|

E-SZJA bevallási tervezet ellenőrzése

e-szja-logo

Már lassan 2 hónapja elérhető az e-szja tervezet, valamint közeleg a bevallási határidő (2023.05.22) és ezzel együtt megszaporodtak a kérdések és megkeresések az SZJA bevallással kapcsolatban. Ezért szeretném megmutatni, hogy az eSZJA felületen hogyan tudja bárki leellenőrizni a NAV által készített tervezetet.

E-SZJA tervezet: hol keressük?

Keressük fel az eSZJA felületét: https://eszja.nav.gov.hu . Itt a megszokott módon a „Belépés” gombra kattintva KAÜ-n (Központi Azonosítási Ügynök) keresztül, ügyfélkapus azonosítással tudunk belépni.

e-szja-kezdolap

Amikor először lépünk be, a fő oldalon látjuk, hogy a 2022-es évi bevallás tervezet jelenik meg átnézésre a bal oldali blokkban, a jobb oldalon lévőnél pedig az 1+1 %-ról tudunk nyilatkozni. Ekkor a státusza: átnézésre vár, illetve nyilatkozásra vár. Kattintsunk az „Átnézem” feliratra.

e-szja-tervezet-fooldal

Figyelmeztetést kapunk, hogy egy összefoglaló oldalra kerülünk.

e-szja-tervezet-figyelmeztetes

A „Tovább” gombra kattintva egy összefoglalót látunk: megjelenik, hogy van-e befizetendő vagy visszaigényelhető adónk a tervezet szerint. Az is látható, ha önkéntes egészség- vagy nyugdíjpénztári befizetésünk után jár nekünk adójóváírás a pénztári számlánkon. A befizetendő adó pirossal, a visszaigényelhető zöld színnel van jelölve.

e-szja-tervezet-osszefoglalo

Van lehetőség a jobb oldalon lévő ikon sorból a nyomtató ikonra kattintva megtekinteni a bevallást a hagyományos szerkezetében. Én viszont mindig belépek a „Módosítás, kiegészítés” gombot megnyomva, és alaposabban megszemlélem az e-szja tervezetet. Újabb figyelmeztető ablakkal találkozunk.

e-szja-tervezet-modositas

Ahogy tovább lépünk a fenti üzenetből, a tervezettel kapcsolatos figyelmeztetések ablaka ugrik fel.

Milyen adatokból készült el a bevallási tervezetünk?

A jobb oldalon a piros kerettel jelölt ikonra kattintva meg tudjuk nézni a bevallási tervezethez kapcsolódó adatforrást. Ez nyomtatható is ha szeretnénk, vagy a monitoron is ellenőrizhető.

e-szja-adatforras-kivalasztas

Most lesz szükségünk a kifizetőktől kapott igazolásokra. A leggyakrabban előforduló igazolások:

  • Munkaviszonyból származó jövedelmeinkről: 22M30 elnevezésű nyomtatvány, vagy évközi munkaviszony megszűnés esetén sokszor SZJA adatlap elnevezéssel találkozhatunk vele
  • Ha voltunk alkalmi munkavállalók, akkor arról az egyszerűsített munkaszerződésünk, bérlapjaink, vagy egy éves összesített igazolásunk kell hogy legyen
  • Amennyiben a munkáltatónk nem TB kifizetőhely ÉS voltunk táppénzen / CSED-en / GYED-en, akkor a Magyar Államkincstártól kapunk igazolást a folyósított ellátásról, és a levont adó és járulékról.
  • Az önkéntes egészség- vagy nyugdíjpénztári befizetésekről vagy postai úton kapunk igazolást, vagy a pénztárak oldaláról a saját fiókba belépve tudjuk letölteni.
  • Ha kaptunk osztalékot, arról is 22M30 igazolást kapunk.
e-szja-adatforras

Amennyiben csak munkaviszonyunk volt, akkor egy ilyen formátumú részletezőt látunk. Külön blokkban (22SZJA-AF-01) szerepelnek a jövedelmek és a levont SZJA, és alatta a 22SZJA-AF-02-ben vannak a járulékadatokra vonatkozó adatszolgáltatások. Amennyiben rendelkezünk valamilyen kedvezmény igénybevételéhez igazolással, akkor az lentebb jelenik meg (pl. önkéntes egészség- vagy nyugdíjbiztosítás).

E-SZJA tervezet beadása / véglegesítése

Ha összehasonlítottuk a fentieket a rendelkezésünkre álló igazolásokkal, és minden egyezik, illetve nem maradt ki semmi a tervezetből, akkor az adatforrás bezárása után meg tudjuk nézni a bevallást illetve ellenőrizhetjük is azt. Ezt szintén a jobb oldali sávban az „Ellenőrzés” és a „Nyomtatás” kiválasztásával tehetjük meg.

Az ellenőrzés során minden esetben kapunk figyelmeztetést arról, hogy lehetőségünk van az adó 1+1 %-ának felajánlására.

szja-figyelmeztetes

A nyomtatási képnél pedig a következőt látjuk:

szja-1oldal
szja-2oldal

Amennyiben úgy találjuk, hogy minden rendben van, akkor a lap alján válasszuk a „Tovább a beadáshoz” gombot.

beadás-gomb

Ezután már csak meg kell erősíteni a beadási szándékunkat. Beadás előtt még láthatunk egy összesítést, hogy van-e befizetendő vagy visszaigényelhető adónk. A beadást újra megnyomva még egy figyelmeztetést és megerősítést kérő üzenet után pedig sikeresen benyújtottuk az SZJA bevallásunkat.

A fent bemutatott példa bevallás esetén semmilyen kedvezmény nem volt. Amennyiben visszaigényelhető adónk keletkezik, ne felejtsük el jelölni, hogy visszakérjük az adót, és kitölteni a postacímet vagy a bankszámlaszámot. Ellenkező esetben a visszajáró adó a folyószámlánkon marad, és csak külön nyomtatvány benyújtásával kérhető a kiutalása.

Mindenképpen ellenőrizzük a tervezetünket, hiszen bár a NAV készíti el, de reagálás nélkül benyújtott bevallássá válik! Ebben az esetben, pedig az esetlegesen rossz adatokat tartalmazó bevallás a mi felelősségünk! Tehát legyen szó, akár csak pár napos alkalmi munkavállalásról, vagy nyári diákmunka miatti SZJA bevallásról, ellenőrizzük az adatokat saját érdekünkben 🙂

Amennyiben befizetendő adónk keletkezett, akkor lehetőségünk van akár a bevallásban jelölni az SZJA részletfizetést.

Ha érdekelnek hasonló, a könyvelők mindennapi életében előforduló témák, akkor szemezgess további írásaimból, vagy kövesd Facebook oldalamat.

Hasznosnak találta? Támogassa heti rendszerességű hírlevelem, hogy továbbra is értékes tartalmakat készíthessek Önöknek!

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .