Ezen a héten a fókuszban a február 25-ei bevallások és az utólgos alanyi ÁFA mentesség választásának határideje áll. Hihetetlen, de a héten megkezdődik a március is. Vajon mikor röppent el az évből 2 hónap?
A következő 02.25-ei határidőnk pedig még a 2024-es évhez kapcsolódik, ugyanis ez a:
- 24KATA,
- a 2024-es éves ÁFA bevallási határideje,
- 24TFEJLH éves turizmusfejlesztési hozzájárulás és
- a 2024. évi rehabilitációs hozzájárulás elszámoló bevallásé.
Tudtad, hogy csaknem 70.000 vállalkozó éves ÁFA bevalló? Bár a NAV előszeretettel ajánlgatja részükre is az e-ÁFA-t, kíváncsi lennék hogy hány kalandvágyó vág bele ott a bevallás elkészítésébe…
A 02.25-éig esedékes KATA bevallással kapcsolatosan a legfontosabb átgondolni valók:
- Mi számít bevételnek és mi nem minősül bevételnek? Figyeljünk különösen a támogatásokra!
- Mi a bevétel megszerzésének időpontja? Hiszen nem csak banki jóváírás és készpénz átvétellel szerezhet a KATA-s bevételt.
- Külföldi pénznemben keletkezett bevételt a megszerzés időpontjának MNB árfolyamán kell átszámolni.
Már csak pár nap maradt az alanyi ÁFA mentesség utólagos 2025-re történő választására is, amire a kijavítási kérelem mint lehetőség 2025.02.28 után is megmarad.
Bár haladnunk kell(ene) a 2024-es év zárásával, biztos vagyok benne, hogy mindannyiunkat megrohamoznak majd a hétvégi évértékelőn bejelentett adóváltozásokkal kapcsolatban. Én ilyenkor hárítok, hogy én is ugyanazt a beszédet tudtam csak meghallgatni, mint az ügyfél, és majd ha megjelenik a közlönyben, utána lehet érdemben foglalkozni bármelyik bejelentéssel. Hiszen egyelőre minden oldalon csak találgatások vannak… ráadásul még „messze van” az év második fele, október, 2026 és minden egyéb felemlegetett dátum…
Itt kanyarodok vissza a bevezetőben szereplő megjegyzésemre: vajon mikor telt el ebből az évből 2 hónap? És ha így folytatódik, mindjárt december lesz
Előtte viszont lassan már az SZJA bevallási szerzonra kell készülni, hiszen 3 hét múlva már megtekinthetők lesznek a bevallási tervezetek is.
Ha pedig március, akkor ugye senki nem felejtette el hogy az idei évtől havonta fogják előírni a késedelmi pótlékot, ha annak összege eléri az 5.000 Ft-ot? Ennek okán több dolog is változik:
- A 2024. évre vonatkozó késedelmi pótlék összegét NEM 2025.11.15-ig írják elő, hanem 2025.03.31-ig kell megfizetni! Mivel ez ráadásul a hónap utolsó napja lesz, nagyon oda kell figyelni, mert egyrészről új a határidő, másrészről 1 nap késéssel ki lehet esni a KOMA-ból!
- Az 5.000 Ft-ot el nem érő összeg továbbra sem kerül előírásra, viszont éven belül ha ezt a határt eléri, akkor a továbbiakban havonta történik az előírás.
- Az 1. negyedévre vonatkozó összeg egyben áprilisban kerül majd előírásra (ha eléri az 5.000 Ft-ot), ezt követően pedig havonta 20-áig kell teljesíteni a befizetést.
- Adózói körtől függetlenül Ft-ban kerül majd előírásra a kötelezettség, és NEM eFt-ban (erre is figyelni kell majd). Mindez év elejétől először akkor, amikor göngyölve elérte az 5.000 Ft-ot, utána pedig már összegtől függetlenül kerül előírásra (tehát először pl. lesz 5.015 ft, akkor következő hónapban akár 20 Ft is előírásra kerül).Ráadásul a NAV csak egyszer fog értesítést küldeni, amikor eléri az összeg az 5.000 Ft-ot, onnan pedig az adózónak (annak könyvelőjének) kell figyelemmel kísérnie, hogy történt-e részére újabb pótlék előírás. Tehát pl. egy ÁFA utalás 1 napos csúszása miatt (mikor már az 5.000 Ft-os határt elértük), havonta kell majd nézegetni az előírást, mivel a NAV nem fog róla külön értesítést küldeni!
- A NAV szerint ez nem jelent többlet terhet a vállalkozóknak… szerintem sem (irónia), hiszen valószínűleg a könyvelő nézegetheti majd
… Az meg, hogy ez jelentős költségmegtakarítást jelentene – ahogy az Adóvilágban szerepelt – erősen kétlem, mikor majd 100 Ft-okat utalhat valaki 3-400 Ft-os bankköltséggel… Tehát fő a pontosság ezentúl!
Szintén március 1-től a a közvetett vámjogi képviselőnek importőr partnerét ellenőriznie kell, kivéve ha az importáló megbízható adózó, vagy van import önadózási engedélye. https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/eljarasi-kerdesek/a-kozvetett-vamjogi-kepviselok-partnerellenorzeseinek-szempontjai
Remélem hasznosnak találtad, hogy már kicsit előre tekintettem a márciusra és a késedekmi pótlékra. Saját tapasztalatom szerint, ahogy megkezdődik egy hónap, szinte csak ÁFA után ocsúdunk majd fel, és jó most nyugiban kicsit felfrissíteni az újdonságokat.
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
Ezen a héten a fókuszban az első 2025-re vonatkozó ÁFA bevallási határidő áll, és a február 25-ei bevallások előkészítése. Persze már csordogálnak az S.O.S. SZJA bevallási igények jövedelemigazolás és hitelfelvétel miatt, ahogy a beszámolókra vonatkozó igények is. Akár már most is megkérdezhetném: hányat is fogunk május végéig aludni…?
Először nézzük gyorsan a közelgő határidőinket:
- Jön az első ÁFA bevallási határidő 02.20-án. Ennek kapcsán 2 dologra hívnám fel a figyelmet:
- Nézzük át ügyfeleink törzsadatát, ne rutinból készítsük a havi bevallásokat. Nincs is annál kellemetlenebb, mint az előző évben negyedéves bevallónak elmulasztani a tárgyévi első havi ÁFA bevallását.
- Ez lesz az első bevallás, amelyben az M-es lapok adatait Ft-ban kell feltüntetni, az eddig megszokott eFt helyett. Így még inkább előtérbe kerül az adatok pontos rögzítése. A 01-05 lapon szereplő már megszokott kontroll szám (109. sor) minél pontosabb kiszámítása érdekében a 64-66. sor adatából pedig ki kell emelni a fordított adózás szabályai szerint levont ÁFA összegét. Erre azt gondolom a könyvelőprogramokat felkészítették, de nem árt majd figyelni, hogy jól adja-e át az adatokat.
- A következő 02.25-ei határidőnk pedig még a 2024-es évhez kapcsolódik, ugyanis ez a:
- 24KATA,
- a 2024-es éves ÁFA bevallási határideje és
- a 2024. évi rehabilitációs hozzájárulás elszámoló bevallásé.
Az ÁFA bevallás M lapjához kapcsolódó magánvéleményem: én kis naív azt gondoltam, ha már Ft-ban kell megadni a számlák adatait, akkor az összes számla ÁFA tartalma meg fog jelenni Ft-ban mondjuk a 01-05 lapon, és ha nincs részlegesen levont ÁFA összeg, akkor annak kerekített összege egyezni fog a bevallásban szereplő összes levont ÁFA-val. Persze ez nincs így… Az M-es lapon igaz, hogy a számlák nettó+ÁFA bontását Ft-ban kell szerepeltetni, de partnerenként már eFt-ban történik a kerekítés, és ezek a kerekített összegek kerülnek összesítve a 01-05 lapra. Így továbbra is előfordulnak fals, kerekítésből adódó különbözetek (is)…
A 02.25-éig esedékes KATA bevallással kapcsolatosan a legfontosabb átgondolni valók:
- Mi számít bevételnek és mi nem minősül bevételnek? Figyeljünk különösen a támogatásokra!
- Mi a bevétel megszerzésének időpontja? Hiszen nem csak banki jóváírás és készpénz átvétellel szerezhet a KATA-s bevételt.
- Külföldi pénznemben keletkezett bevételt a megszerzés időpontjának MNB árfolyamán kell átszámolni.
A bevezetőben említettem az SZJA bevallást, a mai nap (02.17) a határideje az SZJA kedvezményekről szóló igazolások kiadásának. Remélhetőleg mindenki megkapta már ezeket. Nem árt ha megkérjük ügyfeleinket, hogy már most küldjék át ezeket a részünkre, nagy valószínűséggel még könnyebben teljesítik ezt a kérésünket, mint 1 hónap múlva Emellett jó ha rá is néznek, hogy mi szerepel benne: egyik ügyfelemnek pl. nem a megfelelő összeg került feltüntetésre (legalábbis ő úgy látja, és így még van ideje egyeztetni a biztosítóval…).
A NAV közzétett az alanyi ÁFA mentesség visszamenőleges választásával kapcsolatosan egy GYIK-et. Ezt a hírfolyamban nem is láttam, a Főoldal -> Adó -> ÁFA menüpontban érhető el. Ez csempés „lenyitogatós” kérdés-válasz formátumú, ami véleményem szerint borzalmas… ezért ezt cikk formájában a honlapomon is eléritek, ahol tartalomjegyzék megjelenítéssel látszik mind a 33 kérdés egymás alatt (nem 3 oldalon lapozgatva). Így rákattintva azonnal a válaszhoz lehet ugrani. Itt éritek el: https://egykonyveloelete.hu/alanyi-adomentesseg-valasztasa-nav-gyik/
2 bónusz dolgot is találtok benne a NAV-os verzióhoz képest:
- Ruszin Zsolt összegyűjtötte az észrevételeit az egyes pontokhoz kapcsolódóan, ezeket az ő hozzájárulásával bemásoltam az egyes NAV-os válaszok után.
- A tárgyi eszközökhöz kapcsolódó figyelési időszak is megemlítésre kerül benne.
Látom, hogy sok a kérdés a február 1-től életbe lépett új meghatalmazási rendszerrel kapcsolatban. Bár a NAV egyszerűsítésként kommunikálja, hogy csak a szervezetet kell megjelölnie a meghatalmazónak, mégis a könyvelőiroda oldaláról ez plusz adminisztrációt igényel. Akkor lesz továbbra is 1 lépéses a meghatalmazás, ha azt a könyvelőiroda indítja a magánszemélyt (pl. ügyvezető = „főnök”) is megjelölve, és az ügyfél csak jóváhagyja. Februárban lesz módom kipróbálni a gyakorlatban is, utána megosztom veletek a tapasztalatomat is.
Végezetül pedig hoztam egy kis színes hírt: az idén lépett életbe az a szabály, amely szerint extra összegű mulasztási bírság megfizetésével kiváltható az üzletlezárás (ART 245§ 1)c)). Ezzel Debrecenben élt először egy vállalkozás. A vendéglátóhelyet fél év alatt kétszer is nyugtaadás elmulasztása miatt érte tetten a NAV. Az üzletlezárás februárban lett volna esedékes, azonban a cég, inkább kifizette a több mint 7 millió forintnyi bírságot, és így mentesült az üzletbezárás alól. Azt hiszem ezentúl gyakori vendégek lesznek ott az ellenőrök
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
Ezen a héten vár bennünket az első 2025-re vonatkozó járulék bevallási határidő. Biztos ti is úgy vagytok vele, hogy a januárra vonatkozó számfejtés mindig nagyobb körültekintést igényel, mint amikor már év közben tudjuk, hogy a bérprogramban minden beállítás megfelelő.
A héten a következő határidők várnak bennünket:
- Ma (02.10) van a bérek kifizetésének határideje
- Szintén 10-én várhatjuk a januárban munkaviszonyt létesített munkavállalók után járó szocho kedvezményről a NAV igazolását. Hihetetlen, de már pénteken kezdtek „szállingózni” a tárhelyre, szóval pár bér átdolgozása még vár rám is
- 12-én szerdán pedig már a járulékbevallás határideje is itt lesz (2508, 2558).
Ez utóbbival kapcsolatban rendszeresen 2 felmerülő kérdéssel találkozom:
- Kell-e NY-es nyilatkozatot beadni azoknak, akik biztos nem kötelezettek a ’08-as benyújtására?
- Mit csináljanak azok az egyéni vállalkozók az 58-as bevallással, akik átalányadó és a sima VSZJA között váltanak, de SZJA bevallást még nem adtak be?
Az NY-es nyilatkozattal kapcsolatos dilemmát az okozza, hogy nullás igazolás kérésekor korábban rendszeresen előfordult, hogy utólag kérték a ’08-asok pótlását, hiába nem volt kötelezett az adózó. Ráadásul igazgatóságonként eltérő volt a gyakorlat. Így sokan 02.12-ig inkább előre beadták az NY-es nyilatkozatot a ’08-asra vonatkozóan. Legfeljebb év közben ha volt tényleges bevallási kötelezettség, akkor az is beadásra került.
Viszont most már több mint egy éve, ha előremutatóan benyújtásra kerül az NY-es a ’08-ra vonatkozóan, akkor abban az esetben, ha mégis keletkezik kötelezettség (pl. alkalmi munkavállaló foglalkoztatása), akkor a ’08-ast önellenőrzésként kell beadni. Amennyiben ez nem így történik duplasági hibaüzenet érkezik.
A „könnyítés” ezzel kapcsolatban, hogy ha 08-as a bevallási határidő letelte előtt megküldésre kerül, akkor nem kell önellenőrzési pótlékot fizetni. Viszont arra figyelni kell, hogy mivel önellenőrzés, ezért ha 5-én beküldésre kerül a bevallás, akkor a benne szereplő kötelezettséget is a benyújtás napjára írják elő! Szóval több szempontot is érdemes mérlegelni, mielőtt NY-es nyilatkozatokat „gyártunk”.
Az átalányadózásra váltó egyéni vállalkozók esetében az ’58-as gyakorisága negyedévessé válik. Mivel a NAV-nak nincs információja azzal kapcsolatban, hogy azért nem érkezik bevallás mert elmaradt, vagy azért mert csak negyedévet követő 12-éig kell majd benyújtani, így ilyenkor türelmi idő szokott lenni ezzel kapcsolatban. Tavaly én a 3 érintett egyéni vállalkozóm közül 2-re (!) kaptam mégis felszólítást. Az én megoldásom az volt, hogy írtam e-Papírt arról, hogy adott évben átalányadózók lesznek. A következő havi 58-as bevallást már nem hiányolták
Ennek apropóján ránéztem az ÜPO-n hogy a hiányzó bevallások funkció jelenleg melyik bevallásokat figyeli. Elárulom, hogy 02.09-én még csak 2024-esek szerepeltek a listán, egyetlen egy db 2025-ös előjelű sem volt…
Az ÁNYK keretprogramot se felejtsétek el frissíteni (ha még nem történt meg) ugyanis 02.05-én új verzió jelent meg, ami 3.40.0-ás jelzésű és inkább technikai jellegű. Ezzel a verzióval már működik az emailes kóddal történő beküldés is.
Ha pedig túl vagyunk a járulék bevalláson figyelmünket a következőkre irányíthatjuk:
- Jön az első ÁFA bevallási határidő 02.20-án. Ennek kapcsán 2 dologra hívnám fel a figyelmet:
- Nézzük át ügyfeleink törzsadatát, ne rutinból készítsük a havi bevallásokat. Nincs is annál kellemetlenebb, mint az előző évben negyedéves bevallónak elmulasztani a tárgyévi első havi ÁFA bevallását.
- Ez lesz az első bevallás, amelyben az M-es lapok adatait Ft-ban kell feltüntetni, az eddig megszokott eFt helyett. Így még inkább előtérbe kerül az adatok pontos rögzítése. A 01-05 lapon szereplő már megszokott kontroll szám (109. sor) minél pontosabb kiszámítása érdekében a 64-66. sor adatából pedig ki kell emelni a fordított adózás szabályai szerint levont ÁFA összegét. Erre azt gondolom a könyvelőprogramokat felkészítették, de nem árt majd figyelni, hogy jól adja-e át az adatokat.
- A következő 02.25-ei határidőnk pedig még a 2024-es évhez kapcsolódik, ugyanis ez a:
- 24KATA és
- a 2024-es éves ÁFA bevallási határideje.
Ahol van érintett, jó ha tudja, hogy az MKIK kiadott egy közleményt az építőipari kötelező kivitelezői felelősségbiztosításról. Ez alapján az ellenőrzések március 3-ától kezdődnek meg. https://www.bkmkik.hu/hu/221-ga-cikkek/7385-felelossegbiztositas
A februártól életbe lépett EFO-s közteher emelés elég furára sikeredett. Mivel az EFO tv szövege alapján a magasabb közterhet a 2025. február 1-je UTÁN (!), vagyis a 2025. február 2-án vagy azt követően keletkezett jogviszonyoknál kell alkalmazni, így 02.01-jén induló (max 5 napig tartó) foglalkoztatásnál még 2.900 Ft az alkalmi munka közterhe, 02.02-től induló foglalkoztatásnál pedig már 4.400 Ft lesz. (EFO tv. 21§ (1)). Erre vonatkozóan NAV tájékoztatás is megjelent, igaz hogy a 2508-as új verziója kapcsán: https://nav.gov.hu/nyomtatvanyok/letoltesek_egyeb/nyomtatvanytervezetek/Tajekoztatas_a_2508_jelu_bevallas_3.0_verziojarol_-_efo_modositas
Emellett rengeteg NAV információs füzetet frissítettek, érdemes átfutni őket.
Új nyomtatvány jelent meg az ONYA-n ELMDIJ elnevezéssel, mely az élelmiszerlánc felügyeleti díj bevallására szolgál. Nekem nincsenek érintett ügyfeleim, de akinek igen, érdemes ezt is tanulmányozni.
Továbbra is népszerű téma az új alanyi ÁFA mentes határ. Azt gondolom, hogy aki érintett lehet az ügyfélkörben azt érdemes mindenképpen emlékeztetni arra, hogy ha visszamenőleg szeretne alanyi ÁFA mentessé válni 2025-től, akkor jelezze felénk, és javítsa a kiállított számláit a közelgő ÁFA bevallási határidő előtt. Az ezzel kapcsolatos cikkemet, itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/az-alanyi-afa-mentes-ertekhatar-2025-tol-18-millio-ft-ra-emelkedett/
A végére pedig engedjétek meg, hogy kicsit büszkélkedjek: a Google havonta küld nekem statisztikát a weboldalammal kapcsolatban. Januárban több mint 1,5 milliószor jelentem meg a keresőben, és ebből több mint 99 ezren el is látogattak az oldalra. Örülök, hogy ennyi emberhez eljutottak a tartalmaim, és a segítségetekre lehettem (Azt meg csak halkan teszem hozzá, hogy ennek a statisztikának jobban lehet hinni, mint a KSH-nak
)
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
Nem tudom te hogy vagy vele, számomra hihetetlen, hogy a január már elmúlt, és februárt írunk. Mondjuk nem is hagytak bennünket unatkozni az elmúlt hónapban (sem), biztos ezért is érzem, hogy elrepült ez az egy hónap
A héten a főszerep biztosan az idei év első bérszámfejtési hullámáé lesz. Ilyenkor azért sokkal lassabban lehet haladni, hiszen a következőket mindenképpen ellenőrizni kell mindenkinél :
- A minimálbér és garantált bérminimum miatti munkabér módosításokat (illetve minden egyéb január 1-től érvényes bérmódosítást) át kell vezetni a bérszámfejtő programban is.
- SZJA kedvezmények beállítása egyezik-e a nyilatkozatokkal: ne maradjon benne a programban valami előző évről (mert lehet hogy valaki idén nem / nem úgy kéri pl. a családi kedvezményt), illetve a tavaly leadott folytatólagos nyilatkozatok biztosan beállításra kerültek-e 2025-re, esetleg visszavonták azt.
- Bevezetésre került-e bármilyen egyéb jutttatás az adott cégnél ami előző évben még nem volt.
Bérszámfejtéshez kapcsolódóan jutott eszembe, hogy még január 20-án megjelent a hazautazással kapcsolatos költségtérítés havi felső korlátja, mely 2025-ben 58 320 forint.
Az SZJA kedvezmények 2025.01.01-től érvényes változásával kapcsolatosan jelent meg NAV tájékoztató is múlt héten: https://nav.gov.hu/ado/szja/valtoztak-az-adoalap-kedvezmenyek-ervenyesitesenek-kulfoldiekre-vonatkozo-feltetelei
- 2025. január 1-től a 25 év alatti fiatalok kedvezményét és az első házasok kedvezményét az a külföldi magánszemély érvényesítheti, aki EGT-állam vagy Magyarországgal határos, nem EGT-állam (Ukrajna, Szerbia) állampolgára és az egyéb jogosultsági feltételeknek megfelel.
- Akik ennek a feltételnek nem felelnek meg, azok utoljára a 2025. január 10-éig kifizetett, 2024. december havi munkabérük, illetve a 2025. január 1-je előtt megszerzett, munkabérnek nem minősülő, az összevont adóalapba tartozó jövedelmük után érvényesíthetik a kedvezményt.
- Ehhez hasonlóan a családi kedvezményt is csak az a fenti körbe tartozó külföldi személy veheti igénybe, aki saját állama jogszabálya alapján jogosult családi pótlékra, rokkantsági járadékra vagy más hasonló ellátásra, és az egyéb jogosultsági feltételeknek megfelel. Itt is aki eddig jogosult volt, de 2025-től nem, a kedvezményt utoljára a 2025. január 10-éig kifizetett, 2024. december havi munkabére után érvényesítheti.
- A többi ezzel kapcsolatos szabály nem változott:
- azonos vagy hasonló kedvezményt ugyanarra az időszakra a magánszemély a másik államban nem vett és nem is vesz igénybe
- a külföldi adóügyi illetőségű személy a kedvezményt Magyarországon csak akkor érvényesítheti, ha az adóévben megszerzett összes jövedelmének 75 százaléka Magyarországon adózik.
További NAV tájékoztatók, melyeket érdemes átfutni:
- Bár 01.31-e volt a határidő, de ha elkerülte valakinek a figyelmét, akkor pótolja minél hamarabb: https://nav.gov.hu/ado/egyeb/Itt_a_digitalisplatform-uzemeltetok_adatszolgaltatasi_hatarideje
- Magyarországnak a 2025. adóévben az alábbi államok viszonylatában van hatályos és alkalmazható adóegyezménye (és ezen jogszabályok felsorolása): https://nav.gov.hu/ado/szja/Adozoi_tajekoztato_Magyarorszag_2025._adoevben_alkalmazhato_adoegyezmenyeirol
- Frissült az alkalmazottakat bejelentés nélkül foglalkoztatók adatbázisa: https://nav.gov.hu/adatbazisok/benemjelentett/be_nem_jelentett
- 2025. február 1-jétől a NAV előtti ügyekben a képviselő szervezetek (pl. a könyvelőirodák) a képviselt (Ügyfél) közreműködése nélkül jelölhetik ki azt a személyt, aki a képviselt helyett eljárhat. Ezzel próbálják a perszonalizációt megoldani, viszont ez majd újabb adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra:
- az eddigi 15-ös kóddal meghatalmazott könyvelőirodai meghatalmazások 2027.12.31-ig érvényben maradnak. Azt gondolom ez a teendő nem sürgős, de akkor is megterhelő lehet majd.
- A „főnöki” rendszerben használt és kiadott ügyfélkapu jelszavak helyzete bizonyos esetekben így megoldódik, hiszen a könyvelőirodai alkalmazott így a neki adott jogosultságot követően saját KAÜ azonosítással tud bevallást küldeni (DÁP / ÜK+ belépést követően).
- Az már más kérdés, hogy az élet ennél sokkal színesebb: pl. a nyugdíjas alkalmazott nem látszik a biztosítotti listában, ahogy egy kisösszegű megbízási szerződéses, alvállalkozó, EFO-s, stb sem… Reméljük ez a közel 3 év elég lesz, hogy ezek a helyzetek is megnyugtató megoldást kapjanak… arról nem is beszélve, hogy könyvelni egyéni vállalkozóként is lehet, nem csak cégként…
- Ezen kívül számos információs füzet is frissült a 2025-ös szabályoknak megfelelően.
A februári üzemanyagár is megjelent a NAV honlapján: benzin: 631 Ft/l, gázolaj: 651 Ft/l.
Ebben az évben különösen hamar zárta a NAV az adófolyószámlákat. Már csak külön lehet lekérni a 2025-ös, és a 2024.12.31-ig lévő adatokat tartalmazó adófolyószámlákat. Így aki nem volt elég gyors, és nem mentett el magának 01.20 és 01.31 között egy folyószámlát, annak sajnos kettőből kell dolgoznia záráskor.
Sokan szokták januárban már hiányolni a 29-es társasági adóra vonatkozó adatszolgáltatás bevallás. Nem panaszkodhatunk, mert idén már január 30-án megjelent a 2429-es első verziója . Igaz hogy nekem viszonylag kevés TAO-s cégem van + használok egy jó kis egyeztető excelt a társasági adó számításához, de azért mégis jó, ha nem kell 2x neki állni valaminek. Akit érdekel ez az excel tábla (ami egy egyszerűsített változat, de pl. az IPA-ra is jó) itt meg tudjátok vásárolni jelképes 990 Ft + ÁFA összegért: https://egykonyveloelete.hu/termek/2024-evi-ipa-tao-kiva-kalkulator/
Múlt héten még az új alanyi ÁFA mentes határról szóltak a hírek. Ezzel kapcsolatban például 01.29-ig kellett várni az első (de valószínűleg nem az utolsó) NAV tájékoztatóra. Az ebben szereplő információkkal bővítettem a cikkemet, itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/az-alanyi-afa-mentes-ertekhatar-2025-tol-18-millio-ft-ra-emelkedett/
A Pénzmosási törvény újabb 2025.01.01-től érvényes módosítása miatt új típusszabályzat érhető el 01.30-tól a PEI honlapján: https://pei.nav.gov.hu/tipusszabalyzatok/tipusszabalyzatok
Érdemes még áttanulmányozni a 01.29-én felkerült útmutatót is a tényleges tulajdonos azonosításához („csak” 32 oldal…) https://pei.nav.gov.hu/utmutatok/utmutato-a-tenyleges-tulajdonos-azonositasahoz
Újabb adminisztráció… vajon mikor fogunk „könyvelni”…?
A webes ügysegéden egész hétvégén karbantartás volt, kíváncsi vagyok, hogy mit sikerült alkotniuk… gyanítom hogy az ÖVTJ kódokhoz volt köze.
Eddig nem voltam hajlandó foglalkozni a TEÁOR / ÖVTJ kódok 2025-ös átfordításával. Persze bennünket is bombáznak az ügyfelek a KSH értesítőivel és a cégbizonyítványokkal, de ahol nem kell pl. székhelyet módosítani (és szerencsére nálunk ilyen nincs) ott mindenkinél megvártuk a februárt. A határidő úgyis 2025.06.30 Így ahogy időnk engedi, küldünk az ügyfeleknek jelen állapot szerinti tevékenységi kör listát, és várjuk a visszajelzéseket.
+ 1 kis színes hír így a végére: tudtátok, hogy az Idétlen időkig című film eseményei február 2-án játszódnak (ami tegnap volt)? Ezzel kapcsolatban pedig egy hírlevélben olvastam a következőt, ami tegnap egész nap a fejemben jár: „Egyértelműen a választásaink, a döntéseink határozzák meg, hogy milyen eredményt kapunk. Ebbe talán ritkábban gondolunk bele a mindennapjaink során – ha a körülmények változatlanok is, sokféleképpen lehet megélni ugyanazt az eseményt.”
Ezekkel a gondolatokkal kívánok szép hetet Neked!
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
Múlt hét csütörtökön (01.23-án) Nagy Márton bejelentésére robbant a hír, hogy az alanyi ÁFA mentes határt visszamenőleg 2025. január 1-től emelik 12 millió Ft-ról 18 millió Ft-ra. Mindezt szombaton (01.25-én) reggel a miniszterelnök is megerősítette videós bejelentkezésében, és este meg is jelent a Magyar Közlönyben. Ilyen viharos gyorsasággal történő változás legutóbb a KATA „felnégyelésekor” volt…
Egyik szemünk sír, a másik nevet ezen hír miatt: épp időszerű volt az alanyi ÁFA mentesség határának emelése, de ezt visszamenőleges hatállyal…? Az 5/2025. (I. 25.) Korm. rendelet elég szűkszavúra sikeredett, bár egyértelműek az átmeneti szabályok benne. Ugyanakkor a gyakorlati megvalósítás már nem lesz olyan egyszerű, az élet sokszínűségéből adódóan. A leggyakrabban felmerülő kérdések:
- Hogyan kell javítani az eddig kiállított számlákat? Minden partnerrel egyeztetni, szerződéseket felülvizsgálni, hogy nettó vagy bruttó árban állapodtak meg? ÁFA rendezése a felek között, stb…
- Mikor jelenik meg az AAM áttéréshez szükséges nyomtatvány? Mit csináljunk, ha tudjuk, hogy alanyi ÁFA mentesek akarunk lenni, de nem tudjuk bejelenteni, de muszáj számlázni? Minél később jelenik meg a bejelentési lehetőség (amit 2025.02.28-ig kell megtenni), annál több plusz adminisztráció fog keletkezni.
- Mi a teendő a pénztárgépes bevétellel, a kiállított kézi nyugtákkal?
- És ezernyi kérdés, amire villámgyorsan kellene egy NAV tájékoztató…
Írtam egy cikket, melyben megpróbáltam a leggyakrabban felmerülő kérdésekre választ adni. Itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/az-alanyi-afa-mentes-ertekhatar-2025-tol-18-millio-ft-ra-emelkedett/
Az Ügyfélkapu+ és a negyedéves bevallási dömping után ez a hír úgy kellett nekünk, mint egy falat kenyér (remélem mindenki érti az iróniát…).
Bár múlt heti hírlevelemben is írtam a következőket, de szerintem nem árt az ismétlés, nehogy bármi kimaradjon. Tehát január végéig várnak bennünket a következők:
- A kifizetőknek ki kell adni a 24M30-as igazolást, amely alapján a magánszemély el tudja készíteni az SZJA bevallását, illetve ellenőrizheti a bevallási tervezetben szereplő adatokat.
- Szintén ki kell adni a 2024-ről szóló járulékigazolást
- Környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos 2025-re vonatkozó változásbejelentések és bejelentkezések (esetében (pl. átalány fizetés vagy készletrevétel választása esetén) esetén is jogvesztő határidő január 31-e (ezeket a 25TKORNY adatlapon lehet benyújtani)
- Még mindig számos, ún. K-s adatszolgáltatás határideje is január 31-e:
- K71: társas vállalkozás adatszolgáltatása az adóévben jegyzett tőkéjének felemelését, valamint az általa kibocsátott átváltoztatható kötvény átalakítását követően kibocsátott (megemelt névértékű) összes értékpapírról
- K72: Adatszolgáltatás a magánszemélyek részére az adóévben évben értékpapírra vonatkozó jog révén juttatott vagyoni értékről
- K73: A kifizető adatszolgáltatása a magánszemélyek részére az adóévben kedvezményezett részesedéscsere révén juttatott értékpapírokról
- K79: A kifizető adatszolgáltatása az Szja. tv. 7. számú melléklete szerinti külföldi személy részére a kifizetett osztalékjövedelemről
- És még jó pár, szóval érdemes átnézni a listát
- Fejlesztési tartalékkal kapcsolatosan ne feledkezzünk el arról, ha valaki nem használta azt fel határidőben, akkor az igénybevett adókedvezményt és annak késedelmi pótlékát január 31-ig kell megfizetni (nem eltérő üzleti év esetén), míg a bevallása csak 05.31-ig fog megtörténni (2429 vagy 24KIVA nyomtatványon).
- a NEBIH élelmiszerlánc felügyeleti díj második részletét is január 31-ig kell megfizetni.
Januári bérszámfejtéshez sem árt már elkezdeni felkészülni:
- A minimálbér és garantált bérminimum miatti munkabér módosításokat (illetve minden egyéb január 1-től érvényes bérmódosítást) át kell vezetni a bérszámfejtő programban is.
- A különféle SZJA ledvezményekre vonatkozó nyilatkozatokat kiadni és / vagy begyűjteni és szintén rögzíteni. Ne felejtsük el, hogy 2024-ben már adhattak le nekünk folytatólagos nyilatkozatot, és ebben az esetben akkor is érvényesíteni kell a kedvezményt 2025-ben, ha nem kaptunk újabb nyilatkozatot!
- Érdemes az új SZÉP-kártya vagy egyéb kedvezményes adózású juttatásokat egyeztetni a vállalkozókkal, hogy tudjunk ezekről és be lehessen állítani szintén a programba (illetve az ügyfél is legyen tisztában a juttatás feltételeivel és hogy mikor keletkezik utána adófizetési kötelezettség).
Számos NAV tájékoztató is megjelent a múlt héten:
- https://nav.gov.hu/ado/szja/Adomentes_a_rugalmassagi_szolgaltatas_bevetele
- https://nav.gov.hu/ado/szja/A_SZEP-kartya-juttatas_mar_lakasfelujitasra_es_aktiv_eletmodra_is_koltheto
- https://nav.gov.hu/ado/egyeb/A_cegautoadot_erinto_valtozasok
- https://nav.gov.hu/ado/szja/Adomentesen_finanszirozhato_lakascelok_az_onkentes_nyugdijpenztari_megtakaritasbol
- https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/adokulcsok_jarulekmertekek/illetekmertekek/Adohatosagi-igazgatasi-szolgaltatasi-dijak
- https://nav.gov.hu/vam/szarmazas/Egyesult_Kiralysag___20210104
- https://nav.gov.hu/ado/szja/az-italcsomagolasok-visszavaltasi-dijanak-adomentessege
- És rengeteg információs füzet frissítés is közzé lett téve.
Azt hiszem hogy ezen dömping után teljesen jogosan nem vagyok hajlandó foglalkozni egyelőre a TEÁOR / ÖVTJ kódok 2025-ös átfordításával. Persze bennünket is bombáznak az ügyfelek a KSH értesítőivel és a cégbizonyítványokkal, de ahol nem kell pl. székhelyet módosítani (és szerencsére nálunk ilyen nincs) ott mindenkinél megvárjuk legalább a februárt. A határidő úgyis 2025.06.30
Főleg most van olyan anomália is, hogy a Webes ügysegéden lévő tevékenység nem egyezik meg a NAV-nál nyilvántartott tevékenységgel, ezért nem lehet törölni sem. Rengeteg felesleges idő ezért a próbálkozás, egyértelműen nem éri meg
Így én most az energiámat inkább a 3 végelszámolást kezdett cégem zárására fókuszálom, és hogy a ténylegesen január 31-ig határidős feladataimmal haladjak. Nektek is ezt javaslom
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
Az elmúlt hét még az Ügyfélkapu+ átállástól volt „hangos”. Számos tévhit kering(ett), és ezek a mai napig is rengeteg vitát generálnak a különböző csoportokban. Ami biztos, hogy végre van emailes azonosításra lehetőség, ami párhuzamosan használható az authenticatoros belépési lehetőséggel (+ a DÁP-pal) és nem csak 2025. év végéig marad velünk az ügyfélkapu+. Szóval egyelőre ebből a szempontból fellélegezhetünk
A tájékoztatások ellenére mégis a fenti téves infókon kívül, de ennek kapcsán egy másik „őrület” is elkezdett terjedni a vállalkozók között: nem akarnak Ügyfélkapu+-ra váltani, sem DÁP-ot, és szerintük az a legjobb, ha törlik az ügyfélkapujukat Mivel az egyéni vállalkozók is elektronikus ügyintézésre kötelezettek ezért akár az adószámuk törlését is magával vonhatja, ha egyikkel (ügyfélkapu vagy DÁP) sem rendelkeznek az ART 246 § (1) i) pontja szerint.
Ma (01.20-án) túl leszünk a negyedéves bevallásokon is. Nézzük át ezeket (leggyakoribbak):
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj (ne felejtsük el, hogy a 4-ik negyedévre bevallott és befizetett előleget vonjuk le!)
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
Termékdíjjal kapcsolatosan jó hír, hogy januártól már regisztrációs és bevallási kötelezettség sem terheli ezekkel kapcsolatban azokat az adózókat, akiknek az EPR bevezetése óta adott termékáramban csak a súlyadatokat kellett közölni nulla díjtétellel. Viszont most a 2024. IV. negyedévének vonatkozásában még a 2024-es szabályok alapján kell eljárni, azaz adatot kell szolgáltatni a kettős kötelezettséggel (EPR és termékdíj) érintett termékekről is.
Az EPR-hez kapcsolódóan pedig jó hír a negyedévente pár 100 Ft-ot fizetők számára, hogy ha a MOHU által kiállítandó számla összege nem éri el az 1000 forintot, csak akkor fogja kiállítani, amikor a fizetendő díjak összege göngyölítetten eléri az 1000 forintot.
Ne felejtsétek el, hogy rehabilitációs hozzájárulás esetében a IV-ik negyedévről már nem kell előleg bevallást beadni, hanem 2025.02.25. lesz az éves elszámoló bevallás határideje.
Az éves ÁFA bevallás határideje is 02.25 lesz, de ha a befizetendő ÁFA összege az utolsó negyedévben göngyölítetten meghaladja a 250 eFt-ot, akkor ne felejtsük el, hogy értékhatár átlépés miatt azt 2025.01.20-ig kell beadni! Ezt sokan nem figyelik, utána pedig nem értik, hogy miért lesz késett a bevallásuk, és a tartozás miatt még a KOMA-ból is kieshet az ügyfél.
Az Ügyfélkapu+ és a negyedéves bevallási dömping után pedig továbbra sem unatkozunk, hiszen január végéig számtalan feladat vár bennünket:
- A kifizetőknek ki kell adni a 24M30-as igazolást, amely alapján a magánszemély el tudja készíteni az SZJA bevallását, illetve ellenőrizheti a bevallási tervezetben szereplő adatokat.
- Szintén ki kell adni a 2024-ről szóló járulékigazolást
- Környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos 2025-re vonatkozó változásbejelentések és bejelentkezések (esetében (pl. átalány fizetés vagy készletrevétel választása esetén) esetén is jogvesztő határidő január 31-e (ezeket a 25TKORNY adatlapon lehet benyújtani)
- Még mindig számos, ún. K-s adatszolgáltatás határideje is január 31-e:
- K71: társas vállalkozás adatszolgáltatása az adóévben jegyzett tőkéjének felemelését, valamint az általa kibocsátott átváltoztatható kötvény átalakítását követően kibocsátott (megemelt névértékű) összes értékpapírról
- K72: Adatszolgáltatás a magánszemélyek részére az adóévben évben értékpapírra vonatkozó jog révén juttatott vagyoni értékről
- K73: A kifizető adatszolgáltatása a magánszemélyek részére az adóévben kedvezményezett részesedéscsere révén juttatott értékpapírokról
- K79: A kifizető adatszolgáltatása az Szja. tv. 7. számú melléklete szerinti külföldi személy részére a kifizetett osztalékjövedelemről
- És még jó pár, szóval érdemes átnézni a listát
- Fejlesztési tartalékkal kapcsolatosan ne feledkezzünk el arról, ha valaki nem használta azt fel határidőben, akkor az igénybevett adókedvezményt és annak késedelmi pótlékát január 31-ig kell megfizetni (nem eltérő üzleti év esetén), míg a bevallása csak 05.31-ig fog megtörténni (2429 vagy 24KIVA nyomtatványon).
- a NEBIH élelmiszerlánc felügyeleti díj második részletét is január 31-ig kell megfizetni.
Januári bérszámfejtéshez sem árt már elkezdeni felkészülni:
- A minimálbér és garantált bérminimum miatti munkabér módosításokat (illetve minden egyéb január 1-től érvényes bérmódosítást) át kell vezetni a bérszámfejtő programban is.
- A különféle SZJA ledvezményekre vonatkozó nyilatkozatokat kiadni és / vagy begyűjteni és szintén rögzíteni. Ne felejtsük el, hogy 2024-ben már adhattak le nekünk folytatólagos nyilatkozatot, és ebben az esetben akkor is érvényesíteni kell a kedvezményt 2025-ben, ha nem kaptunk újabb nyilatkozatot!
- Érdemes az új SZÉP-kártya vagy egyéb kedvezményes adózású juttatásokat egyeztetni a vállalkozókkal, hogy tudjunk ezekről és be lehessen állítani szintén a programba (illetve az ügyfél is legyen tisztában a juttatás feltételeivel és hogy mikor keletkezik utána adófizetési kötelezettség).
Megkezdődött a NAV SZJA tájékoztatási dömpingje – január 16-ától immár elérhető a 24SZJA nyomtatvány. Így már fel kell készülnünk azokra a kérdésekre, hogy „mikor tudod beadni az SZJA bevallásomat”, „szükségem lenne egy 2024-es jövedelemigazolásra”, stb… Én, amíg ez nem tényleges és sürgős kérés, mindenkit arra kérek, hogy várjuk meg a március 15-én megjelenő tervezetet, mivel tapasztalataim szerint az emberek többsége nem emlékszik minden jövedelmére, kedvezményére… ráadásul ilyenkor még a hivatalban sincs meg a fordító program, így lassabb a feldolgozás, a visszajáró adó kiutalása pedig március előtt nem kezdődik meg.
A NAV honlapon is számos tájékoztató jelent meg:
- Fizetővendéglátókat érintő változások, melyek érintik a magánszálláshely fogalmának pontosítását, lakószoba fogalmának változását és Budapesten az eltérő adóösszeget: https://nav.gov.hu/ado/szja/A_fizetovendeglatokat_erinto_valtozasok
- Az átalányadózók tevékenységeinek ÖVTJ szerinti meghatározásával kapcsolatban: https://nav.gov.hu/ado/szja/Valtozasok_az_egyeni_vallalkozok_atalanyadozasaban
- A 35 év alatti munkavállalók lakhatási támogatásával kapcsolatban: https://nav.gov.hu/ado/szja/35_ev_alattiak_lakhatasi_tamogatasa
- A munkaerőpiacra lépők utáni szochokedvezményre vonatkozó szabályokról: https://nav.gov.hu/ado/szocialis_hozzajarulasi_ado/A_munkaeropiacra_lepok_utani_szochokedvezmeny_szabalyai_2025._januar_1-jetol
- 2025. február 1-jétől módosulnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai, s ezzel a munkáltató által fizetendő közteher mértéke, illetve a nyugellátás számítási alapja: https://nav.gov.hu/ado/egyebkot/Valtozasok_februartol_az_egyszerusitett_foglalkoztatasban
- 2025. január 1-től szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetni a tartós befektetési számla hozama, vagyis a tartós befektetésből származó jövedelem után, ha a lekötési időszak nem éri el az öt évet: https://nav.gov.hu/ado/szocialis_hozzajarulasi_ado/A_tartos_befektetesbol_szarmazo_jovedelem_szochokotelezettsege
- Számos információs füzetet is frissített a NAV
A hétvégén nem volt elérhető a webes ügysegéd felülete a tevékenységek ÖVTJ’25 szerinti, automatikus átsorolásához szükséges karbantartás miatt. Remélem jól sikerült, hát majd meglátjuk…
Nem árt feleleveníteni itt az év elején, hogy a következő nyomtatványok már csak ONYA-n adhatók be:
- ÁFA gyakorítási kérelem esetén az AFAGYAK nyomtatvány
- Gépjárműforgalmazók illetékmentességéhez a GJFORGNYIL
- Gépjárműadó kedvezményhez a GJADO
Az Építőipari kivitelezői felelősségbiztosítással kapcsolatban is rengeteg a tisztázatlan kérdés, eltérő a jogértelmezés. A biztosítók sok esetben maguk javára értelmezik (pl. tevékenységenként fizettetnének 50 eFt biztosítást egy mindössze 8-10M árbevétellel rendelkező kicsi EV-nek). Közben a Kamara felületén a feltöltés is problémás, és persze többek szerint ez is a könyvelő dolga (elárulom, hogy nem…)
Úgy látom sikerült megint egy jó hosszúre nyúló hírlevelet írnom, és még így is „cenzúráztam” magam…
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
Tudom hogy ez az év nagyon húzós időszakainak egyike, remélem a hétre azért maradt elég energiád. Én sem unatkoztam múlt héten sem, és a héten sem fogok, az biztos
Ma, hétfőn (01.13-án) esedékesek a következők, remélem mindennel sikerült elkészülnöd
- a szokásos havi gyakoriságú 2408 és 2458-asok mellett
- az átalányadózó egyéni vállalkozók negyedéves járulékbevallása (2458)
- ezen kívül az SZJA előlegük kiszámítása (és megfizettetése) is, valamint
- a VSZJA-sok negyedéves SZJA előlegéről se feledkezzünk meg.
Nálam a bérekkel együtt elkészül a KIVA bevallás is, így 20-a előtt már nem kell még egyszer külön újra elővenni, hiszen legkésőbb jövő hét hétfőn ezeket is be kell adni.
A 01.20-ai bevallásokra így is már csak 1 hetünk maradt. Nézzük át ezeket is (leggyakoribbak)
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
Termékdíjjal kapcsolatosan jó hír, hogy januártól már regisztrációs és bevallási kötelezettség sem terheli ezekkel kapcsolatban azokat az adózókat, akiknek az EPR bevezetése óta adott termékáramban csak a súlyadatokat kellett közölni nulla díjtétellel. Viszont most még a 2024. IV. negyedévének vonatkozásában még a 2024-es szabályok alapján kell eljárni, azaz adatot kell szolgáltatni a kettős kötelezettséggel (EPR és termékdíj) érintett termékekről is.
Rehabilitációs hozzájárulás esetében pedig a IV-ik negyedévről már nincs előleg bevallás, hanem 2025.02.25-ig kell beadni az éves elszámoló bevallást.
A NAV honlapon is számos tájékoztató jelent meg:
- Az üzemanyag-forgalmazó 2025. január 16-ig nyilatkozhat a NAV-nak arról, hogy a 2024-ben forgalomba hozott üzemanyag és más közlekedési célú energiaterméknél még teljesíteni kívánja-e az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentési előírást és ennek jelentését. https://nav.gov.hu/ado/jovedeki_ado/tajekoztatok_informaciok/tajekoztatok/januar-16-ig-nyilatkozhatnak-az-uzemanyag-forgalmazok-a-nav_uhg01-jelu-nyomtatvanyrol
- Az italcsomagolások visszaváltási díjának adómentességéről: https://nav.gov.hu/ado/szja/az-italcsomagolasok-visszavaltasi-dijanak-adomentessege
- Megjelent a 2025.05.20-ig beadandó SZJA bevallásban a felajánlására jogosult, kedvezményezett civilszervezetek és vallási közösségek listája: https://nav.gov.hu/ado/szja1_1/11-os-rendelkezes-2025-ben/11-os-rendelkezes-2024-ben
- 2025-ben a 25 év alatti fiatalok és a 30 év alatti anyák jogosultsági hónaponként 656 785 forint adóalap kedvezményre jogosultak, tehát maximum havi 98 518 forint adót spórolhatnak meg. https://nav.gov.hu/ado/szja/Emelkedett-a-25-ev-alatti-fiatalok-es-a-30-ev-alatti-anyak-kedvezmenye
- A tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott utáni családi kedvezményre is fog vonatkozni a 2 ütemben végrehajtásra kerülő emelés: https://nav.gov.hu/ado/szja/Magasabb_osszegu_csaladi_kedvezmeny_a_beteg_gyermek_utan
December végén megírtam a saját Mi mennyi 2025-ben cikkemet, itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/mi-mennyi-2025-ben/
A táblázatos formámat újra csatolom, mivel néhány apró javítást eszközöltem benne (ezúton is köszönöm a visszajelzéseket)
- Az SZJA kedvezmények sorrendjében véletlenül fel volt cserélve a 25 év alatti fiatalok és a 30 év alatti anyák kedvezménye.
- Az 1 gyermek után járó családi kedvezmény adóban kifejezett összege 10.000,5 Ft, ezt 10.001-re kerekítette az excel. Viszont a köztudatban 10.000 Ft van, a bérprogramoknál pedig mind a 2 verzióval találkoztam már (10.000 Ft / 10.001 Ft), ezért inkább átjavítottam 10.000 Ft-ra.
- nevelőszüli GYED esetén a naptári nappal kell számolni, nem a havi minimálbérhez kötve, így javítottam.
Az AVDH-val történő hitelesítés megszűnt 2024.12.31-én, de űrlapba építve (pl. e-Papír) 2025.10.31-ig fennmarad. Ez azonban 2025.01.01-től nem keletkeztet teljes bizonyító erejű okiratot, így számomra nagy kérdés volt, hogy a Foglalkoztatási Osztálynak beadandó bértámogatás elszámolásokat el fogják-e fogadni az e-Papíron belüli hitelesítéssel… Megerősítették, hogy elfogadják: https://nfsz.munka.hu/cikk/5995/_ePapir_szolgaltatasba_integralt_AVDH_szolgaltatas
Újra nagyon sok a kérdés az Ügyfélkapu+ aktiválással kapcsolatban, hiszen vészesen közeleg 2025.01.15-e éjfél. Ezért tartottam egy webináriumot újra róla pénteken. A felvételt szombaton már kiküldtem, de azért ide is beteszem még. Sokan követték élőben is (több mint 300-an voltunk), sok pozitív visszajelzést kaptam. Úgy érzem hasznos volt és elég gyakorlatias, ha te csak most tudod megnézni, remélem ugyanígy fogsz vélekedni róla.
Az előadáson a kérdések zöme a QR kódhoz, törlőkódhoz, több eszközön beállításhoz kapcsolódott, ezeket végigbeszéltük.
Az előadás második felében pedig a könyvelői meghatalmazásokkal kapcsolatosan igyekeztem összefoglalni, hogy mi mire való, hol lehet intézni.
Úgy gondolom sok kérdést tudtam tisztázni, és ezek után már nem fogsz rettegni a 2025.01.16-ától
Azóta pedig új infó, hogy holnaptól (2025.01.14-étől) authenticator helyett emailes visszaigazoló kóddal is megtörténhet az ügyfélkapu+ azonosítás. Könyvelőként ez biztos nem gyorsabb / praktikusabb mint a hitelesítő alkalmazások használata, de magánszemélyek esetén ez könnyebbséget jelenthet, ahol az authenticator szót kimondani sem tudják.
Építőipari kivitelezői felelősségbiztosítás kapcsán jutott eszembe, hogy az építőipar rezsióradíj ajánlott mértéke 2025-ben nettó 6.764 Ft/óra. Az egyes költségelemek díjait a 44/2024. (XII. 20.) ÉKM rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.
A héten valószínűleg én is kevésbé leszek aktív, hiszen a negyedév kapcsán nálunk is rengeteg munka van. Azután persze következő héten sem fogunk unatkozni, de remélem az már kevésbé feszített tempóban fog telni
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
Remélem az elmúlt 2 hét viszonylagos nyugalomban telt mindenkinek. Persze én sem tudtam munka nélkül élvezni ezt az időszakot, de azért szerencsére az ügyfelek tiszteletben tartották, hogy pihenéssel és a családdal szeretném tölteni a 12.20 és 01.02 közötti napokat.
A NAV viszont úgy gondolta, hogy ennyi pihenés biztos nem elég, ezért 2025. első munkanapja (01.02 múlt hét csütörtök) tökéletesen megfelel egy egész napos karbantartásra / előre bejelentett üzemszünetre / hiszen biztos mindenki még pihen… mindenestre így lehetett haladni a bérszámfejtésekkel
A héten 01.10-én van a decemberi bérek kifizetésének határideje. Ez azért is különösen fontos, mert csak a január 10-ig kifizetett munkabér számít 2024-es jövedelemnek!
Bár csak jövő hét hétfőn (01.13-án) lesznek esedékesek a következők, de a héten el kell készíteni:
- a szokásos havi gyakoriságú 2408 és 2458-asok mellett
- az átalányadózó egyéni vállalkozók negyedéves járulékbevallása (2458)
- ezen kívül az SZJA előlegük kiszámítása (és megfizettetése) is, valamint
- a VSZJA-sok negyedéves SZJA előlegéről se feledkezzünk meg.
Nálam a bérekkel együtt elkészül a KIVA bevallás is, így 20-a előtt már nem kell még egyszer külön újra elővenni.
A NAV honlapon is számos tájékoztató jelent meg:
- Megjelentek a 2025. januárra vonatkozó üzemanyagárak: benzin 626 Ft/liter, gázolaj: 638 Ft/liter.
- 2025.01.01-jén a leggyakrabban használt 25xxx jelű nyomtatványok is felkerültek
- A 2025-re vonatkozó adóelőleg nyilatkozatok is megtalálhatóak: https://nav.gov.hu/ado/szja/Adoeloleg_nyilatkozat
- Közzétették, hogy Budapest az egyetlen olyan település, ahol a tárgyévet megelőző második évben (tehát 2023-ban) a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót. Ez azért fontos, mert a fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemélyeknek 2025. január 1-jétől lakószobánként évente 150 ezer forint átalányadót kell fizetniük Budapesten. Minden más településen maradt a 38.400 Ft/szoba/év átalányadó.
- Az online oktatás, kiállítás, vásár esetében a teljesítési hely meghatározása kiegészült két új, a virtuális jelenléttel szervezett, online rendezvényekre, eseményekre vonatkozó bekezdéssel: https://nav.gov.hu/ado/afa/Online_oktatas_kiallitas_vasar_modosul_a_teljesitesi_hely_szabaly_az_afaban
- Tovább fejlesztik az eÁFA-t, most már az átalakulással érintettek is teljeskörűen használhatják (persze valószínűleg inkább a gép-gép kapcsolaton keresztül, és nem a webes felületen…)
December végén megírtam a saját Mi mennyi 2025-ben cikkemet, itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/mi-mennyi-2025-ben/
A táblázatos formámat 2023-ban készítettem el először magamnak. Kétoldalas nyomtatásban mindig ott van a kezem ügyében, nekem praktikus, és sokat használom. Remélem ti is szeretni fogjátok Viszont lenne egy kérésem: ez az én saját „szellemi termékem”, és másoknak is szeretném a későbbiekben ajándékként odaadni. Kérlek, hogy ettől a lehetőségtől ne fossz meg! Így nem szeretném, ha ez a különböző szakmai csoportokba feltöltésre kerülne. Természetesen közvetlen kollégáiddal nyugodtan használd közösen. Amennyiben pedig hibát találsz benne, légyszíves jelezd nekem.
Sok ügyfél használja a 2 legnagyobb számlázó ingyenes „Free” verzióját. Én köremailben figyelmeztettem mindenkit, hogy évzárás után nem férnek hozzá a 2024-es számlaképekhez, így azokat célszerű minden esetben menteni. A sztornó funkció sem fog működni, tehát 2025-ben egy 2024-es számlát csak akkor tudnak sztornózni, ha legalább 1 hónapra előfizetnek.
Korábban úgy tudtuk, hogy 2025. január 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok (pl. MVM, E.ON,…) a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki.Egy megjelent közlemény szerint, ez 2025. július 1-től lesz érvényes. https://www.mvmenergiakereskedo.hu/eszamla
Amire felhívták a figyelmet:
- saját érdekükben adják meg e-számla fogadására alkalmas e-mail-címüket.
- Kiemelték, hogy a változás a korábbi hírekkel ellentétben csak 2025. július 1-jén lép életbe
- a számla formátuma nem változik, a jelenlegi számlakép alapján készül az elektronikus számla is
- kizárólag elektronikus formában hitelesek (időbélyegzővel és elektronikus aláírással ellátottak), digitális megőrzésükről az ügyfeleknek kell gondoskodniuk
- kinyomtatva csak adminisztrációs célra használhatók, de a nyomtatott formátum nem hiteles példány!
Az AVDH-val történő hitelesítés megszűnt 2024.12.31-én, de űrlapba építve (pl. e-Papír) 2025.10.31-ig fennmarad. Ez azonban 2025.01.01-től nem keletkeztet teljes bizonyító erejű okiratot, így számomra nagy kérdés, hogy a Foglalkoztatási osztálynak beadandó bértámogatás elszámolásokat el fogják-e fogadni az e-Papíron belüli hitelesítéssel… elvileg DÁP alkalmazással lesz lehetőség elektronikus aláírásra, de ott még nem működik… kicsit róka fogta csuka helyzetnek érzem ezt
Bár írtam róla már decemberben, de nem árt az ismétlés A 2024. évi LXXIV. tv. Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvény jelentősen módosítja az EFO-val kapcsolatos szabályokat 2025-ben 2 ütemben:
- Az EFO-s munkanap korlátozása megváltozik: már nem csak a munkáltató és munkavállaló között lesz korlátozva, hanem a munkavállaló oldaláról is: 1 magánszemélynek 1 évben összesen maximum 120 EFO-s napja lehet. Ezt 2025.07.01-től kell alkalmazni.
- Ennek vizsgálatához az állami adó- és vámhatóság elektronikus lekérdezési lehetőséget biztosít majd a munkáltató részére, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt ellenőrizni lehessen a munkavállalóra vonatkozó napok korlátját.
- Az EFO közteher mértéke 50%-kal növekszik (kivéve filmipari statiszta). Ezt először a 2025. február 1-jét követően keletkezett jogviszonyoknál kell alkalmazni. Ez számokban a következő összegű közterhet jelenti:
Egysz.fogl.fajtája | 2024. év | 2025. január | 2025. februártól |
Alkalmi munka | 2.700 Ft | 2.900 Ft | 4.400 Ft |
Turisztikai v. mezőgazdasági idénymunka | 1.300 Ft | 1.500 Ft | 2.200 Ft |
Filmipari statiszta | 8.000 Ft | 8.700 Ft | 8.700 Ft |
Még néhány általános tájékoztatás:
Elkezdődött a 2025. január 1-jei TEÁOR-váltás kapcsán a TEÁOR kódok módosítása. A NAV ezzel kapcsolatos tájékoztatója itt olvasható: https://nav.gov.hu/ado/egyeb/2025._januar_1-jei_TEAOR-valtas_es_az_ezzel_jaro_ugyfeli_kotelezettsegek
Aki a webes ügysegéden szeretne bármilyen adatot módosítani (pl. székhely), annál kéri a tevékenységek ÖVTJ-inek a hatályos (2025-ös) kódra történő módosítását. Akkor is, ha nem változott… szóval törölni kell, és újra felvenni, így érzékelni fogja a „módosítást”… Ahol nem sürgős az egyéb módosítás (amire van 15 nap bejelenteni) szerintem célszerű kivárni az utolsó napokat, hátha addig megtörténik a hivatalból történő „átforgatás”.
Valószínűleg sokat fogjuk használni a következő 2024.12.31-ei árfolyamokat: EUR: 410,09 Ft, USD: 393,60 Ft, CHF: 435,45 Ft.
2025. február 1-től pedig az ügyfelek magát a könyvelő szervezetet hatalmazhatják meg, és NEM annak tagját / alkalmazottját. A ténylegesen eljáró természetes személyt pedig már a könyvelőiroda mint szervezet jelöli ki. Ezzel megoldódni látszik a cégként működő könyvelőirodák esetében, hogy nem „főnöki” rendszerben mindenki az irodavezető / tulajdonos ügyfélkapus belépését használja. Helyette a könyvelőiroda cégkapujához kaphatnak jogosultságot az alkalmazottak. Itt is még rengeteg a kérdés, pl. egyéni vállalkozóként működő könyvelő alkalmazottjára ez nem fog vonatkozni… egyelőre… szóval ezt is érdemes figyelemmel kísérni. Bővebben itt olvashatsz róla: https://www.onadozo.hu/hirek/az-ugyfelkapus-valtozasokhoz-modosulnak-a-konyveloi-allando-meghatalmazas-szabalyai-2025-februar-1-evel-13214
Visszanézve kicsit hosszú és „tömény” lett ez a hírlevelem (látszik hogy 2 hétig nem írtam semmit) de legalább hasznos Remélem te is így gondolod
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A hírlevelek továbbra is mindenkinek INGYENESEK!
A mai nappal együtt már csak 3 munkanap van az évből. Ez a címsorban szereplő információ miatt most némi ürömöt kever abba a bizonyos örömbe, hiszen nagyon vágytam már arra, hogy kicsit gondtalanul pihenhessünk, és elfelejthessük a könyvelői mindennapokat. Azért írok a 3 közlönyben szereplő változásokról is pár szót, főleg a sokakat érintő EFO-val kapcsolatos változásokról.
Így ma még egy hosszú hírlevéllel készültem nektek (remélem nem baj ), viszont a következőt várhatóan csak 2025.01.06-án fogom küldeni.
Végre megírtam a saját Mi mennyi 2025-ben cikkemet, itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/mi-mennyi-2025-ben/
A táblázatos formámat még kicsit át fogom alakítani, de múlt héten néhány fontosabb részt a FB oldalamon már megosztottam belőle, és ezek a cikkben is megtalálhatóak. Januárban pedig ezt is elküldöm nektek
Szerencsére a következő 2025-re vonatkozó, de 2024. december 31-ig bejelentendő átjelentkezéseket is sikerült étbeszélni minden érintettel, és a bejelentéseket is megtenni. Melyekre gondolok?
- ÁFA-val kapcsolatosan:
- az alanyi adómentesség határa sajnos nem változott, 2025-ben is 12 millió Ft maradt.
- Ügyfeleink működési / forgalmi adatait érdemes megvizsgálni, hiszen akár egy ÁFA körből történő kijelentkezés vagy az általánostól eltérő szabály választása jelentős anyagi vonzattal járhat. Ez igaz lehet ellentétes irányba is.
- Érdemes átgondolni pl. a pénzforgalmi ÁFA választását is.
- Árfolyam választási (MNB / EKB árfolyam) kérdés is felmerülhet.
- TAO-ról KIVA-ra váltás ideális időpontja az év vége, hiszen ekkor nincs plusz beszámolókészítési kötelezettség. Ráadásul, ha meggondolja magát a vállalkozó, vagy olyan körülmény merül fel, ami miatt mégis jobb a TAO, akkor 30 napon belül ez a választás visszavonható.
- Aki 2025. januártól szeretne KATA-ról átalányadóra váltani, annak decemberben kell nyilatkoznia a 24T101E nyomtatványon, ahol a KATA alanyiság megszüntetésének jelölésével együtt tudja az átalányadózást választani.
Azoknál az ügyfeleknél, akiknek fontos, hogy az adófolyószámlája rendben legyen december 31-én (pl. KATA, KIVA, civil szervezetek), még a 2 ünnep között ránézek egyszer a folyószámlájára, de szerencsére az ügyfeleink többsége rendben fizeti a kötelezettségeit
Ha már kötelezettség: ugye megvannak a mérlegképes és / vagy adótanácsadói kreditpontjaid? Ne felejts el ránézni – főleg a mérlegképesnél – hogy számvitel és nem számvitel körben külön-külön is megvan a 8-8 pont?
Akik azt hitték, hogy a 11.28-án elfogadott egyes adótörvények módosításával vége erre az évre a bennünket érintő módosításoknak, az tévedett…múlt hét hétfőn (12.16-án) újabb 139 oldalnyi módosító javaslat került benyújtásra, melyet villámgyorsan el is fogadtak, és 12.20-án pénteken már meg is jelent a Magyar Közlönyben (130-132 szám). Ezt a szép „ajándékcsomagot” emlegettem a bevezetőben. Nézzünk bele.
A 2024. évi LXXIV. tv. Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról címűből (ez a 131. számban található) csak 1-2 változás, és utána az EFO-ról bővebben:
- Letiltással kapcsolatosan:
- a mentes összeg 60.000 Ft-ról a nettó minimálbér 60 %-ára változik.
- Szintén mentes lesz a letiltás alól a családi kedvezmény nettó összege. Azért ezt kicsit pongyola megfogalmazásnak érzem, hiszen SZJA kedvezmény nem csak a családi kedvezmény lehet… szóval belefoglaltam volna, hogy „adókedvezmények nélkül számított nettó minimálbér…”.
- Azok az átalányadózók, akik egyetemes postai szolgáltatást is végeznek pl. kiskereskedelmi tevékenységük mellett, már 2024-ben sem veszítik el a magasabbik költséghányad alkalmazásának lehetőségét.
És most jön a feketeleves: az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény módosítása 2025-ben 2 ütemben:
- Az EFO-s munkanap korlátozása megváltozik: már nem csak a munkáltató és munkavállaló között lesz korlátozva, hanem a munkavállaló oldaláról is: 1 magánszemélynek 1 évben összesen maximum 120 EFO-s napja lehet. Ezt 2025.07.01-től kell alkalmazni.
- Ennek vizsgálatához az állami adó- és vámhatóság elektronikus lekérdezési lehetőséget biztosít majd a munkáltató részére, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt ellenőrizni lehessen a munkavállalóra vonatkozó napok korlátját.
- Az EFO közteher mértéke 50%-kal növekszik (kivéve filmipari statiszta). Ezt először a 2025. február 1-jét követően keletkezett jogviszonyoknál kell alkalmazni. Ez számokban a következő összegű közterhet jelenti:
Egysz.fogl.fajtája | 2024. év | 2025. január | 2025. februártól |
Alkalmi munka | 2.700 Ft | 2.900 Ft | 4.400 Ft |
Turisztikai v. mezőgazdasági idénymunka | 1.300 Ft | 1.500 Ft | 2.200 Ft |
Filmipari statiszta | 8.000 Ft | 8.700 Ft | 8.700 Ft |
Még néhány általános tájékoztatás:
Elkezdődött a 2025. január 1-jei TEÁOR-váltás kapcsán a TEÁOR kódok módosítása. Volt olyan nap, amikor 62 adózó törzsadatának változásáról kaptam emailt a segédprogramból. A NAV ezzel kapcsolatos tájékoztatója itt olvasható: https://nav.gov.hu/ado/egyeb/2025._januar_1-jei_TEAOR-valtas_es_az_ezzel_jaro_ugyfeli_kotelezettsegek
Múlt héten a NAV tájékoztatás nagyon szorgalmas volt, pedig néha hetekig semmi érdemi nem történik a honlapjukon (az üzemszüneti közleményeken kívül…)
- Adómentes a magánszemélyek energiamegtakarításból származó bevétele: https://nav.gov.hu/ado/szja/Adomentes_a_maganszemelyek_energiamegtakaritasbol_szarmazo_bevetele
- Magánszemély és egyéni vállalkozó fizetési kedvezményei lépésről lépésre: https://nav.gov.hu/adozas-mindenkinek/ugyintezeshez/maganszemely-es-egyeni-vallalkozo-fizetesi-kedvezmenyei-lepesrol-lepesre
- A szociális hozzájárulási adó mértéke: https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/adokulcsok_jarulekmertekek/szocialis_hozzajarulasi_ado/a-szocialis-hozzajarulasi-ado-merteke
- A regisztrációsadó-eljárás változásai: https://nav.gov.hu/vam/regisztracios-ado/a-regisztraciosado-eljaras-valtozasai
Úgy gondoltam, hogy több információval már nem szeretnélek benneteket „terhelni” így az ünnepek előtt
Ezért jöjjön az én karácsonyi ajándékom nektek, amely a csatolmányban szereplő saját készítésű excel határidőnaplóm. Mikor a FB oldalamon megemlítettem, sokan kértétek tőlem, így az oldalamra is felkerült. Viszont onnan le fogom venni vagy csak jelképes áron lesz elérhető.
Ezen kívül van 2 db Pentás Könyvelői Agendám, amit ma este 6 óra után ki fogok sorsolni a FB oldalamon a poszt alatt kommentelők között. Ezeket a 2 ünnep között fogom postázni a szerencsés nyerteseknek
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre vagy élhetsz az alábbi lehetőséggel is:
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
Remélem hogy az év hátralévő napjai munkamentesen fognak telni!
Mindenkinek Békés, Boldog Ünnepeket kívánok!
A december utolsó teljes hetéhez érkeztünk munkanapok szempontjából. Könyvelőként rengeteg a dolgunk, főleg ha 20-a és 31-e közötti 3 munkanapot szeretnénk pihenéssel (vagy legalább munkamentesen…) tölteni. 3 munkanapért cserébe 1,5 hét szabadság nem is olyan rossz üzlet
Pénteken, 12.20-án a szokásos bevallási határidők várnak bennünket (alább a leggyakoribbak):
- 2465 ÁFA bevallás
- 24A60 Összesítő nyilatkozat a Közösségen belüli ügyletekről
- 24TFEJLH Bevallás a turizmusfejlesztési hozzájárulásról
- 24NETA Bevallás a népegészségügyi termékadóról.
A fenti bevallásokban szereplő kötelezettségek befizetési határidején felül még ami szintén 12.20-án határidős:
- havi társasági adó előleg fizetési határideje és
- ekkor van a 4-ik negyedévre vonatkozó termékdíj előleg befizetési határideje is!
Aki 12.20-ai (vagy már előre a 2025.01.20-ai) társasági adóelőlegre mérséklési kérelmet szeretne benyújtani, azt az ELOLEGMOD nyomtatványon teheti meg az esedékességet megelőzően. A kérelem nyomtatvány már az ONYA-n is elérhető (aki szívesebben használja ezt a felületet).
A KIVA-ból történő önkéntes kilépés bejelentése kizárólag december 1 és 20-a között lehetséges, ami év végével (12.31) jelenti a KIVA alanyiság megszűnését. Régebben erre külön nyomtatvány volt, de már évek óta ezt a 24T201T nyomtatványon lehet megtenni. A határidő jogvesztő, elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye! Ezért azzal sem érdemes fáradozni, hogy pl. 12.23-án mégis megpróbáljuk pótolni a kijelentkezést (ha lecsúsztunk a 12.20-ai határidőről), mert azt a NAV végzéssel el fogja utasítja.
A héten a következő 2025-re vonatkozó, de december 31-ig bejelentendő átjelentkezéseket is érdemes átgondolni / számításokat végezni:
- ÁFA-val kapcsolatosan:
- az alanyi adómentesség határa sajnos nem változott, 2025-ben is 12 millió Ft maradt.
- Ügyfeleink működési / forgalmi adatait érdemes megvizsgálni, hiszen akár egy ÁFA körből történő kijelentkezés vagy az általánostól eltérő szabály választása jelentős anyagi vonzattal járhat. Ez igaz lehet ellentétes irányba is.
- Érdemes átgondolni pl. a pénzforgalmi ÁFA választását is.
- Árfolyam választási (MNB / EKB árfolyam) kérdés is felmerülhet.
- TAO-ról KIVA-ra váltás ideális időpontja az év vége, hiszen ekkor nincs plusz beszámolókészítési kötelezettség. Ráadásul, ha meggondolja magát a vállalkozó, vagy olyan körülmény merül fel, ami miatt mégis jobb a TAO, akkor 30 napon belül ez a választás visszavonható.
- Aki 2025. januártól szeretne KATA-ról átalányadóra váltani, annak decemberben kell nyilatkoznia a 24T101E nyomtatványon, ahol a KATA alanyiság megszüntetésének jelölésével együtt tudja az átalányadózást választani.
Azoknál az ügyfeleknél, akiknek fontos, hogy az adófolyószámlája rendben legyen december 31-én (pl. KATA, KIVA, civil szervezetek), már most érdemes egy kontrollt végezni, és figyelmeztetni őket a lehetséges következményekre (kedvező adózási mód elvesztése).
Végre megjelent a minimálbér és a garantált bérminimum összege a Magyar Közlönyben. A 394/2024 (XII.12) Korm.rendeletet a Magyar Közlöny 127-es számában találjátok. Kivételesen semmi meglepetés nincs benne, a sajtóban megjelent összegek lettek kihirdetve: a minimálbér havi összege 290.800 Ft, a garantált bérminimum 348.800 Ft/hó lesz január 1-től. Mivel a minimálbérhez kapcsolódik számos egyéb értékhatár is, újra elkészül majd az én „Mi mennyi 2025-ben” táblázatom és cikkem is a 2024-es mintájára.
Terveim szerint a héten 1-1 kisebb összefoglaló táblázatot fogok ebből közzétenni a FB oldalamon, amíg minden információ nem lesz végleges (pl. 25 év alattiak mekkora összegig lesznek „adómentesek”)
Bár mindenki az év végi adóváltozások lázában ég, más témák is előbukkannak. 2 ilyent hoztam most:
- A 29/2024 (IV.30) AM rendelet alapján, marketing és innovációs hozzájárulást fizet a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezeténél működő Közösségi Marketing és Innovációs Alapba a dísznövény ágazatba tartozó kereskedő, szolgáltató, és termelő. Tehát, ha valaki zöldterület kezeléssel vagy dísznövény kereskedéssel, vagy dísznövény termeléssel foglalkozik (vagy csak a tevékenységi köreiben benne van), akkor 8 millió forintos éves összárbevételig 5000 Ft/telephely összeget, 8 millió forint fölötti összárbevételnél 10.000 Ft/telephely összeget szeretne behajtani a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete.
- Valószínűleg szélesebb kört érint az, hogy a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet értelmében a vállalkozó kivitelező az általa vállalt építőipari kivitelezési tevékenység körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. A Kamara tájékoztatója szerint kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással a vállalkozó kivitelezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie. Bővebben itt olvashattok róla: https://mkik.hu/kotelezo-kivitelezoi-felelossegbiztositasrol
Még egy hangsúlyos téma, a 2025. január 1-jei TEÁOR-váltás és az ezzel járó ügyféli kötelezettségek. Erről részletes tájékoztató jelent meg a NAV honlapján: https://nav.gov.hu/ado/egyeb/2025._januar_1-jei_TEAOR-valtas_es_az_ezzel_jaro_ugyfeli_kotelezettsegek
Remélem még nem lankad a figyelmed, és megengeded, hogy egy kicsit büszkélkedjek: A NEXON 2024-es országos bérügyviteli versenyén 4-ik helyezett lettem A verseny nagyon szoros volt, a 10-iknek 75 pontja, az elsőnek pedig 82 pontja lett a 100-ból. Azt gondolom ez is sokat elárul a feladatok nehézségéről…Több helyezésnél is holtverseny volt, én is így csúsztam le a dobogóról (a 3-ik helyezettel azonos pontszámom (78) volt, de később adtam le a feladatokat). Nagy élmény volt, és örülök, hogy megismerhettem személyesen is néhány kiváló kollégát
Remélem mindenkinek sikerül a héten a teendői végére érnie, hogy a rá következő 1,5-2 hétben kicsit pihenhessen és feltöltődhessen.
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Mivel kaptam már erre vonatkozó megkeresést is, így aki közvetlenül szeretne támogatni, az a honlapomon teljesen önkéntesen itt megteheti: https://egykonyveloelete.hu/termek/szakmai-hirlevel-egyedi-dij/
A december nekünk könyvelőknek sosem unalmas. Az igazi hajrá most jön, hogy 2 hét múlva a 20-ai határidőt magunk mögött hagyva végre mi is ráhangolódjunk az ünnepekre. Bár már túl vagyunk advent 2-ik vasárnapján, de nem mondhatnám, hogy a szívemben már karácsonyi hangulat lenne…
A héten a következő határidők várnak bennünket:
- 12.10-e kedd, a novemberi bérek fizetési határideje
- Szintén 10-éig várhatjuk a novemberben munkaviszonyt létesített munkavállalók után járó szocho kedvezményről a NAV igazolását. Hihetetlen, de tegnap (vasárnap) éjfél után nem sokkal érkezett az első.
- 12.12-én csütörtökön pedig már a járulékbevallás határideje is itt lesz (2408, 2458).
- + egy, ami nem nekünk határidő: 12.15-éig kell a NAV-nak a honlapján közzétenni a 2025-től életbe lépő valorizált mértékeket a gépjárműadó, cégautóadó és a gépjárművek vagyonszerzési illetékére vonatkozóan. Ennek határideje a következő években október 31 lesz.
Mivel ez az év utolsó előtti hónapja bérszámfejtés tekintetében, a bérlapokkal és fizetendő adókkal együtt küldtem az ügyfeleknek egy szabadság nyilvántartást, hogy biztos egyezzünk velük, és a vállalkozók tudjanak gondoskodni a szabadságok kiadásáról decemberben.
A 12.20-ai határidőhöz közeledve akinek érdekes lehet, jó ha tudja, hogy a társasági adóelőleg mérséklési kérelem (ELOLEGMOD nyomtatvány) már az ONYA-n is elérhető (aki szívesebben használja ezt a felületet).
Emellett megjelent a 25RENDNY nyomtatvány is a 2025. évre vonatkozóan a társasági adóelőleg kedvezményezett célra történő felajánlásáról.
Múlt héten napokig a KAÜ belépés megváltozása tartotta lázban a könyvelőket. Ennek 2 következménye is lett:
- Megoldódott a süti törlés problémája. Ennek kellemetlen mellékhatása, hogy az eddig eltárolt bejelentkezések és jelszavak is törlődtek.
- A nagyobb zavart viszont inkább az jelentette, hogy az ÁNYK-s nyomtatvány beküldés során a felhasználói azonosítás a KAÜ portál használatával nem működik. Így az ÁNYK -> Szervíz -> Beállítások -> Működés -> Felhasználói azonosításnál az 1. pont helyett válasszuk:
- „sima” ügyfélkapu használata esetén a 2. pontot: Ügyfélkapu segítségével (KAÜ azonosítás háttérben zajlik), vagy
- 3. pontot: Ügyfélkapu+ kétfaktoros hitelesítés használatával.
11.28-án megjelent a várva várt „Egyes adótörvények módosításáról” szóló 2024. évi LV. tv a Magyar Közlöny 119. számában. Ennek feldolgozásával (egyik gyermekünk betegsége miatt) sajnos nem tudtam haladni, így ez is erre a 2 hétre sűrűsödik be. Mivel igen terjedelmes, idő mire az ember mindenen átrágja magát, de majd én is készülök egy összefoglalóval belőle kifejezetten a KKV-kat érintően.
Mindenkit az foglalkoztat, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum összege még nem jelent meg a Magyar Közlönyben. Igaz, hogy sajtó nyilatkozatokból „ismert” már, de én megvárom a hivatalos összegeket. Mivel 12.07-ig volt társadalmi egyeztetésre bocsátva, így reméljük a héten már meg fog jelenni a kormányrendelet is. Persze számolni / kalkulálni már lehet, de pl. ügyfeleimet csak a ténylegesen megjelent összegekről fogom tájékoztatni. Ehhez kapcsolódik számos egyéb értékhatár is, ami alapján majd elkészül az én „Mi mennyi 2025-ben” táblázatom és cikkem is a 2024-es mintájára.
Nincs is annál kellemetlenebb, mint amikor valaki végig kiszámol valamit, és utána pl. 100 Ft-tal eltér majd a ténylegesen megjelent összeg. Persze erre jó az excel tábla, de ki szeret duplán dolgozni
Az adótörvények esetében átalányadózás tekintetében az értékhatárok is módosulni fognak a minimálbér változása miatt. Ami ettől azonban jelentősebb változás, hogy a 80 %-os költséghányadba tartozó tevékenységek ezentúl TESZOR helyett ÖVTJ kód alapján lesznek meghatározva. Nagyon kell majd figyelni, hogy a 2024.10.31-ei állapot szerinti ÖVTJ besorolást kell figyelembe venni, és nem a 2025 évit! Vajon ebbe hányszor fogunk belefutni…?
Átalányadózás tekintetében változik a postai szolgáltatások kistelepüléseken való biztosítása érdekében ezen szolgáltatás besorolása. Eddig a kiskereskedők csak az általános (40 százalékos) költséghányad figyelembevételére voltak jogosultak abban az esetben, ha postai közreműködői és egyéb tevékenységet is vállaltak. Ennek megoldása érdekében került be a postai szolgáltatás a kedvezőbb költséghányadba, de olyan kacifántos a megfogalmazás, hogy könnyen félreértelmezhető (pl. SZJA tv. 53§ (2) m) pontja)
Néhány változás még 2025-től, amiről kevesebbet lehet olvasni:
- ÁFA bevallások M lapját 2025-től Ft-ban kell tölteni, és NEM eFt-ban.
- A NAV késedelmi pótlék megállapítás szabályai változnak:
- havi megállapítás lesz, de csak akkor írják elő, amikor meghaladja az 5.000 Ft-ot
- mindenkinek egységesen Ft-ban kell megfizetni (eddig EV Ft-ban, gazdálkodó szervezet eFt-ban fizette)
- 2025. január 1-től fennálló tartozásra kell alkalmazni
- átmeneti szabály alapján, a 2025. I. negyedévre vonatkozó összeg 2025. áprilisban kerül előírásra
- mértéke azonban nem változik!
- Munka törvénykönyvében is történnek módosítások
- Az e-nyugtára vonatkozó rendelkezéseket hatályba lépését elhalasztották 2025.07.01-re.
+1 amit NE keressetek: a másodállású vállalkozók minimum járulék fizetése NEM került bele az adótörvény módosításokba! Még a 2023-as őszi adócsomag tartalmazta volna, hogy 2025-től bevezetik a másodállású vállalkozókra a minimálbér 30%-a utáni járulékfizetést, de akkora volt a közfelháborodás, hogy már akkor kihagyták, és azóta se módosítottak semmit ezzel kapcsolatban
Ahogy írtam is, ez csak pár változás, nem is törekszem 1-1 hírlevélben a teljeskörű tájékoztatásra, hiszen ez lehetetlen lenne. Viszont remélem így is sikerült néhány értékes gondolatokat átadnom számodra.
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Pontosan 1 évvel ezelőtt kezdtem el írni a hírleveleimet Visszagondolva erre az időre rengeteg minden történt, és az előttünk álló december sem lesz unalmas. Vágjunk is bele.
Bár ez a hét határidőmentesnek látszik, de valójában rengeteg a tennivaló. A bérszámfejtéseknek ezen a héten el kell készülniük, hiszen jövő hét keddig (12.10) a munkabéreket ki kell fizetni, és csütörtökig (12.12) a hozzájuk kapcsolódó bevallásokat is várja a NAV.
Mivel ez az év utolsó előtti hónapja bérszámfejtés tekintetében, a bérlapokkal és fizetendő adókkal együtt célszerű ilyenkor egy szabadság nyilvántartást is küldeni az ügyfeleknek, hogy biztos egyezzünk velük, és a vállalkozók tudjanak gondoskodni a szabadságok kiadásáról.
Sok kolléga már a hétvégén szeretett volna haladni a fenti teendőkkel, viszont az előre bejelentett, NAV rendszereket érintő üzemzavar több akadályt is gördített eléjük:
- Egyrészről a 11.29-én pénteken 14 órától 11.30 szombat 10-ig előrejelzett üzemzavar természetesen nem csak ebben az időszakban jelentkezett.
- Másrészről a karbantartás érintette a KAÜ belépést, ezért bizonyos segédprogramok (pl. Szárnysegéd) nem is működtek, amíg le nem követték a módosítást. A nagyobb zavart viszont inkább az jelentette, hogy az ÁNYK-s nyomtatvány beküldés során a felhasználói azonosítás a KAÜ portál használatával nem működik. Így az ÁNYK -> Szervíz -> Beállítások -> Működés -> Felhasználói azonosításnál az 1. pont helyett válasszuk:
- „sima” ügyfélkapu használata esetén a 2. pontot: Ügyfélkapu segítségével (KAÜ azonosítás háttérben zajlik), vagy
- 3. pontot: Ügyfélkapu+ kétfaktoros hitelesítés használatával.
Sok felháborodott poszt íródott ezzel kapcsolatban, nem véletlen, hogy könyvelőként is heves ellenállás látható a ránk kényszerített digitális ügyintézéssel kapcsolatban. Azt hiszem nem vagyok vele egyedül, ha azt mondom, sokszor inkább érezzük magunkat informatikusnak, mint könyvelőnek
Az Ügyfélkapu+ áttéréssel kapcsolatosan jó hír, hogy állítólag az Idomsoft dolgozik azon, hogy a 2-ik faktor ne csak hitelesítő alkalmazásban generált kód lehessen, hanem emailes megerősítés is. Ez talán a magánszemélyek esetében könnyebb megoldás technikailag, mivel nem kell egy idegen alkalmazást használni hozzá.
Ráadásul a sokak számára ismeretlen technikai megoldásra már le is csaptak a csalók: authenticator programra rákeresve, ha a letölteni kívánt alkalmazás bankkártya adatokat kér, vagy néhány EUR vagy USD terhelését, akkor biztos átverésről van szó. Erre érdemes mindenképpen felhívni az ügyfelek figyelmét!
Az MKOE lobbizik azért (köszönjük nekik), hogy a sima Ügyfélkapus belépés megmaradhasson legalább még fél évig, de azt gondolom, hogy a biztonság kedvéért legyünk felkészültek a témában. Biztos vagyok benne, hogy jelentősen megszaporodtak a beadott meghatalmazások, és az ezekkel kapcsolatos kérdések is a NAV felé. Ez is lehet az oka annak, hogy 11.29-én egy frissített változat jelent meg a NAV honlapján a 32-es információs füzetből: „Az elektronikus ügyintézés és kapcsolattartás általános szabályai adóügyekben” címmel.
11.28-án megjelent a várva várt „Egyes adótörvények módosításáról” szóló 2024. évi LV. tv a Magyar Közlöny 119. számában. Mivel igen terjedelmes, idő mire az ember mindenen átrágja magát, de majd én is készülök egy összefoglalóval belőle kifejezetten a KKV-kt érintően. Emellett persze biztos nálunk is fognak érdeklődni az ügyfelek pl. a Munkáshitel részleteiről is (mely szintén megjelent 11.29-én), és egyre másra fogadják el a bejelentett 21 pontos akciótervhez kapcsolódó jogszabály módosításokat.
Könyvelőiroda vezetőként ez az időszak nagyon leterhelő. A jogszabály módosítások értelmezése mellett, a napi ügyek elvégzése közben már a jövőt is terveznünk kell. Múlt héten írtam róla, hogy új árazási modellt fogok bevezetni 2025-től. Ennek kapcsán az ügyfeleket egyelőre általánosságban tájékoztattam arról, hogy sokkal több digitális megoldást fogunk alkalmazni, és ebben számítok az ő partnerségükre is. Kíváncsi vagyok a fogadtatásra.
Természetesen eddig is használtunk számos digitális megoldást, de még nem sikerült minden folyamatot optimalizálni, jelenleg is keresem a számunkra legjobbat. A piacon rengeteg szoftver van, nem egyszerű feladat a saját rendszer kialakítása. Épp ezért örültem, hogy néhány hete volt szerencsém Váróci Ági kolléganő webinárján résztvenni, ahol bemutatta, hogyan működik az ő papírmentes irodája. Voltak a bemutatón olyan programok amelyeket már mi is használunk, de láttam olyan alkalmazást is, amiről hallottam, de vagy sokat fejlődött azóta, hogy foglalkoztam vele, vagy nem gondoltam éppen az összes lehetőségre / előnyre, amit kínál. Ráadásul nem csupán a különböző programok szimbiózisát és hatékony együttműködését mutatta be, hanem mindezek mellett a munkafolyamataik felépítésébe is bepillantást nyertem. Ezekből sok mindent fogok beépíteni a saját irodai megoldásomba, így jó szívvel ajánlom a bemutatóját nektek is.
Az a véleményem, hogy pontosan a NAV által ránk kényszerített rohamtempó miatt vétek kihasználatlanul hagyni az elmúlt években sorra megjelenő technikai megoldásokat, melyekkel legalább az adatrögzítésre fordított idő csökkenthető. Ráadásul azt látom, hogy sokan féltik megosztani a saját megoldásaikat a kollégákkal. Ezért is örülök, hogy találkozhattam Ágival és az ő rendszerével. Ha mások is felfedezik, hogy a könyvelés ilyen is lehet, talán több fiatal is vonzónak találná ezt a szakmát. Ha szeretnél erről többet olvasni, további részleteket itt találsz: https://sukorado-konyveles.hu/webinarium/
Hiszem, hogy még mindig csak az út elején vagyunk. Láttátok, hogy újabb nyomtatvány került át kizárólagosan az ONYA-ra? 2024.12.01-től CSEKK-et igényelni is már csak ONYA-n lehet, az ÁNYK-s beküldés lehetősége megszűnt. Én az IGAZOL nyomtatványt várom már nagyon, hogy egyáltalán felkerüljön az ONYA-ra, hiszen a magánszemélyek széles körét érinti. Számomra rejtély, hogy ez miért nem elérhető az online kitöltőben…?
A végére pedig még egy hír, ami szintén 2025-től lesz aktuális:
Jogszabályváltozás miatt 2025. január 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok (pl. MVM, E.ON) a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki. Ez azt jelenti, hogy az új évtől a papíralapú számla helyett ők is csak elektronikus számlát állíthatnak ki ügyfeleinknek. Mivel ezek a számlák kizárólag elektronikus formában hitelesek, digitális megőrzésükről az érintett ügyfeleknek kell gondoskodniuk. Bár a számlák adminisztratív és könyvelési célra kinyomtatva is felhasználhatók, de egy NAV ellenőrzés során már nem lesz megfelelő a kinyomtatott számla szkennelt változatát elküldeni az ellenőrnek.
És ezzel vissza is kanyarodunk oda, hogy nekünk is keresnünk kell és beépíteni a folyamatainkba a digitális megoldásokat. Az ügyfelek edukációja nagyon fontos a témában, ez pedig szintén ránk marad. Ehhez minden könyvelőnek sok erőre és kitartásra lesz szüksége
Remélem sikerült mai hírlevelemmel is értékes gondolatokat átadnom számodra.
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
A héten vasárnap (12.01-jén) már advent 1. vasárnapja lesz. Számomra ez mindig azt jelenti, hogy eljött az év vége. Ahogy a levél tárgyában is szerepel, unatkozni biztos nem fogunk ebben az időszakban.
Erre a hétre rengeteg dolgot terveztem be, így valószínűleg nem fogok a végére jutni de ez általában így van, hiszen mindig akad valami beeső extra feladat. Szerencsére egyik sem olyan, ami ha 1 héttel később készül el, akkor valami tragédia történne
A heti terveim:
- Az év végéhez közeledve az október végi adatok alapján már elkezdjük a felkészülést a záráshoz. Számba vesszük a függő tételeket, ezeket igyekszünk elrendezni, bár sokszor az ügyfél közreműködése nélkül nem lehetséges (pl. szerződést várunk vagy egyéb információt). A tárgyi eszközök esetében nálunk félévkor már volt egy nagyobb lélegzetvételű egyeztetés, de ilyenkor ezt újra megtesszük. Ekkor én már az éves ÉCS-t is elszámolom, hogy az 10.31-ei eredménykalkulációkor minél pontosabb adatokat lássunk.
- A havi folyószámla egyeztetés sem marad el, és ilyenkor már sokkal hangsúlyosabban szoktuk felhívni a figyelmet a tartozásokra, hogy legyen idő annak rendezésére év végéig. Hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy esetleg ezen múlik egy KATA-s vagy KIVA-s esetében a kedvező adózási mód további alkalmazása.
- Persze megszaporodnak az ügyfelek részéről azok a kérdések, hogy „ugye nyereséges leszek?”. Mindezt akkor is, ha 1 hónappal ezelőtt tájékoztattuk, hogy mekkora vesztesége volt aktuálisan és semmi változás nem történt… ismerős a helyzet, igaz? Szóval készítjük és küldjük nekik sorban az eredménykalkulációkat, és ahol problémát látunk ezt szóban is jelezzük.
- Ezek alapján pedig egyéb tervezéseket is nézünk és átbeszélünk, úgy mint:
- Ahol pl. nagy a forgalomcsökkenés, és fennállnak az alanyi ÁFA mentesség választásának feltételei, válasszuk-e azt?
- Ennek a fordítottja is fennállhat, amikor célszerű már 2025.01.01-től választani az ÁFA körbe lépést, és nem megvárni amikor határ átlépés történik 2025-ben.
- Célszerű-e áttérni TAO-ról KIVA-ra, vagy fordítva? Egyéni vállalkozók esetében érdemes-e az átalányadózás és a VSZJA közötti váltás?
- Átbeszéljük / megvizsgáljuk a cég paramétereit, hogy érdemes lenne-e a pénzforgalmi ÁFA választása?
- Végig gondolom, hogy kik azok az ügyfelek, akikkel nem szeretnék jövőre együtt dolgozni. Ez mindig nagyon nehéz döntés, és nőként befolyásolnak az érzelmek is ebben. De az idén megpróbálok nagyon racionális lenni
- Szeretném új alapokra helyezni az árazásunkat is, mivel azt érzékeltem az idei évben, hogy egyre több olyan teendőnk akadt, ami a klasszikus fix díj + bérszámfejtés kombinációval már nem rentábilis. Van néhány ügyfél, akivel ettől szofisztikáltabb elszámolásban vagyunk, ezt próbálom majd szélesebb körben alkalmazni. Valószínűleg ez is egy szűrő lesz az ügyfeleknél, hogy elfogadják vagy elmennek…
Közben pedig az örök slágertéma az Ügyfélkapu+ áttérés. Látszik, hogy az ÁFA bevallások beadását követően megszaporodtak az erre vonatkozó kérdések a különböző FB csoportokban. Még semmi sem kőbe vésett, pl. már vannak arra vonatkozó ígéretek, hogy a plusz azonosító érkezhet majd email címre is. Ettől függetlenül én a következőket javaslom:
- Ügyfeleinket nem kell riogatni, de a tájékoztatás azért nem árt. Főleg, hogy azért ők is hallanak ezt-azt, akkor már inkább a tőlünk kapott információk alapján járjanak el, ezzel is segítve a későbbi munkánkat. Pl. hogy tudják, hogy a több eszközön történő használathoz szükséges a QR kód / 16 karakteres kód elmentése.
- Emellett tegyük rendbe a meghatalmazásainkat, hogy ne álljon meg az élet, ha mégsem változtatnak a 2025.01.16-ai határidőn.
- Saját magunkon próbáljuk ki az Ügyfélkapu+-t a gyakorlatban, hogy legyen tapasztalatunk. Nem olyan nagy ördöngősség
- Gondoljuk végig a könyvelőirodai folyamatainkat, főleg ha „főnöki” rendszerben több kolléga is az irodavezető belépési adatait használja.
Az MKOE lobbizik azért (köszönjük nekik), hogy a sima Ügyfélkapus belépés megmaradhasson legalább még fél évig, de azt gondolom, hogy a biztonság kedvéért legyünk felkészültek a témában, és a fentiek elvégzése semmiképpen nem lesz felesleges időráfordítás.
Ha a fenti feladatok mellett unatkoznánk, akkor nem árt figyelni a Magyar Közlönyt is. Egyre másra jelennek meg hírek a várható adóváltozásokról, vagy azok technikai megvalósításáról. Én is figyelemmel kísérem ezeket, de írni róluk csak a véglegesen elfogadott verzió alapján fogok
A minimálbért is sokan várjuk, amit egyelőre tudunk, hogy megvan a 3 éves bérmegállapodás. 2025-re 9%-kal, 2026-ra 13%-kal és 2027-re 14%-kal nő majd a minimálbér. A garantált bérminimum 2025-ben 7%-kal növekedhet, és továbbra is megmarad, de a mértékéről majd évente fognak tárgyalni. Mindez azt jelenti, hogy 2027-re a minimálbér 375.000 Ft közelében is lehet majd (kerekítés nélkül 374.624 Ft-ot számoltam).
Arról, hogy ennek milyen hatása lesz a gazdaságra (mekkora infláció párosul hozzá), és vajon több lesz-e a vásárlóereje? Kétségeim vannak… Mindenesetre nagyon várom, hogy megjelenjen hivatalosan is, bár számolgatni már ezzel az adattal is lehet (hiszen az már szinte mindegy, hogy 290.800 vagy 291.000 Ft lesz végül…)
+1 gondolat: ha igaz az alábbi, akkor a szocho adminisztrációjába belefulladunk majd: „Az államtitkár ismertetése szerint a kormányzat annyival járul hozzá a megállapodáshoz, és ez kellett ahhoz, átlökjék a holtponton a tárgyalásokat, hogy azok a vállalatok, amelyek munkavállalóinak 2024. szeptember 1. és november 15. közötti időszakban legfeljebb 290 800 forint az alapbére, annak 2025-ben az előző évi szociális hozzájárulási adót, majd 2026-ban és 2027-ben szintén az előző évit kell kifizetnie.” A VG szerint ez havonta 4 ezer forint körüli összeget jelent, amit valamikor év közepén, egy összegben fog megkapni a teljes létszámra a munkaadó.
Nos ez szerintem csak maximum 3.120 Ft = (290.800-266.800) * 13 %. Ha pedig 9-es FEOR-ral van foglalkoztatva a munkavállaló, akkor 1.560 Ft/fő/hó. Biztos ez húzza ki a munkáltatókat abból a bizonyosból… szóval ezt nem is kommentálnám tovább…
Végül, sokan tudjátok, hogy bekerültem az Országos Bérügyviteli Bajnokság döntőjébe, ami múlt hét pénteken volt. Hogy a 78/100 pontos eredményem majd mire lesz elég még nem tudom, de szégyenben nem maradtam, az biztos Mindenféle „béres” végzettség nélkül kellett TB kifizetőhelyként történő számfejtést is számolni, ami persze minden ínyencséget tartalmazott: készenléti jellegű munkakörben beteg munkavállaló, akinek táppénz is járt meg mindenféle pótlék, szóval teljesen életszerű volt
Így most szeretném még egyszer megköszönni azt a rengeteg gratulációt amit a FB oldalamon kaptam tőletek, hihetetlenül jó érzés volt
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
A héten egy újabb 20-ai héthez értünk, a 2024-es évben az utolsó előttihez. Ma reggel ránéztem a naptárra, és tudatosult bennem, hogy már csak 5 hét van vissza a „munkás” mindennapokból december 20-ig. Minden évben ekkor bezárjuk az irodát, és csak január első munkanapján kezdünk. Néztétek már, hogy ebben az időszakban mindössze 3 munkanap lesz? Így valószínűleg ez a tényleges pihenés időszaka lesz
Addig azonban még sok teendő vár ránk, mindjárt szerdán (11.20-án) lesz a szokásos bevallások beadási határideje (alább a leggyakoribbak):
- 2465 ÁFA bevallás
- 24A60 Összesítő nyilatkozat a Közösségen belüli ügyletekről
- 24TFEJLH Bevallás a turizmusfejlesztési hozzájárulásról
ÁFA kapcsán azt tapasztalom évek óta, hogy a 3-ik negyedéves bevallás után szinte nem marad negyedéves ÁFA bevallóm. Ez az idén is így történt. Néhány kis vállalkozástól eltekintve októberre mindenki átkerül a havi bevallók közé. Használok egy ÁFA egyeztető táblázatot, amiben már a negyedéves bevallás elkészítésénél látom, hogy ki vált havi ÁFA-ra következő hónaptól, így nem ér meglepetésként, amikor érkezik a NAV értesítése. Javaslom, hogy nézd meg még 20-a előtt ilyen szemmel is az ügyfeleid nyilvántartását, hogy nehogy valakinek a bevallása kimaradjon.
Nem érint széles kört, de a csoportos társasági adózásra vonatkozó kérelem beadási határideje is 11.20-a (általánosságban, ha nem eltérő az üzleti évük fordulónapja). Ez vonatkozik az új TAO csoport létrehozására és új tag csatlakozására is. A határidő jogvesztő, és igazolási kérelem nem nyújtható be. Amennyiben a kérelemnek a NAV helyt ad, a csoportos adóalanyiság 11.20-ai határidő esetén 2025.01.01-től jön létre.
Múlt héten még azt írtam hírlevelemben, hogy 2025.01.01-től indulna az eNyugta, de részletszabályokkal nem találkoztam. A legfrissebb információ ezzel kapcsolatban, hogy a jogalkotó ennek bevezetését fél évvel elhalasztja.
Szintén múlt héten újabb 2 nyomtatvány került át kizárólag az ONYA-ra, tehát ÁNYK-ban már nem tölthető ki és küldhető be:
- 40-es nyomtatvány: bejelentés készpénzfizetésről
- AATKOD: adatszolgáltatás a tartós adathordozó végleges hozzáférhetetlenné tételéhez szükséges adattörlő kód fogyasztók részére történő átadásáról.
Úgy látom elkötelezetten munkálkodnak azon, hogy végleg elbúcsúzzunk az ÁNYK-tól. Nekem hiányozni fog.. de minden jel erre mutat. Remélem sikerül nekünk is lépést tartanunk ezzel a rohamos változással
Hogy ez az informatikai fejlődés / átállás mennyire nem egyszerű feladat, a múlt héten megtartott előadásomon is kiderült. Az MKOE lobbizik azért (köszönjük nekik), hogy a sima Ügyfélkapus belépés megmaradhasson legalább még fél évig, de azt gondolom, hogy a biztonság kedvéért legyünk felkészültek a témában. Amit én javaslok:
- Ügyfeleinket nem kell riogatni, de a tájékoztatás azért nem árt. Főleg, hogy azért ők is hallanak ezt-azt, akkor már inkább a tőlünk kapott információk alapján járjanak el, ezzel is segítve a későbbi munkánkat. Pl. hogy tudják, hogy a több eszközön történő használathoz szükséges a QR kód / 16 karakteres kód elmentése.
- Emellett tegyük rendbe a meghatalmazásainkat, hogy ne álljon meg az élet, ha mégsem változtatnak a 2025.01.16-ai határidőn.
- Saját magunkon próbáljuk ki az Ügyfélkapu+-t a gyakorlatban, hogy legyen tapasztalatunk. Nem olyan nagy ördöngősség
- Gondoljuk végig a könyvelőirodai folyamatainkat, főleg ha „főnöki” rendszerben több kolléga is az irodavezető belépési adatait használja.
Ezekről beszélgettünk múlt héten az általam tartott webináriumon. Örültem, hogy Ruszin Zsolt is ott volt, és hozzászólásaival segítette a témáról való beszélgetést.
Egy különösen izgalmas héthez érkeztünk, legalábbis ami engem illet Csütörtökön 17 órakor fogok tartani egy webináriumot az Ügyfélkapu+ átállásról. Nem vagyok egy rutinos előadó, így sokat készültem rá az elmúlt napokban. Remélem hasznosnak fogjátok majd találni. A részletekre még lejjebb visszatérek.
A héten 2 határidős nap is vár ránk:
- 11.12-éig (kedd) a járulékok miatt a szokásos 2458-as és 2408-as bevallása, és
- 11.15-éig (péntek) kell a 2023-as évre vonatkozó késedelmi pótlékot megfizetni. Ez utóbbinak a levezetése már csak az ÜPO-n érhető el belépés után: a bal oldali sávban -> Oldaltérkép -> Adószámla -> Pótléklevezetés
Természetesen az októberi új belépőkre vonatkozó szochó kedvezmény igazolások pénteken már munkaidő után érkeztek, így ma azzal kezdem a napomat, hogy átdolgozom azokat a bevallásokat, ahol érintett munkavállalók vannak.
Múlt héten frissült az ÁNYK keretrendszer, a jelenleg aktuális verziószám a 3.35.0. Ne felejtsétek el frissíteni, nehogy véletlenül ez miatt akadjon el egy bevallás.
Úgy tudom a mai napon kerül benyújtásra a költségvetési tervezet az Országgyűlés felé, érdemes figyelni majd a számokat.
Könyvelői körökben 2025.01.16-ról és az ügyfélkapu+ átállásról sokat beszélünk, de nem csak ez fog változni:
- Ugyanezen indőponttól várható az E-ingatlan-nyilvántartási rendszer bevezetése is. Ettől az időponttól az ingatlantranzakciók során kötelező lesz az elektronikus aláírás használata. Valószínűleg ez tömegeket fog a DÁP alkalamazás aktiválására „kényszeríteni”. Ennek hatására egyes kérelmeknél automatikus döntéshozatalt és gyorsabb ügyintézést is ígérnek.
- Valamint 2025. január 1-től kezdődne az e-nyugta bevezetése, amelyről még szintén ismeretlenek a részletszabályok.
- 2025. január 01-től változik a TEÁOR rendszere is, melynek keretében január végéig, ahol ez egyértelműen átfordítható, ott az adóhatóság ezt megteszi majd. Ahol pedig ez nem sikerül, ott a vállalkozásoknak kell ezt megtenni.
Ha vicces lenne, mondhatnám, hogy 2025.01.16-án megáll majd az élet, és összeomlik minden közigazgatási rendszer… de sajnos nem vicces, és a valószínűsége – ha minden így marad – egyre nagyobb…
Most pedig vissza is kanyarodnék csütörtöki előadásomra. 11.14-én délután 17 órakor fog kezdődni. Meet-en fogom tartani, ezen a linken lehet majd csatlakozni: https://meet.google.com/iha-dopn-zvo
Amiről biztos szól: némi elméleti háttér, hogy érthető legyen mi miért van (de tényleg csak annyi, amit ebből könyvelőként érteni kell)
gyakorlatban bemutatva az aktiválás folyamata
hogyan tudsz több ügyfélkaput magadhoz beállítani
webes böngészőben hogyan jelenhetnek meg a kódok (TOTP app)
EV ügyfelek webes ügysegédes ügyeit hogyan intézzük jövőre? (ha nem lesz végre ehhez is meghatalmazás…)
!! DÁP-pal nem fogok foglalkozni !!
Kb. 2 órásra tervezem, szeretném, ha interaktív, beszélgetős lenne a második fele. Természetesen készülök egy előadással, de utána örülnék, ha ti is megosztanátok a tapasztalaitokat.
Ha a technika is úgy akarja, felvétel készül, ami korlátozott ideig (10 napig) visszanézhető lesz.
Bemutatom majd az általam az ügyfeleim részére készített lépésről lépésre útmutatót PDF + videós formában. Ennek kedvezményes megvásárlására is lesz lehetőség.
Tegnap, november 10-én volt a számvitel és a könyvelők világnapja. Tudtátok, hogy 1494-ben (!) ezen a napon jelent meg nyomtatásban az első kettős könyvvitelt leíró mű Luca Pacioli tollából? Immár 530 éve van velünk ez a rendszer
Ennek apropóján pedig Ruszin Zsolt az MKOE alelnöke azt vizionálja, hogy KKV körben 2040-től megszűnhet a könyvelés, nem sokkal később a könyvvizsgálat, ez a nagyobb vállalatoknál 2050-re tehető. A könyvelés pedig a teljes automatizálás előtt áll… kíváncsi vagyok 2040-ben mit fogunk erről mondani?
Zárszóként pedig remélem, hogy veled is találkozom online formában csütörtökön
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Véget ért az őszi szünet és úgy néz ki hogy a vénasszonyok nyara is. A szomorkás, igazi őszi idő és a november beköszöntével nem csak a szokásos havi dolgaink kezdődnek újra (bérszámfejtés és az ÁFA bevallásra történő felkészülés), hanem egyre másra érkeznek az őszi adócsomaggal kapcsolatos hírek is.
Ezen a héten csak egy közelgő határidőre hívom fel a figyelmedet, ami évente csak egyszer esedékes: 11.15, jövő hét péntek. Ekkor esedékes az előző évi (tehát 2023-as) késedelmek után fizetendő NAV késedelmi pótlék. Az összegét előremutató dátumra lekért adófolyószámlán is láthatod, a levezetése azonban már csak az ÜPO-ról érhető el.
Elérési útvonala belépés után: a bal oldali sávban -> Oldaltérkép -> Adószámla -> Pótléklevezetés
Ahogy az várható volt, nem ússzuk meg az adócsomagot egy 51 oldalas normaszöveggel… Jó szokásához híven Semjén Zsolt 10.29-én éjjel 23:53 perckor benyújtotta módosító javaslatait, melynek a terjedelme „mindössze” 133 oldal…férjemnek is mondtam viccesen, biztos szerepel a munkaköri leírásában, hogy ez csak éjfél előtt maximum 10 perccel nyújtható be, és ő ezt be is tartja szépen minden évben
Komolyra fordítva a szót: természetesen tele van olyan változtatásokkal melyekről eddig mélyen hallgattak. Ezekből a legmeglepőbb talán, hogy több adó mértékét inflációkövetővé tennék. Ezek:
- alkoholos italok, a dohánytermékek és az üzemanyagok tételes jövedéki adója
- gépjárműadó
- cégautóadó (2026-tól)
- gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetéke (átírási illeték)
- regisztrációs adó.
Elég érdekes helyzetet szülne ez az adóemelési módszer: attól a KSH-tól függne az adóemelés mértéke, akinek az inflációs (és egyéb közölt) adataira általában felvonjuk a szemöldökünket. Az MKOE már jelezte, hogy tiltakozik a módosítás ellen. Költői kérdés: vajon az alanyi ÁFA mentesség határát miért nem emelik, vagy teszik inflációkövetővé? A választ gondolom nem kell leírnom
Ha már szóba került az ÁFA, akkor eÁFA és egyéb bevallások: egyre másra szóba kerül, hogy az ÁNYK is előbb-utóbb kivezetésre kerül. A Kulcs-Soft az eÁFA beküldést már több mint fél éve tudja. Most pedig a Forint-Soft is bejelentette, hogy a windows-os bérprogramjuk képes M2M kapcsolaton keresztül a xx01,xx58, xxT1041, xxT1042E, xxKIVA bevallásokat ÁNYK nélkül, közvetlenül a bérprogramból is benyújtani a NAV-nak. És ahogy olvastam a többi program is dolgozik rajta…
Egy kicsit „bulvárosabb” hírt is hoztam: leváltották Parragh Lászlót a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara éléről. Igaz, hogy mindenki szerint ezt már 2022. őszén meg kellett volna tenni, így azt gondolom nem sok könnyet hullat érte a régi KATA-sok tömege, a könyvelők, de úgy általában a vállalkozói szféra sem.
Valószínűleg 2025. január 1-től a Munka Törvénykönyvében is lesznek változások. Csak néhány pont a jogszabály tervezetből, amit érdemes majd figyelemmel kísérni:
- a munkavégzés alóli mentesülés esetei bővülhetnek a választáson való részvétel esetében
- az apasági szabadság kivehetőségének időtartama 2 hónapról 4 hónapra növekedne
- egyértelműbbé válnának a munkaidő-beosztás és a bérpótlék szabályai.
Ahogy egyre kevesebb idő van hátra az évből, úgy egyre aktuálisabb a 2025.01.16-ai időpont is. Sokan kérdeztek tőlem privátban az Ügyfélkapu+ átállással kapcsolatban. Ezért arra gondoltam, hogy egy díjmentes webinár keretében elmondom a saját megoldásomat, és hogy milyen gyakorlati tapasztalataim vannak ezzel kapcsolatban. FB oldalamon a legtöbben november 14-ét tartották megfelelőnek, így jövő hét csütörtökön délután 17 órakor fog kezdődni. Meet-en fogom tartani, és korlátozott ideig (10 napig) visszanézhető lesz. Belépési linket és az időpontról emlékeztetőt fogok küldeni hírlevél formájában.
Múlt héten írtam a hírlevelemben, hogy készítek a saját ügyfeleim részére az Ügyfélkapu+ átállásról egy oktató anyagot. Ezt is többen kérdezték, hogy elkérhetik / megvásárolhatják-e. Egyelőre ez saját felhasználásra készült, de ha van rá tényleges igény, akkor elkészítem olyan formában, hogy azt az ügyfeleiteknek ti is elküldhessétek (vagy magatok is használjátok). Ezért készítettem egy igényfelmérő űrlapot, ennek elérhetősége: https://forms.gle/i3s95znuVpoYBe6o8
Örülnék, ha kitöltenétek (nem válasz esetén is), hogy tudjam érdemes-e kicsit „kicsinosítani”, professzionálisabb formát adni neki. Aki pedig már találkozott ezzel az űrlappal és kitöltötte, NE töltse ki még egyszer
Zárszóként pedig remélem, hogy ez a jubileumi 50-ik hírlevelem ismét hasznos infókkal szolgált
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
A múlt heti „szétdarabolt” hét után tegnap még egy plusz órát is megnyertünk az óraátállítással. Te mi kezdtél ezzel a „rengeteg” szabadidővel? Ugye nem munkával telt? A gyerekeim szerint jó lenne, ha ez minden héten így lenne egész évben
A NAV informatikusai is biztos úgy gondolták, hogy ezerrel lehet barkácsolni az összes rendszeren. A szokásos szerdai karbantartás mellett hivatalosan még másik 4 napon volt bejelentett üzemzavar, hogy valójában hányszor nem működött, azt már nem is tartjuk számon…
Ha valakit (vagy ügyfelét) érintett, hogy tegnap (10.27 vasárnap) nem tudott egyszerűsített foglalkoztatást bejelenteni, akkor a mai napon (10.28 hétfő) pótlólag megteheti igazolási kérelem csatolásával.
Változatlanul slágertéma az Ügyfélkapu+ átállás. Mivel az ÁNYK csoportos beküldés ügyfélkapu+ azonosítással történő teljesítéséről volt aki azt állította, hogy bevallásonként kell a plusz kód, más pedig azt, hogy nem kell, így gondoltam utánajárok. Erre pont jó alkalom volt a negyedéves bevallások küldése múlt hét hétfőn.
Szóval íme a nagy titok: mindenkinek igaza volt!
- Abban az esetben, ha a felhasználónév és a jelszó beírása után NEM pipáljuk be, hogy jegyezze meg a belépési adatokat, akkor minden bevallásnál új kódot kért.
- Viszont ha az adatok megjegyzése jelölőnégyzetbe pipát teszünk, akkor 1 kód megadásával bemegy 100 bevallás is
Emellett ha már kísérleteztem, akkor a több eszközön történő beállítást is elvégeztem. Így jelenleg a saját Ügyfélkapu+ belépésemhez szükséges kód fut a saját mobilomon, a céges telefonon, sőt beállítottam a webes TOTP appban is.
A saját ügyfeleimnek a héten szeretnék összeállítani egy videós segédanyagot az Ügyfélkapu+ aktiválásáról. Igaz, hogy a neten sok videó és leírás elérhető, mégis azért érzem ennek szükségét, hogy a sarkalatos pontokra hangsúlyosan tudjam felhívni a figyelmet. Biztos nem mi vagyunk az egyetlen iroda, ahol az egyéni vállalkozók nem boldogulnak el a webes ügysegéddel, így a lehetséges technikai megoldásokról is tájékoztatni kell őket.
A széles körű tájékoztatást pedig nehezíti a FB algoritmusa. Több mint 1 hónapja eltávolították az ezzel kapcsolatos posztomat az oldalamról (szerintük másokat félrevezetve próbáltam kedveléseket szerezni). Múlt héten pedig az egyik legnagyobb könyvelői csoportból távolították el az egyik hozzászólásomat, ahol hangsúlyoztam, hogy a kétfaktoros azonosításhoz szükséges kód NEM email és nem is SMS.
Közben folyamatosan jönnek ki az őszi adócsomag tervezettel, és a 21 pontos gazdaságélénkítő programmal kapcsolatos értelmezések.
- Kormány tájékoztatója a nyugdíjpénztári megtakarítás lakáscélú felhasználásáról
- Illetve aminek nagyon örültem, az az Adótanácsadók Egyesületének észrevétele és véleménye az őszi adócsomagról
Múlt héten megjelent a novemberre vonatkozó NAV üzemanyagár is, ami a benzin esetében 588 Ft/liter, gázolaj esetén pedig 593 Ft/liter.
Egy apróság, aminek szintén örültem: az IGAZOL nyomtatványon lett egy jelölőnégyzet arra vonatkozóan, hogy kérjük az adóazonosító jel vagy a lakcím feltüntetését. Hosszú évek óta ezt mindig a megjegyzés rovatban kellett kérni, szóval ezzel a kitöltésnél megspórolunk kb 20 másodpercet. Szóval tekinthetünk rá akár adminisztráció csökkentésként is
Remélem ismét sikerült hasznos infókkal szolgálnom. Kitartást erre a hétre, ami szintén rövidebb lesz a megszokottnál.
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Remélem sikeresen vetted a III. negyedéves bevallásokkal járó akadályokat, és a héten legalább szerdán (október 23-án) nem kell dolgoznod és ki tudod pihenni az elmúlt hetek hajtását
Aki még nem tette meg, a mai napon (10.21-én) esedékes bevallásokat ne felejtse el beküldeni (vagy leellenőrizni hogy senkinek semmi nem maradt ki):
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó, rehabilitációs hozzájárulás
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
Múlt hét hétfőn a temérdek tennivaló mellett azért időt szakítottam Ruszin Zsolt előadására a Menedzser Praxis szervezésében. Az ügyfélkapu+ és DÁP átállásról szóló előadás végén lévő kérdések alapján rengeteg a tisztázandó dolog ezzel kapcsolatban. Ehhez az informatikai hátterét is kell legalább minimálisan érteni nekünk felhasználóknak, amire úgy érzem sok könyvelő sincs felkészülve. Ez pedig egy kettőségre vezethető vissza:
- az egész közigazgatási informatika borzalmasan komplex, és
- hiányzik a szükséges edukáció, amit nem a könyvelőkre kellene hárítani.
Hiszen lehet hogy mi sem értjük pontosan, hogy mi mivel van összefüggésben, és az ügyfelek tájékoztatása is valószínűleg ránk hárul. Ezzel pedig újra az érdemi feladatok elvégzésére marad kevesebb idő Milyen jó lenne, ha egyértelmű folyamatleírásokkal, útmutatókkal segítenék kormányzati részről az egyszerű végfelhasználókat is, hogy elboldoguljanak a közigazgatás rengetegében. Főleg ha azt szeretnék, hogy digitális állampolgárokká váljunk…
Eddig az Ügyfélkapu+ átállás nehézségeiről beszéltünk sokat, viszont ez is csak átmeneti, mivel jelen állás szerint 2025. év végével ez is megszüntetésre kerül, és egyedüli azonosításként már csak a DÁP marad. Az átállási időt nagyon rövidnek érzem, főleg az ügyfelek informatikai készségeit ismerve. Ennek birtokában már most ki kell építeni a megfelelő jogosultságokat, és mindenkinek áttérni ahol csak lehet a meghatalmazotti ügyintézésre (NAV, OHP, NEAK,…). Ezt pedig 2025.01.15-ig érdemes megtenni.
Bár már elindult egy konzultációs folyamat a határidő eltolásáról, de azért erre nem lehet alapozni, így véleményem szerint fel kell készülni arra, hogy mégsem sikerül…
Emellett egyre több jelet láthatunk, ami az eBEV és az ÁNYK kivezetését szolgálja:
- Elérhető lett az M2M bizonylatbeküldési szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy a könyvelőprogramok automatizáltan is képesek elektronikus űrlapokat benyújtani a NAV részére (pl. ÁFA bevallás)
- Számos nyomtatvány ÁNYK-s verziója megszűnt 2024.10.10-től. Ilyen pl.
- a gépjárműadó mentesség, kedvezmény bejelentésére szolgáló GJADO
- gépjármű-forgalmazók illetékmentességéhez a GJFORGNYIL
- ÁFA gyakoribb elszámolásához tartozó kérelem: ÁFAGYAK
- és még más apróságok: IG01, VVBA
A fentiek mellett elkezdhetünk ismerkedni az őszi adócsomaggal. Múlt héten már megjelent a normaszöveg , amit 10.24-ig lehet véleményezni. Jelentek már meg ezzel kapcsolatban cikkek, és a Kormány által beharangozott 21 pontos akcióterv egyes részletei is megjelennek benne, mint pl: a családi kedvezmény összegének 50%-os emelése 2025.07.01-től, és a másik 50%-os emelés 2026.01.01-től (így fog megvalósulni a „duplázás”).
Én 2 olyan dolgot hoztam belőle (egy jót és egy rosszat), amit még nem kapott fel a média, de nekünk adózással foglalkozó szakembereknek fontos:
- Az átalányadózók esetében a 80%-os költséghányad alá tartozó tevékenységek végre TESZOR szám helyett ÖVTJ kóddal megjelölve fognak szerepelni az SZJA törvényben. Ez mindenképpen egy pozitív változás.
- A 2024.08.01-től kormányrendelettel módosított munkaerőpiacra lépők után járó szocho kedvezmény mértékét beemelik a szocho törvénybe (11§ (2)-(3)). Így ez hosszú távon így marad, nem csak a vészhelyzet idejére.
- +1: ugyanez igaz az ART mulasztási bírságra vonatkozó megduplázott összegeire is.
Ezen kívül még számos dolog szerepel benne, amivel nem is szeretnék egyelőre teljes mélységében foglalkozni (51 oldal), hiszen ez még változhat. Amit még kiemelnék:
- várhatóan a könyvvizsgálati határ a 2025. évben kezdődő üzleti évtől 300 millióról 600 millióra emelkedik.
- sokan várták, de nem esik szó benne az alanyi ÁFA mentes határ emeléséről
Végleges, közlönyben történő megjelenés november 15 előtt nem valószínű, de érdemes az ezzel kapcsolatos híreket figyelemmel kísérni.
+1 dolog ami már biztos, és a NAV honlapján is megjelent: az egészségügyi szolgáltatási járulék összege 2025.január 1-től havi 11.800 Ft, vagy napi 390 Ft.
Remélem sikerült hasznos infókkal szolgálnom. Kitartást erre a hétre, szerdán pedig pihenjetek (én is azt teszem majd)
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
A negyedéves bevallási hajrá utolsó hetéhez értünk. Gondolom nem vagyok egyedül ha azt mondom, hogy még nem kevés megoldandó feladat vár ránk a héten
A ma határidős bevallásokon már túl vagyok, kivételesen a 2408 és 2458-asok is beküldésre kerültek még pénteken. Aki régóta olvas tudja,hogy én a bevallásokat egyszerre küldöm be a határidő napján, viszont ma reggelre karbantartást jelzett előre a NAV. Igaz, hogy az eÁFA kapcsán, de tudjuk, hogy ilyenkor minden rendszer elesik és összedől mint a kártyavár… szóval inkább biztosra mentem.
Ráadásul ma 10 órától fog Ruszin Zsolt előadást tartani a Menedzser Praxis keretein belül az Ügyfélkapu+ átállásról, amit szeretnék nyomon követni. Bár elég „szerencsétlen” az időpont abban a tekintetben, hogy határidő van és rengeteg munka, de ezt a 2 órát biztos vagyok benne hogy érdemes lesz ráfordítani. Tapasztalataimmal jövő héten biztos én is jelentkezni fogok
Addig pedig nézzük, hogy melyek a jövő hét hétfőn (10.21-én) esedékes bevallások, amelyekkel a héten kész kell lennünk:
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó, rehabilitációs hozzájárulás
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
Nálam a bérekkel együtt már elkészült a KIVA bevallás is, így 20-a előtt már nem kell még egyszer külön újra elővenni.
A cégautóadó bevallások is már készen várják a belüldést, hiszen ha már múlt héten foglalkoztam az elmélettel, akkor el is készítettem őket A fejtörést a környezetkímélő gépkocsi fogalmának 2024.09.01-től történő változtatása okozta, de megállapítottuk, hogy szerencsére a Gjt. 18. § 9. pontja nem változott. Így továbbra is a KöHÉM rendelet 2015. július 1. napján hatályos szabályai alapján kell eldönteni azt, hogy mely gépkocsi minősül környezetkímélő gépkocsinak. Ezért az 5E, 5P, 5N és 5Z környezetvédelmi osztályba tartozó gépkocsik továbbra is környezetkímélő gépkocsinak minősülnek cégautóadó szempontjából, és ezért nem kell utánuk cégautóadót fizetni
Még 2024. március 1-től változott néhány könyveléshez kapcsolódó ÖVTJ. Ezt a változást kezdi lekövetni a NAV is, érdemes átnézni mindenkinek, aki érintett lehet. Ha olyan ÖVTJ volt a főtevékenység ami törlésre került, akkor hivatalból megszüntethetik az EV-t! A könyvelőket érintő változásokról ebben a korábbi FB posztomban írtam -> katt ide
A NAV tájékoztatás nem volt mostanában túl széleskörű, októberben mindössze 2 érdemi dolog jelent meg:
- 10.01-jei hír az Adattörlő kód szabályozásának 2024.08.21-től (!) érvényes változásai (nem kapkodták el…)
- szintén 10.01-től lett rendszeresítve egy új „Kérelem bevételigazolás kiadáshoz” nyomtatvány. Ennek oka, hogy:
- A veszélyhelyzet ideje alatt (2024. október 1-től)
a CSOK Plusz hitelintézeti kölcsön,
a Falusi CSOK hitelintézeti kölcsön, valamint
a babaváró kölcsönigénybevételéhez a 80 százalékos és 90 százalékos költséghányad figyelembevételével adózó átalányadózó egyéni vállalkozók és az átalányadózó őstermelők bevételének
50 %-a
számít a jövedelem megállapításánál.Az említett adózói kör bevételét a NAV bevételigazolással igazolja. Bevételigazolás kizárólag a 2022. vagy a 2023. adóévre kérhető.
- A veszélyhelyzet ideje alatt (2024. október 1-től)
Ezzel a mai tájékoztató levelem véget is ért, és belevetem magam a hétfői napba, hiszen mindjárt újra péntek van…
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Októberből eltelt már 1 hét, remélhetőleg mindenki jól halad a negyedéves teendőkkel. Múlt héten végig szomorkás volt az idő, de legalább nem vágytunk ki a szabadba, és így lehetett haladni a munkával
Bár csak jövő hét hétfőn (10.14-én) lesznek esedékesek a következők, de a héten kész kell lenni a következőkkel:
- a szokásos havi gyakoriságú 2408 és 2458-asok mellett
- az átalányadózó egyéni vállalkozók negyedéves járulékbevallása (2458)
- ezen kívül az SZJA előlegük kiszámítása (és megfizettetése) is, valamint
- a VSZJA-sok negyedéves SZJA előlegéről se feledkezzünk meg.
Nálam a bérekkel együtt elkészül a KIVA bevallás is, így 20-a előtt már nem kell még egyszer külön újra elővenni.
A 2408 apropóján jutott eszembe a 2024.08.01-től hatályos szocho kedvezmény változásának hatása. Egy korábbi levelemben már felvetettem egy kérdést, hogy mi a helyzet akkor, ha augusztus (vagy későbbi) a munkaviszony kezdete, de a munkaerőpiacra lépő kedvezményes foglalkoztatás kezdete 2024.08.01 előtti (tehát egy korábbi munkáltatónál minősült munkaerőpiacra lépőnek a munkavállalónk).
Sajnos – nem meglepő módon – itt is a munkáltatók járnak rosszul
Nézzünk egy konkrét esetet:
- a munkavállaló munkaviszonyának kezdete 2024.08.27.
- a 2024.09.10-én NAV-tól kapott igazolás szerint a kedvezményezett foglalkoztatás kezdete 2023.03.19.
- Hogy alakul a szocho fizetés?
A munkavállaló 2024.08.27-én nem minősül munkaerőpiacra lépőnek az új szabályok alapján (megelőző 365 napon belül legfeljebb 92 napi biztosítottság), ezért csak a korábbi munkáltató miatti „továbbvivős” igazolás alapján jár utána a kedvezmény. Viszont ez már csak úgy, hogy az igazoláson szereplő 2023.03.19-étől számított 12+6 hónapig (és NEM 2+1 évig!). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ebben a konkrét esetben az első 12 hónap 2023.03 hótól 2024.02 hóig tartott, a következő 6 hónap pedig 2024.03 – 2024.08 hóig. Tehát bár a korábbi szabályok alapján még 1,5 évig járna a szocho kedvezmény rá, az augusztus 1-től hatályos módosítások alapján mégis már csak 2024.08 hóra vehető igénybe, és csak 50%… Nézzétek meg és ellenőrizzétek, hogy a bérprogramotok jól kezeli-e ezt a helyzetet!
Október 20-ához közeledve aktuálissá vált egy szeptember 1-jei változás körbejárása is: a környezetkímélő gépkocsi fogalma és a cégautóadó kapcsolata. 2024. 09. 01-től már csak a tisztán elektromos gépkocsi (5E) és a nulla emissziós gépkocsi (5Z) számít környezetkímélő gépkocsinak. Mivel a környezetkímélő személygépkocsi után nem kell cégautóadót fizetni, felmerül a kérdés: változik-e a cégautóadó fizetése a fogalom változása miatt? Szerencsére a Gjt. 18. § 9. pontja nem változott, így továbbra is a KöHÉM rendelet 2015. július 1. napján hatályos szabályai alapján kell eldönteni azt, hogy mely gépkocsi minősül környezetkímélő gépkocsinak. Ezért az 5E, 5P, 5N és 5Z környezetvédelmi osztályba tartozó gépkocsik továbbra is környezetkímélő gépkocsinak minősülnek cégautóadó szempontjából
Múlt héten írtam, hogy az ÜPO-n megjelent egy csoportos lekérdezési lehetőség. Sajnos korai volt az örömöm, mert mint kiderült az adószámla lekérdezés nem azt jelenti, hogy az összes tételes adószámla kivonat lekérésre kerül, hanem kapunk egy excel összesítést az ügyfelek összevont adószámla egyenlegéről Így hiába szerettem volna a negyedév alkalmából tesztelni ezt az új funkciót, nem jártam sikerrel (mármint kipróbáltam, csak nem a várt eredményt kaptam…
)
Ma van pont 1 hete, hogy a Facebook oldalamról eltávolította a FB az ügyfélkapu+ témájában írt bejegyzésemet. Idézem: „Úgy tűnik megpróbáltál másokat félrevezetve kedveléseket, követéseket, megosztásokat vagy videómegtekintéseket szerezni„. Remélem visszaállítják, mert sok hasznos komment volt alatta. Az írásom viszont szerencsére továbbra is elérhető a honlapomon: https://egykonyveloelete.hu/ugyfelkapu-szolgaltatasrol-konyveloi-szemmel/
Múlt héten csütörtökre harangozták be, hogy több mint 3.000 cég kap tájékoztatást a hibás számlaadat-szolgáltatás vagy ÁFA bevallás miatt. Szerencsére nálunk egy ügyfél sem kapott de nem is hiányzott, hogy kutakodni kelljen meg e-papíron megmagyarázni, hogy mi jól csináltunk mindent és pl. a vevőnk állította be rossz adatokkal a saját ÁFA bevallásába az adott számlát.
Ennyi infó után bele is vetem magam a hétfői napba, hiszen ezen a héten nem kevés dolgunk lesz, és egyszer csak azt veszen észre, hogy megint péntek van…unkát. Hétfőn úgyis mindig van valakinek valami megoldandó problémája (ami a hétvégén jutott eszébe… )
A mai napon véget ér a szeptember, és ezzel a negyedévnek is vége. Így könyvelőként a következő 3 hét munka terén biztos nem lesz unalmas…
Ezen a héten konkrét határidő csak ma van (09.30-án), ezek már csak említés szintjén, hiszen hetek óta emlékeztettelek benneteket
- Azon civil szervezetek, akik szeretnének SZJA 1%-ot fogadni a 2024-es SZJA bevallások alapján (melyek beadási határideje 2025.05.20 lesz), ÉS még nem regisztráltak (!) azoknak az EGYREG regisztrációs adatlapot 2024.09.30-ig kell benyújtani.
- A másik pedig a 24ELEKÁFA beadási határideje is szeptember 30-a. Ezen a nyomtatványon igényelhető vissza a más EU tagállamban 2023-ban felszámított ÁFA.
- Aki 10.11-től szeretne szerepelni a köztartozásmentes adatbázisban (és még nem szerepel benne), ma még beküldheti a KOMA nyomtatványon a kérelmet.
Tegnap (09.29-én vasárnap) karbantartás miatt nem működött az ONYA és az Ügyfélportál sem. Mivel ez érintette az EFO-sok bejelentését is, ezért a mai napon utólag is bejelenthetők (pótolhatók) igazolási kérelem csatolásávál.
A héten a bérszámfejtés lesz a fókuszban. Ha már bérrel foglalkozok, akkor a KIVA-s ügyfeleim esetében a ’08-as bevallással egyidejűleg a KIVA bevallást is el szoktam készíteni. Igaz, hogy negyedéves a bevallás (és a határidő 10.21 lesz), de nekem minden ügyfelem havonta fizeti a bérek után számolt előleget. Így a folyószámlát is hozzá kell néznem a bevalláshoz a kerekítések miatt. Viszont így a bérekkel egyidejűleg letudom ezt a feladatot is (ha már úgyis a bérben mozgok) és határidőig elférnek a „küldendő” mappában.
Múlt héten írtam, hogy az eBEV-en az adószámla lekérdezásekor egy figyelmeztetés jelenik meg, hogy a funkció átkerül majd az ÜPO-ra. A funkciók áttelepítése már tart egy ideje, de ez az üzenet széles körű felháborodást keltett (nem véletlenül…). Valószínűleg ez elért a felsőbb vezetőkhöz is, ugyanis az ÜPO-n megjelent egy csoportos lekérdezési lehetőség. Még nem az igazi, ugyanis:
- egyelőre csak napi egyszer lehet elindítani a lekérdezést, utána egy napon belül a már lekért adatok többször is letölthetők
- egyik lehetőség az adószámlák csoportos lekérdezése
- másik lehetőség pedig a hiányzó bevallások csoportos lekérdezése.
Ez még nem sok, de legalább valami elindult… bár azt gondolom ilyen tempóban még évekig nem lenne szabad teljesen megszüntetni az eBEV-et. Remélhetőleg ezt a döntéshozók is belátják…
A jegybanki alapkamat 2024.09.25-től ismét csökkent, jelenleg a mértéke 6,5 %.
Megjelentek az októberre alkalmazható üzemanyagárak is (benzin 603 Ft/l, gázolaj 609 Ft/l)
A negyedéves bevallások esetében pedig figyeljetek, hogy pl. a 24KTBEV módosult múlt héten, nehogy véletlenül rossz verziószámmal küldjétek be (aki vállal ilyet). A 2408-nál remélem nem 5-én adnak ki valamilyen frissítést…
Szóval bele is vetem magam a hétfői napba. Nem tudom ti hogy vagytok vele, de jellemzően 2 szempillantás alatt jön el a szerda és utána már csak azt veszem észre, hogy megint péntek van…
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Elérkeztünk szeptember utolsó hetéhez, jövő héten megkezdődik az újabb negyedéves bevallási „cunami”. Nálunk ez a hét szokott lenni az, amikor már elmúlik a nyári szabadságolások hatása mind az irodában, mind az ügyfelek részéről. Akinek iskolás korú gyereke van, ott is beállt az új tanév rendje, talán már az órarend sem változik, ahogy a különórák miatti logisztika is megszerveződött a mindennapokban.
Ezen a héten nem vár bennünket semmilyen határidő , de jövő hét hétfőn (09.30-án) 2 (nem mindenkit érintő) határidő is lesz:
- Azon civil szervezetek, akik szeretnének SZJA 1%-ot fogadni a 2024-es SZJA bevallások alapján (melyek beadási határideje 2025.05.20 lesz), azoknak az EGYREG regisztrációs adatlapot 2024.09.30-ig kell benyújtani. Nagyon fontos, hogy ez a benyújtási határidő jogvesztő. Azok a civil szervezetek, amelyek már korábbi évben sikeresen regisztráltak és jelenleg is szerepelnek a NAV listájában, nem kell újra beregisztrálniuk. További részleteket egy tavaly írt cikkemben találtok: https://egykonyveloelete.hu/szja-egy-szazalek-regisztracio-legfontosabb-tudnivalok/
- A másik pedig a 24ELEKÁFA beadási határideje is szeptember 30-a. Ezen a nyomtatványon igényelhető vissza a más EU tagállamban 2023-ban felszámított ÁFA. Ennek határideje is jogvesztő, a NAV még igazolási kérelemmel sem fogadhatja be az elkésett ELEKAFA-kérelmeket.
Így hónap végéhez közeledve nem árt újra megemlíteni, hogy ha van olyan egyéni vállalkozó ügyfeletek, aki szünetel és meg is akarja szüntetni az egyéni vállalkozását, akkor a megszűnés napja mindenképpen 09.30-a legyen! Ennek azért van jelentősége, mert egy általam kért állásfoglalásban a NAV megerősítette, hogy a Pénzügyminisztériummal egyeztetve úgy értelmezik a kötelező járulékfizetés alóli mentesség esetén a teljes hónapban szünetel kifejezést, hogy:
- hiába szünetel a biztosítás a megszűnés hónapjában (tört hónap)
- a szünetelés napjaira meg kell fizetni a járulékfizetési alsó határ után a társadalombiztosítási járulékot és a szocho-t, mert
- nem teljes hónapban szünetel.
Szerencsére a megszűnés időpontját előre be lehet jelenteni, így megspórolhatunk ügyfelünknek így hó végén egy majdnem teljes havi minimum járulékot egy jó dátum kiválasztásával
Akinek esetleg az elmúlt pár napban nem kellett alkalmi munkavállalót bejelentenie, az ne felejtse el a következő előtt frissíteni a 24T1042E nyomtatványt a 3.0 verzióra. Igen kellemetlen tud lenni, ha nem veszi észre valaki a rossz verziószám miatti elutasító nyugtát…
A héten van pár előre bejelentett üzemszünet a NAV honlapján (a FB oldalamra is kiposztoltam). Ezekre és a szerdai szokásos karbantartásra már kicsit „félve” gondolok, mindig történik valami utána… múlt hét csütörtökön például az eBEV-re fellépve az adófolyószámla kivonat lekérésekor már egy figyelmeztető üzenet várt bennünket. A közlemény szerint az adószámla lekérdezés funkciója hamarosan már csak az Ügyfélportálon (ÜPO) lesz elérhető
Ruszin Zsolt kezdeményezésére fog készülni petíció, hogy az eBEV maradjon még pár évig változatlan funkcióval, kíváncsi vagyok lesz-e bármi hatása a döntéshozókra…
És mi is a gond az ÜPO-s adószámlákkal? Több is van…
- Az adószámla lekérdezés úgy működik, hogy először az adózót kell kiválasztani, majd utána kell eljutni az adószámla lekérdezés ponthoz. Egy adózó lekérdezésekor azt mondhatjuk, hogy mindegy a sorrend, de ha minden ügyfelünket szeretnénk lekérdezni, lelassítja az eddig megszokott folyamatot. Hiszen nem mindegy, hogy az adószámla lekérdezés menüben csak egyik ügyfél után kérjük a másikat, vagy mindig először ügyfelet kell váltani és utána újra eljutni a lekérdezés menüpontba… Persze vannak a tömeges lekérdezésre piaci (fizetős) szoftverek, de miért is nem lehet ezt a saját felületükön elérhetővé tenni…?
- Roppant „fontos” fejlesztések történtek:
- Az adónem megnevezésének sorát (pl. ÁFA és a hozzá tartozó számlaszám), illetve az adónem egyenleget egy okkersárga (?) színnel „kiemelték”.
- Ezen kívül a tételes kivonaton az egyes sorok váltakozó színűek lettek.
- Ráadásul hatalmas sortávolsággal készül, így egy eBEV-en lekért 2 oldalas adószámla az ÜPO-n 7 (!) oldal lett.
- Minden adónem után szerepel egy plusz sorban, hogy „Jelenleg nincs könyvelésre váró pénzforgalmi tétel”.
- A saját folyószámlám első oldalán az ÜPO-n a fejlécen kívül (NAV logó, az én adataim, időszak) csak az SZJA 103 adónem tételei fértek ki. Ugyanakkor az eBEV-es folyószámla 1. oldalán ezeken kívül még a soron következő 3 adónem is elfér, ami az ÜPO-n már az 5-ik oldalon végződik…
És persze lehet mondani, hogy szellősebb, lehet hogy valakinek ez lesz átláthatóbb… viszont én sokkal jobban szeretem az eBEV-en lekérhető kompakt elrendezést. Én nem nyomtatok papírra folyószámlát, de így is ahhoz, hogy végignézzük rengeteget kell görgetni… aki viszont szereti kézbe fogni és úgy egyeztetni a könyveléssel, az biztos sokkal többet fog morogni miatta…
Azonban én nem akarok morogni, inkább megkezdem a mai munkát. Hétfőn úgyis mindig van valakinek valami megoldandó problémája (ami a hétvégén jutott eszébe… )
Az elmúlt 2 hét az Ügyfélkapu+-ra történő kötelező átállás híreitől volt hangos. Gyorsan terjed a híre, de még mindig nem jutott el mindenkihez. Azt hiszem év végéig sokszor fogunk róla beszélni…
Előtte viszont a héten vár bennünket:
- A mai napon a helyi adó előlegek befizetési határideje. Ez bankkártyával is fizethető az E-Önkormányzati Portálon, az E-fizetés / Adók, illetékek befizetése menüben.
- 20-án (pénteken) pedig a szokásos (alább a leggyakoribbak):
- 2465 ÁFA bevallás
- 24A60 Összesítő nyilatkozat az európai Közösségen belüli ügyletekről
- 24TFEJLH Bevallás a turizmusfejlesztési hozzájárulásról
Múlt héten érkeztek az első olyan NAV igazolások a munkaerőpiacra lépőkre vonatkozóan, akiknek a munkaviszonya augusztusban kezdődött. Az ő esetükben már csak a megfeleződött időtartamra (12+6 hónap) fog járni a szocho kedvezmény. A kapott igazolások igen változatosak voltak, és bennem kérdéseket is felvetettek:
- Aki után korábban másik munkáltató nem volt jogosult kedvezményre, ott az igazolás szerint is már a 365 napos időtartamban nézték a 92 napnyi biztosítottságot. Ezekben az esetekben a kedvezményes foglalkoztatás kezdő időpontja a munkaviszony kezdete, és teljesen egyértelmű a helyzet.
- Viszont aki után korábban már egy másik munkáltató jogosulttá vált a korábbi szabályok alapján a kedvezményre, ott a kedvezményes foglalkoztatás kezdete is az akkori belépés dátuma volt, pl. 2023. március. Az igazolás nem csak a szocho tv-re, hanem a 182/2024 Korm.rendeletre is hivatkozik. Vajon ebben az esetben már csak 2024.augusztus és szeptember hónapra jár az 50%-os kedvezmény? Rákérdeztem, várom a választ…
Lassan vége a szeptembernek, és (nem mindenkit érintő) 2 határidő is közeledik 09.30-án:
- Azon civil szervezetek, akik szeretnének SZJA 1%-ot fogadni a 2024-es SZJA bevallások alapján (melyek beadási határideje 2025.05.20 lesz), azoknak az EGYREG regisztrációs adatlapot 2024.09.30-ig kell benyújtani. Nagyon fontos, hogy ez a benyújtási határidő jogvesztő. Azok a civil szervezetek, amelyek már korábbi évben sikeresen regisztráltak és jelenleg is szerepelnek a NAV listájában, nem kell újra beregisztrálniuk. További részleteket egy tavaly írt cikkemben találtok: https://egykonyveloelete.hu/szja-egy-szazalek-regisztracio-legfontosabb-tudnivalok/
- A másik pedig a 24ELEKÁFA beadási határideje is szeptember 30-a. Ezen a nyomtatványon igényelhető vissza a más EU tagállamban 2023-ban felszámított ÁFA. Ennek határideje is jogvesztő, a NAV még igazolási kérelemmel sem fogadhatja be az elkésett ELEKAFA-kérelmeket.
Levelem bevezetőjében említettem az Ügyfélkapu+ szolgáltatást. Sok kérdés tisztázódik, de egyre újabbak is felmerülnek. Az erről szóló cikkemet rengetegen olvasták, amelyet már kiegészítettem egy GYIK szekcióval és a fejlemények tükrében tovább fogom frissíteni: https://egykonyveloelete.hu/ugyfelkapu-szolgaltatasrol-konyveloi-szemmel/
Tőletek pedig azt kérem, hogy írjátok meg nekem a további felmerülő kérdéseiteket. Igyekszem utánajárni, hogy milyen megoldása lehet a problémának. Ezeket pedig szintén hozzáírom a cikkhez, hogy legyen egy olyan hely, ahol összegyűjtjük a fontos tudnivalókat. Sajnos a Facebook erre a rossz visszakereshetőség miatt csak korlátozottan alkalmas tapasztalataim szerint…
Múlt héten elkezdődött az iskola, és a mi életünkben is véget ért az a bizonyos uborkaszezon. Jó lenne néha, ha csak fél évig minden a megszokott módon folyna, de a könyvelői szakma nem erről szól. Lassan jön majd az adócsomag, és jó lenne még előtte tisztán látni az Ügyfélkapu+-ra történő kötelező átállás miatti teendőket is.
Előtte viszont a héten vár bennünket:
- 10-e, az augusztusi bérek fizetési határideje
- Szintén 10-én várhatjuk az augusztusban munkaviszonyt létesített munkavállalók után járó szocho kedvezményről a NAV igazolását. Ne felejtsük el amikor a bérprogramban beállítjuk a kedvezmény időtartamát, hogy most először már a megfeleződött időtartam fog vonatkozni a munkaerőpiacra lépőkre (12+6 hónap).
- 12-én pedig már a járulékbevallás határideje is itt lesz.
Sok új hírlevél feliratkozó lett múlt héten, ezért egy kis ismétlés a fentihez kapcsolódóan Akik régebb óta olvasnak, azok tudják, hogy amikor kész egy vállalkozás bérszámfejtése, nem küldöm be a bevallásokat, csak a határidő napján csoportosan. Így elkerülöm a következő bosszantó jelenségeket:
- nem veszem észre, hogy frissült a ’08-as vagy az ’58-as bevallás, és ezért elutasító nyugta jön
- a fent említett szochó kedvezmény érvényesítéséhez nem kell önellenőrzést beadni, elég „csak átdolgozni” a bevallást. Persze általában a járulékok addigra be vannak fizetve, de majd következő hónapban azt is beszámítom.
Apropó 2408-as: 09.04-én új verzió (5.0) jelent meg belőle, de ez kivételesen olyan, hogy akit nem érint az állami projektértékelői jogviszonyok áthelyezése miatti adószám bővítés, az nyugodtan küldheti a korábbi verzióval (4.0) a bevallásait. Be fogják fogadni és feldolgozzák, nem lesz elutasító nyugta a régi verzió miatt.
A másik előtérbe helyezendő feladat a helyi adók kérdése. Továbbra is rengeteg a probléma a 2023-as (!) bevallások feldolgozása körül. Nagyon sok a fel nem dolgozott bevallás, és főleg Budapest van nagyon elmaradva. Telefonon sokszor napokig elérhetetlenek, és ez rengeteg értékes időt vesz el az időnkből. Egyrészről magyarázzuk az ügyfeleknek, hogy nem mi hibáztunk, hanem a feldolgozás van hatalmas elmaradásban. Másrészt az így megjelenő túlfizetések nem valósak, de az ügyfelek szeme felcsillan, hogy „akkor ezt most vissza tudjuk igényelni?” és sajnos ezt is újra el kell magyarázni, hogy azt bizony ott kell hagyni, ahol jelenleg van… ugyanez van az egyéni vállalkozók SZJA előlegével is minden egyes NAV-os folyószámla értesítő érkezésekor…
Azért, hogy ezek a beszélgetések minél inkább csökkenjenek, körlevélben szoktam általános tájékoztatókat írni. Ezen kívül a 09.16-án esedékes helyes összegű előlegeket is megírom az ügyfeleknek külön értesítőben, mivel vagy meg sem nézik az ügyfélkapura érkező értesítőt, vagy rosszul értelmezik azt.
Akinél látszik, hogy a 2024-es év várható iparűzési adója messze elmarad a 2023-as év alapján előírt előlegek összegétől, előlegmérséklési kérelmet lehet benyújtani a határidő előtt, tehát még ezen a héten. Erre az E-önkormányzati portálon külön nyomtatványon van lehetőség:
Ügyindítás / ágazat: adóügy / ügytípus: helyi iparűzési adó / iparűzési adó előleg módosítási kérelem űrlapon.
Aki pedig kényelmesen bankkártyával szeretné kifizetni a helyi adó kötelezettségét, az bankkártyával is megteheti: E-fizetés / Adók, illetékek befizetése menüben. Sajnos a 100 Ft alatti tételek így nem fizethetők (pl. néhány nap miatti 50 Ft késedelmi pótlék) még akkor sem, ha a pótlék és az IPA együttes összege bőven 100 Ft felett lenne…
Levelem bevezetőjében említettem az Ügyfélkapu+ szolgáltatást. Mivel ez bennünket és ügyfeleinket is érinti, és múlt héten rengeteg kérdés merült fel ezzel kapcsolatban, így összeszedtem amit tudtam. A cikkemet rengetegen olvasták (már több mint 4.000-en), így azt gondolom nagyon aktuális probléma az életünkben. A hétvégén kiegészítettem egy Gyakran ismételt kérdések szekcióval, így érdemes újra ránézni: https://egykonyveloelete.hu/ugyfelkapu-szolgaltatasrol-konyveloi-szemmel/
Tőletek pedig azt kérem, hogy írjátok meg nekem a további felmerülő kérdéseiteket. Igyekszem utánajárni, hogy milyen megoldása lehet a problémának. Ezeket pedig szintén hozzáírom a cikkhez, hogy legyen egy olyan hely, ahol összegyűjtjük a fontos tudnivalókat. Sajnos a Facebook erre a rossz visszakereshetőség miatt csak korlátozottan alkalmas tapasztalataim szerint…
A mai napon immár az ősz első levelét írom, még ha ez a hőmérsékleten nem is látszik. Folytatódik egész héten a 35 fok körüli hőmérséklet, igazán nem irigylem azokat, akik az iskola falai között kell hogy töltsék ezeket a napokat. Azonban lejjebb olyan hírrel érkezem, ami miatt magunkat sem fogjuk írigyelni…
Ahogy megszokhattuk a hónap első hete a bérszámfejtésről és az augusztusi anyagok beérkezéséről szól. Határidőnk ezen a héten szerencsére nincs, majd csak jövő héten, amikor bérfizetési (legkésőbb 10-e) és járulékbevallási határidőnk (12-e) is lesz.
A héten a bérszámfejtés mellett a helyi adók egyenlegeinek felülvizsgálatával is foglalkozni kell. Múlt héten már folyamatosan érkeztek az önkormányzatoktól az egyenlegközlők, de mi a fizetési határidő (ami 09.16 lesz idén) előtt 1 héttel külön is értesítjük ügyfeleinket a fizetendőről. Sajnos sokan nem figyelik az ügyfélkapus / cégkapus tárhelyüket, mert azt gondolják, hogy minden ami KAÜ azonosítást igényel, az a könyvelő dolga…
Ennek apropóján pedig meg is érkeztünk mai levelem fő témájához: 2025.01.16-tól kivezetésre kerül a „sima” ügyfélkapus (és még másik 3) belépési lehetőség a kormányzati portálokon. Mit is jelent ez a gyakorlatban?
Először is melyik azonosítási mód NEM lesz használható 2025.01.16-tól:
- „sima” ügyfélkapu
- elektronikus személyi igazolvány
- telefonos azonosítás
- arcképes azonosítás
A könyvelőknek és ügyfeleiknek a legfájóbb az eddig leggyakrabban használt ügyfélkapus azonosítás kivezetése lesz. Ami lesz helyette:
- DÁP mobilalkalmazás = Digitális Állampolgárság Program, ami még csak most fog indulni szeptemberben…
- Ügyfélkapu+, ami 2 faktoros azonosítással működik: a felhasználónév + jelszó mellé meg kell még adni egy authenticator alkalmazással előállított max 30 másodpercig élő kódot is.
Ez a hír a pénteki üzemszünetet követően szombaton „robbant”, amikor a KAÜ-s azonosításhoz kötött belépési felület megváltozott képe fogadta jellemzően a könyvelőket. Sokan megszokásból a felső gombra kattintva a DÁP mobilalkalmazásos bejelentkezést választották, ami ráadásul még csak szeptemberben indul. A második gomb az ügyfélkapu+ és csak a 3-ik lehetőség az eddig megszokott ügyfélkapu belépés. Ezen felül az üzemelés sem volt zavartalan, így sokan tanácstalanok voltak, hogy bennük vagy a rendszerben van a hiba?
És miért okoz fejtörést a kötelező ügyfélkapu+ használata? A 2 faktoros azonosítás során a telefonra telepített authenticator programban megjelenő, 30 másodpercenként változó kódot is meg kell adni a sikeres belépéshez. Ha a könyvelő meghatalmazással dolgozik, akkor a saját telefonját párosítva a rendszerhez némi plusz időt vesz igénybe a belépés, de elvileg minden más változatlan marad. Elvileg…Most csak 2, hirtelen eszembe jutó „akadály”:
- Aki az ÁNYK csoportos beküldés funkcióját használja, annál minden bevallás esetén újra beléptetés történik, ezért bevallásonként új és új kódot kell majd megadni. Ez a beküldés folyamatát nagyon le fogja lassítani, hiszen eddig elindítottam pl. 100 bevallást és legfeljebb a másik monitoron böngésztem valamit, vagy ittam egy kávét, most majd 100-szor kell begépelni közben a folyamatosan változó 6 számjegű kódot…
- Ahol alkalmazottak is dolgoznak, sokszor a meghatalmazott „főnök” belépési adatait használják, ha bármit be kell küldeni a hivatalok felé. Na most a telefonját mégsem kérhetik el egész napra, hogy dolgozni tudjanak. Szerencsére több készülék is párosítható 1 ügyfélkapus fiókhoz, de technikailag ezt kivitelezni kell. Arról pedig ne is beszéljünk, ha a készülék(ek)et cserélni kell…
Ez ráadásul csak egy félig meddig szabályos eljárás, hiszen a „főnök” sem adhatná ki a saját belépési adatait… magyarul minden alkalmazottnak is kellene saját meghatalmazás, és a saját belépési adatait használva a saját telefonjával megoldani a belépést…
+ 1 amit viszont örömként élek meg ebben: akik eddig minden bevallást az ügyfél jelszavával küldtek be, azok számára megnehezítik ezt a korábbi gyakorlatot. Hiszen vagy mindig kell az ügyfél telefonja is (aki esetleg nem örül, ha 20-án este 10-kor kellene kódot megadnia, ami 30 másodpercenként változik) vagy a könyvelőnek kellene mindenki kódgenerálóját pluszban a saját telefonján is kezelni…
Persze ez ugyanakkor a meghatalmazással dolgozó könyvelők munkáját is megnehezíti pluszban abból a szempontból, hogy a meghatalmazással NEM intézhető ügyek esetén (pl. egyéni vállalkozók kizárólag webes ügysegéden intézhető indulása, szünetelése, megszűnése, stb…) szintén meg kell oldani a vállalkozókkal történő ügyintézés mikéntjét.
Az Ügyfélkapu+ aktiválásához kapcsolódóan összeszedtem amit tudtam, és írtam róla egy cikket, melybe a fenti gondolataimat is beleírtam. https://egykonyveloelete.hu/ugyfelkapu-szolgaltatasrol-konyveloi-szemmel/
Szóval rengeteg a kérdés ezzel kapcsolatban, és még kevés a válasz. Folyamatosan foglak erről is értesíteni benneteket. A dátum pedig (2025.01.16) olyan lehetetlen időpont (év végi utolsó negyedéves bevallási határidő előtt!), hogy jó lenne, ha a szakmai szervezetek (MKOE, MINKE) tudnának erre hatást gyakorolni, és megfelelő felkészülési időt hagyna a kormányzat nekünk.
Az pedig úgy tűnik, hogy csak messzi vágyálom, hogy egyszer egy közös felületről mint egy étlapról kiválaszthassuk az összes – vállalkozások ügyeivel foglalkozó – hivatalt (NAV, önkormányzat, NEAK, KSH, OKIR, stb…) és megadhassuk 1 nyomtatványon hogy kinél milyen ügyekben szeretnénk meghatalmazottként eljárni. A vállalkozóval való kapcsolat végén pedig 1 gombnyomással az összes megszüntethető legyen.
De azt hiszem épp elég az ábrándozásból, és végre el kellene kezdeni a mai napot is
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
A múlt heti rövid munkahét után elérkeztünk az idei nyár utolsó hetéhez. A régen sokszor hallott mondás, mely szerint augusztus 20-án vége van a nyárnak most biztos nem igaz, hiszen ezen a héten sem fogunk fázni
Ezen a héten még lehet kicsit lazábban venni a munkát, mielőtt jövő héten belevetnénk magunkat az újabb hónapba és a bérszámfejtési teendőkbe. Azért unatkozni biztos nem fogunk, hiszen elkezdtek szállingózni az önkormányzati egyenlegközlők. Mi már július vége óta folyamatosan egyeztettük őket, így most már nem érnek meglepetések. Szomorúan tapasztaltam egyébként, hogy mennyire döcög a rendszer:
- Budapest nem küldött értesítést arról, ha egy bevallás feldolgozása sikertelen volt. Csak onnan tudtuk meg, hogy lekértük a folyószámlát, és nem láttuk felkönyvelve a bevallást. A hibalistára kerülés oka lehetett pl. hogy egy telephely megszűnés nem ment át hozzájuk (pedig a régi rendszerben ez flottul működött), de volt olyan is, ahol a több mint 10 éve válllkozó férfi egyéni vállalkozó születési neve hiányzott szerintük… természetesen nem változott, és a beküldött bevallásban is szerepelt… ráadásul rendelkezésükre is áll az adat, mégsem sikerült a feldolgozás. Azóta ez már lehet, hogy változott…?
- Kicsi önkormányzatoknál bizony sok problémát tapasztalunk: sajnos sokszor a hivatalban ülő nem ért a programhoz, vagy nincs idejük a feldolgozásra (vagy csak szakmailag nincs a csúcson…). Csak néhány példa:
- Júliusban miután több mint 1 héten keresztül nem lehetett elérni az „adóosztályt”, emailt írtam nekik, hogy mi a gond a bevallással? Újabb 1 hét után érkezett email, hogy a feldolgozó program frissítését várják, és utána tudják feldolgozni. Újabb 1 hét után azért sikerült nekik…
- Van ahol segítőkészek, de először nem is értik a bevallásban szereplő adatokat… egy ügyfelem 2023-ban az általános szabályok szerint állapította meg az IPA-ját, de 2024-re a tételes adómegállapítást („a sávost”) választotta. Ők sem küldtek hibaüzenetet és a bevallás sem lett felkönyvelve. Amikor egyeztettem velük, mindenáron 2023-ra is a sávost akarták beállítani, mondván: „látom, hogy nem jelölte, de megoldjuk”. Nem is akartunk 2023-ra sávost, hiszen 2,5 millió Ft alatt volt az adóalap… kellett pár perc,míg ezt megértette az ügyintéző
- Volt, ahol még régről volt gépjárműadó túlfizetése az ügyfélnek, amit nem tudtunk átvezetni / visszaigényelni, mert szünetelt. Most hogy újraindult, végre kértük az IPA-ra történő átvezetést. Mindezt úgy sikerült lekönyvelni az önkormányzatnak, hogy a bevallási oldalra került mínusz előjellel IPA-nál… végülis az egyenleg jó lett, inkább nem kötözködtem…
- Volt olyan önkormányzat, aki telefonált nekünk, mikor a pár száz Ft-os késedelmi pótlékokat átvezetéssel akartuk rendeztetni. Közölték, hogy ne vezetgessünk át ilyen kis összegeket, mert nekik mennyi munka ezt kinyomtatni (!), irattározni, átvezetni és egyébként is erre nem fognak végrehajtást indítani…
- Az idei csúcstartó pedig aki egy 2024.01.01 óta szünetelő EV még januárban beküldött bevallását nem volt képes feldolgozni a mai napig. Telefonon már beszéltünk kb. 5x, mindig megígéri hogy megcsinálja és nem történik semmi… a legutóbb mondta, hogy ez az ügyfelem „minek szünetelget állandóan” ő nem tudja lekövetni a rendszerben… mondtam, hogy azért ezzel a másik 3000 önkormányzat elboldogul, oldja meg. Egyébként hol lehet az ilyen ellen panaszt tenni?
Nektek is vannak ilyen „horror” sztoriaitok? Nyugodtan bombázhattok vele Ha pedig biztosak akartok lenni abban, hogy jó vagy rossz az önkormányzati folyószámlán látható egyenleg, akkor érdemes újra olvasni a cikkemet: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/
Persze hivatali bakikból nem kevés jut nekünk, ami csak azért bosszantó, mert mi magyarázkodunk az ügyfélnek, vagy szimplán csak az életünket nehezítik meg. A közelmúltból 2 ilyen példa:
- Ügyfelemnek a GYED kérelmét elutasították, mert 9 napja hiányzik a jogosultsághoz. Nagyon szimpatikus házaspár örökbefogadott gyermekére kértük, ezért a méltányossági kérelmet is be akartam adni. A magyarorszag.hu-n lévő kérelem nyomtatvány (word) rosszul volt formázva: ahol számokat kellett volna írni, jelölő négyzet formátumot alkalmaztak… miután írtam a MÁK-nak, néhány napon küldtek egy jó nyomtatványt (és cserélték a honlapon is), de elgondolkodtam, hogy ezt mégis hogy sikerült nekik…
- Múlt héten a PEI téves értesítése alapján a NAV azon adózóknak, akiknek székhelyszolgáltatónál van a székhelye olyan levelet küldött, hogy a székhelyszolgáltatójuk nyilvántartásba vételét elutasította. Azt gondolom páran a szívükhöz kaptak a levelet olvasva (ügyfél és könyvelő egyaránt). Ez téves értesítés volt, azt ígérték a héten az elnézést kérő leveleket is küldeni fogják…
Vasárnap már megkezdődik a szeptember. Ez nem csak az iskolakezdés dátuma, én most +2 dolgot említenék meg, ami 2024.09.01-től változik:
- Változik a környezetkímélő gépkocsi fogalma. A 6/1990 (IV.12) KöHÉM rendelet 2§ (6) szerint környezetkímélő gépkocsi: az elektromos gépkocsi és a nulla emissziós gépkocsi. Szeptember 1-től a „tisztán elektromos gépkocsi és…” fordulat fog szerepelni a tv szövegében, ennek minden következményével… még nem mélyedtem el a változás minden vetületében, de a cégautóadó törvényt biztos hozzá kellene igazítani, vagy ezentúl a nem tisztán elektromos gépkocsik után (5N, 5P) mégis kell fizetni majd?
- Szeptember 1-jétől nem lesz minden esetben kötelező a munkavállalók orvosi alkalmassági vizsgálata… Erről is tudunk már egy ideje, de eddig konkrétumot nem igazán lehetett olvasni. Az utolsó pillanatban (08.21-én) jelent meg a kormány.hu-n a társadalmi egyeztetésre történő felhívás, melynek határideje alig 1 hét (08.29) úgy, hogy 09.01-től már alkalmazni kellene… tehát érdemes figyelemmel kísérni az ezzel kapcsolatos híreket.
Igaz, hogy levelem elején azt írtam, hogy kicsit lazábban tölthetjük ezt a hetet, viszont a fentiek fényében a figyelmünk most sem lankadhat
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Remélem volt időd a hosszú hétvégén pihenni, és nem kellett feláldozni azt, az ÁFA bevallások oltárán. Múlt héten még én is azt írtam, hogy 16-ára szeretnék mindennel elkészülni, de be kell valljam néhány fizetendő ÁFA-t nem tartalmazó bevallás szombatra csúszott… viszont utána én is pihentem most pedig röpke 3 munkanapunk van és újra itt a hétvége
Mai hírlevelem hosszúra sikerült, de hidd el érdemes végigolvasni.
Azonban ma (08.21-én) még gyorsan beküldöm a havi ÁFA bevallásokat és ahol van, a kapcsolódó 24A60-asokat is. Aki érintett, ne feledkezzen el a turizmusfejlesztési hozzájárulásról és a NETA-ról sem, illetve a saját ÁFA-nk utalásáról sem. Ezen kívül ma van a havi társasági adóelőleg fizetési határideje is, ami az augusztusra vonatkozik.
Múlt héten úgy érzem rengeteg információba „botlottam”, köztük néhány meg is botránkoztatott…
Az egyik ilyen az volt, amikor Vágujhegyi Ferenc, a NAV elnöke azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy „Azt kezdeményeztem a pénzügyi kormányzatnál, hogy akár már 2025-ben tegyék kötelezővé az e-áfa használatát”. Hatalmas sikernek gondolja, hogy júliusra csaknem 70 ezret tett ki az e-ÁFA-ban regisztrált adózók száma és majdnem 250 ezer belépés történt a felületre. Az én olvasatomban ezek a számok egyáltalán nem meggyőzőek, hiszen csak a havi(!) ÁFA bevallók száma 270 ezer. Tehát 270 ezerből 70 ezren regisztráltak, és átlagosan 1 regisztrált 3,5x lépett be… ez tényleg hatalmas siker… Azt pedig tudjuk, hogy ez nem véletlen: a regisztráció és az első körbenézés után a többség nem jár vissza a felületre… Ott, ahol rendes könyvelés van, és az nem havi 1-2 számlát takar, az egyetlen igazi megoldás az lesz, ha a könyvelőprogramból indítva lehet majd adatot átadni az e-ÁFA-ra… erre viszont eddig alig történt fejlesztés (ha jól tudom a Kulcs-Soft az egyetlen…).
Ugyanakkor a 2024/7 adózási kérdésben tisztázásra került, amit már január óta is tudunk: az EFO-sok után fizetendő közteher 2024-től szociális hozzájárulási adónak minősül, a neve is megváltozott. Ennek apropóján merülhetett fel többekben, hogy akkor a KIVA adóalanyok mentesülnek az EFO-sok után fizetendő „szochó” alól? A válasz egyértelműsíti, hogy a KIVA alanyokra vonatkozó szociális hozzájárulási adó bevallási és megfizetési mentesség nem értelmezhető ezen közteher vonatkozásában, azaz a KIVA alanyok számára is szükséges a közteher megfizetése, amennyiben az Efo tv. szerint tételes közteher mellett foglalkoztatnak munkavállalót.
Akik a NAV Online számlázóját használják ne lepődjenek meg, hogy a mai naptól (08.21-től) az első belépés során el kell fogadni a módosult ÁSZF-et (valaki el szokta ezeket olvasni…?). A módosítás oka, hogy a NAV biztosítja az Online Számlázó programban – a felhasználó által rögzített információk alapján – a tartós adathordozó eszközök értékesítéséről kiállított számlákon az adattörlő kódok rögzítését. Akik érintettek az adattörlő kódok rögzítésével, azok itt tájékozódhatnak a továbbiakról:
- https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nezzen-utana/tudjon_rola/Az-adattorlo-kod-szabalyozasanak-2024.-augusztus-21-tol-ervenyes-valtozasai
- https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nezzen-utana/tudjon_rola/A_hataron_atnyulo_online_piac_mukodtetoje_altal_fogyasztonak_atadott_adattorlo_koddal_kapcsolatos_egyedi_eljaras
- https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nezzen-utana/tudjon_rola/Mar-adattorlo-kod-is-igenyelheto-a-SORSZIG-nyomtatvanyon
Még mindig derülnek ki meghökkentő információk az egyéni vállalkozók szünetelésével kapcsolatosan. Az idei év új szabályait még mindig szokni kell, és 1-1 új eset mindig rávilágít arra, hogy ezek a szabályok mennyire kedvezőtlenek, ráadásul sok esetben nem is lehet előre tervezni. Az egyértelmű szabályokon kívül (idén hónap közben kezdődő szüneteléskor teljes havi járulékfizetés) már kiderült év közben, hogy:
- hiába kell teljes havi járulékot fizetni a törthavi szünetelés esetén, a szünetelés első napjától kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot is (hacsak más jogcímen nem mentesül alóla)
- ha a törthavi szünetelés alatt megszűnik a munkaviszony, és főfoglalkozásúvá válik az egyéni vállalkozó, akkor a főfoglalkozású napokra járulékfizetési kötelezettsége lesz (hiába szünetel).
Ezek mind a TBJ törvény 40§ (4) f) pontjából vannak levezetve, ahol az egyetlen változás az előző évekhez képest, hogy a mentesülés csak akkor érvényesül, ha az EV a tárgyhó EGÉSZÉBEN szünetelteti a tevékenységét. Ezen változás egy újabb következményére derült fény: az az egyéni vállalkozó, aki szünetelésből úgy szűnik meg, hogy a megszűnés hónap közben történik, hiába szünetel a tört hónap minden egyes napján mégis járulékot fog fizetni! Oka, hogy nem szünetel a hónap egészében!
Az egyik FB csoportban merült fel a kérdés a záró 2458-as hibaüzenete kapcsán.
- Az egyik álláspont az volt, hogy mivel hó közben megszűnik, nincs egyetlen aktív napja sem, így EV-ként neki az egész hónap amíg EV volt véget ér a megszűnés napján. Ezen logika mentén pedig nincs járulékfizetés.
- Én álltam a másik állásponton, miszerint egy hónap elsejétől a hónap utolsó napjáig tart (30/31), és hónap közben véget érő szünetelés+megszűnés okán NEM szünetel egész hónapban, és NEM fog mentesülni a járulékfizetés alól.
A következő példára kértem állásfoglalást a NAV-tól: a szünetelés ideje 2024.06.10 – től folyamatosan, majd szünetelésből újraaktiválás nélkül a megszűnés napja 2024.08.15. Hogyan alakul az augusztusi járulékfizetés? Rekord gyorsasággal, 1 nap alatt érkezett meg a válasz. Ebből arra következtetek, hogy ezt a helyzetet nem most kellett először végiggondolniuk, és kész válaszuk volt már rá… Idézet a kapott állásfoglalásból:
” A Pénzügyminisztérium szakmai álláspontja szerint, ha a tárgyhónap egyik részében szünetelteti az egyéni vállalkozói tevékenységét az egyéni vállalkozó, a szünetelés záró napját követő napon meg megszűnik, akkor a tárgyhavi járulékfizetési alsó határ meghatározásakor a szünetelés napjaival kell megszorozni a minimálbér harmincadrészét, még akkor is, ha az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének napjain a Tbj. 16. § f) pontja alapján az egyéni vállalkozói tevékenységre tekintettel szünetel a biztosítás.
A levelében ismertetett tényállás szerint 2024. augusztus hónapban 15 napot szünetelt az egyéni vállalkozás, és augusztus 15-ével meg is szűnt a vállalkozás (biztosítási jogviszony), vagyis a Tbj. 40. § (5) bekezdésében meghatározott harmincadolásra okot adó körülmény (biztosítási jogviszony megszűnése) augusztus 15-én következett be.
Ebben az esetben a Tbj. 40. § (5) bekezdés alapján a tárgyhónapra a harmincadolásra okot adó körülménnyel (biztosítás megszűnése) nem érintett napokra kell a járulékfizetési alsó határt megállapítani. Az augusztus havi járulékfizetési alsó határ tehát a minimálbér harmincadrészének és a szüneteléssel érintett (vagyis a harmincadolásnál figyelembe nem vehető) 15 napnak a szorzata.”
Képzeletben hallom a megdöbbent morgásokat a részetekről… ez egy olyan eset volt, ami nem fordult elő velem az idén, de ezentúl erre is figyelni kell: aki szünetelésből akar megszűnni, azt mindenképpen a hónap utolsó napjával tegye meg, ha nem akar járulékot fizetni…
Ilyenkor azt érzem, hogy 1-1 „kicsi” EV dolgainál sokkal inkább résen kell lenni, mint egy egyszerűbb cég könyvelésénél. A szünetelés szabályai pedig hiába adminisztráció csökkentésként vannak tálalva, sokkal inkább pénzbeszedésnek látszanak (vajon ennyire szükség van ezekre az „aprópénzekre” a költségvetésnek…?)
Ezekkel a gondolatokkal búcsúzom mára, remélem azért egy kávé még belefér a „vérnyomás emelésébe”
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Augusztus tipikusan az a hónap, amikor ügyfeleink kicsit „elengedik magukat”. Itt a nyár utolsó hónapja, várja őket a nyaralás, és a könyveléssel való törődés kicsit háttérbe szorul. Pedig nekünk is jön a hosszú hétvége, így péntekre (08.16-ra) mindenki ÁFA-jával szeretnénk elkészülni
Ma (08.12-e) van a járulékbevallások határideje, és roppant bosszús vagyok, mivel a szocho kedvezmény igazolások a NAV-tól péntek délután kezdtek szállingózni, de még este 8 után is érkeztek. Ha már 10-e a határidő, hogy ezt elküldjék, vajon tényleg valaki péntek este 20:30-kor még ült a gép előtt, hogy megnyomja az entert…? Régi vágyam, hogy bárcsak megkapnánk ezeket a bejelentést követő 8 napon belül…
Mindenestre a mai reggelem ezek feldolgozásával indul, módosítom a bérszámfejtést és a ’08-ast is, mielőtt beküldöm. Felvezetem a saját nyilvántartásomba, hogy mely cégeknek és mennyi túlfizetése keletkezett, hogy a következő havi járulékértesítőmet korrigálni tudjam.
3 hét múlva megkezdődik a tanév, hihetetlen, hogy elrepült ez a nyár… ezzel kapcsolatosan 2 témára hívnám fel a figyelmet:
- Az egyik, hogy a hosszú távú lakáskiadásnak ez a fő szezonja a felsőoktatási tanév kezdetének apropóján. Érdemes ennek szabályait is időről időre átismételni annak ellenére, hogy jelentős változás ezen a téren nincs.
- A másik pedig az „iskolakezdési támogatás”.
A mai napig rákérdeznek ügyfeleink arra, hogy iskolakezdési támogatást adhatnak-e adómentesen. Sajnos ez a lehetőség már rég megszűnt, de kedvezményes adózású lehetőségek továbbra is rendelkezésre állnak, amennyiben a munkáltató szeretne hozzájárulni ehhez a nem kis anyagi teherhez. Nézzük milyen lehetőségek vannak:
- Az egyetlen adómentes lehetőség ennek keretében, amennyiben személyes használatra számítógép használatot biztosít (ingyenesen vagy kedvezményesen az SZJA tv. 1.sz melléklet 7.11 pontja alapján).
- Egyes meghatározott juttatás keretében jó lehetőség az évente 3x adható csekély összegű ajándék formájában történő juttatás, alkalmanként és ajándékozottanként 26.680 Ft értékben. Ez történhet termék átadással (pl. tanszercsomag), de akár vásárlási utalvány formájában is. Mivel ez nem csak a szülőnek adható, hanem közvetlenül a gyermeknek is, egy 5 fős család részére évente összesen akár 400.200 Ft is adható ebben a formában egyetlen munkavállaló által. Ennek a kedvezményes adóterherhe a juttatás értékének 1,18 * (15% SZJA + 13 % szocho) = 33,04 %. Persze ehhez kapcsolódóan nem feledkezhetünk el a nyilvántartás vezetéséről, melyből egyértelműen kiderül a juttatásban részesültek személye, és a juttatások összege.
- Érdemes még kicsit nézegetni az SZJA tv. 70 § 6) b) pontját is. Ez alapján több magánszemély részére (pl. munkavállalók) szervezett rendezvényen a résztvevőknek adott ajándéktárgy a minimálbér 25%-áig (66.700 Ft/fő) egyes meghatározott juttatásnak minősül. Így ezen az eseményen kiosztott tanszer csomag is adózhat egyes meghatározott juttatásként (viszont ez nem adható utalvány formájában).
Amennyiben a fenti kedvezményes lehetőségeket és a hozzájuk kapcsolódó értékhatárokat, vagy nyilvántartásokat nem veszik figyelembe, akkor a juttató és a juttatásban részesülő fél közötti jogviszony alapján fog adózni az iskolakezdési támogatásként adott juttatás.
Remélem sikerült pár hasznos gondolatot átadnom a mai napon is mivel ma is nagy hőségre számíthatunk, és sok a tennivaló is, így jó munkát kívánok!
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Újabb hónap, újabb bérszámfejtési időszak. Biztos ti is tapasztaljátok, hogy ilyenkor az ügyfelek is nyaralnak, ez bizony nálunk is meglátszik. Az ügyfelek egy része, aki pont ebben az időszakban pihen, szerencsére inkább hó végén már leadta a rendelkezésre álló anyagot, vagy legalább jelezte és rákérdezett, hogy mikor szeretnénk megkapni azt. Szeretem, mikor tudják, hogy partnerek vagyunk, és ezzel a mi munkánkat segítik
Ez most azért is különösen fontos nekünk, hiszen bár 08.03-a szombat áthelyezett munkanap volt, de mi az irodában mindig szabadságon vagyunk az ilyen szombati munkanapokon. Cserébe 19-én sem fogunk dolgozni, tehát az ÁFA-val 08.16-ig el kell készülnünk.
Így a hét elején mindenképp el kell készülni a bérszámfejtésekkel, hiszen 10-e szombat, így legkésőbb pénteken (08.09-én) béreket kell fizetni. A járulékbevallások határideje pedig jövő hét hétfő (08.12-e) lesz.
Kíváncsi vagyok, hogy mikor érkeznek majd a NAV-tól a szocho kedvezmények érvényesítéséhez az igazolások? Vajon 08.09-e pénteken délután…? Sok új belépőnk volt júliusban, így biztos lesz jópár járulékbevallás amit át kell majd dolgozni beadás előtt… Akik régebb óta olvasnak, azok tudják, hogy amikor kész egy vállalkozás bérszámfejtése, nem küldöm be a bevallást, csak a határidő napján. Így elkerülöm a következő bosszantó jelenségeket:
- nem veszem észre, hogy frissült a ’08-as vagy az ’58-as bevallás, és ezért elutasító nyugta jön
- a fent említett szochó kedvezmény érvényesítéséhez nem kell önellenőrzést beadni, elég „csak átdolgozni” a bevallást. Persze általában a járulékok addigra be vannak fizetve, de majd következő hónapban azt is beszámítom.
A héten pótoltam egy nagy elmaradásomat: átírtam a táppénz igénylésről szóló cikkemet, mivel az eredetihez képest változott a folyamat befejezése. Ez az egyik legnépszerűbb útmutató az oldalamon, itt már a frissült tartalom érhető el: https://egykonyveloelete.hu/tappenz-igenylese-2024-ben/
Múlt héten már írtam, de nem árt az ismétlés ebben a témában: újabb Típusszabályzat került ki a NAV PEI oldalára. Ezen felül 2024. augusztus 1-jén bevezetésre került a bejelentési kötelezettség teljesítéséhez segítséget nyújtó VPOP_PMT17 specifikus nyomtatvány új 2.7 verziója. Erről az érintettek tárhelyes felületükön is kaptak értesítést (de ahogy olvastam olyanok is, akik nem érintettek…)
Augusztus 1-je számos egyéb változást is hozott adózási területen. Nem árt ezeket is tudatosítani magunkban:
- Az ART szerinti bírságok mértéke duplázódik
- a munkaerőpiacra lépők utáni szocho kedvezmény esetén a kedvezményre való jogosultság szigorúbb (275 nap helyett 365 napra nőtt a 92 napnyi biztosítottsági feltétel vizsgált időtartama + a kedvezményes foglalkoztatás időszaka is felére csökkent. Szerencsére nem visszamenőleges a hatálya, csak a 2024.08.01-től létrejövő munkaviszonyokra kell alkalmazni. Sajnos azonban láttam olyan hírportált, ami ezt is örömhírként tudta tálalni, mintha eddig nem lett volna ez az elnevezésű kedvezmény…
A fenti változások a NAV szochóról szóló információs füzetein is átvezetésre kerültek. Ezen felül az ajándékozási, öröklési és visszterhes vagyonszerzési illetékről szóló füzetek is frissültek, úgyhogy lehet a tartalmakat bogarászni…
Jobban örülnék ha ezekre a tájékoztatásokra is akkora figyelmet fordítanának, mint amennyi mémet gyártanak FB oldalukra Ezek a fiatalok elérését és adótudatosságuk növelését szolgálják a NAV-os kommunikáció szerint.
Nemrég pedig megjelent a NAV 2023-as évkönyve, mely szerint:
- Kevesebb az adóellenőrzés, mégis 15,5 %-kal több az adóbevétel
- Nincs kímélet a szabályszegőkkel szemben
- Ha nem értünk egyet, még mindig ott van a bírói út
- Az adóregisztráció továbbra is mumus: 2023-ban 28 024 új cég esett át adóregisztrációs eljáráshoz kötődő szűrővizsgálaton, ebből összesen 10 743 esetben merült fel olyan akadály, amelyek következtében szükség volt a vizsgálatra.
- Ami engem érdekelt, az adózók megoszlása: kb. 2,1 millió adózóalany közül 819e gazdálkodó, 608e egyéni vállalkozó és 682e adószámos magánszemély volt 2023.12.31-én. Az egyéni vállalkozók megoszlása: 131e az újKATA-s, és 321e átalányadózó van. A cégek esetében pedig 90e a KIVA-sok száma.
A múlt hét péntekem egy mini mentorlással zárult: segítettem egy kolleginának egy cég 2023-as évének rendbetételénél, valamint a beszámoló és a kapcsolódó bevallások elkészítésében. Nagyon élveztem a közös munkát, és a visszajelzés alapján Kata is elégedett volt Hihetetlen sok pozitív energiával töltött fel engem is
Továbbra is tart a Párizsi Olimpia: bár én nem követem napi szinten, de drukkoljunk minden versenyzőnek közösen
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Múlt héten a családommal nyaralni voltunk, így ha figyelemmel kíséred FB oldalamat, biztos feltűnt, hogy nem posztoltam semmit Amennyire lehet a szakmai csoportokat is kerültem, ennek ellenére mégis sikerült néhány hasznos infót találnom a mai hírlevelemhez is
Ilyenkor kell néhány nap a visszarázódáshoz, utána pedig a hét második felében már a bérszámfejtésé lesz a főszerep. De nézzük, hogy milyen „színes híreket” hoztam.
Idén 7-ik alkalommal csökkent a jegybanki alapkamat mértéke, így a 2023. év végi 10,75%-ról immár 6,75%-ra csökkent a mértéke 2024.07.24-től.
A NAV adóhiányosok, hátralékosok 06.30-ai állapot szerinti listája is frissült. Jó tudni, hogy ellenkező bizonyításig az adóhatósági nyilvántartásba bejegyzett adatról vélelmezni kell, hogy az fennáll, és az adóhatósági nyilvántartásból törölt adatról vélelmezni kell, hogy nem áll fenn. A listákon a 180 napon keresztül folyamatosan fennálló:
- magánszemély (és egyéni vállalkozók) esetén a 10 millió forintot meghaladó
- nem magánszemélyek esetén a 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkezők szerepelnek.
A NAV nyáron nem csak a fesztiválokon / próbavásárlások során aktivizálja magát. Egyre másra találkozunk olyan hírekkel, hogy különböző apróhirdetési oldalakat figyelnek meg. Ilyen esetekben egyaránt felelnie kell az eladóknak a bevételeltitkolás és a számlaadás elmulasztása miatt. Az adószám hiánya és eltitkolt bevételei miatt pedig utóellenőrzésre is számítania kell a lebukott eladóknak. Természetesen ha ez nem üzletszerű, és a saját használt termékeit (tipikusan ruha, gyerekjáték, stb…) értékesíti az „ember lánya” akkor a szabályok betartása esetén nincs félnivalója. A NAV egy tavalyi tájékoztatóban szépen összeszedte a tudnivalókat, amit itt tudtok elolvasni: https://nav.gov.hu/print/ugyfeliranytu/nezzen-utana/tudjon_rola/Hasznaltcikk_ertekesitese_maganszemelykent
A magánszemélyek mellett a cégek is fókuszban vannak. A különféle adatbázisok, adatszolgáltatások és a beszámolók adatait több szempontból is vizsgálja a NAV. Mint a NAV híradóból kiderül, a fentiek alapján a Győr-Moson-Sopron vármegyei ellenőrök a cégek osztalékfizetéseit ellenőrizték. Ott vizsgálódtak, akik adózott eredményüket évek óta készpénzben mutatták ki beszámolóikban. A vizsgálat célja az volt, hogy az adózók fizessék meg az évek óta halogatott, osztalék utáni SZJA-t, és hogy a házipénztárak pénzkészletének adminisztrációja is valós legyen. Én ezt évek óta súlykolom az ügyfeleimnél, nem véletlenül…
Újabb Típusszabályzat került ki a NAV PEI oldalára, melyek tartalmazzák a Pmt. 2024. július 1-i módosításait. Mivel a változások érdemben érintik a szolgáltatókat (kijelölt felelős vezetőt kell meghatározni), szükséges a jelenlegi belső szabályzatokat átdolgozni. Fontos, hogy akinek már van beküldött és a NAV által elfogadott Belső szabályzata, annak az átdolgozott szabályzatot NEM KELL beküldeni. További infó és a típusszabályzatok itt érhetők el: https://pei.nav.gov.hu/tipusszabalyzatok/tipusszabalyzatok
És ha ez nem lenne elég, 2024. augusztus 1-jén bevezetésre kerül a bejelentési kötelezettség teljesítéséhez segítséget nyújtó VPOP_PMT17 specifikus nyomtatvány új 2.7 verziója. Ugye mindenki nagyon várja már?
És egy kis érdekességgel zárnám e heti hírlevelemet az Párizsi Olimpia apropóján: az olimpiai érmek behozatala vám- és adómentes, emellett az aranyérem nettó 55 millió, az ezüst 39.270 eFt, a bronz pedig 31.350 eFt állami jutalmat jelent a versenyzőknek. Drukkoljunk nekik közösen
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
Végre véget ért a több mint 2 hétig tartó hőségriadó, és a mai napon túl leszünk a negyedéves bevallásokon is Én nem hagytam mára semmit, mivel negyedéves bevallás határidős napján elég nagy valószínűséggel történik valami a KAÜ-vel… ráadásul hétfő is van, ami sokszor kis szerda…
Pedig ma határidősek a következő negyedéves bevallások, nézzük a leggyakrabban előfordulókat:
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó, rehabilitációs hozzájárulás
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
Múlt héten a NAV nem volt túl közlékeny (lehet, hogy ők is a negyedéves bevallásokra készülnek…). Mindössze 2 adatbázis frissítéséről érkezett értesítés (alkalmazottat bejelentés nélkül foglalkoztatók, és a bejelentkezési kötelezettségüket elmulasztók listája). Ezen kívül megjelent a 2024/6 Adózási kérdés a szakértői szolgáltatás teljesítési időpontjának meghatározásáról.
Múlt héten írtam, hogy az Ügyfélportál hiányzó bevallások funkciójában végre a 2458-as is felkerült a megfigyelt bevallások listájára. Nos úgy látszik, hogy kicsit megterhelő volt a sok adat feldolgozása a rendszer számára, mivel még múlt hét közepén is szép számmal voltak FB bejegyzések arról, hogy hiányzó bevallásnak mutatja őket a rendszer. Őszintén szólva én nem is használom ezt a funkciót pont a megbízhatatlansága miatt. Azzal pedig biztos nem tölteném az időmet, ha látom, hogy van elfogadó nyugtám, a kötelezettség fel van könyvelve a folyószámlára, akkor nem fogok telefonálgatni / e-Papírt írni miatta. Akinek az ügyfele pedig nézi ezt a funkciót, tájékoztassátok arról, hogy határidős napok esetén (12, 20) több napot is csúszik a rendszer szinkronizálása, így fals adatot mutat(hat), és nem ti mulasztottatok. Ebben is fontosnak tartom az ügyfelek edukációját, hogy csökkenjen a felesleges telefonok / emailek áradata.
Hallgattam múlt héten egy előadást az e-ÁFA kapcsán. A NAV-nál csodálkoznak, hogy egyelőre alig használják, kevés a rajta keresztül benyújtott bevallás. Remélik, hogy azzal, hogy július 1-től az önellenőrzést is már be lehet nyújtani ezen a felületen, majd javít a számokon… olyan érzésem van, mintha nem értenék az alapvető problémát: ahol készül rendes könyvelés, ezen a felületen pluszban elkészíteni az ÁFA bevallást csak hatalmas többletmunka. Igazi megoldást az jelentene, ha a könyvelőprogramok lefejlesztenék hogy gép-gép kapcsolaton keresztül működjön. Viszont erre vonatkozó fejlesztéssel kapcsolatos egyeztetés is kevés, bár már van olyan program (Kulcs-Soft) ahol működik ez a funkció. Úgy látom, egyelőre mindenki kivár (könyvelők és programozók is), de minden abba az irányba mutat, hogy előbb-utóbb kivezetik majd az ÁNYK-t
A nyár a fesztiválok, családi nyaralások főszezonja, ráadásul a héten megkezdődik a Párizsi Olimpia. Ennek apropóján érdemes megemlíteni kultúrális szolgáltatásokat, mint adómentesen adható juttatást. Az SZJA tv. 1.sz. mellékletének 8.28. b) pontja alapján:
- muzeális intézmény és művészeti létesítmény (kiállítóhely) kiállítására
- színház-, tánc-, cirkusz- vagy zeneművészeti előadásra (pl. opera, operett, kabaré vagy humorest)
- közművelődési tevékenységet folytató szervezet által nyújtott kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegy vagy bérlet (beletartozik az állatkerti belépő is!)
- és a könyvtári beíratkozási díj is.
Az adómentesség határa 2024-ben 266.800 Ft/év, és nem kell vizsgálni, hogy más kifizetőtől kapott-e ilyen juttatást a munkavállaló. Fontos feltétel, hogy a belépőjegy / bérlet – a magánszemélynek ki nem osztott belépőjegyek, bérletek visszaváltása kivételével – nem lehet visszaváltható.
Ha már szóba került a nyaralás, akkor vendéglátás és borravaló. Ki hallott arról, hogy a miniszterelnöknek tetszik, hogy a borravaló ne legyen adóztatva? Igaz, hogy 2011 óta adómentes, ha megfelel az SZJA tv. 1.sz. melléklet 4.21. pontjának, de ki tudja mire gondolhatott…
A héten nyaralni megyünk a családommal, minden évben 07.20-a után ez egy fix időpont. Ha tehetitek ti is kapcsolódjatok ki legalább pár napra, hiszen mindenkire ráfér egy kis feltöltődés
Már múlt héten is hőségriadó volt amit csütörtök éjfélig meghosszabbítottak. Hiába dolgozunk klimatizált helységben, a közérzetünkre akkor is nyomasztólag hat(hat) a kinti hőmérséklet. Ezekben a forró napokban nekem legalábbis sokkal nehezebb a koncentrálás és saját magam motiválása…
Pedig a héten el kell készülnünk az összes negyedéves bevallásunkkal is, melyek határideje 07.22, jövő hét hétfő lesz. Ezek közül a leggyakoribbak:
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó, rehabilitációs hozzájárulás
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
Akik érintettek voltak a pénteki NAV üzemzavarral, jó ha tudják, hogy a 07.12-én esedékes bevallások (2408, 2458) határideje a mai napra, 07.15-ére kitolódott. Ugyanígy, ha valaki a 07.12-ei kezdetű alkalmi foglalkoztatás bejelentését nem tudta megtenni, akkor a 24T1042E-n az „Igazolási kérelemmel benyújtott bejelentés” nyilatkozat jelölésével (23. pótlap 6. rovat), és a bejelentéshez igazolási kérelem csatolásával szintén ma éjfélig utólagosan benyújthatja azt. Én – ha lenne ilyenem – igazolási kérelemként a saját üzemszünet közleményüket csatolnám az egyszerűsítés jegyében
A NAV honlapján múlt héten új tájékoztató jelent meg az egyes áruk oroszországi újrakiviteli tilalmáról. Még 1 hónap sem telt el az előző tájékoztató megjelenése óta, de a Rendelet 2024.06.25-étől hatályos módosítása miatt a 2024.07.10-ei közleményben foglaltakat kell alkalmazni.
Bár nem nagyon használom az Ügyfélportál hiányzó bevallások funkcióit, mégis örülök, hogy végre a 2458-as is felkerült a megfigyelt bevallások listájára. Ugyanis attól, hogy a rendszer szerint nincs hiányzó bevallásunk, az egyszer sem biztos, hogy ténylegesen így is van! Jelenleg ezeknek a bevallásoknak a hiánya jelenik csak meg: 2353, 2465, 24A60, 2329, 2429EUD, 24251, 2408, 2408INT, 2458, 2443TAO, 2471, 24KTBEV, 23KTA, 24KATA, 24KIVA, 2449, 2341, 2365, 23A60, 2329EUD, 23251, 2308, 2308INT, 2358, 2343TAO, 2371, 23KTBEV, 23KATA, 23KIVA, 2349.
És még így is nálam előfordult, hogy 2023(!).10.20-ai 23KTBEV bevallás elmaradt (újonnan kötelezett ügyfél nullás bevallása), mégis 2024(!).06.21-én 8 hónappal később hiányolták először a bevallást… egész addig nem volt hiányzó bevallása, és a KOMA-ban is benne volt… szóval számomra nem ez a legmegbízhatóbb funkció…ráadásul 12-e és 20-a után sokszor napokig az ÜPO hiányzó bevallásként mutatja a folyószámlára már felkönyvelt bevallásokat, szóval a szinkron sem tökéletes még
Jó lenne ha a nyár a mi szakmánkban is uborkaszezon lenne. Sajnos azonban ez nincs így, az elmúlt hetekben is szép csendben több jogszabály is változott. Ezek érinthetnek bennünket magánszemélyként, mint pl. a földhivatali díjak emelkedése vagy a jótállási szabályok, de a vállalkozások is érintettek a huladékkal kapcsolatos szabályok, vagy a cégbejegyzési nyomtatványok változása miatt. Emellett könyvelőként különösen fontos a 2024.07.08-án megjelent 74-es számú Magyar Közlöny áttanulmányozása.
- 181/2024. (VII. 8.) Korm. rendelet alapján az ART bírságai 2024.08.01-től duplázódnak a következő esetekben:
- Az általánosan kiszabható bírság mértéke magánszemély esetén 200 eFt-ról 400 eFt-ra emelkedik, nem természetes személy esetén 500 eFt-ról 1 millió Ft-ra.
- Be nem jelentett foglalkoztatott esetén a kötelező bírság 1 millió Ft-ról 2 millió Ft-ra emelkedik
- Számla-, nyugtakibocsátási kötelezettség, valamint iratmegőrzési kötelezettség szabályainak megsértése esetén kiszabható bírság összege 1 millió Ft helyett 2 millió Ft-ig terjedhet.
- 182/2024. (VII. 8.) Korm. rendelet a munkaerőpiacra lépők utáni szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezményt érinti.
- A maximum 92 nap biztosítottsági feltételt 365 napon belül kell vizsgálni a korábbi 275 nap helyett. Ez a kedvezményre jogosultság meghatározásánál szigorúbb feltételt jelent.
- Emellett a kedvezményes foglalkoztatás időszaka is a felére csökken: a minimálbér összegéig korábban 2 évig érvényesíthető összeg 1 évre rövidül, a minimálbér 50%-áig igénybevehető kedvezményes időtartam 1 évről 6 hónapra csökken.
- Amennyiben hónap közben jön létre a jogviszony, a részkedvezmény azon egész hónap tekintetében
is megilleti a kifizetőt, amelyben a kedvezményezett foglalkoztatás első éve, illetve 18-ik hónapja véget ér. - A már folyamatban lévő kedvezmények időtartamát ez nem érinti, mivel csak a 2024. augusztus 1-től létrejövő munkaviszony esetén kell alkalmazni.
- A 183/2024. (VII. 8.) Korm. rendelet az extraprofit adóról szóló kormányrendeletet módosította. Erről nem írok részletesen, hiszen csak a „szokásos” van benne: különféle díjak / adók emelkednek, amelyet az érintettek nem háríthatnak tovább… természetesen nem fogják, ahogy eddig sem tették…
- Mind magánszemélyként, mind céges autót vezetőként is érdemes odafigyelni a közlekedési szabályok betartására, mivel a közlekedési bírságok is emelkednek augusztus 1-től.
Levezetésképpen ma még megtehető a NAK kötelező tagság elkerüléséhez a tevékenységek törlése. Az ehhez kapcsolódó feltételrendszerről múlt héten írtam. Aki részletesebben szeretne erről olvasni és MINKE tag, a cikkemet itt tudja elolvasni: https://www.minositettkonyvelok.hu/kotelezo-nemzeti-agrargazdasagi-kamarai-tagsag-2024-tol-07-15-ig-meg-nem-keso-lepni/
A múlt héttel megkezdődött a második negyedév zárása is. Nálunk az ügyfelek kicsit fejest ugrottak a nyárba , bizony sokkal többet kellett őket noszogatni és az anyagok leadására figyelmeztetni. Szerencsére mára néhány kivételtől eltekintve mindenkitől megérkeztek az anyagok, így mi is tudunk haladni.
Ami ránk is fér, hiszen 12-én pénteken nem csak a szokásos havi járulékbevallások várnak ránk, hanem:
- az átalányadózó egyéni vállalkozók negyedéves járulékbevallása
- ezen kívül az SZJA előlegük kiszámítása is, valamint
- a VSZJA-sok negyedéves SZJA előlegéről se feledkezzünk meg.
Bár már másfél éve negyedéves az átalányadózó egyéni vállalkozók járulékbevallása, a hangoztatott egyszerűsítést még mindig nem érzékelem benne. Ahogy múlik az idő, egyre több olyan különleges helyzettel találom szembe magam, ami miatt minden, csak nem „egyszerű” ezen bevallások helyes elkészítése.
Vannak rendszeresen visszatérő kérdések, amelyekre már álmunkból felkeltve is tudjuk a választ, ha ügyfél vagy egy tapasztalatlanabb kolléga kérdezi. Pl.:
- az adómentes keretet NEM kell arányosítani év közbeni kezdéskor
- szüneteléskor NINCS soron kívüli bevallás 30 napon belül
Viszont a szünetelés vagy a fő- és mellékfoglalkozású jogviszony közötti váltás negyedév közben még mindig sok fejtörést tud okozni… ahhoz, hogy ezeket a bérprogram jól kezelje, nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mit és hogyan kell beparaméterezni, de kézzel is le tudjuk ellenőrizni az adatokat. Így ha egy kolléga segítséget kér egy adott helyzetre vonatkozóan, az nem segítség, ha annyit válaszolunk, hogy írd be a bérprogramba, és majd kiszámolja Tipikusan a következő helyzeteknél fontos a kapott adatok ellenőrzése:
- Tört havi szünetelés esetén teljes hónapra történt a járulékok számfejtése?
- Ha nem, akkor azért, mert volt egyéb olyan körülmény, ami mentesített a kötelező minimum fizetése alól? Pl. 36 órát elérő munkaviszony, a szünetelésen kívüli időszakban táppénz, GYED, stb…
- Tört havi szünetelés okán jól történt a göngyölített jövedelem és a minimum járulék közötti választás a járulékfizetés szempontjából?
- Ha volt szünetelés alatt befolyt összeg, azt a bevételt elszámoltuk a szünetelést megelőző napra?
- Aki SZJA mentes, de jár családi járulékkedvezmény, az csak a jövedelemre lett figyelembe véve?
És a felsorolás természetesen nem teljeskörű… csak mert egyszerű
A NAV honlapján múlt héten (07.05) megjelent a 10-es információs füzet frissítése, az ingatlanok bérbeadásának és egyéb hasznosításának magyarázatáról. Mindig morgok magamban, hogy miért nem lehet a változást kiemelni ilyenkor… ha jól látom a frissítés oka az, hogy a magánszálláshely fogalma megváltozott 2024.06.26-tól: a 2005. évi CLXIV Kertv. 2§ 39. pontja kiegészült az ” emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épület”-tel.
Az pedig sajnos szinte már megszokott, hogy bevallási időszakban (07.04-én) módosult a 2458-as bevallás. Ezért célszerű ellenőrizni, hogy a 6.0-ás verzióra való frissítés megtörtént-e, ami technikai jellegű változást tartalmaz a szüneteléssel kapcsolatosan.
Múlt héten ígértem, hogy írok még egy emlékeztetőt: 07.15-éig megtehető a NAK kötelező tagság elkerüléséhez a tevékenységek törlése. Az ehhez kapcsolódó feltételrendszert a NAK Alapszabálya tartalmazza:
- az, aki 2023. december 31-én még nem volt tagja az Agrárkamarának ÉS
- a jogszabály módosítás következtében vált taggá 2024.január 1-től ÉS
- 2024. július 15-ig az összes agrárgazdasági tevékenységet törli ÉS
- 2024. december 31-ig semmilyen jogviszony alapján nem válik ismételten agrárkamarai taggá
az mentesül a 2024. évi tagdíj megfizetése alól. Aki részletesebben szeretne erről olvasni és MINKE tag, a cikkemet itt tudja elolvasni: https://www.minositettkonyvelok.hu/kotelezo-nemzeti-agrargazdasagi-kamarai-tagsag-2024-tol-07-15-ig-meg-nem-keso-lepni/
2024.07.01-től az apasági szabadság első 5 napjára járó távolléti díj és közteher megtérítését már csak a magyarorszag.hu-n keresztül lehet intézni. 2024.02 negyedévben pont volt ilyenem, morogtam mert június közepén még nem találtam mást, csak a kézi wordben történő kitöltést. Kár volt annyira sietni
Közben érkeznek az ügyfelektől a Nyári diákmunka 2024 támogatás elkészítésére vonatkozó igények is. Jó ha tudjátok, hogy a program célcsoportjába NEM tartozik bele az a fiatal, aki hatályos szakképzési munkaszerződéssel rendelkezik! Ráadásul nálunk ez úgy derült ki, hogy megigényeltük a támogatást. Már megkaptuk a hatósági szerződést is (!), amikor jött az EMAIL, hogy nyilatkoztassuk le a diákot, hogy van-e szakképzési munkaszerződése, mert akkor mégsem támogatható… szerencsére gimnazista volt, de az egész támogatás igénylési procedúrát végig vittük, és majdnem feleslegesen…
Ha pedig valakinek alacsony a vérnyomása, ízlelgesse a következőt: Komplex Jogviszony-Nyilvántartás. Néhány szó erről: https://ado.hu/ado/jon-a-komplex-jogviszony-nyilvantartas/
Remélem volt időd végigolvasni ezt a mai – kicsit hosszúra sikerült – hírlevelet is, és találtál benne hasznos információt, amit magaddal vihetsz erre a hétre. Mindig jól esik, amikor egy válasz emailben reagáltok az olvasottakra, ez fontos visszajelzés nekem, köszönöm
Múlt héten a férjem meglepett egy mini nyaralással hétfőtől szerdáig, nagyon jól esett ez a kis kikapcsolódás. Remélem neked is volt lehetőséged kicsit rápihenni az elkövetkezendő pár hétre, melyben újra a negyedéves bevallásoké a főszerep.
Szeretem amikor a hónap 1-je hétfőre esik, hiszen ilyenkor 10 munkanap van a járulékbevallásig és 15 munkanap az ÁFA-ig. Amennyiben ez ráadásul a negyedévet követő hónapban van így, az különösen szerencsés… arról nem is beszélve, hogy az év legmelegebb hónapjában ki szeretne hétvégén az irodában dolgozni…
Szóval bár a héten konkrét határidőnk nincs, de jövő hét szerdáig esedékes a bérfizetés, és 12-e péntekig a járulékok bevallása is. Negyedév lévén pedig nem feledkezhetünk meg az átalányadózókról és természetesen a VSZJA alá tartozók negyedéves előlegéről sem.
Mi az átalányadózó egyéni vállalkozókat is könyveljük havonta, ahol igény van rá kalkulálunk havi fizetendő összeget is. A negyedéves bevalláshoz azonban a bevételi adatok csak a mai nappal tudnak leghamarabb véglegessé válni, hiszen nem a kiállított számlák, hanem a ténylegesen befolyt bevételek után adóznak (mivel minden egyéni vállalkozó pénzforgalmi szemléletű)! Így bár előre dolgozni tudunk, de végleges bevallást csinálni sajnos csak a mai naptól lehet.
Ha már bérrel foglalkozok, akkor a KIVA-s ügyfeleim esetében a ’08-as bevallással egyidejűleg a KIVA bevallást is el szoktam készíteni. Igaz, hogy negyedéves a bevallás (és a határidő 07.22 lesz), de nekem minden ügyfelem havonta fizeti a bérek után számolt előleget. Így a folyószámlát is hozzá kell néznem a bevalláshoz a kerekítési és a 05.31-ei különbözet miatt. Ugyanis akinek az éves bevallásban csak pár ezer Ft az előírás 05.31-én, azokkal csak 07.20-ával rendezzük a különbözetet, hiszen a havi KIVA fizetés miatt 05.31-én túlfizetésben volt az adónem.
Így a mai nap biztos mindenkinek lementek egy adófolyószámlát a számítógépre is, hogy se az internetszolgáltatóknak, se a KAÜ-nek ne legyek kiszolgáltatva, amikor éppen ezekre lenne szükségem
A NAV honlapján múlt héten:
- Megjelent a Brent napi adataiból meghatározott átlagár 2016.04 negyedévtől – 2024.03 negyedévig
- Közzétették a 2024. júliusra vonatkozó üzemanyagárakat
- Rövid útmutatóban megírták, hogyan kell eljárni a DRS-rendelettel érintett jövedéki termékek forgalomba hozatala során.
- A már forgalomba hozott jövedéki termékekkel nincs teendő.
- A június 30-ig forgalomba nem hozott, de felzárjegyezett és GTIN számmal ellátott alkoholtermék új GTIN-azonosítószámát a zárjegyfelhasználónak be kell jelentenie a NAV-nál a NAV_J07-es nyomtatványon a forgalombahozatal előtt.
- Ha az új GTIN-számot bejelentik, akkor ezzel a jövedéki előírásoknak eleget tesznek a NAV-nál. Nem kell a terméket sem újrazárjegyezni, sem a NAV_J08-as nyomtatványt – a korábbi zárjegy felhelyezéséről – módosítani.
- Tájékoztató jelent meg arról, hogy a harmadik országból Magyarországra települő magánszemélyek milyen feltételekkel kérhetik a NAV-nál személyes vagyontárgyaik vám- és adómentes szabad forgalomba bocsátását.
- Frissült a 2023-ra érvényes civil kedvezményezettek listája is.
A KSH honlapján a közlemények között megjelent, hogy az adatszolgáltatási hajlandóság növelése érdekében szigorúbban fognak fellépni. Ezért néhány adatszolgáltatást rendszeresen nem teljesÍtő nagyvállalattal szemben közigazgatási bírság kiszabását kezdeményezett a KSH, sőt már bírság kiszabása is megtörtént egy külföldi nagyvállalkozás esetén. Szóval érdemes felülvizsgálni a KSH adatszolgáltatási határidőket is, bár tudom, hogy ez a leginkább „nem szeretem” kategória és ezért hajlamosak vagyunk nagyvonalúan kezelni.
Aki még nem foglalkozott vele, egy 07.15-ei határidő is lassan a körmünkre ég: ez pedig a NAK kötelező tagság elkerüléséhez a tevékenységek törlése. Erről még a héten írok egy rövid posztot az oldalamra, és a jövő heti hírlevelembe is írok még egy utolsó emlékeztetőt
+ 1 személyes örömhír: az Országos Bérügyviteli Bajnokságon a 2-ik forduló után a 10-ik helyen állok. Igaz, hogy az első forduló utáni 6-ik helyhez képest rosszabb, de a feladatok is egyre nehezebbek fordulóról fordulóra. Ez a mostani a számomra kifejezetten nehéznek ítélt bérpótlékokkal és szabályaikkal volt tele, így nagyon örültem, hogy a 100-ból 93 pontot sikerült elérnem.
Talán ezzel a kis lelkesítő eredménnyel könnyebben fog indulni a negyedév is, mivel a versenyben is nyári szünet kezdődik
Nálam minden évben június 20-a után van az első igazi fellélegzés a könyvelői munka frontján. Idén a férjem meglepett egy mini nyaralással, így most szerdáig a kikapcsolódásé lesz a főszerep
A héten nem vár ránk semmilyen határidő, ez is ritkán mondható el.
Múlt héten a kötelezően visszaváltási díjjal érintett termékek DRS díjával kapcsolatosan láttam, hogy továbbra is sok a kérdés, mind az áthárítással, pénztárgépben történő rögzítéssel, mind a számviteli elszámolással kapcsolatban. Így igyekszem majd összefoglalni az ezzel kapcsolatos információkat. Ha van még tisztázatlan kérdésed, írd meg, és próbálok rá választ keresni.
A NAV honlapján múlt héten:
- tájékoztatást kaptunk a jövedéki engedélyes kereskedő nyilvántartás vezetésével kapcsolatos elvárásokról (elektronikus és folyamatos)
- Az Oroszországgal szembeni szankciós intézkedések alapján egyes kiviteli tilalom alá eső termékek harmadik országba kivitelekor az exportőröknek szerződésben (abban elhelyezett záradékban) meg kell tiltaniuk az Oroszországba irányuló újrakivitelt. Erre vonatkozó példákat, eljárásmódot találunk a tájékoztatóban.
- 2024. június 19-től ismét csökkent a jegybanki alapkamat mértéke, mely jelenleg 7,00 %.
Múlt héten számtalan bértámogatási kérelmet nyújtottunk be az irodánkban. Úgy néz ki, hogy új eljárás rend van a hivatalnál. Eddig elég volt érdeklődni, hogy a leendő munkavállaló támogatható-e az egyéb feltételek megléte esetén, majd önállóan benyújtható volt a támogatási kérelem. Jelenleg érdeklődés esetén:
- már előzetesen meg kell adni a létszámbővítésre vonatkozó adatot (3 vagy 12 havi),
- majd emailen kapjuk meg a kérelemcsomagot és a benyújtásra vonatkozó tájékoztatót.
- Ezt követően emailben előzetes átnézésre be kell küldeni
- majd egy konkrét napon kell benyújtani e-Papíron a végleges kérelmet.
Még májusban volt olyan esetünk, amikor érdeklődés után, nem kaptunk kérelemcsomagot, így önállóan mindent elkészítettünk és beadtunk. Telefonon kérték, hogy vonjuk vissza a kérelmet, és a fent leírtak szerint vigyük végig a folyamatot (pedig minden rendben volt…)
+ 1 infó, ami nem könyvelői feladat, de jó ha tudjátok: 2024. július 1-től a MÁK automatikusan, hivatalból állapítja meg a GYES-t annak, aki a GYED-et kapta.
Mai hírlevelemet ilyen rövidre fogtam, amennyiben tehetitek használjátok ki ezt a hetet ti is arra, hogy kicsit kikapcsolódjatok és feltöltődjetek. Hiszen jövő héten indul újra a hajrá, a negyedéves bevallások miatt.
Újra egy 20-ai határidővel rendelkező héthez érkeztünk. Amikor ezen túl leszünk, tapasztalataim szerint elérkezik az első igazi fellélegzés a könyvelői munka frontján is. Bár vészesen közeledik a negyedév vége, mégis 06.20 után szoktam én is kicsit lazábbra venni a munkát.
A héten csütörtökre esik 20-a, a szokásos bevallásaink a következők:
- havi ÁFA bevallás
- ahol volt közösségi ügylet, a kapcsolódó összesítő nyilatkozat
- turizmusfejlesztési hozzájárulás
- és természetesen a kapcsolódó befizetések teljesítése
- valamint a havi társaságiadó-előleg befizetési határideje is 20-a.
Mostanában talán kevesebb szó esett róla, pedig 2024.07.01-től a kötelező visszaváltási díj is szorosan az életünk részévé válik. Múlt héten egy büfében már szorgalmasan nézegette az eladó, hogy amit átadott nekünk üdítőt, az még a „régi” készletéből van-e, vagy már fel kell rá számítani az 50 Ft-os DRS-díjat. Ennek kapcsán érdemes végig gondolni a következőket:
- Van-e olyan érintett ügyfelünk, aki ezzel még nem foglalkozott?
- Hívjuk fel a figyelmüket kiemelten arra, hogy a visszaváltási díj 50 Ft-os összegét elkülönítetten kell szerepeltetni nem csak a számlán, de a pénztárgépbe beütött nyugtás bevétel esetén is!
- Pénztárgép esetén ezt az ÁFA tv hatályán kívüli tételt az „E” gyűjtőn kell szerepeltetni.
Ez a gyakorlatban így néz ki: veszünk majd egy üveg ásványvizet, ami 200 Ft-ba fog kerülni, ebből 50 Ft a kötelező visszaváltási díj. Ezt majd 2 tételben kell beütni a pénztárgépbe: 150 Ft-ot a 27%-os gyűjtőre, és 50 Ft-ot áfa hatályán kívüli tételként kell szerepeltetni (E gyűjtő).
És azt gondolom egyre gyakoribbak lesznek a következő telefonok:
- az egészet 27%-ra ütöttem, mit csináljak?
- nem 50 Ft-ot ütöttem ÁFA hatályán kívülire…
- egyáltalán nem lett beütve az 50 Ft, akkor ezt most „bebuktam”?
- melyik is az a gomb…?
A NAV honlapján múlt héten:
- Frissült az alkalmazottakat bejelentés nélkül foglalkoztatók adatbázisa
- Szintén frissült a bejelentkezési kötelezettségüket elmulasztó adózók listája
- Készült egy tájékoztató „Egyéni vállalkozás lépésről lépésre” címmel. Egy sorvezetőnek jó, de egy laikus nem tudom elboldogulna-e ez alapján…
Múlt héten megkérdeztelek benneteket a FB oldalamon, hogy lenne-e igény egy FB csoportra, és ha igen, milyen elvek mentén? Egy kisebb létszámú, de összetartó és segítő közösség létrehozása lenne a célom vele. Sok értékes és hasznos hozzászólás volt, és továbbra is várom tőletek az építő jellegű észrevételeket
Az eddigiek alapján a következőekre lenne igény:
- egy olyan közösségre, ahol egymást mentoráljuk, hiszen senki sem érthet mindenhez
- ez akár kerekasztal beszélgetéssel kibővítve
- zárt, szakmai csoport legyen
- amit szinte mindenki szeretne: ne legyen cinizmus, egymás kinevetése
- tapasztalatlanok is merjenek kérdezni.
Ehhez viszont az is kell, hogy aki kérdez:
- az nézzen utána a feltett kérdésének, ne a csoporttól várja a már 20x átbeszélt dologra az azonnali választ
- használjuk a #hashtag jelet, hogy megkönnyítsük a keresést
- senki ne privátban kérjen segítséget, hiszen abból a csoport tagjai nem tanulnak
- komplett adótanácsadás senkitől sem várható el, tehát pontosan megfogalmazott kérdésekre van szükség.
Felmerült az is, hogy elég lenne, ha csak az én oldalam maradna, viszont ott csak én tudok posztolni.Utána 1-1 poszthoz már ti is hozzá tudtok szólni. Próbaképpen ezért a héten néhány alkalommal fel fogok dobni egy témát / kérdést, és ezek mentén lehet eszmét cserélni. A továbbiakat pedig ezen tapasztalatok alapján alakíthatjuk közösen
Bár véget ért a május, és lassan június közepe lesz, az idén nem éreztem a májusi zárást követő megkönnyebbülést… Gondolom nem vagyok egyedül azzal, hogy összegyűlt pár feladat, ami a „ráérős” kategóriába esik és az elmúlt héten igyekeztem megoldani őket. Ráadásul múlt hét hétfőn már várt bennünket a bérszámfejtés is.
A héten pedig már esedékesek a következők:
- a bérfizetési határidő (10-e) mára esik,
- máig várhatjuk a NAV-tól a májusi belépő munkavállalók után érvényesíthető szocho kedvezményről az igazolásokat (nálunk már 06.07-én elkezdtek érkezni)
- a járulékok bevallása a szokásos 12-e (szerda)
A 08-asok esetében azok, akik civil szervezetet is könyvelnek ne felejtsék el: amennyiben a 2023-as évre vonatkozóan reprezentációs keret túllépés történt, annak adóit és járulékait a májusi 2408-asban kell szerepeltetni (és 06.12-ig megfizetni azokat).
A NAV honlapját is érdemes átnézni, a múlt heti tájékoztatók a következőkről szólnak:
- Aki érintett, érdemes átnézni a Belarusz Köztársaság és Magyarország közötti kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény részleges felfüggesztésének hatásait. Ez 2024.06.01-2026.12.31-ig az osztalékjövedelem, a kamat és egyéb tőkejövedelmek adóztatását érinti.
- Mindig hasznos az általunk ismert és alkalmazott szabályok átismétlése. A családi kedvezmény speciálisabb eseteire (pl. saját jogon jogosult, rokkantsági járadékban részesülő, tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos személyek esetére) vonatkozó szabályok kerültek összefoglalásra az ellenőrzések tapasztalatai alapján.
- Továbbra is fő hangsúlyt kap az eÁFA fejlesztése, elérhetővé vált az önellenőrzés benyújtásához készített fejlesztői dokumentáció. Az ígéretek szerint 2024.07.01-től már önellenőrzésre is lesz lehetőség az eÁFA rendszerben.
+1 személyes: Nem szoktam (nem szeretek) dicsekedni, de ez most büszkeséggel tölt el: az idei Országos Bérügyviteli Bajnokság első fordulóján a 100 pontból 99-et értem el Biztos lesz ez még rosszabb, de az eredményről kapott emailes értesítő a múlt héten feldobta a napom
Végre volt időm egy kicsit írni is, kedden fog megjelenni egy cikkem amit a MINKE tagok olvashatnak. Ígérem a saját honlapomon is jelentkezem újabb írással hamarosan.
Véget ért a május, és így a könyvelőknek is a 2023-as év Ami pedig nem rajtunk múlott, az már „mindegy” mikor lesz kész… azonban ez nem jelenti azt, hogy „lógathatjuk a lábunkat”, hiszen ma már 3-a van, így a bérszámfejtési feladatokkal is haladni kell.
Bár a héten határidős feladatunk nincs, mivel a bérfizetési határidő (10-e) jövő hét hétfőre esik, és a járulékok bevallása szintén jövő hét, de ezek el(ő)készítése ennek a hétnek a feladata lesz.
Ráadásul gondolom nem vagyok vele egyedül, de rengeteg dolog került az e heti teendőim listájára, amelyek nem voltak égetőek az elmúlt néhány hétben, de azért intézni kellene őket.
Ugyanakkor a NAV sem hagy bennünket feladat nélkül. Múlt hét csütörtök óta érkeznek az adóhatósági iratok (melyektől a mai napig gyorsabb lesz a szívverésem…), amely „belül” adattisztítás tárgyat kapott. Az eÁFA rendszer bevezetésére hivatkozva küldik meg azoknak a számláknak az adatait, amivel valamilyen probléma van (szerintük). Eddig csak 2 ügyfelem kapott, az egyiknél a magyar vevő partner közösségi adószáma szerepelt HU kezdettel az adószámnál, a másiknál még nem tudjuk, hogy mi a probléma… igazából azt sem tudni, hogy mi a teendő? E-papírt írni, ha szerintünk minden rendben? Ha tényleg hibás az adatszolgáltatás, akkor természetesen javítjuk… ez egy olyan feladat szintén, amivel csak az időnk telik, a hasznos munka helyett… viszont úgy látszik, hogy elszántan halad a NAV ezen az úton, FB oldalukon pl. láttam, hogy „adatbányászokat” keresnek. Ízlelgessük kicsit ezt is…
E heti levelemet most ilyen rövidre fogom, mindenkinek jó munkát és némi kikapcsolódást kívánok!
Végre elérkeztünk a májusi hónap utolsó hetéhez: pénteken véget ér számunkra is a 2023-as év Ami pedig nem rajtunk múlik, az már „mindegy” mikor lesz kész… Így a mai hírlevelem ígérem rövid lesz
Nézzük milyen határidős feladataink vannak 05.31-ig:
- Nem eltérő üzleti év esetén beszámoló közzétételi kötelezettsége van a cégeknek és a civil szervezeteknek is.
- Ehhez kapcsolódó bevallások határideje is 05.31 lesz. A leggyakoribbak: 2329 (vagy 2371 ha TAO-ról KIVA-ra térnek át), 23HIPAK, 23KIVA, civileknek TAONY, 22KOZ, érintetteknek NÉBIH, 23KISKER is.
- Ne felejtsük el megvizsgálni, hogy ha innovációs járulék tekintetében kötelezettekké váltunk, akkor a 2449-et is be kell adni 05.31-ig!
- Ne feledkezzünk el az adókülönbözetek befizetéséről sem.
- Iparűzési adóban pedig arról sem, hogy a „sávos” adóhoz alap esetben bár nem kapcsolódik bevallás (nincs sávváltás, székhelyváltás, stb…), de az éves adó fizetési határideje szintén 05.31.
- + 1: az utólagos részesedésbejelentés határideje is ez a nap!
Nagyon fontos, hogy aki iparűzési adóban kedvezményt szeretne érvényesíteni (pl. KIVA alap 120 %-ában megállapítani az adóalapot), azt csak a határidőben beküldött bevallásban teheti meg! Tehát ha a beszámoló beadása bármilyen ok miatt nem is történik meg, a 23HIPAK menjen be legkésőbb pénteken. Ha nem is helyes adatokkal, önellenőrzésre lesz lehetőség később is.
Múlt héten a NAV a következőkről tájékoztatott bennünket:
- 2024.05.22-től ismét csökkent a jegybanki alapkamat mértéke, mely így jelenleg 7,25 %
- Az utólagosan részesedésbejelentéssel kapcsolatos GYIK került fel a honlapra.
- Frissült az alkalmazottakat bejelentés nélkül foglalkoztatók listája
- Közzétételre kerültek a júniusra alkalmazható üzemanyagárak.
Most pedig én is belevetem magam a munkába, mert már csak „egyet alszunk” és május 31. lesz .
A szokásos 20-ai bevallások mellett ma van az SZJA bevallási határidő is, amely a május 20-ára eső pünkösd hétfő miatt 05.21-ére tolódott. Én senkinek a bevallását nem hagytam a mai napra, hiszen a tavalyi év tapasztalata alapján, „terheléses támadástól” tartva nem garantálható, hogy ma sikerülne leadni azokat
Ma már csak a listámon végzek egy gyors ellenőrzést, hogy mindenki bevallását tuti beadtam, és a nyugták is megérkeztek. Lehet kicsit kényszeres, de azok bevallását, akik átalányadózást választottak 2024-től ilyenkor még egyszer utoljára ellenőrzöm, hogy az a bizonyos X be lett jelölve, hiszen a mai egy jogvesztő határidő. A már korábban beadott bevallás helyesbítésével ma még választható az átalányadózás 2024-re, ha ez lemaradt volna.
Ne feledjétek: aki 2023-ban átalányadózó volt ÉS 2024-ben is az szeretne maradni, annak ezzel kapcsolatban NEM kell jelölni az SZJA bevallásban semmit sem. Tehát nem kell x-elni, hogy 2024-re az átalányadózást választom.
Visszatérve e heti teendőinkhez 05.21-én határidősek az SZJA bevallás mellett a szokásos 20-ai bevallásaink is, ne felejtsétek el ezeket is beküldeni
- havi ÁFA bevallás
- ahol van közösségi ügylet, ott a kapcsolódó 24A60-as
- turizmusfejlesztési hozzájárulás
- érintettek esetében 01-es vagy NETA bevallás is.
És végre elérkeztünk a májusi hónap utolsó harmadához: 10 nap múlva véget ér számunkra is a 2023-as év, mely szintén nem kevés határidős feladatot tartogat.
- Nem eltérő üzleti év esetén beszámoló közzétételi kötelezettsége van a cégeknek és a civil szervezeteknek is.
- Ehhez kapcsolódó bevallások határideje is 05.31 lesz. A leggyakoribbak: 2329 (vagy 2371 ha TAO-ról KIVA-ra térnek át), 23HIPAK, 23KIVA, civileknek TAONY, 22KOZ, érintetteknek NÉBIH, 23KISKER is.
- Ne felejtsük el megvizsgálni, hogy ha innovációs járulék tekintetében kötelezettekké váltunk, akkor a 2449-et is be kell adni 05.31-ig!
A fentieket, ahogy elkészülök 1-1 beszámolóval, foyamatosan be is szoktam adni. Így az egyéni vállalkozók IPA bevallásai is már beküldésre kerültek, kivéve néhányat, ahol még gondolkodnak azon, hogy az egyszerűsített / sávos adómegállapítást szeretnék-e választani, mert bevételük alapján pont azon a határon vannak, hogy nehéz eldönteni melyik éri meg jobban. Ilyen esetben én preferálom a „sávos” IPA választását.
Mindig egy korábbi ügyfelem példáját hozom fel a dilemmázóknak: kezdő KATA-sként nem számított sok bevételre, ezért nem akarta bevállalni a „fix 50.000 Ft” fizetési kötelezettséget. Annyira jó éve lett, hogy végül 180.000 Ft lett a fizetendő IPA-ja… azt szoktam mondani, hogy inkább fizessen valaki kiszámíthatóan 10.000 Ft-tal többet, mint hogy esetleg elveszítsen 190.000 Ft-ot. Persze aki egyértelműen messze alatta marad a 2,5M Ft bevételnek (pl. másodállásban tevékenykedik), annál ez a kérdés nem kérdés
Múlt héten a NAV a következőkről tájékoztatott bennünket:
- Miután 05.09-én közzétettek egy 29 oldalas anyagot a transzferár-adatszolgáltatáshoz, újabb 2 tájékoztató jelent meg a transzferár-ellenőrzésekkel kapcsolatosan. Úgy tűnik, ez igen hangsúlyos a részükről.
- Emellett a végzős diákoknak szóló adózási útmutatóval is jelentkeztek.
Én is vártam egy tájékoztatót tőlük, ami végre múlt héten megérkezett. Biztos sok kérdést tesznek fel nekik, vagy számukra sem volt egyértelmű a helyzet kezelése, mivel bőven több, mint 30 napra válaszoltak.
A kérdésem a következő volt:
- 40 órás munkaviszony melletti EV szünetelni kezd 04.05-én.
- 04.15-én megszűnik a munkaviszonya, így a szünetelés alatt válik főfoglalkozású EV-vé.
- Milyen járulékfizetés merül fel áprilisra vonatkozóan a fenti esetben?
A válasz pedig:
- 04.16-tól 04.30-ig meg kell fizetnie maga után a minimálbér időarányos részét (harmincadolási szabály), mivel a tárgyhó egészében nem szünetelt. A 04.01-04.15-ei időszakra pedig azért nem kell fizetni, mert a munkaviszonya alapján mentesül.
- Egészségügyi szolgáltatási járulékot pedig nem kell fizetnie, mert ebben az esetben él a 45 napos jogosultsági szabály a korábbi munkaviszonyára tekintettel.
Sajnos abban az esetben is ez a helyzet, ha egyéb mentesítő körülmények állnak fenn a törthavi szünetelést megelőző napokra (pl GYED, táppénz). A 2023. évi szabályok alapján a fenti esetben nem kellett volna járulékot fizetni…
Most pedig én is belevetem magam a munkába, mert hosszú lesz még ez a 10 nap, ami május 31-ig vissza van.
Már csak 1 hét maradt vissza az SZJA bevallási határidőből, amely a május 20-ára eső pünkösd hétfő miatt 05.21-ére tolódik.
Közben ma (05.13) még esedékesek a bérhez kapcsolódó bevallások is:
- 2458-as a NEM átalányadózást választók esetében, és a
- 2408-as bevallás
Bár múlt héten írtam, de itt az utolsó heti hajrában talán nem haszontalan megismételni néhány dolgot az SZJA bevallás és átalányadózás választásával kapcsolatban.
- Aki 2023-ban átalányadózó volt ÉS 2024-ben is az szeretne maradni, annak ezzel kapcsolatban NEM kell jelölni az SZJA bevallásban semmit sem. Tehát nem kell x-elni, hogy 2024-re az átalányadózást választom.
- Aki viszont VSZJA-ról tér át átalányadózásra 2024-től, az 2024.05.21-ig beadott SZJA bevallásában kell hogy jelölje az átalányadó választást. A határidő jogvesztő!
- Aki pedig már beadta az SZJA bevallást, de elfelejtette jelölni benne az átalányadó választást, az határidőig (05.21-ig) ezt helyesbítéssel megteheti még (nem önellenőrzés!).
Visszatérve e heti teendőinkhez 05.21-én határidősek az SZJA bevallás mellett a szokásos 20-ai bevallásaink, ezekre is elő kell készülni:
- havi ÁFA bevallás
- ahol van közösségi ügylet, ott a kapcsolódó 24A60-as
- turizmusfejlesztési hozzájárulás
- érintettek esetében 01-es vagy NETA bevallás is.
Civilek esetében elkezdtek érkezni a 22KOZ kitöltéséhez a NAV rendelkezésére álló adatok, amit kontrollként jól tudunk használni.
Múlt héten a NAV is sok tájékoztatóval látott el bennünket:
- Felhívta a figyelmet az egyszerűsített foglalkoztatásban szerzett jövedelem utáni lehetséges adófizetésre (amikor az éves kapott összeg meghaladja az éves mentesített keretösszeget). Ez után az SZJA-t a magánszemélynek kell megfizetnie.
- Útmutatót tettek közzé az SZJA bevallási tervezet elfogadásáról, kiegészítéséről.
- Hibás számlaadat-szolgáltatásra is figyelmeztetnek, és újra egyértelműsítették, hogy egy adózó nem teljesíthet azonos számlasorszámmal több adatszolgáltatást.
- Összeállítottak és közzé tettek egy 29 oldalas tájékoztató anyagot a transzferár-adatszolgáltatáshoz.
A Nemzeti Agrárkamara is újra leveleket küld, hogy kik azok, akik automatikusan taggá váltak 2024.01.01-től a felvett tevékenységeik alapján. És mi a teendő ezzel kapcsolatban?
- 2024.07.15-ig, ha törlésre kerül az összes agrárgazdasági tevékenységi kör, akkor mentesülnek a 2024. évi tagdíj megfizetése alól.
- Az értesítő levél tartalmaz a NAK e-Irodához belépési adatokat, ahol a saját adatok menüpontban, a tevékenységi köröknél megjelenik, hogy melyik alapján került be a tagok közé.
- Szerencsére még van idő, ráérünk ezzel a májusi hajrá után foglalkozni.
Múlt héten csütörtökön tartottam életem első webináriumát, ahol bemutattam, hogyan zárom én a cégeimet. Igyekeztem trükköket, praktikákat is mutatni. Nagyon sok visszajelzést kaptam tőletek az előadással kapcsolatban, rendkívül hálás vagyok érte Sokan kérdeztétek azt is, hogy lesz-e folytatása… én azt gondolom, hogy valamilyen formában igen
Múlt hét pénteken délután 4-5 óra között ment ki a visszanézhető videó linkje hírlevélben, de ide is bemásolom.
https://listamester.hu/lmui/faces/mails/Link.jsp?m=k1v3w4q33taabd2ict&l=kco1j134rjf5gf4v&st=rtm
Most pedig én is belevetem magam a munkába, mert hosszú lesz még ez a 3 hét, ami május 31-ig vissza van.
Már csak 4 hét maradt a májusból, ami nekünk könyvelőknek a „leghajtósabb” hónapunk. Ezért is szoktunk viccelődni azon, hogy már csak 1-2 napot kell aludni 05.31-ig
A hét elején még a bérszámfejtéssel is kell haladnunk, bár jövő hét hétfőn (05.13) lesznek esedékesek a kapcsolódó bevallások:
- 2458-as a NEM átalányadózást választók esetében, és a
- 2408-as bevallás
A negyedéves átalányadózók 2458-as bevallásai körül múlt hónapban úgy éreztem, hogy elég nagy volt káosz. Nekem mindössze 3 olyan vállalkozóm van, aki 2024-től tér át VSZJA-ról átalányadózásra.
- Ebből 1 már a 02.12-ei bevallás előtt is tudta, hogy mit szeretne, így neki nem adtam be havi 2458-ast, csak a negyedévest. Persze kaptam is hibaüzenetet a negyedéves bevallásra, hogy a törzsadat szerint NEM átalányadózó, így vagy adjam be az SZJA bevallását, vagy erősítsem meg e-Papíron, hogy tényleg átalányadózó lesz 2024-től. Az viszont rejtély, hogy a havi bevallások meg nem hiányoztak…
- A másik kettő vállalkozóm februárban azután döntött már, mikor a januári 58-as bevallás benyújtásra került. Az esetükben írtam e-papírt, és kértem törölni a januári bevallást. Erre egyébként semmi reakció nem érkezett 1,5 hónapig, majd a 04.12-én benyújtott, negyedéves átalányadózó jelöléssel küldött 58-as beérkezését követő napon jött az értesítés: törölték a januári 2458-as bevallást a folyószámláról, mert átalányadózást választott (SZJA bevallás még szintén nem volt benyújtva)
Egyébként ennek apropóján eszembe jutott az ÜPO hiányzó bevallások funkciója. Döbbenten láttam, hogy a figyelt bevallások között nem szerepel a 2458-as! Pedig ez egy alap bevallás, remélhetőleg csak az SZJA bevallási határidőig marad így, mivel a tavalyi 2358-as szerepel a figyelt bevallások listáján…
És ha már SZJA bevallás és átalányadózás. 3 dologra hívnám fel ezzel kapcsolatban a figyelmet:
- Aki 2023-ban átalányadózó volt ÉS 2024-ben is az szeretne maradni, annak ezzel kapcsolatban NEM kell jelölni az SZJA bevallásban semmit sem. Tehát nem kell x-elni, hogy 2024-re az átalányadózást választom.
- Aki viszont VSZJA-ról tér át átalányadózásra 2024-től, az 2024.05.21-ig beadott SZJA bevallásában kell hogy jelölje az átalányadó választást. A határidő jogvesztő!
- Aki pedig már beadta az SZJA bevallást, de elfelejtette jelölni benne az átalányadó választást, az határidőig (05.21-ig) ezt helyesbítéssel megteheti még (nem önellenőrzés!).
Talán már nem is érdemes szóba hozni a NAV rendszereinek üzemzavarait, amiből múlt hétre is kijutott bőven… viccesen mondtam is, hogy lehet, hogy az informatikusoknak elege lett az esti és szombati karbantartásból, ezért hirdettek meg előre egy teljes pénteki napra ütemezett karbantartást… végül ezt módosították délutánra, de gondolom ez senkit nem vígasztalt. Viszont érdemes a NAV új bejelentkezési felületét, a NAV Felhasználókezelő elérhetőségét elmenteni: https://uam.nav.gov.hu/ Ezen a címen közvetlenül is be lehet jelentkezni az online rendszerekbe.Ígéretek szerint az Online Számla karbantartása alatt is elérhető lesz ezen keresztül a Számlázó program és az eÁFA (már ha valaki szokta használni…).
Múlt héten írtam, hogy 2024.04.23-tól újra van bértámogatás, jelenleg az Ifjúsági Garancia Plusz program keretében. Nálam már jelentkezett is az első ügyfél, aki élne vele. A nettó létszámnövekedést azonban nem mindegy, hogy milyen időtartamra kell vizsgálni:
- de minimis támogatás esetén a kérelem benyújtását megelőző 3 hónap létszámához képest kell növekedést elérni
- csoportmentességi támogatás esetén viszont az elmúlt 12 hónaphoz képest! Amennyiben a támogatással érintett leendő munkavállaló hátrányos helyzetű a támogatási kiírás szerint, akkor ebbe a kategóriába fog esni.
Ügyfelemnél ez azt jelenti, hogy ha 3 havi létszámot kellene néznünk, akkor élhetne a támogatással, viszont mivel vidéki a leendő munkavállaló és 12 havi létszámot kell nézni, így sajnos nem, kivéve ha saját erőből felvesz 1 főt, és utána még mindig bővülni szeretne. Így én az ilyen kérdések esetén először mindig a létszám feltételt nézem meg, mielőtt elmélyednénk a további ügyintézésben.
Pont egy hete tettem közzé a zárásról szóló cikkemet. Hihetetlen, de ilyen rövid idő alatt, már több mint 2.000-en olvasták Emlékeztetőül itt az elérhetősége: https://egykonyveloelete.hu/ev-vegi-zaras-bemutatasa-konyveloi-oldalrol/
Ezért is úgy döntöttem, hogy a héten megtartom a zárás bemutatóját élőben gyakorlatiasan RLB programban Mivel a legtöbben azt írtátok, hogy hétköznap 17-18 órai kezdet lenne a legalkalmasabb, én a csütörtök 17:30-as kezdetre gondoltam. Meet-en fogom tartani, linket fogok küldeni emailen, és a FB oldalamra is kiteszem majd. Nagyon izgulok, nem vagyok egy rutinos előadó, de remélem hasznos lesz mindenkinek!
A héten megkezdődik a május, a maga határidőkben dúskáló mindennapjaival. Minden évben megfogadom, hogy április végére elkészülök minden beszámolóval és SZJA bevallással, mégsem leszek kész. Ez az idén is így lett, valami mindig közbeszólt, de szerencsére még van 1 hónapunk Ugye ezzel nem vagyok egyedül?
A héten szerencsére nincs semmi komoly határidőnk, ráadásul a május 1-jei munkaszüneti nap hét közepére esik, így nyerünk egy extra napot. Aki akar / szeretne / muszáj, az tud dolgozni, akire pedig ráfér kap egy kis extra pihenőt.
Múlt héten írtam a megbízási jogviszony bejelentésével kapcsolatosan, hogy előremutató hatállyal, vagy jogviszony vége dátum nélkül nem jelenthető be a biztosítási jogviszony keletkezése. Valószínűleg sok megkeresést kaphatott ez miatt a NAV ügyfélszolgálata, ugyanis 04.24-én a 24T1041 frissített kitöltési útmutatójába számtalan példa került be a helyes alkalmazásra vonatkozóan. A 30-ik oldaltól találjátok ezeket, érdemes átnézni őket.
2024. április 24-étől újra csökkent a jegybanki alapkamat mértéke, mely így jelenleg 7,75 %.
Az elmúlt héten a NAV rendszereiben úgy éreztem, mintha állandóan karbantartás és üzemszünet lenne. Az előre meghirdetett időpontnál biztos mindig hamarabb kezdődött, és tovább is tartott. Határozottan rosszabb az elérhetősége és rendelkezésre állása, mint pl. 1 évvel ezelőtt. Így már csak arra lennék kíváncsi, mi lenne ha nem lenne ennyi karbantartás…?
Talán ennek orvoslására jött létre a NAV új bejelentkezési felülete, a NAV Felhasználókezelő. Ígéretek szerint az Online Számla karbantartása alatt is elérhető lesz ezen keresztül a Számlázó program, az eÁFA (és az ÜPO?). Elvileg új másodlagos és technikai felhasználó is itt regisztrálható, aminek módja és a kiosztható jogosultságok köre változatlan (még nem próbáltam ki, hogy működik-e a régi felületen is…)
Múlt héten megszüntették az E-cég betekintő szolgáltatást Évek óta használom, szerintem nagyon hasznos volt egy cég múltjának feltérképezése során. Sajnálattal olvastam, hogy többé nem elérhető. Ezt nagy visszalépésnek érzem ebben a felgyorsult, digitális megoldásokkal teli szakmában.
Jóhír viszont, akik civil szervezetekkel foglalkoznak, hogy végre megjelent a 22KOZ nyomtatvány, így azon szervezetek zárását is kompletten be tudjuk fejezni, akiknek a kiutalt 1%-hoz kapcsolódó elszámolási kötelezettségük van.
Másik jó hír a vállalkozók számára, hogy 2024.04.23-tól újra van bértámogatás, jelenleg az Ifjúsági Garancia Plusz program keretében.
Ha látok valamilyen támogatási lehetőséget, akkor azt meg szoktam osztani az ügyfeleimmel, hálásak szoktak lenni érte (persze ettől nem leszek még pályázatfigyelő ). Röviden a feltételek:
- be nem töltött 30. év (és betöltött 15. év)
- bruttó bér 50%-a, max 250.000 Ft
- fix 4 hónap (vagy hátrányos helyzetű esetén 6 hónap. Érdemes áttekinteni a felsorolást, mivel pl. hátrányos helyzetű a vidéki területen élő is.)
- elmúlt 3 hónaphoz képest létszámnövekedést kell hogy eredményezzen.
A legjobbat pedig a végére hagytam: elkészültem a zárásról szóló cikkemmel Éreztem hogy hosszú lesz (és sok a mondanivalóm) de azért remélem senkit nem fog visszariasztani a több, mint 4.000 szó… az emészthetőség érdekében tartalomjegyzék is található az elején, illetve igyekeztem jól tagolni az írást.
Itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/ev-vegi-zaras-bemutatasa-konyveloi-oldalrol/
Továbbra is tervezem, hogy élőben gyakorlatiasan megmutatom majd (RLB programban) legkésőbb jövő héten. Ezzel kapcsolatosan még megkérdezlek benneteket a FB oldalamon keresztül.
Már nincs 1,5 hónap sem vissza, hogy a könyvelők is végre lezárják és maguk mögött hagyják a 2023-as évet: az SZJA bevallásokra 4 hetünk maradt, a beszámolókra szűk 2 héttel több. Sajnos sokszor nem rajtunk múlik a munka ütemezése, hiszen hiánypótlásokra várunk vagy arra, hogy az elkészült beszámolót elfogadják a cég tulajdonosai.
Addig is ma van a negyedéves bevallások határideje (04.22), nézzük ezek közül a leggyakrabban előfordulókat. A felsorolás nem teljes körű, és így sem rövid…
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó, rehabilitációs hozzájárulás
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
Múlt héten engem is utolért a megbízási jogviszony bejelentésével kapcsolatos változás. Bár tudtam róla, hogy előremutató hatállyal, vagy jogviszony vége dátum nélkül nem jelenthető be a biztosítási jogviszony keletkezése, mégis bosszankodtam rajta magamban. 2 napos megbízásról volt szó, az összeg alapján egyértelmű volt, hogy biztosítottá válik a megbízott. Leszámfejtettem és elkészítettem a papírjait, viszont a folyamatot nem tudtam teljes egészében végigvinni, hiszen a 24T1041-et csak a 2-ik napon küldhettem be (a kifizetés is a második napon megtörtént). E miatt szerintem nagyobb a hibázási lehetőség is…
Az SZJA bevallások kapcsán ügyfeleimtől mindig kérem, hogy ahol családi kedvezmény igénybevétele történik, ott a pár mindkét tagjának bevallását én készítsem el. Egyrészről, mert néha nem tudja az egyik, hogy mit vett igénybe év közben a másik , másrészt egyéb kedvezmények esetén optimalizálni is lehet a visszajáró adó összegét. Bár ennek a módnak kellene természetesnek lenni, még mindig vannak akik erre rácsodálkoznak.
Ennek kapcsán említeném meg, hogy az 1+1 %-ról történő rendelkezés a szívügyem. Míg a technikai számra tett nyilatkozatot folytatólagosan figyelembe veszi a NAV, addig a civil kedvezményezettek javára továbbra is évről évre nyilatkozni kell. A bevallási tervezet elfogadásával (vagy hogy nem csinálnak semmit, és elfogadottá válik) ezt sajnos sokan elfelejtik, és így „elveszik” a civileknek felajánlható összeg. Ezért ti is buzdítsatok mindenkit arra, hogy ez ne maradjon el
Sajnos a negyedéves bevallási „cunami” közepette nem haladtam úgy a zárásról szóló cikkemmel, ahogy reméltem. Ennek ellenére talán még a héten sem lesz későn, és ez a májusi hajrában szintén mindenkinek hasznos lesz Ha pedig belefér az időmbe és érdeklődés is lesz, akkor élőben is megmutatom majd (RLB programban)
Előrejelzések szerint a héten véget ér az áprilisi nyár, ami eddig kényeztetett bennünket, így talán könnyebb lesz fókuszálni a negyedéves teendőinkre is. Lássuk melyek ezek.
Bár a negyedéves bevallások határideje 04.22-ére esik, mégsem hagyhatjuk azok elkészítését jövő hét hétfőre. A felsorolás nem teljes körű, és így sem rövid…
- havi és negyedéves ÁFA bevallások
- amennyiben kapcsolódik hozzá, akkor az összesítő nyilatkozat (24A60) beadása
- 2401-esen szereplő kötelezettségek bevallása, mint pl. cégautóadó, rehabilitációs hozzájárulás
- negyedéves KIVA előleg bevallása
- környezetvédelmi termékdíj és EPR bevallás (mely nem könyvelői feladat, de lejjebb visszatérek még rá)
- mindezek befizetéséről is gondoskodni kell
- és a befizetések során a havi és negyedéves társasági adó előlegekről se feledkezzünk meg.
KIVA-s ügyfeleim esetében a ’08-as bevallással egyidejűleg a KIVA bevallást már elkészítetem, de a beküldéssel még várok. Ennek praktikus oka, hogy bár negyedéves a bevallás (és a határidő 04.20), de nekem minden ügyfelem havonta fizeti a bérek után számolt előleget. Így azért, hogy a negyedév utolsó hónapjában jól fizessék az összeget, a bevallás is elkészült még 10-e előtt.
A cégautóadónál gyakran felmerül kérdésként, hogy mi a helyzet a gépjárműadó levonhatóságával. A szabály változatlan, tehát a határidőben (04.15-ig) befizetett összeg levonható a cégautóadó összegéből. Ez egyrészről nevezhető adminisztráció csökkentésnek, mivel a második félévben nem kell újra megvizsgálni, hogy a 2-ik féléves adó időben megfizetésre került-e. Másrészről azzal, hogy a gépjárműadó befizetési határidő (04.15) és a cégautóadó bevallási és befizetési határidő (04.20) ennyire közel került egymáshoz, többlet munkát jelent. Nekem is van 2 olyan ügyfelem, akik a kérésem ellenére nem utalták még el a gépjárműadót, így a bevallásukat nem tudtam elkészíteni… de nekik már csak kedden (04.16) fogom újra elővenni azt, és megállapítani illetve megírni a fizetendő adót.
A NAV is kiemelten fontosnak tartotta a gépjárműadó befizetési határidejének módosításáról szóló kommunikációt, a weboldalán és a FB oldalán is többször felhívta rá a figyelmet. Volt is mém gyártás rendesen, melynek fogadtatása elég vegyes.
„Természetesen” múlt héten is sokat akadozott az ügyfélkapu, remélhetőleg ez nem így lesz ezen a héten…
Sajnos csodálatos fejlesztésből is jutott nekünk újra: az Online Beszámoló- és űrlapkitöltő Rendszerben (OBR) a beszámoló sémája új sorokkal bővült a halasztott adóra vonatkozóan. Az erről szóló jogszabály már decemberben el lett fogadva, mégis 3 hónap kellett ahhoz, hogy a beszámoló űrlap is módosításra kerüljön. Ez a változtatás azzal a sajnálatos következménnyel járt, hogy:
- az előző évi adatok beemelése nem történik meg, és
- a korábban elkészített és letöltött, majd most visszatöltött beszámolók esetén a fedőlapon a beszámoló adatok rész, valamint a mérleg és eredménykimutatás nem töltődik be.
Véleményem szerint nem kellett volna túl sokat fejleszteni pluszban ahhoz, hogy a korábbi mezőket megfeleltessék a jelenleginek, ez mégsem sikerült… szerencsére a könyvelőprogramok erre nyújtanak megoldást (remélhetőleg mindegyik), az általam használt RLB már kihozta a fejlesztést hozzá.
És végül pár szó a termékdíj és az EPR kapcsolatáról. Az elmúlt pár napban több posztot is láttam arról, hogy hibás a 24KTBEV bevallás, mert a súly alapján nem számol termékdíjat. Amióta behozták az EPR-rel kapcsolatos szabályokat, azt tapasztalom, hogy sajnos sok könyvelő a 2 „adó” kapcsolatával nincs tisztában. Míg korábban a termékdíj bevallásokat elkészítették, az EPR-rel kapcsolatos ügyintézést egy az egyben elutasították. Ez teljesen helyénvaló is, viszont ebben az esetben ne készítsétek el a termékdíj bevallást sem, hiszen a kettőnek egyrészről szinkronban kell lennie, másrészről így sok esetben a termékdíj bevallás rosszul készül el. Hiszen most sem hibás a 24KTBEV, csak már „tudja” hogy mikor lesz nulla Ft-os a díjtétel…
Különféle tévhitek keringtek az EPR levonhatóságáról is, olvastam olyanról, aki beadta a termékdíjat úgy ahogy eddig, és azt gondolta, majd ennek összegét vonják le majd az EPR-ből…Pedig fordítva működik! Innen kezdve, a nulla díjtételű termékdíj bevallás helyett pluszba fizettették az ügyféllel a termékdíjat, esetleg az ügyfélhez az az információ sem jutott el, hogy létezik az EPR és tennivalója lenne vele. Az én véleményem az, hogy ezt a 2 bevallást „egy kézben” kell tartani, tehát aki az EPR-t csinálja, az adja be a termékdíjat is. Ne féljetek nemet mondani a termékdíj bevallásra, ha nem vagytok tisztában az EPR szabályokkal (legalább minimális szinten). Olyan szerteágazó a szabályozása, hogy ez is ténylegesen egy külön szakma.
Múlt héten írtam már, hogy az elmúlt időszakban több megkeresést is kaptam, hogy vállalok-e mentorálást. Nagyon megtisztelő a részetekről ez a bizalom, köszönöm Egyedi mentorálásra jelenleg nincs kapacitásom, de ha lesz több érdeklődő, akkor szívesen létrehozok egy klub jellegű zárt csoportot. Ezzel kapcsolatosan örömmel veszem, ha írtok nekem arról, hogy milyen formában tartanátok hasznosnak, milyen elakadásaitok vannak, amire megoldást keresnétek. Írjatok nekem az egykonyveloelete@gmail.com címre, vagy közvetlenül erre az emailre is válaszolhattok. Sok hasznos ötletet, igényt írtatok már, köszönöm nektek!
Elkezdtem írni a zárásról egy cikket, remélem hogy jövő hétre elkészülök vele. Órákat lehetne beszélni róla, de inkább egy sorvezető jellegűre gondoltam, hogy nálunk hogyan zajlik a folyamat. Azt gondolom ez a májusi hajrában szintén mindenkinek hasznos lesz Ha pedig belefér az időmbe és érdeklődés is lesz, akkor élőben is megmutatom majd (RLB programban)
Végre beköszöntött az igazi tavasz, így remélem mindenkinek jól telt a hétvége. A feltöltődésre biztos mindenkinek szüksége volt, ha másért nem is, az előttünk álló héten ránk váró teendők miatt biztosan.
A héten pénteken, 04.12-én újabb bevallási határidő vár ránk:
- 2408-as havi járulékbevallás (ezt kiválthatja a határidőben beadott NY nyomtatvány)
- 2458-as bevallás a havi és az átalányadózók negyedéves kötelezettségeiről
- ezekhez kapcsolódó befizetési kötelezettségek
- negyedéves SZJA előleg befizetési határidő
KIVA-s ügyfeleim esetében a ’08-as bevallással egyidejűleg a KIVA bevallást is el szoktam készíteni. Bár negyedéves a bevallás (és a határidő 04.20), de nekem minden ügyfelem havonta fizeti a bérek után számolt előleget. Akik korábban társasági adósok voltak, megszokták a szocho havi összegét (nagyságát), és könnyebb folytatni a kialakult gyakorlatot. Az újonnan induló cégeknek ezért szintén fel szoktam ajánlani, hogy havonta megírom a tárgyhónapra eső összeget, és eddig mindenki a havi fizetést választotta. A leggyakrabban elhangzó indok, hogy könnyebb havonta kifizetni pl. 100 eFt-ot, mint egyösszegben 300-at, mikor ráadásul ott van esetleg még a negyedéves ÁFA összege is.
Azt gondolom, hogy pénzügyeikben a vállalkozók még mindig nem elég tudatosak, a kb 40 átalányadózós ügyfelünk közül mindössze 2 (!) fizeti a negyedév végén a tényleges adó alapján a kötelezettségeit. Ők azok, akik annyira tudatosak, hogy nem „csábítja” el őket a befolyt bevétel, és tudják, hogy abból még mennyi adót kell befizetni (persze nem Ft-ra pontosan, de a nagyságrenddel tökéletesen tisztában vannak).
Mi pedig múlt héten sem maradtunk hasznos infók nélkül a NAV-tól. Megtudhattuk, hogy:
- Március 27. óta a NAV Ügyfélportál „Képviseletek” menüpontjában online bejelenthető és le is zárható az önálló, vagy mással együttes törvényes képviselői jogosultság.
- Készítettek egy útmutatót, hogy a gépjárműadó hogyan fizethető be a mobil applikációjukon keresztül
- A nyári párizsi olimpia okán valószínűleg sok kérdés érkezett a külföldi sporteseményre szóló belépők adómentessége kapcsán, így erről részletes tájékoztatóval találkozhatunk. https://nav.gov.hu/ado/szja/Kulfoldi_sportesemenyre_szolo_belepo_juttatasa
- A Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda pedig elkészítette az új KIT17 és a KIT17MEG elnevezésű specifikus nyomtatványokat.
Múlt héten örömhírt is hoztam: a pénzbeli ellátások (táppénz, CSED, GYED) igénylése esetén, a SZÜF felületén végre megjelent az „Adat XML feltöltése” lehetősége a „További műveletek” menüpontnál. Sajnos azonban szomorúan tapasztaltam, hogy a folyamatos táppénz igénylések esetében erre nincs lehetőség, csak az új igénybejelentéseknél. Ezt jeleztem is Ruszin Zsoltnak (MKOE), aki azt a tájékoztatást kapta, hogy április végére ennek a fejlesztésével is elkészülnek a MÁK-nál.
Az elmúlt időszakban több megkeresést is kaptam, hogy vállalok-e mentorálást. Nagyon megtisztelő a részetekről ez a bizalom, köszönöm Egyedi mentorálásra jelenleg nincs kapacitásom, de ha lesz több érdeklődő, akkor szívesen létrehozok egy klub jellegű zárt csoportot. Ezzel kapcsolatosan örömmel veszem, ha írtok nekem arról, hogy milyen formában tartanátok hasznosnak, milyen elakadásaitok vannak, amire megoldást keresnétek. Írjatok nekem az egykonyveloelete@gmail.com címre, vagy közvetlenül erre az emailre is válaszolhattok.
Áprilisban pedig tervezek még írni a zárásról egy cikket. Órákat lehetne beszélni róla, de inkább egy sorvezető jellegűre gondoltam, hogy nálunk hogyan zajlik a folyamat. Azt gondolom ez a májusi hajrában szintén mindenkinek hasznos lesz
Remélem mindenkinek jól telt a hosszú hétvége, munka nélkül. Ahogy egy Facebook mém felhívta rá a figyelmet, sok minden volt ebben a pár napban: hosszú hétvége, húsvét, óraátállítás és még a bolondok napja is ez mellé még a munkát is bezsúfolni vétek lett volna…épp ezért az én hétfői hírlevelem is kivételesen keddre csúszott át.
Mai nappal pedig fejest ugorhatunk a munkába, hiszen az idei év első negyedévének bevallási szerzonja indul. A bérszámfejtésre már múlt héten is lehetett készülni, de nálunk sokan még most adják le a bérszámfejtéshez az adatokat. Az átalányadózó egyéni vállalkozók negyedéves bevallásához pedig a bevételi adatok csak a mai nappal tudnak leghamarabb véglegessé válni, hiszen nem a kiállított számlák, hanem a ténylegesen befolyt bevételek után adóznak (mivel minden egyéni vállalkozó pénzforgalmi szemléletű)!
Mielőtt bárki elkezdené beadni a 2458-as bevallásokat, ne felejtse el frissíteni a nyomtatványt, mivel 04.01-jén új verziószám (4.0) került publikálásra. A verziótörténet szerint ez érinti az átalányadózók negyedéves bevallásának összefüggés vizsgálatát, és a 9-essel kezdődő adószámok miatti hibakódokat is. Érdemes lesz figyelni beadás előtt, hogy van-e újabb verzió, nem biztos, hogy elsőre mindent sikerült javítani a NAV részéről…
A szokásos módon múlt héten is számtalan változás történt, mely érint bennünket vagy ügyfeleinket.
A NAV-tól megtudhattuk, hogy:
- A jegybanki alapkamat csökkentése nem állt meg, 2024.03.27-től 8,25 % a mértéke.
- Az illetékbélyeg 2024.01.01-jei megszűnését követően idén hogyan lehet azt megfizetni (az érintetteknek már 3 havi tapasztalata van benne, így ilyenkor mindig elmerengek azon, hogy ez nem egy kicsit megkésett infó…?)
- 2024.04.01-től már a 24ELEKAFA nyomtatványon kell visszaigényelni a külföldön megfizetett ÁFA-t, mindegy, hogy melyik évet (2023 vagy 2024) érinti.
Közben csendben olyan fejlesztések is voltak, amiről viszont nulla előzetes kommunikációval találkoztunk… az egyik ilyen, hogy a tarhely.gov.hu felületét megváltoztatták, illetve az értesítések is új email címről érkeznek, ezért akinél a levelezésben ezek automatikusan külön mappába kerülnek, a szabályt módosítani szükséges. Ezen kívül első ránézésre nem feltétlenül szembetűnő a különbség, de a legfájóbb sokunk számára az volt, hogy a „szinezős” NAV szűrő sem működött. Én is hosszú évek óta használom, ezért is örültem annak, hogy a fejlesztője (Bakos Attila) alig néhány nap alatt elkészítette a frissítését. Aki nem ismeri, itt tudja bekapcsolni ezt a Firefox bővítményt: https://addons.mozilla.org/hu/firefox/addon/nav-filter/
Egy örömhírt is hoztam: a pénzbeli ellátások (táppénz, CSED, GYED) igénylése esetén, a SZÜF felületén végre megjelent az „Adat XML feltöltése” lehetősége a „További műveletek” menüpontnál. Reméljük, hogy a bérprogramok minél hamarabb elkészítik a fejlesztést ehhez, hogy csökkenjen az a szörnyű mennyiségű felesleges begépelni való, amit az elmúlt 3 hónapban kellett csinálnunk…mivel ez még nagyon friss infó, így kipróbálni nem tudtam. Viszont van folyamatos táppénz igénylőm több is, így náluk ki tudom próbálni akkor is, ha a bérprogram fejlesztése még nem lesz kész.
A negyedéves bevallások tengerében ha lesz egy lélegzetvételnyi idő, akkor a beszámolókkal és az SZJA bevallásokkal is lehet haladni. Bár mind a kettő határideje május, de a beszámolókra 10 nappal több időnk jut Igaz találkoztam olyan megtévesztő hirdetéssel, amely az SZJA bevallási határidőnél is a 05.31-gyel reklámozta magát, de remélem senkit nem tévesztett meg ez az álhír. Az SZJA bevallás határideje továbbra is május 20-a maradt, ami az idén 05.21-ére csúszik a pünkösd hétfő miatti munkaszüneti nap okán.
Az elmúlt időszakban sok mindenről írtam, és el is felejtettem megosztani veletek, hogy a MINKE oldalán a tagok elolvashatják egy újabb írásomat, ami a fejlesztési tartalék képzéséről és felhasználásának szabályairól, illetve annak hatásáról szól. Itt tudjátok elolvasni: https://www.minositettkonyvelok.hu/fejlesztesi-tartalek-kepzese-felhasznalasa-fejlesztesi-tartalekbol-beszerzett-eszkozok-eseteben-adoalapkorrekcios-tetelek-a-tarsasagi-adoban/
Így ahogy múlt héten is írtam, én is „csendesebb” leszek, de azért nem hagylak benneteket információk nélkül.
Amennyiben pedig szeretnéd támogatni a tevékenységemet, akkor ha a honlapomon jársz, távozóban kattints rá egy hirdetésre
A héten nem várnak ránk bevallási határidők, de a teendőnk ettől nem kevés. Ráadásul ez egy rövidebb hét is lesz a maga 4 munkanapjával, hiszen pénteken már Nagypéntek lesz. Így az idei második hosszú hétvégéhez érünk.
Egy határidőnk mégis lesz: a mindenki által „szeretett” kamarai hozzájárulás befizetési határideje, ami az ünnepek miatt április 2-ára tolódik.
A múlt héten rengeteg üzemzavar volt, mely a munkánkat akadályozta. Roppant bosszantó, mikor órák teltek el úgy, hogy az elvégzett munka eredménytelen volt, mert egy GYED igénylés beadása, vagy a megírt e-papír beküldése a KAÜ azonosításon vérzett el…
Még szerencse, hogy kb 1 hét után sikerült a NAV-nak megugorni azt a feladatot, hogy a nyomtatványkitöltő program felismerje és elfogadja a 9-essel kezdődő adószámot. Március 14-e óta ugyanis az egyéni vállalkozók és az adószámos magánszemélyek ilyet kapnak.
Biztos én vagyok a naív, de erre miért nem lehetett felkészülni előre? Biztos tudták, hogy „elfogynak” a még felhasználható számok abból a tartományból, amit eddig használtak, hiszen az automatikus rendszer tudta, hogy 9-essel generáljon új számot… akkor a nyomtatványok fejlesztését miért nem lehetett előrehozni? A tájékoztatás pedig mehetett volna „automatikusan” az első 9-essel kezdődő adószám kiadását követő napon… nem 1 héttel később. De szerencsére most már működik.
A NAV honlapján megjelent a 2024/4 adózási kérdés, mely egyértelműsíti, hogy melyik desszertjellegű sajtkészítmény értékesítése tartozik a 18%-os ÁFA-kulcs alá. https://nav.gov.hu/ado/adozasi_kerdes/2024_4._Adozasi_kerdes_-_Desszertjellegu_sajtkeszitmenyek_ertekesitese_soran_alkalmazando_18_-os_adomertek
Én pedig elkészültem a társasági adófolyószámla egyeztetéséről szóló cikkemmel. Friss és ropogós, ma reggel tettem közzé Fogadjátok szeretettel: https://egykonyveloelete.hu/tarsasagi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/
Itt is szeretném megköszönni mindenkinek, aki 1-1 folyószámlakivonat megküldésével hozzájárult az elkészítéséhez.
Már több, mint ezren olvasták az iparűzési adófolyószámla egyeztetésről szóló cikkemet, amelybe sok példát és magyarázatot tettem. Ha esetleg lemaradtál eddig róla, itt tudod elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/.
Húsvét vasárnap pedig óraátállítás is lesz, ezt ne felejtsétek. Szerencsére hétfő is munkaszüneti nap, így több időnk lesz az átállásra, bár az ünnepekből elveszítünk 1 órát.
Utána pedig megkezdődik az idei első negyedéves hajrá. Biztos én is „csendesebb” leszek, de azért nem hagylak benneteket információk nélkül.
Az idei első hosszú hétvége után remélem mindenki kipihenten vág bele ebbe a hétbe, hiszen teendőnk ahogy azt megszokhattuk nem kevés.
Erre a hétre eső határidők (legjellemzőbbek):
- 03.18 helyi adó előlegek befizetési határideje
- 03.20 ÁFA bevallás és a kapcsolódó Összesítő nyilatkozat, turizmusfejlesztési hozzájárulás
Ne felejtsük el, hogy a gépjárműadó befizetési határideje április 15-ére tolódott.
Ezen felül van egy olyan dátum, a március 20-a, ami inkább magánszemélyként lehet érdekes számunkra. Ezzel kapcsolatban tavaly nagy volt a felháborodás, az idén valahogy nem kapta fel a sajtó. Ez nem más, mint a SZÉP Kártyán lévő, több mint 1 éve fel nem használt egyenleg után fizetendő 15%-os díj. Még van 2 napunk, hogy felhasználjuk azt az összeget, ami után díjat kellene fizetnünk.
Ezt a 381/2022 (X.6) Korm.Rendelet szabályozza:
- a több mint 365 napja fel nem használt összegre
- egyszeri díjat számítanak fel minden év 03.20 és 09.20-án.
- mértéke a több mint 1 éve fel nem használt egyenleg 15%-a, de min. 100 Ft.
- Ha ez a fel nem használt összeg kevesebb mint 100 Ft, akkor a fel nem használt összeggel egyezik meg a fizetendő díj.
- olyan 1 évnél régebbi egyenlegre nem kell újra megfizetni, amire már tavaly levontak díjat.
- Így most a 2022.10.15 – 2023.03.20 között jóváírt és el nem költött összegekre kell a 15%-os díjat megfizetni.
- A fel nem használt összegről és annak várható díjáról kellett értesítést kapni az érintetteknek, legkésőbb 2023.12.20-ig…
Akiknél vannak szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatottak, nézze át (ha még nem tette meg), hogy miként vannak bejelentve. Ugyanis 2024.02.28-tól új jogviszony kódot (1131) kell használni az esetükben. Erről részletes tájékoztatás jelent meg a NAV honlapján: https://nav.gov.hu/ado/jarulek/szakkepzesi-munkaszerzodeses-jogviszony-bejelentese
Nagyon sokan vártuk hogy végre megjelenjenek az eSZJA tervezetek. Már március 14-én elkezdték feltölteni őket, 03.15-étől pedig mindenkié elérhető. A felület az előző évekhez képest megváltozott, véleményem szerint előnyére. Sokan csak kontrollként használják, vagy arra, hogy kimentsék belőle az adatokat, és azt áttöltsék az ÁNYK-ba.
Az áttöltést a következőképpen lehet elvégezni: az eSZJA felületre belépve a bevallási tervezet megtekintésére kattintva annak módosítását kell választani. A bevallás nyitó lapján a jobb alsó sarokban a kék négyzetben lévő 3 fehér pontra kattintva felnyíló menüben találjuk meg az adatkimentés funkciót. Az itt kapott xml fájlt kell az ÁNYK-ba betölteni a Szervíz -> Egyedi importálás menüpontnál. Utána a megszokott módon folytatható a 2353-as nyomtatvány kiegészítése.
Tudom, hogy megosztó az eSZJA felület használata, de én tavaly elkezdtem barátkozni vele. Nem mondom, hogy örök barátságot kötöttünk, de az a véleményem, hogy nem árt, ha ezt is elkezdjük megszokni. Ugyanakkor az ÁNYK-t továbbra is sokkal átláthatóbbnak gondolom. Szerencsére az eSZJA-n a nyomtatási kép megegyezik az ÁNYK-s kivonatolt nyomtatási képpel, így a rutinnak hála, azonnal látom, ha valami nem stimmel.
Az SZJA bevallások készítésekor az iparűzési adó bevallást is elkészítem, ahol szükséges. Aki a sávos IPA-t választotta, ellenőrzöm, hogy kell-e bevallást beadni sáv váltás miatt, aki pedig az általános szabályok szerint állapítja meg az IPA-t, azoknak elkészítem és be is adom a bevallását. Ugyanez a gyakorlatom a cégek zárásakor is.
Írtam az iparűzési adófolyószámla egyeztetésről egy cikket, amelybe sok példát és magyarázatot tettem. Itt tudod elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/
A társasági adó folyószámla egyeztetésről is készülök majd egy hasonló cikkel.
És ha esetleg a Facebook örökre eltűnne, veletek akkor is meg tudnám osztani, hiszen hírlevél formájában tudlak értesíteni róla. Hálás vagyok, hogy ezt az emailt már több, mint 600-an kapják meg.
A héten csak 4 munkanap lesz, de annál több tennivaló. Kezdődik a holnap (03.12-én) esedékes járulék bevallási határidővel. Hiába vannak készen a bevallások, péntek óta érkeznek a szocho kedvezmény igazolások, így van, amit át kell dolgozni, hogy már jó adatokkal kerüljön benyújtásra. Aztán itt az ÁFA bevallás is, aminek a határideje hiába jövő hét szerda, én nem szeretek utolsó napokban mondani fizetendő ÁFA-t. Így a héten megpróbálok mindenkivel elkészülni… bár ehhez az ügyfelek együttműködésére is szükség van
Szombaton újra karbantartás miatti üzemszünet volt a NAV-nál, úgy látszik ez most már rendszeres lesz…? Azt hiszem, hogy bennünket akarnak megóvni a hétvégi munkától
Visszatérve a márciusi határidőkre (legjellemzőbbek):
- 03.12 járulékbevallás (2458, 2408) és a hozzájuk kapcsolódó befizetések
- 03.18 helyi adó előlegek befizetési határideje
- 03.20 ÁFA bevallás és a kapcsolódó Összesítő nyilatkozat, turizmusfejlesztési hozzájárulás
- 03.31 Kamarai hozzájárulás megfizetési határideje (2024-re vonatkozó)
Múlt héten az ügyfeleimnek küldtem egy tájékoztatót, hogy mi várható márciusban. Mivel a gépjárműadó befizetési határideje április 15-ére tolódott, így az ezzel kapcsolatos legfontosabb változásokról is írtam nekik.
- befizetési határidő 03.15 helyett 04.15-e lett
- 2 részlet helyett egy összegben kell befizetni
- magánszemélyek és egyéni vállalkozók kérhetnek rá automatikusan járó pótlékmentes 5 havi részletfizetést
Ehhez kapcsolódóan kértem azokat, akik cégautóadó fizetéssel is érintettek, hogy március 31-ig fizessék be a gépjárműadót. Ennek oka, hogy így az első negyedévi kötelezettségnél egyértelműen fogjuk látni a megfizetettséget, és nem kell kivárni a cégautóadó bevallással az utolsó pillanatot (és a fizetendő kiközlésével)
Bár a fenti határidők közé nem írtam be, de az ÖVTJ kódok és tartalmuk módosítása miatt van egy 03.15-ei határidőnk is, ami nem tolódik ki 03.18-ára. Ennek oka, hogy március 1-től változott az ÖVTJ-k tartalma (1/2024. (II. 29.) MK rendelete alapján). Meglepődve láttam, hogy ez érinti a könyveléshez és a bérszámfejtéshez kapcsolódó számokat is. Így azok, akik egyéni vállalkozóként végzik a könyvelési szolgáltatást, a következő teendőik vannak:
- A 692006 övtj (Egyéb számviteli szolgáltatás, bérszámfejtés) törölve lett, és 2 új ÖVTJ kódot vezettek be helyette.
- Így fel kell venni a 692010 Bérszámfejtés és a 692011 Egyéb számviteli szolgáltatás tevékenységi kört.
- A 692003 Könyvelés esetében pedig tartalmi változás van: kikerült belőle a pénzügyi adminisztrációs feladatok ellátása (692011-be), és a mérleg és eredménykimutatás mellett belekerült a kiegészítő melléklet összeállítása is.
Bár elvártam volna, hogy a törölt / nem hatályos ÖVTJ kódok „eltűnjenek” a nyilvántartásból, de múlt héten ezt még nem láttam. Így én 2024.02.29-ei hatállyal töröltem a 692006-ot, és 03.01-től felvettem helyette a 692010 és 692011 tevékenységeket.
Sokan rebesgetik, hogy a bérszámfejtés azért került külön ÖVTJ számra, mert szigorítani akarnak a képesítési követelményen… mondjuk kellene olyan értelemben, hogy jelenleg a KAVIR szerint nem szükséges hozzá semmilyen végzettség…! Ez biztos, hogy nagy felháborodást keltene, ha az eddig elfogadott mérlegképes végzettség helyett mindenkinek kellene valamilyen TB / Bérügyintézői végzettség…
Emellett pedig ügyfeleink is érintettek lehetnek. Érdemes nekik a KSH oldalán található összefoglaló táblázatot elküldeni, és nézze meg mindenki a saját magára vonatkozó tételeket, és jelezze mi legyen a változással.
Ezek után az 1 héten belül teljesített NAV átvezetést csodaként éltem meg. Évek óta sokat bosszankod(t)unk azon, hogy miért 30 napra vezetik át egyik adónemről a másikra a beadott kérelem alapján a túlfizetéseket. Az biztos, hogy ez ONYA-n működik, de kollégáktól úgy tudom, hogy az ÁNYK-n beadott átvezetések esetén is felgyorsult az átvezetés.
Tegnap elkészültem az iparűzési adófolyószámla és a könyvelés egyeztetéséről szóló cikkemmel. Sok példát és magyarázatot tettem bele, remélem tetszeni fog. Itt tudod elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/iparuzesi-ado-folyoszamla-egyeztetes-a-konyvelessel/
A társasági adó folyószámla egyeztetésről is készülök majd egy hasonló cikkel.
És ha esetleg a Facebook örökre eltűnne, veletek akkor is meg tudnám osztani, hiszen hírlevél formájában tudlak értesíteni róla
A héten a bérszámfejtésé lesz a főszerep. Nem szeretem, amikor egy hónap péntekkel indul, mivel ilyenkor nekem nagyon hiányzik a számfejtéshez az a 2 hétvégi nap… 3 kisgyermekkel és egy férjjel ugyanis nem vagyok hajlandó hétvégén dolgozni, csak ha nagyon muszáj, és akkor sem sokat Persze ahol lehet igyekszünk ilyenkor előre dolgozni a hónap utolsó napjaiban, de ez sok esetben nem kivitelezhető adatok hiányában.
Vasárnap karbantartás miatti üzemszünet volt a NAV-nál, remélhetőleg javult valami… Ahogy azt már megszokhattuk, ilyen esetben EFO-nál a szokásos igazolási kérelmet kell beadni, ha a bejelentést a karbantartás miatt nem sikerült megtenni. A vasárnapi karbantartás okán külön öröm, hogy ezt legalább ma (ami egy munkanap) lehet beadni.
Rá is fér a karbantartás a NAV rendszereire, hiszen múlt héten rengeteg javított elfogadó nyugta érkezett a tárhelyünkre. A javítás oka az volt, hogy pl. az ÁFA bevallások nyugtáján a beküldés dátuma jó volt (2024.02.20), de mindegyiken az óra perc 01:00:00. Nálam ezeket sikerült maradéktalanul a jó beküldés dátumára javítani, de olvastam olyan eseteket, ahol ugyanúgy a rossz dátumra javították, vagy akár a jó dátumot sikerült rosszra módosítani egy 24T1042E esetén…
Ha valaki hétvégén szeretett volna az E-önkormányzati portálon ügyködni, ott is volt karbantartás és ez miatt fennakadások.
Mindössze 2 hete írtam a hírlevelemben arról, hogy az ellentételezés nélkül adott 1M Ft-ot meghaladó támogatásokat az ÉVES beszámoló kiegészítő mellékletében kötelező bemutatni, már 2023-ra vonatkozóan is… összesen 3 hetet „élt” ez a szabályozás, ugyanis 2024.02.27-ei hatállyal hatályon kívül helyezték. Viszont teljesen azért nem törölhetjük mindezt az emlékezetünkből: a Számviteli tv. 94/B § alapján a 2024-ben induló üzleti évre kell majd alkalmazni…
Múlt héten folytatódott a jegybanki alapkamat csökkentése, mely 2024. február 28-tól 10%-ról 9%-ra csökkent.
Elkészült egy cikkem a szünetelő egyéni vállalkozók járulék és SZJA szabályaira vonatkozóan, melyett itt tudtok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/szunetelo-egyeni-vallalkozok-jarulek-es-szja-szabalyai/
És ha idáig elolvastad a levelem, akkor térjünk rá az ajándékomra
Márciusban már a zárási időszak közepén tartunk, sok esetben már rendelkezünk egyeztetett főkönyvvel, és már „csak” az adók kiszámítása, könyvelése van hátra. Ehhez nekem van egy sablon táblázatom, melynek segítségével számolom az iparűzési adót, társasági adót vagy KIVA-t. A csatolt verzió, melyet megosztok most veled az egyszerű esetekre van, így nem kezeli pl. az iparűzési adó megosztást (arra másik táblázatot használok). Külön munkalapon található a KIVA és a TAO adózási módot választók levezetése. A kiinduló állapot a főkönyv azon állapota, amikor már csak az iparűzési adó és a társasági adó / KIVA nincs könyvelve.
Ma újabb határidőkkel teli napra ébredtünk melyek közül a leggyakrabban előfordulók a következők:
- KATA bevallás
- éves ÁFA bevallás
- rehabilitációs hozzájárulás éves elszámolása
- éves turiznusfejlesztési hozzájárulás
Remélem, hogy a hétvégi üzemszünet után a rendszer bírni fogja a „terheléses támadást”
Ahogy az már évek óta van, az egyéni vállalkozók SZJA bevallási határideje már NEM február 25, hanem mindenkinek egységesen május 20. Hogy ez könyvelőként mennyire jelent könnyebbséget, azt mindenki eldöntheti maga, én a magam részéről örülök neki.
A szünetelő egyéni vállalkozók körül újabb és újabb meglepő tények kerülnek napvilágra. Még januárban kértem a NAV-tól állásfoglalást, hogy az új járulékfizetési szabályok alapján hogyan alakul a szünetelés alatt az egészségügyi szolgáltatási járulék kötelezettség. A kérdésem az volt, ha a 2024-ben induló szünetelés hónap közben kezdődik és / vagy ér véget, akkor a teljes havi járulékfizetés okán mentesül-e az egyéni vállalkozó a tört hónapokra eső egészségügyi szolgáltatási járulék alól. Sajnos erre vonatkozólag nem találtam mentesítő szabályt, amit a NAV válasza is megerősített…
Ez azt jelenti a gyakorlatban, ha pl. valaki 2024.01.10-étől szünetel és nincs egyéb biztosítási jogviszonya, akkor januárra egyszer megfizeti a teljes hónapra a járulékfizetési alsó határra vonatkozó járulékot (TBjárulék + szocho) és pluszban 01.10-01.31 időszakra az egészségügyi szolgáltatási járulékot is, tehát 22 nap * 380 Ft/nap = 8.360 Ft-ot is. Ez összesen minimálbér utáni fizetendőkkel számolva 49.358 Ft TBjárulék + 39.020 Ft szocho + 8.360 Ft eü szolg járulék = 96.738 Ft. Ugyanennek a januári hónapnak a járuléka a tavalyi szabályok alapján mindössze 8.360 Ft eü szolg járulék + 26.513 Ft (TBjárulék+szocho) = 34.873 Ft lenne. Azt hiszem mindenki nevében mondhatom, hogy ez az adminisztráció csökkentésként aposztrofált új szabály igen drága mulatság lett hónap közben induló vagy végződő szünetelés esetén (jelen esetben kb 62.000 Ft-tal több adóterhet jelent csak a januári hónapot tekintve…).
Egy-egy ilyen szabály értemezése után egyre inkább úgy érzem, hogy az egyéni vállalkozók adózása sokszor bonyolultabb, mint a kisebb cégeké…
Mindeközben aki nézte és nagyon várta az láthatta, hogy a járulékbevallások végre felkönyvelésre kerültek a NAV-os adófolyószámlára.
A héten az önkormányzati adófolyószámlákkal tervezek még foglalkozni, a napi egyéb teendők mellett. Előkészítjük a március 18-áig esedékes adófizetési értesítőket, melyeket csak március első hetében szoktunk kiküldeni az ügyfeleknek, mert tapasztalatunk szerint, ha túl korán küldjük, akkor azért nem utalják el, mert még hosszú az idő a határidőig, utána meg „elfelejtik”…
Tehát ahogy azt megszokhattuk, ezen a héten sem fogunk unatkozni és májusig ebben szerintem változás sem lesz.
Holnap van a 2024-re vonatkozó első ÁFA bevallás határideje. Ennek apropóján ma még van időnk átnézni hogy a nyilvántartásainkban biztos mindenkinek a megfelelő ÁFA bevallási gyakorisága szerepel. Ha valakit a 2022-es adatok alapján negyedéves bevallási gyakoriságra sorolt be a NAV, de szeretnénk havi gyakorisággal beadni a bevallásokat, akkor még nem késő azt az AFAGYAK nyomtatványon kérni, amennyiben megfelelünk a törvényi feltételeknek.
