparűzési adófolyószámlákat. Aki szeretne kicsit előre dolgozni márciusra, az ellenőrizheti, hogy a márciusi előlegek jól szerepelnek-e rajta, illetve lehet értesíteni az ügyfeleket is a fizetendő adóról.

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Már több mint másfél hónap eltelt az idei 2026-os évből, és kezd bekúszni az érzés, hogy vajon mennyit fogunk május végéig még aludni? A héten a fókuszban az első 2026-ra vonatkozó ÁFA bevallási határidő áll, és a február 25-ei bevallások előkészítése. Persze már csordogálnak az S.O.S. SZJA bevallási igények jövedelemigazolás és hitelfelvétel miatt, ahogy a beszámolókra vonatkozó igények is.

Ehhez a „pár tennivalóhoz” kaptunk még egy plusz pénzmosási adatszolgáltatást (25PFO), amelynek határideje február 28-a lesz, így aki kapott erre vonatkozó felhívást, de még nem foglalkozott vele, ezt is ütemezze be magának.

A NAV PEI tájékoztatása alapján jelenleg nem látszik határidőmódosítás, ezért érdemes a február 28-i határidővel tervezni: https://pei.nav.gov.hu/utmutatok/tajekoztatas-a-nav-penzmosas-es-terrorizmusfinanszirozas-elleni-iroda-altal-a-felugyelete-ala-tartozo-szolgaltatoknak-kuldott-kerdoivrol

Ezen a héten pénteken, február 20-án a következő határidők várnak ránk:

  • 2665-ös ÁFA bevallás benyújtása.
  • Ha volt közösségi ügyletünk, akkor a 26A60 összesítő nyilatkozatot is be kell adni.
  • Havi kötelezettek turizmusfejlesztési hozzájárulása. Ne felejtsük el, hogy az alanyi ÁFA mentesek esetében, ha kell havi ÁFA bevallást benyújtani, akkor a 26TFEJLH-t is be kell adni.
  • NETA bevallás és befizetés.

Jövő héten február 25-én lesznek esedékesek a 2025-ös évhez kapcsolódó következő bevallások:

  • 25KATA,
  • a 2025-ös éves ÁFA bevallási határideje és
  • a 2025. évi rehabilitációs hozzájárulás elszámoló bevallásé (előlegbevallás csak az első 3 negyedévre kapcsolódott hozzá).

KATA bevallással kapcsolatosan a legfontosabb átgondolni valók:

  • Mi számít bevételnek és mi nem? Figyeljünk különösen a támogatásokra!
  • Mi a bevétel megszerzésének időpontja? Hiszen nem csak banki jóváírás és készpénz átvétellel szerezhet a KATA-s bevételt.
  • Külföldi pénznemben keletkezett bevételt a megszerzés időpontjának MNB árfolyamán kell átszámolni.

NAV honlapján számos tájékoztató jelent meg:

Még 1 tipp így a végére: a mai nap (02.16) a határideje az SZJA kedvezményekről szóló igazolások kiadásának (pl. pénztári/nyugdíjcélú befizetések igazolásai). Remélhetőleg mindenki megkapta már ezeket. Nem árt ha megkérjük ügyfeleinket, hogy már most küldjék át ezeket a részünkre, nagy valószínűséggel még könnyebben teljesítik ezt a kérésünket, mint 1 hónap múlva wink

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Múlt héten valószínűleg minden könyvelő 2 nagy feladattal foglalkozott: az egyik a bérszámfejtés volt és a másik a „hírhedt” 25PFO adatlap.

Bár a pénzmosási adatszolgáltatás határideje február 28-a lesz, de az ezzel kapcsolatban kapott levél szerint a beküldés elmaradása befolyásolhatja az ellenőrzésre történő kiválasztást. A szakmai szervezetek felemelték a hangjukat (Adótanácsadók Egyesülete, MINKE, MKOE… ), hogy legalább a határidőt módosítsák egy későbbi időpontra, de egyelőre nincs ezzel kapcsolatban újabb fejleményt. Ugyanakkor mindenki próbál segíteni, van aki ingyenes, bárki számára elérhető anyagot készített, mások pedig csak saját tagjaiknak. Azt viszont ne felejtsük el, hogy vannak kötelező működési szabályok, és vannak egyedi választ igénylő kérdések, ezért mindenki kellő körültekintéssel járjon el a kitöltés során.

Így én továbbra is mindenkit arra biztatok, hogy ne kapkodjon a kitöltéssel, várjon türelemmel, hiszen van még idő, és senki sem szeret feleslegesen dolgozni.

Ehhez a témához kapcsolódik (írtam róla múlt héten), hogy 2026.01.29-től Oroszország is felkerült az EU kiemelt kockázatú harmadik országainak listájára. Érdemes felülvizsgálni, hogy van-e érintett ügyfeled, mert ez esetben magas kockázatba kell sorolni őket.

Ezen a héten még az idei év első hónapjára vonatkozó járulékbevallásé a főszerep. Ne felejtsd el, hogy 2026-tól minden egyéni vállalkozónak a saját magára vonatkozó járulékbevallása, a 2658-as negyedéves gyakoriságúvá vált (VSZJA (!) és átalányadó esetén is).

