Mi mennyi 2025-ben
![2025](https://egykonyveloelete.hu/wp-content/uploads/2024/12/2025.webp)
Minden évben nagyon vártam a Tolna Vármegyei Kormányhivatal által összeállított “Mi mennyi” táblázatot, de már harmadik éve elkészítem a sajátomat (2024 és 2023 után). Az én Mi mennyi 2025-ben verzióm egyrészről cikk formájában jelenik meg, másrészt táblázatos formában is elkészítem magamnak. Ebben a posztban kifejezetten a munkabérhez, foglalkoztatáshoz kapcsolódó tételeket gyűjtöttem össze.
Minimálbér, garantált bérminimum 2025-ben
A 2025. évre vonatkozó minimálbér, garantált bérminimum összegeket kivételesen időben megtudtuk. A sajtóban előzetesen szereplő összegek is helyesnek bizonyultak, melyek a 394/2024 (XII.12) Korm.rendeletben jelentek meg.
A fenti táblázatban szereplő összegeket részmunkaidő esetén arányosan csökkentett összegben kell figyelembe venni.
Nézzünk néhány példát a minimálbéren foglalkoztatott munkavállaló bruttó / nettó bérének alakulásáról, illetve, hogy ez az államnak mennyi bevételt jelent, és mennyi lesz a munkáltató teljes költsége.
*A szociális hozzájárulási adó (szocho) tényleges összege az érvényesíthető kedvezmények függvényében csökkenhet, akárcsak a különféle SZJA kedvezmények igénybevétele esetén a munkavállaló nettó bére, és így az összes NAV utalandó is (amennyivel nő a nettó bér, annyival csökken az államnak fizetendő összes adó és járulék összege).
Fontos információ, hogy az egyéni vállalkozó illetve a társas vállalkozó, amennyiben a minimálbért vagy a garantált bérminimumot veszi fel vállalkozói jövedelemként, akkor hogyan alakulnak a fentiek.
Mi mennyi 2025-ben: a legfontosabb minimálbérhez kötött összegek
Járulékfizetési alsó határ
A munkaviszonyban foglalkoztatottak tekintetében meghatározott járulékfizetési alsó határ a tárgyhó első napján érvényes minimálbér 30%-a. 2025. január 1-jétől legalább 87.240 Ft/hó időarányos része után kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot, és a szociális hozzájárulási adót.
Szociális hozzájárulási adó (szocho) fizetési felső határ
Az év első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi összegének 24-szerese: 290.800 * 24 = 6.979.200 Ft / év.
Megbízási jogviszony – biztosítottság nélkül
Amennyiben a megbízási jogviszonyból származó járulékalapot képező jövedelem nem éri el a minimálbér 30%-át, a magánszemély nem válik biztosítottá. Ha a magánszemély nem válik biztosítottá, nem keletkezik bejelentési és járulék levonási kötelezettség. Teljes hónapra szóló megbízási jogviszony esetén ez az összeg 87.240 Ft/hó, napi összege pedig 2.908 Ft/nap.
Rehabilitációs hozzájárulási adó
A tárgyév első napján a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összegének kilencszerese/fő/év. Ezt a 25 főnél több személyt foglalkoztató munkaadók fizetik, a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám alapján. A rehabilitációs hozzájárulás éves összege a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám, valamint a rehabilitációs hozzájárulás szorzata. Összege 2025-ben 2.617.200 Ft / fő / év.
Egészségügyi szolgáltatási járulék
Havi összege 11.800 Ft/hó, napi összege 390 Ft/nap.
Átalányadózókat érintően mi mennyi 2025-ben
Az átalányadózók esetében 2025. évben a következő összegek érvényesek:
- Éves bevételi határ 34.896.000 Ft / év. Év közben induló egyéni vállalkozónál, megszűnés és szünetelés esetén a tényleges működés napjaira kell arányosítani. Az éves bevételi határ abban az esetben, ha a vállalkozó kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytat: 174.480.000 Ft.
- Adómentes jövedelem összege: 1.744.800 Ft/év. Az összeget NEM kell arányosítani.
- Adómentes bevétel a különböző költséghányadok alkalmazása esetén:
- 40 %-osnál: 2.908.000 Ft/év
- 80 %-osnál: 8.724.000 Ft/év
- 90 %-osnál: 17.448.000 Ft/év
Néhány további minimálbérhez kötött összeg
A teljesség igénye nélkül még néhány hasznos összeg:
- Az EKHO 60 millió forintos összeghatárig akkor alkalmazható, ha a magánszemélynek a törvény által meghatározott jövedelme eléri a 12 * 290.800 = 3.489.600 Ft-ot az adóévben
- EKHO esetén a munkabérnek a 290.800 Ft feletti részére vehető figyelembe az ekho nyilatkozat
- Csekély értékű ajándék, amely 2025-ben is évente háromszor adható a minimálbér 10%-áig egyes meghatározott juttatásként: 3 * 29.080 Ft/alkalom = 87.240 Ft / év
- Személyi kedvezmény: 290.800 Ft 1/3-a az adóalap kedvezmény 100 Ft-ra kerekítve. Így 96.900 Ft/hó az adóalap kedvezmény, melynek adóban kifejezett összege 14.535 Ft/hó
- Távmunkavégzés keretében igazolás nélkül költségként elszámolható költségtérítés a tárgyév első napján érvényes minimálbérhez kötött, így maximális értéke 2025-ben 29.080 Ft/hó.