2608-as 02.05-én frissült a 3.0 verzióra, de ha valakit nem érint, hogy a 800. sor kiegészítésre került a gyakorló ápolók tekintetében az 5 0913 03 04 szakmakóddal és 2,20-as szakmaszorzóval, akkor használhatja az előző 2.0-s verziót is. A héten ennek a bevallásnak a beadása a fő határidőnk 02.12-én, persze előtte 10-éig ki kell fizetni a béreket és várhatjuk a NAV igazolását a munkaerőpiacra lépők szochó kedvezményéhez…

Múlt héten írtam, hogy január 30-án a Magyar Közlöny 12. számában két rendelet jelent meg az 5+1 pontos akcióterv kapcsán az éttermek részére. Ezek:

  1. 10/2026. (I. 30.) Korm. rendelet: Az éttermek versenyképességének javítását szolgáló intézkedésekről
  2. 5/2026. (I. 30.) NGM rendelet: A felszolgálási díj mértékének megállapításáról…

Írtam egy összefoglalót róla, amit MINKE tagok itt tudnak elolvasni: https://www.minositettkonyvelok.hu/ettermek-versenykepesseget-javito-intezkedesek/

Könyvelőként rengeteg kérdés merül fel bennem a téma kapcsán, a cikk pedig csak a szűkszavú joganyag emberi nyelven történő értelmezése. Ahogy az lenni szokott, az élet sokkal színesebb, mint ahogy arra első körben gondoltak. Az első kérdéseim:

  • Könyvelőként honnan fogjuk tudni, hogy az adott számla tényleg étteremből származik? Kinek a felelőssége lesz, ha mégsem?
  • Jóhiszeműen eljárva mi védi a feleket?
  • És ezernyi olyan helyzet merül fel még, amire remélem gyorsan kapunk egy kérdés-válasz tájékoztatót…

NAV honlapján számos tájékoztató jelent meg:

Aki érintett, jó, ha tudja, hogy a vagyonvédelmi szolgáltatási rezsióradíj minimális értéke nettó 4.218 Ft/óra.

Február 6-án végre megjelent a sokak által nagyon várt 2529-es TAO bevallás. Évek óta használok egy egyszerűsített segédtáblát az IPA és TAO levezetésére, ami a kis cégekre ideális: nem kell kézzel számolgatni az iparűzési adó előlegeket, bosszankodni azon, hogy társasági adóban rosszul lett kerekítve. Ezen felül jó kontroll a 461 és 4695 főkönyvi számok év végi egyenlegéhez. 

Ha neked is hasznos lenne, itt tudod elérni: https://egykonyveloelete.hu/termek/2025-evi-ipa-tao-kiva-kalkulator/

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Minden hónapban várom az utolsó hetet, ami határidőmentes, és kicsit tudok azzal foglalkozni, amivel én szeretnék munka terén. Ilyenkor azért csendesebbek a napok, de ez sajnos nem így volt múlt héten… undecided 

Múlt hét szerdán (01.28) teleszórták a könyvelők tárhelyét egy „Pénzmosás elleni eljárás” tárgyú értesítéssel. Ez egy 101 kérdésből álló adatszolgáltatás (25PFO), amelynek határideje 2026.02.28. Az adatszolgáltatás célja a levél szerint:

  • a Pmt. hatálya alá tartozó szolgáltatói szektor kockázatainak felmérése és
  • a szolgáltatók tudatossági szintjének felmérése.
  • Felhívják benne a figyelmet, hogy a kért adatszolgáltatás elmaradása befolyásolja az ellenőrzésre történő kiválasztást.

Ezzel kapcsolatban nem történt előzetes egyeztetés a szakmai szervezetekkel, így mindenkit meglepetésként ért, az egyesek szerint 15.000, mások szerint akár 30.000 érintettnek kiküldött értesítő. A kérdőív feleletválasztós, de nem mindenhol egyértelmű a megfogalmazás sem. A szakmai szervezetek felemelték a hangjukat (Adótanácsadók Egyesülete, MINKE, MKOE… ), hogy:

  • a soron kívüli adatszolgáltatási felhívást vonják vissza,
  • legyen előzetes egyeztetés,
  • szűkebb kört érintsen,
  • ne ebben a határidőkkel zsúfolt, zárási időszakban valósuljon meg.

Így én most mindenkit arra biztatok, hogy ne kapkodjon a kitöltéssel, várjon türelemmel, hiszen van még idő, és senki sem szeret feleslegesen dolgozni.

Főleg, hogy ma (02.02-án) is sok minden határidős, bár gondolom senki nem várta ki az utolsó napot. Mivel erről már sokat írtam az elmúlt hetekben, így már csak tőmondatokban:

  • 25M30-as igazolás és a 2025-ről szóló járulékigazolás kiadása
  • Környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos 2026-ra vonatkozó változásbejelentések és bejelentkezések határideje (ezeket a 26TKORNY adatlapon lehet benyújtani)
  • ún. K-s adatszolgáltatások
  • Fejlesztési tartalékkal kapcsolatban ne feledkezzünk el arról, ha valaki nem használta azt fel határidőben, akkor az igénybevett adókedvezményt és annak késedelmi pótlékát január 31-ig kell megfizetni (nem eltérő üzleti év esetén), míg a bevallása csak 05.31-ig fog megtörténni (2529 vagy 25KIVA nyomtatványon).
  • NEBIH élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének esedékessége.

Bérszámfejtéskor ne felejtsd el, hogy az idei évtől minden egyéni vállalkozónak a saját magára vonatkozó járulékbevallása, a 2658-as negyedéves gyakoriságúvá vált (VSZJA és átalányadó esetén is). Így rutinból ne készítsd el őket, de érdemes egyeztetni az érintett vállalkozókkal, hogy szeretnék-e havonta utalni a járulékot. Tapasztalatom szerint a kis EV-k nem elég tudatosak pénzügyileg ebből a szempontból, és inkább nem negyedévente fizetnének, hanem havonta.

Nem kapott nagy nyilvánosságot, de ha van olyan ügyfeled, aki egyszerűsített munkaszerződést tölt ki az EFO-sokra, akkor jó ha tudod, hogy a nyomtatvány módosult, és 2026-tól a munkaidő kezdő és befejező időpontját is fel kell tüntetni rajta, nem elég csak a ledolgozott munkaórák számát szerepeltetni. Sajnos a NAV honlapján nem találtam frissített munkaszerződés mintát, de pl. az RLB-be ez már bekerült.

Egy másik nagy érdeklődést kiváltó hír: a január 20-a után Nagy Márton által bejelentett 5+1 pontos akcióterv volt az éttermek részére. Ezzel kapcsolatban pénteken (01.30-án) megjelent a Magyar Közlöny 12. számában két külön rendeletben a szabályozás:

  1. 10/2026. (I. 30.) Korm. rendelet: Az éttermek versenyképességének javítását szolgáló intézkedésekről
  2. 5/2026. (I. 30.) NGM rendelet: A felszolgálási díj mértékének megállapításáról…

Most nem írok róla részletesen (szeretném rendesen értelmezni), szerencsére nem túl hosszú egyik rendelet sem, és várhatóan készül majd belőle cikk.

Kicsit visszakanyarodva a pénzmosás témájára: az (EU) 2016/1675 felhatalmazáson alapuló rendelet melléklete alapján 2026.01.29-től Oroszország is felkerült az EU kiemelt kockázatú harmadik országainak listájára. Érdemes felülvizsgálni, hogy van-e érintett ügyfeled.

NAV honlapján számos tájékoztató jelent meg:

A 01.30-ai Hivatalos Értesítőben megjelent, hogy 2026-ban a munkáltató által fizetett, hazautazással kapcsolatos költségtérítés havi felső korlátja 60.886 forint.

Várhatóan a napokban megjelenik majd a 2529-es TAO bevallás is, amit nagyon sokan várnak már, annak köszönhetően hogy a bankok közzétett beszámolót szeretnének látni. Évek óta használok egy egyszerűsített segédtáblát az IPA és TAO levezetésére, ami a kis cégekre ideális: nem kell kézzel számolgatni az iparűzési adó előlegeket, bosszankodni azon, hogy társasági adóban rosszul lett kerekítve. Ezen felül jó kontroll a 461 és 4695 főkönyvi számok év végi egyenlegéhez. 

Ha szeretnéd, itt tudod megrendelni: https://egykonyveloelete.hu/termek/2025-evi-ipa-tao-kiva-kalkulator/

Az ára jelképes, az oldal fenntartásához járulsz hozzá a megrendeléssel.

Bankkártyás fizetéskor automatikus a kiküldés, átutalás választásakor kézzel történik a feldolgozás. Külön köszönöm azoknak, akik ezt már hétvégén megtették embarassed

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam ehhez a héthez is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Elérkeztünk január utolsó hetéhez. Azt gondolom nem vagyok vele egyedül, ha azt mondom ennek a hónapnak az első fele igazán húzós volt munka szempontjából.

Azonban ezen a január 20-a utáni héten sem fogunk unatkozni, hiszen január végéig számtalan egyéb feladat vár bennünket. A határidő 2026.01.31 szombat helyett február 2-a hétfő lesz (bár gondolom senki nem várja ki az utolsó napot wink)

  • A kifizetőknek ki kell adni a 25M30-as igazolást, amely alapján a magánszemély el tudja készíteni az SZJA bevallását, illetve ellenőrizheti a bevallási tervezetben szereplő adatokat. Az előző évhez képest bővült az adattartalma egy új táblázatos résszel, amelyben részletezni kell:
    • összevont adóalapba tartozó jövedelmet,
    • azon belül a három és négy vagy több gyermeket nevelő anyák, a 25 év alatti fiatalok, 30 év alatti anyák szempontjából figyelembe vehető jövedelmeket.
    • Mindezt havi bontásban és soronként az érvényesített kedvezmények típusát és összegét.
  • Szintén ki kell adni a 2025-ről szóló járulékigazolást
  • Környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos 2026-ra vonatkozó változásbejelentések és bejelentkezések (pl. átalány fizetés vagy készletrevétel választása) esetén is jogvesztő határidő január 31-e (ezeket a 26TKORNY adatlapon lehet benyújtani)
  • Még mindig számos, ún. K-s adatszolgáltatás határideje is január 31-e (csak néhány felsorolás jelleggel):
    • K71: társas vállalkozás adatszolgáltatása az adóévben jegyzett tőkéjének felemelését, valamint az általa kibocsátott átváltoztatható kötvény átalakítását követően kibocsátott (megemelt névértékű) összes értékpapírról
    • K72: Adatszolgáltatás a magánszemélyek részére az adóévben értékpapírra vonatkozó jog révén juttatott vagyoni értékről
    • K73: A kifizető adatszolgáltatása a magánszemélyek részére az adóévben kedvezményezett részesedéscsere révén juttatott értékpapírokról
    • K79: A kifizető adatszolgáltatása az Szja. tv. 7. számú melléklete szerinti külföldi személy részére a kifizetett osztalékjövedelemről
    • És még jó pár, szóval érdemes átnézni a listát wink
  • Fejlesztési tartalékkal kapcsolatban ne feledkezzünk el arról, ha valaki nem használta azt fel határidőben, akkor az igénybevett adókedvezményt és annak késedelmi pótlékát január 31-ig kell megfizetni (nem eltérő üzleti év esetén), míg a bevallása csak 05.31-ig fog megtörténni (2529 vagy 25KIVA nyomtatványon).
  • NEBIH élelmiszerlánc felügyeleti díj második részletét is január 31-ig kell megfizetni.