- Adómentes munkabér előleg: 5 * 290.800 Ft = 1.454.000 Ft, ha futamideje maximum 6 hónap.
- A hallgatói munkaszerződés szerinti díjazás minimum összege a kötelező minimálbér 65 %-a, így 189.020 Ft/hó, melyet a szakmai gyakorlóhely fizet. Az adómentesen (SZJA) kifizethető összeg 290.800 Ft.
Mi mennyi 2025-ben: egyszerűsített foglalkoztatás jelentős változása 2 ütemben
Az egyszerűsített foglalkoztatásra létesített munkaviszony alapján alapbérként legalább a kötelező legkisebb munkabér 85 %-a, garantált bérminimum esetén 87 %-a jár.
A „Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról” szóló 2024. évi LXXIV. törvény 2024.12.20-án jelent meg a Magyar Közlönyben. Ez jelentős változásokat hoz az egyszerűsített foglalkoztatás területén.
- Az egyszerűsített foglalkoztatással létesíthető munkanapok korlátozása megváltozik: már nem csak a munkáltató és munkavállaló között lesz korlátozva, hanem a munkavállaló oldaláról is: 1 magánszemélynek 1 évben összesen maximum 120 EFO-s napja lehet. Ezt 2025.07.01-től kell alkalmazni.
- Ennek vizsgálatához az állami adó- és vámhatóság elektronikus lekérdezési lehetőséget biztosít majd a munkáltató részére, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt ellenőrizni lehessen a munkavállalóra vonatkozó napok korlátját.
- Az EFO közteher mértéke 50%-kal növekszik (kivéve filmipari statiszta). Ezt először a 2025. február 1-jét követően keletkezett jogviszonyoknál kell alkalmazni. Ez számokban a következő összegű közterhet jelenti:
A fenti adatokat több más hasznos információval (pl. SZJA és szocho kedvezmények, MT szabadságok, felmondási idő, egyes pénzbeli és családtámogatási ellátások) együtt táblázatos formában is el szoktam készíteni magamnak, melyet minden hírlevél olvasómnak ajándékba adom 🙂 Ha nem akarsz lemaradni róla iratkozz fel te is!
Ha érdekelnek hasonló, a könyvelők mindennapi életében előforduló témák, akkor szemezgess további írásaimból, vagy kövesd Facebook oldalamat.
Heti rendszerességű hírlevelemben pedig további rövid érdekességek, figyelemfelhívó gondolatok szerepelnek.
Hasznosnak találta? Támogassa heti rendszerességű hírlevelem, hogy továbbra is értékes tartalmakat készíthessek Önöknek!
Tisztelt Cím! Egyetlen kérdésem az, meghatalmazás, nyilatkozat van és regisztrál az ügyfél vagy a könyvelő az ügyfélkapu+ra, hogy tud belépni attól kezdve a másik. Vagyis ha a könyvelő regisztrál akkor hogy lép be az ügyfél a saját ügyfélkapujára, ha az ügyfél regisztrál hogy lép be a könyvelő az ügyfele ügyfélkapujára? Attól kezdve csak az élő meghatalmazás miatt már csak a könyvelő a saját ügyfélkapu+án dolgozhat az ügyfelei dolgában? Ez oké, de ha a könyvelő regisztrál az ügyfél helyett, akkor attól kezdve már az ügyfél a sajátján semmit nem tehet?
Köszönöm. Várom mielőbbi válaszukat. Üdvözlettel: Varga Zoltán Mihályné
Mindenki a saját ügyfélkapu+ belépését használja. A könyvelő, ha meghatalmazással dolgozik, akkor a saját ügyfélkapu+ azonosításával. Az ügyfél pedig szintén a sajátjával. Ha az ügyfél ügyfélkapu adatait használva intézte eddig az ügyeket és az ügyfél szeretné ezt továbbra is , akkor az ügyfélkapu+ aktiváláskor megnézhető 16 karakterű kód megadásával a könyvelő is tudja generáltatni a 6 számjegyű hitelesítő kódot a saját telefonján, vagy webes böngészőben is. Az egyáltalán nem elfogadható, hogy pl. csak a könyvelő telefonja legyen összekapcsolva az ügyfél ügyfélkapujával, és így az ügyfél nem tud belépni a saját nevében. Ezt a cikkemet is érdemes elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/ugyfelkapu-szolgaltatasrol-konyveloi-szemmel/
üdv.
gondoltam tájékozódom hogy nyugdijazás előtt pár évvel melyik adózás lenne számomra a leg optimálisabb ill a leg jövedelmezőbb havi bérkifizetéssel nyolc órában bejelentve de annyira nem egyértelmű itt semmi hol nettó hol bruttó még ki találni sem lehet miért nem lehet egyszerűbben érthetőbben az egyszerű emberek számára le irni?
Kedves Flórián! Sajnos a bonyolult adójogszabályokat néhány egyszerű mondatra nem lehet lefordítani 🙂 Ennek a cikknek nem is ez a célja, mindössze a könyvelési / bérszámfejtési szakmában dolgozók számára szedtem össze egy helyre számos, évről évre változó információt. Vállalkozás indítással kapcsolatosan, az optimális adózási mód kiválasztásához pedig mindenképpen egyedi tanácsadás szükséges.