Nem kapott túl nagy figyelmet, hogy 2026-tól módosult a foglalkoztatási igazolás adattartalma. Ezentúl a 30 napot napot meghaladó fizetés nélküli szabadság kezdő és befejező időpontjait, illetve annak jogcímét is ezen kell feltüntetni, és nem külön nyomtatványon. https://nfsz.munka.hu/cikk/3451/Foglalkoztatasi_igazolas

Annál nagyobb érdeklődést váltott ki Nagy Márton által bejelentett 5+1 pontos akcióterv az éttermek részére. Szokás szerint több a kérdésünk, mint a válasz, és „természetesen” várhatóan lesznek olyan elemei, amelyek január 1-től visszamenőleg alkalmazhatóak majd. https://hirado.hu/belfold/gazdasag/cikk/2026/01/21/szazmilliardos-forintos-gyorssegelyt-ad-a-kormany-a-hazai-ettermeknek

NAV honlapon számos tájékoztató jelent meg:

  • Megjelentek a februári üzemanyagárak: benzin: 560 Ft/l, gázolaj: 572 Ft/l. https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/uzemanyag/2026-ban-alkalmazhato-uzemanyagarak
  • Viszonylag kevés szó esik róla, de a 80 és 90 százalékos költséghányad figyelembevételével adózó átalányadózó egyéni vállalkozó és átalányadózó őstermelő jövedelmének bizonyos hitel- és kölcsön felvétele esetén (!) a jövedelem megállapításánál figyelembe vett bevétele 50 százaléka minősül. Ezekben az esetekben bevételigazolás kérhető a NAV-tól, nem a szokásos „sima” jövedelemigazolás. Ezek a következők:
    • CSOK Plusz hitelintézeti kölcsön,
    • Falusi CSOK hitelintézeti kölcsön,
    • babaváró kölcsön,
    • Vidéki Otthonfelújítási Program szerinti otthonfelújítási kölcsön, valamint
    • Otthon Start program keretében biztosított FIX 3%-os lakáshitel.
  • Ugyanakkor a megszokott adó- és jövedelemigazolásokat továbbra is az IGAZOL nyomtatványon, illetve telefonon lehet kérni. Sajnos ez a nyomtatvány még mindig nem érhető el az ONYA-ban, pedig magánszemélyek valószínűleg ezt kérik a legtöbbször.
  • Folytatódik az ONYA népszerűsítése, felkerült egy rövid bemutató róla a Nyomtatványok -> ONYA segédletek menübe ONYA általános bemutató címen.
  • A NAV kommunikációjában megkezdődött az SZJA bevallási szezon. Itt megtekinthető a szokásos határidőkről szóló tájékoztató: https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Szja-bevallasi_hataridok_2026 Aki pedig a szép színes plakát helyett inkább elolvasná: https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Indul_a_2026-os_szja-szezon
  • Ezt kihasználva újra terjednek a NAV nevében emailt küldő adathalászok, akik a 2025-ös adóévre vonatkozó szja-visszatérítésről tájékoztatnak. Ne dőljünk be nekik! https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Vigyazat_adathalaszok_A_NAV_nem_kuld_e-mailt
  • Megjelent egy tájékoztató a személyi kedvezményről is. Én úgy látom, hogy a tömegesen adómentessé váló édesanyáknál azt a legnehezebb megértetni, hogy ha adómentes, akkor ez a kedvezmény nem jár még pluszban számukra. Ugyanis sokan év végén egy összegben igényelték vissza, és most úgy érzik, hogy ezt „elvették” tőlük… ezt ti is tapasztaljátok? https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/A_januari_fizetesben_a_szemelyi_kedvezmeny_is_ervenyesitheto
  • Várhatóan február elején indul a Webes Ügysegédet felváltó Vállalkozói Ügysegéd az ÜPO-n. Lehetőségem volt a tesztelni az új felületet: a jó hír, hogy felépítésében követi a megszokott felületet, így nem kell valami teljesen újat megtanulni. Ugyanakkor ha valakinek régi meghatalmazása van az egyéni vállalkozójától, akkor az új ügyintézéshez majd módosítani kell a meghatalmazásokat, és kiterjeszteni erre a lehetőségre is.

Végezetül pedig a januári bérszámfejtéshez sem árt elkezdeni a felkészülést:

  • A minimálbér és garantált bérminimum miatti munkabér módosításokat (illetve minden egyéb január 1-től érvényes bérmódosítást) át kell vezetni a bérszámfejtő programban is.
  • A különféle SZJA kedvezményekre vonatkozó nyilatkozatokat kiadni és / vagy begyűjteni és szintén rögzíteni. Ne felejtsük el a következőkről:
    • 2025-ben már adhattak le nekünk folytatólagos nyilatkozatot, és ebben az esetben akkor is érvényesíteni kell a kedvezményt 2026-ban, ha nem kaptunk újabb nyilatkozatot!
    • Különösen érdemes a 3 gyermeket nevelő anyák SZJA kedvezményére figyelni, mivel 2025-ben nem lehetett jelölni, hogy folytatólagos a nyilatkozat, de jogszabályi változás miatt annak kell tekinteni 2026-ra vonatkozóan.
    • 30 év alatti anyák kedvezménye teljesen átalakult, így ne járjunk el rutinból!
    • A 2 gyermeket nevelő anyák kedvezménye pedig teljesen új 2026-tól, idén a 40 év alatti anyák kérhetik. Már most sok a tévhit, de szeretném megerősíteni, hogy aki magzat okán 2 gyermek utáni családi kedvezményre jogosult, az ezt az új adókedvezményt csak a gyermek születését követően veheti igénybe! 

Az SZJA bevallás megjelenése után a következő napokban várható tömeges kérdés a „mikor jelenik meg a 2529-es” lesz, ami az elmúlt évek tapasztalata alapján január végére, így erre a hétre várható.

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam számodra erre a hétre is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Remélem a negyedéves bevallásoknál már csak az utolsó simítások vannak vissza, és nincs olyan ügyfeled, aki ma ömleszti rád a decemberi anyagot azzal a kérdéssel együtt, hogy „Mennyi lesz az ÁFA-m, és ugye nyereséges vagyok?” laughing 

Ugyanis holnap, január 20-án már a következő negyedéves bevallások várnak ránk:

  • havi és negyedéves ÁFA bevallások.
  • Amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (25A60) beadása.
  • 2501-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó.
  • Turizmusfejlesztési hozzájárulás havi, illetve negyedéves bevallása.
  • Negyedéves KIVA előleg bevallása.
  • Környezetvédelmi termékdíj 4-ik negyédévi bevallása.
  • Mindezek befizetéséről is gondoskodni kell, 
  • és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
  • A késedelmi pótlék befizetési határideje is most van.

Aki termékdíj esetén termékdíjátalány-fizetésre jogosult – mivel csekély mennyiségű kibocsátónak minősül – és ezt bejelentette határidőben, azoknak a 2025. évi kibocsátásról szintén 01.20-ig kell beadniuk a 25KTA bevallást.

Ne felejtsétek el, hogy rehabilitációs hozzájárulás esetében a IV-ik negyedévről már nem kell előleg bevallást beadni, hanem 2026.02.25. lesz az éves elszámoló bevallás határideje.

Az éves ÁFA bevallás határideje is 02.25 lesz, de ha a befizetendő ÁFA összege az utolsó negyedévben göngyölítetten meghaladja a 250 eFt-ot, akkor ne felejtsük el, hogy értékhatár átlépés miatt azt 2026.01.20-ig kell beadni! Ezt sokan nem figyelik, utána pedig nem értik, hogy miért lesz késett a bevallásuk, és a tartozás miatt még a KOMA-ból is kieshet az ügyfél.

Január 20-a után sem fogunk unatkozni, hiszen január végéig számtalan egyéb feladat vár bennünket. A határidő 2026.01.31 szombat helyett február 2-a hétfő lesz (bár gondolom senki nem várja ki az utolsó napot wink)

  • A kifizetőknek ki kell adni a 25M30-as igazolást, amely alapján a magánszemély el tudja készíteni az SZJA bevallását, illetve ellenőrizheti a bevallási tervezetben szereplő adatokat. Az előző évhez képest bővült az adattartalma egy új táblázatos résszel, amelyben részletezni kell:
    • összevont adóalapba tartozó jövedelmet,
    • azon belül a három és négy vagy több gyermeket nevelő anyák, a 25 év alatti fiatalok, 30 év alatti anyák szempontjából figyelembe vehető jövedelmeket.
    • Mindezt havi bontásban és soronként az érvényesített kedvezmények típusát és összegét.
  • Szintén ki kell adni a 2025-ről szóló járulékigazolást
  • Környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos 2026-ra vonatkozó változásbejelentések és bejelentkezések (pl. átalány fizetés vagy készletrevétel választása) esetén is jogvesztő határidő január 31-e (ezeket a 26TKORNY adatlapon lehet benyújtani)
  • Még mindig számos, ún. K-s adatszolgáltatás határideje is január 31-e (csak néhány felsorolás jelleggel):
    • K71: társas vállalkozás adatszolgáltatása az adóévben jegyzett tőkéjének felemelését, valamint az általa kibocsátott átváltoztatható kötvény átalakítását követően kibocsátott (megemelt névértékű) összes értékpapírról
    • K72: Adatszolgáltatás a magánszemélyek részére az adóévben évben értékpapírra vonatkozó jog révén juttatott vagyoni értékről
    • K73: A kifizető adatszolgáltatása a magánszemélyek részére az adóévben kedvezményezett részesedéscsere révén juttatott értékpapírokról
    • K79: A kifizető adatszolgáltatása az Szja. tv. 7. számú melléklete szerinti külföldi személy részére a kifizetett osztalékjövedelemről
    • És még jó pár, szóval érdemes átnézni a listát wink
  • Fejlesztési tartalékkal kapcsolatban ne feledkezzünk el arról, ha valaki nem használta azt fel határidőben, akkor az igénybevett adókedvezményt és annak késedelmi pótlékát január 31-ig kell megfizetni (nem eltérő üzleti év esetén), míg a bevallása csak 05.31-ig fog megtörténni (2529 vagy 25KIVA nyomtatványon).
  • NEBIH élelmiszerlánc felügyeleti díj második részletét is január 31-ig kell megfizetni.

Januári bérszámfejtéshez sem árt már elkezdeni felkészülni:

  • A minimálbér és garantált bérminimum miatti munkabér módosításokat (illetve minden egyéb január 1-től érvényes bérmódosítást) át kell vezetni a bérszámfejtő programban is.
  • A különféle SZJA kedvezményekre vonatkozó nyilatkozatokat kiadni és / vagy begyűjteni és szintén rögzíteni. Ne felejtsük el a következőkről:
    • 2025-ben már adhattak le nekünk folytatólagos nyilatkozatot, és ebben az esetben akkor is érvényesíteni kell a kedvezményt 2026-ban, ha nem kaptunk újabb nyilatkozatot!
    • Különösen érdemes a 3 gyermeket nevelő anyák SZJA kedvezményére figyelni, mivel 2025-ben nem lehetett jelölni, hogy folytatólagos a nyilatkozat, de jogszabályi változás miatt annak kell tekinteni 2026-ra vonatkozóan.
    • 30 év alatti anyák kedvezménye teljesen átalakult, így ne járjunk el rutinból!
    • A 2 gyermeket nevelő anyák kedvezménye pedig teljesen új 2026-tól, idén a 40 év alatti anyák kérhetik. Már most sok a tévhit, de szeretném megerősíteni, hogy aki magzat okán 2 gyermek utáni családi kedvezményre jogosult, az ezt az új adókedvezményt csak a gyermek születését követően veheti igénybe! 

Mielőtt a NAV-os hírekre, tájékoztatókra áttérnék, íme néhány meglepő / érdekes hír:

2026. január 1-től a civil szervezetek beszámolói kizárólag SZÜF-ön (magyarorszag.hu) adhatóak be, ÁNYK-n keresztül már nem. Erről bővebben itt tájékozódhattok: https://birosag.hu/hirek/kategoria/ugyfeleknek/valtozas-civil-szervezeti-beszamolok-benyujtasanak-modjaban

2025. január 1-én vagy az után induló üzleti évek esetében a könyvvizsgálók számára kötelezővé vált a könyvvizsgálói jelentés elektronikus okiratba foglalása (e-jelentés). A beszámoló közzétételekor is ezt kell majd csatolni. https://mkvkok.hu/hirek/tajekoztato-a-fuggetlen-konyvvizsgaloi-e-jelentes-kozzetetelerol-es-a-kiadmanyozasrol

2025.11.24-e után 2026.01.09-től újra módosítani szükséges a pénzmosási szabályzatunkat 

Egy remélhetőleg jó hír is érkezett múlt héten:

A Webes Ügysegéd helyett a NAV Ügyfélportál (ÜPO) új, Vállalkozói Ügysegédje szolgál majd a vállalkozói bejelentkezésre és az adatváltozások közlésére. A héten indul a tesztüzem. Az ígéret szerint egyszerűbb, gyorsabb, és könnyebben használható lesz az új ügysegéd. Jelentős előrelépés lesz, hogy az új felületen meghatalmazottként teljeskörűen intézhetjük majd a vállalkozással kapcsolatos ügyeket, bejelentéseket (szünetelés, újra aktiválás, megszűnés). Remélem nem kell külön meghatalmazást tenni ez miatt, hanem aki az UJEGYKE-n a vegyes ügyeken belül az egyéni vállalkozóval kapcsolatos ügyekre is jogosult, az érvényes lesz erre is smile

NAV honlapon is számos tájékoztató jelent meg:

Ha pedig valakinél már jelentkeztek ügyfelek SZJA bevallás miatt (sajnos a bankból már ezzel érkeznek hozzánk az ügyfelek pl. egy hitelkérelem esetén), akkor már nem mondhatjuk, hogy még nincs nyomtatvány sem, ugyanis január 16-án megjelent a 25SZJA a NAV honlapján…

A következő kérdés a 2529-es lesz, ami az elmúlt évek tapasztalata alapján január végére várható.

Remélem, kitartottál a levél végéig, és jó indulási alapot adtam számodra erre a hétre is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Remélem a szombati munkanap utáni 1 napos rövid hétvégén sikerült kicsit pihenni is. Bevallom, amikor csak lehet, a szombatra áthelyezett munkanapokon nem dolgozunk az irodában, de ez most számomra sajnos nem valósult meg. Néha nincs is köszönet a hétvégi munkavégzésben, ezt jól mutatja a NAV egyik FB posztja is, ahol az jelent meg (itt még láthatod az eredetit), hogy az átalányadózóknak 45%-os költséghányad mellett 3.521.455 millió Ft bevételig nem kell adót fizetniük 

 Azért vasárnap délutánra sikerült kijavítani (törölni a millió szócskát), de ugye az internet nem felejt, és látszik, hogy még a „legnagyobbak” is tévedhetnek.

Ez a rövid kitérő után térjünk át a komolyabb szakmai tényekre.

mai napon, hétfőn (01.12-én) esedékesek a következők, érdemes ellenőrizni, hogy semmi nem maradt ki:

  • a szokásos havi gyakoriságú 2508 és 2558-asok mellett
  • az átalányadózó egyéni vállalkozók negyedéves járulékbevallását (2558).
  • Ezen kívül az SZJA előlegük kiszámítása (és megfizettetése) is, valamint
  • a VSZJA-sok negyedéves SZJA előlegéről se feledkezzünk meg.

„Természetesen” nem úsztuk meg, és 01.10-én, a szombati munkanapon érkeztek meg a decemberi belépő munkavállalókra vonatkozó NAV-os szochó kedvezmény igazolások. Még jó, hogy nálunk csak pár embert érintett, de így is mindig bosszankodom. Miért?

  • A számfejtést / bevallást át kell dolgoznom (ezért sem küldök be semmit 12-e előtt),
  • ügyfelet értesítem,
  • feljegyzem hogy következő hónapban kevesebbet utaltassak az ügyféllel.
  • Ráadásul KIVA-soknál egy teljes negyedéves bevallás adata változik, ami már szintén készen várakozott az ÁNYK küldendő mappában…

Alig egy hét múlva, január 20-án pedig további negyedéves bevallásaink várnak ránk:

  • havi és negyedéves ÁFA bevallások.
  • Amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (25A60) beadása.
  • 2501-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó.
  • Negyedéves KIVA előleg bevallása.
  • Környezetvédelmi termékdíj (ne felejtsük el, hogy a 4-ik negyedévre bevallott és befizetett előleget vonjuk le!)
  • Mindezek befizetéséről is gondoskodni kell, 
  • és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.

Ne felejtsétek el, hogy rehabilitációs hozzájárulás esetében a IV-ik negyedévről már nem kell előleg bevallást beadni, hanem 2026.02.25. lesz az éves elszámoló bevallás határideje.

Az éves ÁFA bevallás határideje is 02.25 lesz, de ha a befizetendő ÁFA összege az utolsó negyedévben göngyölítetten meghaladja a 250 eFt-ot, akkor ne felejtsük el, hogy értékhatár átlépés miatt azt 2026.01.20-ig kell beadni! Ezt sokan nem figyelik, utána pedig nem értik, hogy miért lesz késett a bevallásuk, és a tartozás miatt még a KOMA-ból is kieshet az ügyfél.

Persze 01.20 után sem fogunk unatkozni, hiszen január végéig számtalan egyéb feladat vár bennünket, de erről majd jövő héten írok wink

NAV honlapon is számos tájékoztató jelent meg:

  • Megjelent az EFO-sok részére kiadható éves igazolás (IGAZOLAS_53_EF) frissített kitöltési útmutatója, amelyben már szerepel a mezőgazdasági idénymunkára vonatkozó + 90 napos közteher mértéke is.
  • Frissítésre került a TAONY, a Társaságiadó-bevallást helyettesítő nyilatkozat is, amelyre az évváltás miatt volt szükség.
  • Január 1-től megszüntetésre került a korábbi EVA adónemhez kapcsolódó számla (adónem 115) és a Hitelintézetek járványügyi helyzettel összefüggő különadója (412 adónem). Ezek jogutód számlája a 211 adónem: Egyéb kötelezettségek bevételi számla.
  • Ha már FB-on elsőre tévesen jelent meg, hogy az átalányadózók 45%-os költséghányada esetén mennyi az adómentes bevételi határa, de legalább a honlapon elsőre is jó volt: https://nav.gov.hu/ado/szja/Kedvezo_valtozasok_az_atalanyadozasban
  • Elkezdték feltölteni a 2026-os információs füzeteket, lehet őket olvasgatni.
  • Az adathalászok minden évben a NAV-ot is célbaveszik, főleg az SZJA bevallási szezonban. Erre hívja fel a figyelmet az adóhivatal. https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/A_NAV_nevevel_visszaelve_tamadnak_az_adathalaszok_az_adohivatal_segit_felismerni_a_csalasokat
  • Így adózunk idén című cikkükből 2 dolgot emelnék ki:
    • Ingatlan eladás és vásárlás esetén módosult a cserét pótló vétel illetékkedvezménye:
      • Több lakás eladása esetén a vagyonszerző már dönthet úgy, hogy a nagyobb értékű eladott lakást veszi figyelembe, így a számára legkedvezőbb illetékalapot érve el.
      • Másrészt a korábbi 3 év helyett a cserét a szerzést megelőző 5 éven belüli eladást lehet figyelembe venni.
    • Kriptózás esetén az adókiegyenlítés kiszámítása során az adóévet megelőző korábbi kétéves időtáv helyett már bármely évben elért kriptoügyletből származó veszteség figyelembe vehető. Ez pedig már a 2025-ös SZJA bevallásban is alkalmazható.
  • Rövid tájékoztató az EFO-sok foglalkoztatásával kapcsolatban: https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/2026_konnyitesek_az_egyszerusitett_foglalkoztatasban
  • Remélem nem lesz a munkáltatók ügyfélkapuja / cégkapuja tele január végén az adókedvezményekre való figyelemfelhívással. Épp elég, hogy a NAV honlapján elég aktívak ebben a témában: https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/Mar_a_januari_fizetessel_erkezhet_a_kedvezmeny_az_edesanyaknak_a_csaladoknak
  • Ezzel kapcsolatban meglepett a hír, hogy 33 ezren már az ONYA-ban kérték a családi kedvezményt, és több mint 22 ezer édesanya is itt jelezte az anyakedvezmények igénybevételét. Így munkáltatóként fokozottan figyelni kell a Tárhelyet is, hiszen ezek ide kerülnek továbbításra. https://nav.gov.hu/sajtoszoba/hirek/mar-22-ezer-edesanya-kerte-az-szja-mentesseget

Egy kis színes hír, ami hihetetlen indulatokat okozott a FB oldalamon: https://mti.hu/nemzeti-kozlemenytar/2026/01/05/keszpenzallomanyok-kerulhetnek-nav-fokuszaba-kkv-knal-2026-tol?

Aki pedig kíváncsi, hogy a Mi mennyi 2026 táblázatomban a 2025. júliusi átlagkereset miért 715.765 Ft és nem 693.700 Ft? A válasz: nem a KSH gyorsjelentést kell figyelembe venni (693.700 Ft/hó), hanem a Hivatalos Értesítőben 2025.11.17-én megjelent összeget, mely 715.765 Ft/hó. Ez a 25 év alattiaknak biztos jó hír smile

Remélem, hogy jó indulási alapot adtam számodra erre a hétre is embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Remélem sikerült pihenni és kikapcsolódni az elmúlt 2 hétben, azt gondolom a januári hajrá előtt mindenkire ráfért. A 2026 mindjárt egy hosszú, 6 munkanapos héttel kezdődik, hogy be tudjuk pótolni a 2026.01.02-i pénteket egy jó kis szombati munkavégzéssel wink

A szokásosnak mondható 2026. évi Mi mennyi táblázatomat a csatolmányban találod. Akik 12.29-én hírlevélben már megkapták szintén mentsék el, mivel 2 apróságot javítottam benne:

  • A GYOD összegénél nem írtam át a minimálbér összegét
  • Az EFO-nál a létszámkorlátnál a 20 fő feletti létszám esetében rossz felé nézett a „kacsacsőr”, inkább szövegesen írtam le.

Ahogy tudod, ez az én saját „szellemi termékem”, és másoknak is szeretném a későbbiekben ajándékként odaadni. Kérlek, hogy ettől a lehetőségtől ne fossz meg! Így nem szeretném, ha ez a különböző szakmai csoportokba feltöltésre kerülne. Természetesen közvetlen kollégáiddal nyugodtan használd közösen. Amennyiben pedig hibát találsz benne, légyszíves jelezd nekem.

A cikkemet itt tudod elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/mi-mennyi-2026-ban/

Ennyi bevezetés után pedig térjünk is át a szokásosnak mondható teendőinkre.

Mivel a héten a január 10-ei szombat áthelyezett munkanap lesz, így ekkor lesz a decemberi bérek kifizetésének határideje. Ez azért is különösen fontos, mert csak a január 10-ig kifizetett munkabér számít 2025-ös jövedelemnek!

Ezután jövő hét hétfőn (01.12-én) lesznek esedékesek a következők, ezért a héten el kell készíteni:

  • a szokásos havi gyakoriságú 2508 és 2558-asok mellett
  • az átalányadózó egyéni vállalkozók negyedéves járulékbevallását (2558).
  • Ezen kívül az SZJA előlegük kiszámítása (és megfizettetése) is, valamint
  • a VSZJA-sok negyedéves SZJA előlegéről se feledkezzünk meg.

Átalányadózóknál már ilyenkor ellenőrzöm a NAV-os folyószámlát is, és ha elmaradt vagy nem pontosan fizette az előző negyedévi SZJA előleget, akkor azt jelzem neki.

Nálam a bérekkel együtt elkészül a KIVA bevallás is, így 20-a előtt már nem kell még egyszer külön újra elővenni.

Tudom, hogy sokan a decemberi bérrel együtt küldik a 25M30-ast és a TB-járulék-igazolást is, de arra figyeljen mindenki, hogy egy új táblázatos résszel bővült, amelyben részletezni kell:

  • összevont adóalapba tartozó jövedelmet,
  • azon belül a három és négy vagy több gyermeket nevelő anyák, a 25 év alatti fiatalok, 30 év alatti anyák szempontjából figyelembe vehető jövedelmeket.
  • Mindezt havi bontásban és soronként az érvényesített kedvezmények típusát és összegét.

Bár a bérprogramok ezt lekövetik, de érdemes fokozott figyelemmel eljárni, hogy biztos minden adat a megfelelő helyre kerül-e. Ezért én ezt most inkább későbbre hagyom, így is rengeteg a tennivaló az első héten.

Emlékeztetőül pedig januárról már nem fog készülni havi ’58-as bevallás (kivéve ha soron kívüli kell), mivel 2026-tól egységesen a VSZJA-s és az átalányadózók bevallási gyakorisága is negyedéves lesz. A 2608 gyakorisága viszont marad havi, így valószínűleg akinek foglalkoztatottja van kérni fogja, hogy a saját járulékát is kalkuláljuk hozzá a 12-ei fizetendők összegéhez. Erre érdemes egyébként rákérdezni.

Az ügyfeleim közül küldtem figyelmeztetést azoknak, akik a 2 legnagyobb számlázó ingyenes „Free” verzióját használják. A számlázz.hu-n évzárás után nem férnek hozzá a 2025-ös számlaképekhez, így azokat célszerű minden esetben menteni. A sztornó funkció sem fog működni, tehát 2026-ban egy 2025-ös számlát csak akkor tudnak sztornózni, ha legalább 1 hónapra előfizetnek. A Billingóban – ha jól tudom -januárban még elérhetők a tavalyi számlák.

NAV honlapon is számos tájékoztató jelent meg:

Valószínűleg sokat fogjuk használni a következő 2025.12.31-i árfolyamokat: EUR: 385,40 Ft, USD: 328,42 Ft, CHF: 413,89 Ft.

Ha ennyi információ és teendő után még unatkoznál, akkor már megjelent a NAV törzsadatokban a 2026. évre vonatkozó bevallási gyakoriság. Mindig akad olyan vállalkozónk, akinek érdemes ÁFA gyakorítást kérni, mert pl. folyamatos ÁFA visszaigénylési pozícióban van, és minden év elején negyedévesre sorolják be. Így már ezzel is tudunk foglalkozni, hogy a januári ÁFA bevallásuk már fennakadás nélkül kerüljön majd feldolgozásra.

Még egy gyakorlati tipp: ha az ügyfeled ma reggelre arra ébredt, hogy mégis alanyi ÁFA mentes szeretne lenni 2026-tól, a feltételeknek megfelel ÉS még nem állított ki idén számlát, akkor egy kijavítási kérelemmel még orvosolható a helyzet.

Visszanézve kicsit hosszú és „tömény” lett ez a hírlevelem (látszik, hogy 2 hétig nem írtam semmit) de legalább hasznos laughing Remélem te is így gondolod embarassed

Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre wink vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:

Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/

Hasznosnak találta? Támogassa heti rendszerességű hírlevelem, hogy továbbra is értékes tartalmakat készíthessek Önöknek!