Ez az első hónap, amikor élesben lehet az e-ÁFA rendszerét is használni az ÁFA bevallások beadására. Bár a NAV kommunikációja szerint ez adminisztráció csökkentés, ezzel egyáltalán nem értek egyet. Miért is?
- Igaz, hogy nem kell az M lapok adatait kitölteni, viszont olyan nehézkes használni a felületet, hogy egyenlőre nem látom értelmét a dupla munkának….(ami a felületen töltött időt tekintve sokkal több…)
- Az adatokat a könyvelőprogramban is rögzítjük, és azok legenerálják a megfelelő adattartalmú ÁFA bevallásokat az M-es lapokkal együtt.
- A könyvelőprogram pedig az esetek többségében ugyanabból az adatbázisból (OSA) dolgozik, amiből az e-ÁFA felületére is bekerülnek az adatok. Ma már a pénztárgép adatok szintén lekérhetők, így maximum a vámhatározatok azok, amivel többet „tud” az e-ÁFA felülete.
- Emellett viszont rengeteg mindent nem tud az e-ÁFA: pl. nincs adat a közösségi beszerzésekről. Nincs információja azokban az esetekben sem, amikor az ügyfél pénzforgalmi ÁFA-s, hogy a számlák mikor lettek rendezve. Ezeket pedig kézzel kell rögzíteni / korrigálni.
- Nem lehet önellenőrzést beadni a felületen, vagy pl. nem tudja kezelni az alanyi ÁFA mentes vállalkozók ÁFA bevallásait.
- Az pedig már csak a hab a tortán, hogy egy 40 tételből álló telefonszámlát soronként kell bekódolni…
Mikor végiggondoltam, hogy ki az az ügyfél, akinek viszonylag kevés számlája van, nem pénzforgalmi ÁFA-s, és esetleg hajlandó lennék vele duplán dolgozni csak azért, hogy kipróbáljam a felületet, arra jutottam, hogy jelenleg inkább nem fogom. Pedig mindig figyelemmel kísérem az újdonságokat, az informatikai lehetőségeket, melyek megkönnyít(het)ik a munkánkat. Talán nyáron…
Így az e-ÁFA helyett a fókusz inkább másra helyeződik Bár csak jövő hét hétfőn (02.26-án) lesznek határidősek a következő bevallások, de mindenképpen elő kell őket készíteni a héten, illetve ahol befizetési kötelezettség is keletkezik, arról az ügyfeleket is értesítjük.
- KATA bevallás
- éves ÁFA bevallás
- rehabilitációs hozzájárulás éves elszámolása
- éves turiznusfejlesztési hozzájárulás
Aki nézte, az láthatta, hogy a járulékbevallások múlt héten még nem kerültek felkönyvelésre a NAV-os adófolyószámlára. Ez minden évben így van, általában csak február 20-a körül történik meg az év első járulék bevallásainak könyvelése, természetesen az eredeti 02.12-ei dátumra. Így legyünk türelemmel, a hiba vélhetően nem nálunk van.
Mivel ebben az időszakban már tudunk tervezetten a zárásokkal is foglalkozni, ne felejtsünk el egy 2024.02.08-án megjelent és már másnaptól hatályos kormányrendeletet, amit már visszamenőleg a 2023-as év beszámolójában is alkalmazni kell. A 18/2024. (II. 8.) Korm. rendelet alapján az éves beszámoló kiegészítő mellékletében be kell mutatni:
- másik gazdálkodónak 1 millió Ft-ot meghaladóan, ellentételezés nélkül juttatott pénzbeli és természetbeni juttatás összegét
- gazdálkodónkénti bontásban (név, székhely, adószám)
- Ha év közben többször történt juttatás, akkor azok értékét egybe kell számítani az 1M Ft-os értékhatár figyelembevételéhez.
- Már a 2023-as évi ÉVES beszámoló esetén is alkalmazni kell
- Kivéve, ha 2024.02.09-e előtt a beszámolót elkészítették ÉS közzé is tették!
Szerencsére ez a kicsiket nem érinti, akik EGYSZERŰSÍTETT éves beszámolót készítenek
Ahogy azt megszokhattuk, ezen a héten sem fogunk unatkozni
Ma van a 2024-re vonatkozó első járulékbevallás esedékessége. Ahogy megszokhattuk, újra pénteken délután / este érkeztek meg a szocho kedvezményhez az igazolások, így ma reggel még beadás előtt átdolgozom a kedvezménnyel érintett bevallásokat. Így bár az ügyfelek a járulékfizetési értesítőket még múlt héten megkapták (és a többség el is utalta), de a bevallás már a helyes adatokkal kerül benyújtásra. Következő hónapban pedig figyelhetem, hogy korrigáljak a túlfizetés összegével…
Ha már járulékbevallás: 2 (+1) dolog ezzel kapcsolatban, amit esetleg még így az utolsó pillanatban érdemes végig gondolni:
- Van-e olyan egyéni vállalkozónk, aki 2024-től adózási módot vált: átalányadóból VSZJA-ba, vagy fordítva. A probléma az, hogy eltérő a 2féle adózási módban a 2458-asra vonatkozó bevallási gyakoriság, a NAV-nak pedig nincs információja arról, hogy melyiket választotta a vállalkozó 2024-re. Így én a 2024-re választott adózási mód szerinti gyakorisággal fogom benyújtani az ’58-as bevallásokat. Ha pedig felszólítás / hibaüzenet érkezik, akkor e-papírt fogok írni. Szerencsére nekem most csak néhány ilyen ügyfelem van, és mivel nincs egységes kiadott útmutató ezzel kapcsolatban, így legalább a saját logikám szerint következetes leszek
- Szünetelő egyéni vállalkozók járulékfizetése 2024-től annyiban változott, hogy amennyiben nem teljes hónapban szünetelt, akkor már a tört havi működésre tekintettel is a teljes havi járulékalapra meg kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot, és a szochot. Átmeneti szabály alapján, a 2023-ban induló szünetelés esetén a szünetelést záró töredék hónap tekintetében még alkalmazható az ún. „harmincadolási” szabály. Erre hoztam néhány gyors példát:
+1 a járulékbevalláshoz kapcsolódóan: az NY-es nyilatkozat kérdése. 2023. októbere óta ha adott időszakra előremutatóan volt beadva pl. a 2308-as bevallásra NY-es nyilatkozat, akkor amennyiben mégis adatot tartalmazó bevallást kell beadni (pl. egy EFO-s miatt), akkor az csak önellenőrzés jelölésével tehető meg. Az idei évben a kitöltési útmutató végre egyértelműsítette, hogyan kell kezelni ebben az esetben az önellenőrzési pótlékot: amennyiben a tárgyhóra vonatkozó bevallási határidőig kerül benyújtásra önellenőrzésként a ’08-as, akkor önellenőrzési pótlékot nem kell fizetni!
Pl. egész 2024-re beadtunk a 2408-asra NY-es nyilatkozatot. Februárban viszont lesz egy EFO-sunk. Amennyiben 2024.03.12-ig benyújtjuk a februárra vonatkozó 2408-as bevallásunkat önellenőrzés jelöléssel, akkor nem keletkezik önellenőrzési pótlék fizetési kötelezettségünk.
A fentiek után roppant bosszantó, hogy idén ideje korán zárták le a 2023-as adófolyószámlákat. Erre általában a tárgyévet követően március végén szokott sor kerülni, így az éves elszámolású adók pl. 02.25-ig határidős éves ÁFA vagy rehabilitációs hozzájárulás is látszódott rajta az előző évi adatokkal együtt. A zárás egyeztetéséhez így sokkal jobban használható volt. Sajnos ma már az eBev-en, és az Ügyfélportálon is csak 2024-es nyitó adatokkal sikerült lekérnem a folyószámlákat
Múlt héten végre elkészült a táppénz (és egyéb pénzbeli ellátások) igényléséhez az útmutatóm, remélem hatékony segítség lesz a munkátok során. Soron kívüli hírlevélben is küldtem múlt hét szerdán, de ide is beteszem újra az elérhetőségét.
Itt éred el: https://egykonyveloelete.hu/tappenz-igenylese-2024-ben/
Emlékeztetőül az RNY meghatalmazás útmutatója itt található: https://egykonyveloelete.hu/rendelkezesi-nyilvantartasban-meghatalmazas-letrehozasa/
A héten pedig ne felejtsük el átnézni, hogy kinek változott az ÁFA bevallási gyakorisága, hogy biztosan időben elkészüljünk azzal is február 20-áig.
Ahogy az látható és megszokhattuk, ezen a héten sem fogunk unatkozni
Ez most egy soron kívüli, nagyon rövid hírlevél lesz. Úgy éreztem, hogy ez nem várhat hétfőig, hiszen biztosan sokan intéztek most a bérszámfejtési időszakban táppénz igényléseket. Ezért örömmel hívom fel a figyelmedet arra, hogy elkészült a táppénz igényléshez is az útmutatóm
Itt éred el: https://egykonyveloelete.hu/tappenz-igenylese-2024-ben/
Emlékeztetőül az RNY meghatalmazás útmutatója itt található: https://egykonyveloelete.hu/rendelkezesi-nyilvantartasban-meghatalmazas-letrehozasa/
Ha bármilyen kérdésed / tapasztalatod van ezekkel kapcsolatban, amire nem találsz megoldást jelezd kérlek. Szeretném, ha ez egy mindenki által jól használgató leírássá válna, így szívesen kiegészítem a későbbiekben is.
A héten azt gondolom a fókusz még az idei első bérszámfejtésen lesz. Erre mindig különös figyelmet fordítok: az alap számfejtési típusokból, vagy valamilyen adókedvezménnyel érintett számfejtések közül legalább egyet kézzel is ellenőrzök, hogy biztos jól kezeli-e a program.
Láttam már olyan programot, ahol pl. a személyi kedvezmény összegénél nem jó helyen kerekített 100 Ft-ra a program. Ugyanis helyesen 266.800 Ft / 3 = 88.933 Ft adóalap van kerekítve 100 Ft-ra, ami 88.900 Ft adóalapkedvezményt jelent, és ennek 15 %-a 13.335 Ft, amennyivel több lesz a nettó kifizetendő munkabér. A rossz metódus ez volt: 88.933 Ft * 15% = 13.340 Ft kerekítve 13.300 Ft adó.
Szerencsére a bérprogramok (és azok fejlesztői) általában nagyon jól nyomonkövetik a változásokat. Így például azt is, hogy 2024. január 1. óta a béren kívüli és az egyes meghatározott juttatások utáni adókötelezettséget főszabály szerint a juttatás negyedévét követő hónap 12-éig kell teljesíteni. Tehát, ha a 2408-asba nem viszi át a 01-01 lapra ezen kötelezettségeket, az nem programhiba
Melyek ezek?
- cégtelefon magáncélú használata után fizetendő összeg
- csekély értékű ajándék juttatása (évente 3-szor maximum 26.680 Ft/alkalom)
- SZÉP kártya juttatás, ha a rekreációs keretet nem haladja meg
Nálam azok az ügyfelek, ahol SZÉP Kártya juttatás is van azt kérték, hogy ezek adóját továbbra is írjam meg nekik, mert szeretnék havonta fizetni.Szerintem érdemes erre előzetesen rákérdezni, mert úgyis hiányolni fogják az ügyfelek, ha hiányzik az utalási listáról a megszokott 103-as adónemre fizetendő összeg.
Érdemes a 2408 és 2458-as bevallások verziószám változásait is követni, év elején gyakori, hogy akár nap közben is változik, és ezért akár elutasító nyugtánk is érkezhet.
Sajnos múlt héten lassabban haladtam a blogomra szánt írásokkal, mint terveztem. Ennek ellenére a táppénz (és egyéb pénzbeli ellátások) igényléséhez szükséges Rendelkezési Nyilvántartásban elkészítendő meghatalmazáshoz elkészült az útmutatóm. Sok pozitív visszajelzést kaptam ezzel kapcsolatban (köszönöm!), használjátok bátran, és hamar ez is rutinná válik, mint bármi más Itt tudjátok megnézni: https://egykonyveloelete.hu/rendelkezesi-nyilvantartasban-meghatalmazas-letrehozasa/
És amit sokan nagyon várnak: a táppénz igénylés folyamatát bemutató cikk is megjelenik ma
Valamint engedd meg, hogy kicsit büszkélkedjek: ha követed a FB oldalamat, akkor már láthattad: felkértek MINKE Szakértőnek, így ezentúl aki tagja az Egyesületnek itt is olvashat tőlem 1-1 írást. Kedden fog megjelenni az első, kíváncsian várom majd a visszajelzéseket
Zárszóként még szeretném jelezni, hogy akinek ilyen korán kell beszámolót valamilyen okból leadnia, már elérhető a 2329-es bevallás, így a TAO számításokat lehet benne ellenőrizni.
Bár a múlt hét a negyedéves bevallások beadását követően határidők tekintetében eseménytelen volt, de munka tekintetében annál több minden várt ránk. Ahogy az lenni szokott, befutott már hitelkérelem miatt az első beszámoló leadásra vonatkozó ügyféligény is, de várható egyéni vállalkozók esetében is, hogy egyre többen szeretnének 2023-as jövedelemigazolást kérni ugyanezen okból.
A héten 01.31-e lesz határidőktől hemzsegő nap, nézzük melyek ezek:
- Akinek van OSS bevallással érintett ügyfele, ne felejtse el ezeket beadni akkor is, ha esetlegesen nulla adattartalmú lesz. Egyébként én ezeket szeretem a 20-ai bevallásokkal együtt beadni.
- Az úgynevezett K-s adatszolgáltatások benyújtása. Ehhez a NAV honlapján az adónaptárban szoktam gyorsan végigfutni a listát: https://nav.gov.hu/fooldal-elemei/fooldali-csempek/adonaptar/altalanos-adonaptar/esmenyek/2024/januar/2024_01_31
- A 23M30-as igazolás (mely az SZJA bevalláshoz szükséges) és az előző évre vonatkozó járulékigazolás kiadásának is ez a határideje
- A NÉBIH-nek fizetendő élelmiszerfelügyeleti díj második részletének határidejére (és összegére) is érdemes az ügyfeleket figyelmeztetni
- fel nem használt fejlesztési tartalék adójának és késedelmi pótlékának megfizetése.
Ez utóbbiról néhány gondolat, mivel tapasztalatom szerint ez sokszor csak a zárás során tudatosul mind a könyvelőben, mind a vállalkozóban. Nagyon fontos, hogy annak ellenére, hogy a fel nem használt fejlesztési tartalékra jutó visszafizetendő adót, és annak késedelmi pótlékát majd csak a 2329-es bevallásban 2024.05.31-ig kell bevallani, a fizetési kötelezettség 2024.01.31 (nem eltérő üzleti év esetén)! Mivel az adatok birtokában vagyunk, már az utolsó olyan adóévben, amikor lejár a 4-ik év szerencsés jelezni ezt az ügyfélnek, hogy esetleges beruházását előrébb hozza vagy megkezdje annak érdekében, hogy az adót ne kelljen visszafizetnie.
Folyamatosan érkeznek az SZJA kedvezményes és pótszabadság nyilatkozatok. Ezeket teljeskörűen fel kell dolgozni, hogy a januári számfejtés már hibátlan legyen. Mivel a bérprogramom átveszi az előző évi adatokat, így arra is kiemelten figyelünk, hogy aki előző évben kérte pl. a családi kedvezményt, az nem biztos, hogy idén is kéri, így nehogy véletlenül nyilatkozat hiányában is figyelembe vegyük azt.
Még múlt héten is vettünk át 2024. januártól kezdődően ügyfelet könyvelésre. A NAV meghatalmazást ONYA-n indítjuk mindig, de szeretem, ha cégkapu ügykezelő is vagyok a cégeknél. Azért, hogy az ügyfél el tudja indítani a hozzárendelést, ehhez is készítettem egy útmutatót: https://egykonyveloelete.hu/cegkapu-ugykezelo-hozzaadasa-mar-letezo-cegkapuhoz/
Készítem az új SZÜF felületen beadandó táppénz (és egyéb pénzbeli ellátások) beadásához az emészthető formájú útmutatómat az RNY meghatalmazás mikéntjéről, és a tapasztalataimat az eddig leadott igénylésekről. Remélem néhány napon belül megoszthatom veletek 🙂 Úgy néz ki, hogy 2 külön cikkre fogom bontani, hiszen biztos vannak sokan, akik már átverekedték magukat a rendelkezési nyilvántartáson.
Ez a hét a mai naptól eltekintve várhatóan csendes lesz, határidők tekintetében biztosan. A mi irodánkban a hétfő délelőtt mindig nagyon mozgalmas, telefonok és emailek érkeznek nagy számban. Szoktam mondani, hogy hétvégén az ügyfelek „ráérnek”, és a felmerült kérdéseiket, ötleteiket, megoldandó problémáikat hétfő reggelre időzítik. Ugyanakkor hálás vagyok azért, hogy tiszteletben tartják a munkaidőt, és tudják, hogy ezek a kérdések, felvetések nem igényelnek azonnali megoldást, így az esti órákban vagy hétvégén telefonon nem is teszik fel ezeket 🙂
Így a ma reggelt a 01.22-én határidős bevallások beadásával kezdem. Nálam minden bevallás előkészítve, küldésre megjelölve pihen az ÁNYK-ban, és beküldés előtt frissítek minden nyomtatványt (csoportos műveletekkel kb. 1 perc a 100 bevallás is). Így elkerülhető, hogy valami régi verziószámmal kerüljön benyújtásra. Illetve nekem az is egy plusz kontroll arra, hogy nem marad ki senkinek semmi, hogy látom, mennyi bevallásunk határidős a mai napon, és az mind a küldendő mappában megtalálható.
A mai napon határidős bevallások (nem teljeskörűen):
- a havi és negyedéves ÁFA bevallások,
- akinél volt közösségi beszerzés vagy értékesítés (termék vagy szolgáltatás) ott az összesítő jelentés
- cégautó adó bevallások
- KIVA előleg bevallások
- termékdíj bevallás (és az EPR is).
Van pár cégem, ahol OSS bevallást is be kell adni. Bár ezek határideje 01.31, de én szeretem a 20-ai bevallásokkal együtt ezeket is beadni.
Ugyanígy a héten végignézem, hogy valamelyik ügyfelünknél kell-e K-s adatszolgáltatás benyújtani 01.31-ig.
Másik fontos teendő, hogy a számfejtés adatait felülvizsgáljuk: akik kedvezményre jogosultak, be kell gyűjteni a nyilatkozatokat, az esetleges változásokat átvezetni a programban. Pl. az idén valaki nem kéri a családi kedvezményt, vagy gyermeke után járó pótszabadság a nyilatkozat ellenére már nem jár, mert betöltötte a 16-ik életévét 2023-ban.
Amennyiben van olyan külföldi munkavállalónk, aki után szocho kedvezményre vagyunk jogosultak, ne felejtsük el, hogy 2024.01.01-től már csak a magyar, szerb és ukrán munkavállalók után érvényesíthetjük, hiába rendelkezünk olyan igazolással, ami alapján a kedvezmény lejárata 2023.12.31-e utáni! Ilyen esetben a bérprogramban írjuk be a kedvezmény végének a 2023.12.31-ét, így biztosan nem fog kedvezményt szémoli a program.
Egyre több helyen futok bele az eÁFA kérdéskörébe. A NAV honlapján erről tájékoztató is megjelent: https://nav.gov.hu/ado/eafa/informaciok/az-eafa-rendszere . Bár a NAV azt hangoztatja, hogy ez könnyebbség lesz a kisebb vállalkozások részére, én nem látom benne a könnyítést. Esetleg azoknak, akik eddig is feleslegesnek tartották a könyvelőt, és majd ÁFA-körbe átlépést követően is azt gondolják, hogy az ÁFA bevallást is beadják maguknak (pl. egy átalányadózó EV). Minden más esetben, amikor „normál” könyvelése van egy vállalkozásnak, akkor a könyvelőprogramban úgyis rögzítésre kerül minden adat, az eÁFA felület kezelése csak plusz feladatot jelentene.
Szerencsére az ÁNYK-s beadás lehetősége megmarad (remélhetőleg még jó sokáig). Persze kíváncsiságból biztos meg fogom nézni ezt az új felületet is, de csak annyira, amennyire szabadidőm engedi
Az eÁFA mellett megkezdődött az eSZJA szezon is a NAV-nál. Tavaly nagyon sok SZJA bevallást már ezen a felületen adtam be, hogy szokjam a logikáját, felépítését. A felület felépítésében az idén több változást is eszközöltek, úgyhogy ezzel is tervezek foglalkozni a jövőben.
A fentiek mellett ezen a héten minden ügyfelünknek lekérünk egy NAV törzsadatot és az ÁFA-k felkönyvelése után egy adófolyószámla kivonatot valamint az önkormányzati részletes adófolyószámla kivonatokat 2023-ra, melyeket elmentünk az adott vállalkozó zárás mappájába.
Így visszanézve már nem is olyan kevés dolgot terveztem be a hétre, így el is búcsúzok, és belevetem magam a munka sűrűjébe
Nem tudom te hogy vagy vele, de számomra hihetetlen, hogy már január felénél járunk. A könyvelők életében a január mindig nagyon eseménydús, szóval nem szoktunk unatkozni, ezért nem véletlen, hogy számunkra így repül az idő 🙂
Múlt héten nagyon sok visszajelzést kaptam a „Mi mennyi 2024” táblázatommal kapcsolatban, hihetetlenül jól esett. 2 apró helyesbítést kellett eszközölni benne, ezért az e heti levelemhez csatoltan a már javított verziót újra megküldöm nektek.
Múlt héten megjelent a 2353 SZJA bevallás is, így azon egyéni vállalkozók esetében, ahol pl. hitel miatt 2023-as jövedelemigazolásra van szükség, az SZJA bevallási nyomtatvány hiányára már nem lehet hivatkozni… én csak nagyon kivételes esetben készítek ilyen korán SZJA bevallást, mert tapasztalatom szerint még azok az ügyfelek is hajlamosak elfeledkezni 1-2 bevallandó dologról (és hogy nem érkezett meg hozzá még az igazolás), akik egyébként roppant tudatosak a pénzügyeik, és adózásuk terén. Ezért inkább megvárom akinél csak lehet 03.15-én a bevallási tervezetet…
Múlt hét pénteki járulékbevallási határidő után a héten a január 20-án (azaz 01.22-én) határidős bevallásoké a főszerep. Tipikusan készülnek:
- a havi és negyedéves ÁFA bevallások,
- akinél volt közösségi beszerzés vagy értékesítés (termék vagy szolgáltatás) ott az összesítő jelentés
- cégautó adó bevallások
- KIVA előleg bevallások
- termékdíj bevallás.
A termékdíj bevalláshoz kapcsolódóan nem mehetünk el szó nélkül az EPR mellett sem. Tudom, hogy ez nagyon megosztó, és a könyvelők többsége nem is vállalja fel. Ezzel teljes mértékben egyetértek, viszont azt gondolom, hogy nagy vonalakban tisztában kell lennünk az érintett körforgásos termékekkel, hogy célirányosan tudjuk az ügyfeleket szakemberhez küldeni, és tájékoztatni. Abban az esetben, ha 2023. július előtt az ügyfelek termékdíj bevallását intéztük, akkor nem lehet azt megszokásból ugyanúgy elkészíteni és beadni mint korábban, hiszen szoros összefüggésben van az EPR-rel. Meglátásom szerint az a legjobb megoldás, ha ez a 2 bevallás (termékdíj és EPR) egy kézben van. Amennyiben erre nincs lehetőség, akkor ragaszkodjunk ahhoz, hogy a termékdíj bevalláshoz az adatokat az EPR ügyintézőtől megkapjuk.
Az EPR témában próbáltam kicsit edukálni nem csak a saját ügyfeleimet, de a „fél országot” is. Nagyon általános tájékoztatóm készült gondolatébresztőként, melyet itt tudtok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/kiterjesztett-gyartoi-felelosseg-regisztracios-kotelezettseg/ Én ezt használom most is tájékoztatónak azoknál, akik érintetté válnak, pl. külföldi beszerzés csomagolása miatt.
Aki esetleg még nincs túl rajta, ma (tehát 01.15-én) még tudja törölni ügyfelei tevékenységi körei közül az agrárgazdasági tevékenységeket, amennyiben azokat a vállalkozás ténylegesen nem végzi. Sajnos a NAK tv. 2/A. § (1) bekezdése értelmében a bejegyzett tevékenység által létrejön a NAK tagság, amely tagdíjfizetési és egyéb kötelezettségekkel jár. Így igen drága mulatság lesz 2024-től, ha valaki ténylegesen gyakorolt tevékenység nélkül, csak azért szerepelteti ezen tevékenységeket, mert „hátha egyszer jó lesz valamire”.
Remélem a héten a kormányzati rendszerek (KAÜ és társai) tekintettel lesznek ránk, és a feladataink elvégzését nem fogják üzemszünetekkel, lassulásokkal és lefagyásokkal akadályozni.
Köszöntelek január első teljes hetének hétfő reggelén. Nem tudom te hogy vagy vele, de számomra az elmúlt hét 4 munkanapja sokkal hosszabbnak tűnt, mint egy átlagos hét. Ennek oka valószínűleg nem csak az, hogy december utolsó napjaiban szabadságon voltam, hanem az a rengeteg tennivaló is, ami a januári időszakot jellemzi.
Az elmúlt héten nálunk a bérszámfejtésen volt a fő hangsúly. Sok átalányadózót könyvelünk, így az ő negyedéves bevallásuk elkészítése miatt mindig jóval hosszabb idő mire minden elkészül. Szerencsére a zömén túl vagyok, de mint mindig, most is vannak olyan vállalkozók, akiktől várjuk még a bevételi adatokat…
A bérekkel együtt pedig már a 2024-re vonatkozó adóelőleg nyilatkozatokat és az M30-asokat is ki lehet küldeni, hiszen elérhetők a NAV honlapján (és a bérprogramban is).
Az adóelőleg nyilatkozatoknál 3 SZJA kedvezményre vonatkozóan új lehetőség van 2024-től: ez a folytatólagos adóelőleg-nyilatkozat, melyet a következő kedvezményeknél lehet jelölni:
- négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK)
- személyi kedvezmény
- első házasok kedvezménye
Könyvelőként, bérszámfejtőként ez plusz odafigyelést igényel, hiszen így rögzíteni kell ezt a tényt is a nyilvántartásokban (bérprogramban), hogy 2025-ben külön új nyilatkozat hiányában továbbra is figyelembe vegyük a kedvezményt.
Sajnos a januárral eljött a táppénz (CSED / GYED) igénylések esetében, hogy muszáj használni az új SZÜF-ös felületen történő beadást. Az ÁNYK-n történő benyújtás jelenleg már nem lehetséges. Ez többszörös időráfordítást jelent a munkánk során, hiszen a bérprogramban rendelkezésre álló adatok importálására nincs lehetőség 🙁 Így minden személyes és céges adatot is kézzel (!) kell rögzíteni. Én ezt hatalmas visszalépésként élem meg, olyan, mintha 20 évet léptünk volna hátra az időben. Azért én reménykedem, hogy Ruszin Zsolt (az MKOE alelnöke) sikerrel jár, hiszen próbálja elérni az Államkincstárnál, hogy állítsák vissza az ÁNYK-s beadás lehetőségét. Akinek van rá pár szabad perce, email formájában írjon a MÁK-nak a tapasztalatairól, hátha minél többen fejezzük ki elégedetlenségünket, annál hamarabb történik valami pozitív fordulat az ügyben.
Múlt héten a fentiek mellett elkészítettem a Mi mennyi 2024 elnevezésű táblázatomat (amit mellékletben csatolok), valamint megírtam cikk formájában is, ami bár kevesebb információt tartalmaz, de így is jól használható.
A cikket itt tudjátok elolvasni: https://egykonyveloelete.hu/mi-mennyi-2024-ben/
A táblázatos formámat tavaly készítettem el először magamnak. Kétoldalas nyomtatásban mindig ott van a kezem ügyében, nekem praktikus, és sokat használom. Remélem ti is szeretni fogjátok Viszont lenne egy kérésem: ez az én saját „szellemi termékem”, és másoknak is szeretném a későbbiekben ajándékként odaadni. Kérlek, hogy ettől a lehetőségtől ne fossz meg! Így nem szeretném, ha ez a különböző szakmai csoportokba feltöltésre kerülne. Természetesen közvetlen kollégáiddal nyugodtan használd közösen.
Ha tetszik és hasznosnak találjátok, akkor buzdítsátok a kollégákat, vállalkozó társaitokat, ügyfeleiteket, hogy iratkozzanak fel a hírlevelemre, és akkor nekik is szívesen elküldöm Hálásan köszönöm, ha tiszteletben tartod a kérésem!
Köszönöm, hogy olvasóim között vagy!
Könyvelőként az elmúlt év tapasztalata alapján az én újévi kívánságaim a következők minden vállalkozónak és szakmabelinek:
- az összes munkánkhoz szükséges felület munkaidőben is működjön, és ne hátráltasson bennünket a munkavégzés során
- az üzemszüneteket ne határidő előtti napokra ütemezzék
- a jól működő rendszereket ne szüntessék meg azért, hogy olyant kapjunk cserébe, ami hatalmas visszalépés felhasználói oldalon (lásd. MÁK oldalon a táppénz / CSED / GYED igénylés)
- kapjunk széleskörű és részletes tájékoztatást az újdonságokról, és legyen megfelelő idő a felkészülésre
- az adójogszabályok ne változzanak szinte hetente
- ha meghalljuk azt, hogy „adminisztráció csökkentés”, akkor ez ne jelentse azt, hogy újra több munkánk lett…
Ha gondolod folytasd a listát, és írd meg nekem válasz emailben, szívesen elolvasom
Ígértem egy titkot is:
Minden évben nagyon várom a Tolna Vármegyei Kormányhivatal „Mi mennyi…” elnevezésű összefoglalóját. Tavaly türelmetlen voltam, és cikk formájában összeszedtem a legfontosabb tudnivalókat 2023-ra. Azóta összesűrítve 2 oldalra elkészítettem a saját táblázatos formátumomat, mely egyrészről bővebb (pl. MT szerint szabadságokat, végkielégítés összegét, felmondási időt is tartalmazza), másrészről kevesebb benne a szociális ellátásokra vonatkozó összegek felsorolása. Szerintem így praktikusabb.
A napokban elkészítem az aktualizációját 2024-es évre vonatkozóan, és a következő hírlevelemben megosztom veled Ez az én újévi ajándékom Neked!
Könyvelőként az elmúlt másfél hét munka szempontjából elég csendesen zajlott. Persze nem úsztam meg néhány probléma megoldását, 1-2 telefont, de alapvetően a pihenésé volt a főszerep
Ezt az „idilli” állapotot zavarta meg nálam tegnap este (2023.12.29-én 19:48 perckor) egy NAV állásfoglalásra érkezett emailes válasz. Elég lehetetlen időpontnak látszik, kíváncsi lennék, hogy tényleg valaki ült a másik oldalon, aki még 2023 utolsó munkanapján szerette volna közölni az álláspontját? Mindenesetre örültem neki, ők pedig így pontosan tartották a 30 napos határidőt.
A kérdésem az EFO-sok részére kifizetett decemberi bér esetében az volt, hogy mely összeg felett nem számolható el költségként a kifizetett összeg. A válasz pedig: „A 2023. decemberében történt kifizetés esetében tehát 24 540 forint/fő/nap összeg feletti részt kell úgy figyelembe venni, mint amely költségként nem számolható el a Tao. tv. 3. számú melléklet A. fejezetének 14. pontja értelmében.”
2024. január 1-jétől új típusú foglalkoztatói igazolást kell kiadni munkaviszony megszűnés esetén. Mindenki várja a nyomtatványt, de széles körben publikálva nem találkoztam vele…. egészen tegnapig, amikor is az NFSZ honlapján egy álláskeresési járadékról szóló tájékoztatóban megosztották az új nyomtatványt és annak kitöltési útmutatóját is. Ez utóbbit a Gazdaságfejlesztési Minisztérium 2023. december 21-én zárta le, így nem is nagyon találkozhattunk vele.
Az új foglalkoztatói igazolást, és kitöltési útmutatóját az alábbi oldal alján találjátok, a kapcsolódó tartalmaknál: https://nfsz.munka.hu/cikk/78/Ki_jogosult_allaskeresesi_jaradekra?
Ezen felül december 29-én megjelent a NAV honlapján a 23M30-as és az ADATLAP_2024 elnevezésű nyomtatvány is. Így jövő héten bérszámfejtés után kezdhetjük is az M30-asok kiadását is.
Köszönöm, hogy bizalmat szavaztál nekem, és hogy érdeklődve olvasod hírleveleimet.
Ezúton szeretnék Boldog Karácsonyt, és sikerekben gazdag új évet kívánni!
Igyekezni fogok jövőre is hasznos tartalmakat készíteni, hogy megkönnyítsem mindenki számára az eligazodást ebben a cseppet sem egyszerű és folyamatosan változó adózási világban.
Köszöntelek a második hírlevelem olvasásakor.
Múlt héten sem unatkoztunk 🙂
12.05-én egy FB csoportban szervezett kerekasztal beszélgetésen vettem részt, ahol én voltam az egyik előadó. Az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó témakört jártam körbe, illetve az átalányadózókat érintő változásokról beszéltem. Az ide készített anyagomat megosztom veletek is. Az EFO-val kapcsolatban számomra nem egyértelmű, hogy a maximálisan költségként elszámolható összeg esetében a 2023.01.01-jén vagy a 2023.12.01-jén érvényes napi minimálbérrel kell számolni. Erre kértem NAV állásfoglalást, ha megérkezik, következő hírlevelemben beszámolok róla.
Múlt héten számos előadást hallgattam, ahol általában újra elővették a nyári adócsomagot is. Ez szerintem nagyon jó, hiszen mindenki a most kihirdetett csomagban található információkat böngészi és próbálja értelmezni. Eközben pedig úgy érzem, sokan elfeledkeztek arról, ami szintén változás lesz 2024. január 1-től, nyár óta tudunk róla, és most mégis újra rácsodálkoznak az információkra.
Mire is gondolok? Nem lesz teljes körű a felsorolás, de érdemes újra foglalkozni vele (lehet én is írok majd róla még cikket).
Tehát már a nyári adócsomagban elfogadott, de 2024-től életbe lépő változások közül néhány:
- a napilapok (hetente min. 4x megjelenik) ÁFA kulcsa 0% lesz. Figyelni kell a folyamatos teljesítésű ügyletek számlázásánál!
- 2024. január 1-jét követő szünetelés esetén csak akkor lehet mentesülni a szocho fizetés alól, ha az egyéni vállalkozó teljes hónapban szünetel. Megszűnik a napokra történő arányosítás!
- ugyanez vonatkozik a társadalombiztosítási járulékra is.
- gépjárműadó tekintetében is vannak változások 2024.01.01-től: egyrészről bővül a mentességi kör, másrészről az éves adót 1 összegben tárgyév 04.15-ig kell megfizetni.
- Szintén gépjárműadóra vonatkozóan a NAV 2-5 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez majd a tárgyév 06.30-ig beadott kérelem esetén.
- megszűnik az illetékbélyeg fizikai valójában történő felhasználási lehetősége 2023.12.31-én, de visszatérítést 2029.12.31.ig elő lehet terjeszteni.
Év végéhez közeledve számos egyéb kérdés kerül napirendre:
- az ügyfelek részéről felkapott téma lett az adómentes borászati termékek juttatása. Érdemes átnézni újra a szabályokat, hiszen nem mindegy, hogy ugyanazt a bort közvetlenül a borászattól vásároljuk, vagy egy kereskedőtől.
- Nálunk folyamatosan zajlanak a tervezések, ahol vizsgáljuk az adónem váltás lehetőségét, és az abban rejlő adómegtakarítási lehetőségekkel is kalkulálunk.
- Ne felejtsük el, hogy ha valakinek kedvezőbb a KIVA helyett újra a társasági adó hatálya alá tartozni, akkor a KIVA-ból történő kilépés bejelentésére csak december 1 és 20-a között van lehetősége.
12.08-án pénteken elkezdtek érkezni a novemberi munkaviszony kezdetekre vonatkozó szocho-kedvezmény igazolások. Így én ma reggel az érintett vállalkozások 2308-as bevallásának átdolgozásával kezdem a napom… az ügyfeleim általában nem hagyják az utolsó pillanatra az utalásokat, viszont én a bevallást már a kedvezmény figyelembe vételével adom be. Így következő hónapban még azt is figyelhetem, hogy korrigáljam a ténylegesen utalandó szocho összegét a fizetési értesítőkben, hiszen a most esedékes bevallás felkönyvelésekor túlfizetés keletkezik a NAV folyószámlán…
Ennyi minden mellett azzal már nem is foglalkoztam, hogy már tesztelhető az eÁFA, melyről a NAV honlapján meg is jelent egy tájékoztató.
A héten kedden (12.12) esedékes a járulékbevallás, és mellette gőzerővel dolgozunk az ÁFA bevallásokon, és azon, hogy december 20-án megkezdhessük jól megérdemelt szabadságunkat.
Köszöntelek az első hírlevelem olvasásakor.
Nézd el nekem, ha még nem minden lesz benne tökéletes Azért hogy számodra is hasznos heti összefoglalókat, gondolat ébresztőket küldhessek a jövőben, köszönettel veszem a visszajelzéseket. Várom észrevételeidet, javaslataidat egy válasz emailben.
Az elmúlt hét elég mozgalmas volt, ahhoz képest főleg, hogy november utolsó hete volt.
Kaptunk váratlan híreket:
- Az egyik, hogy a nem TB kifizetőhelyek esetében 2023.12.15-től megszűnik az ÁNYK-n keresztül történő táppénz / CSED / GYED igénylés, és kizárólag a SZÜF felületén lehet ezeket az igényléseket beadni. Ráadásul a dolog pikantériája, hogy előzetesen nem is lesz elérhető felület, így például a bérprogramok fejlesztői sem tudnak arra felkészülni, hogy adatot adjanak át az elektronikus felületre. Én ezt jelenleg visszalépésként élem meg, nem a sokszor hangoztatott adminisztráció csökkentésnek.
- A másik ugyanilyen váratlan hír a sokak által kedvelt és használt Adriana banki adatfeldolgozó szoftver áremelésének híre volt, melynek közlését december 1-re időzítették. A csomagárak és az adott csomagokhoz tartozó feltételek is változnak, így sajnos sok esetben akár többszörösére is fog növekedni 2024-től a szoftver használatának ára. Érezhető az elégedetlenség ezzel kapcsolatban, ami véleményem szerint érthető is.
Voltak hírek, amire készültünk és „vártuk” is.
- 2023. december 1-től hatályos az új minimálbér. Az évközi emelés mindig számos kérdést vet fel, erről írtam egy összefoglalót a blogomon, csoportosítva, hogy mi változik, illetve mi nem változik ennek hatására decemberben. Ha szeretnéd elolvasni, akkor itt találod: https://egykonyveloelete.hu/a-minimalber-2023-december-1-jei-valtozasanak-hatasai/
- 11.30-án végre megjelent a 2023. évi LXXXIII. törvény az egyes adótörvények módosításáról, amit szakemberként már nagyon vártam.
2023.12.01-jén pedig megünnepelhettük az első Magyar Vállalkozások napját, mely ezentúl minden év decemberének első pénteki napja lesz.
A héten nálam a fókusz 3 dologra irányul: a bérszámfejtés, a könyvelési díj értesítők kiküldése és elkezdem megszerkeszteni az adótörvény módosításról szóló tájékoztatómat.
Ezen felül kedden 17:30-tól a Könyvelde-Szakmai műhely FB csoportban lesz egy kerekasztal beszélgetés a minimálbér emelés decemberre vonatkozó hatásairól, melyen én is részt veszek.
Azt gondolom, egy újabb mozgalmas hét vár mindenkire, aki könyveléssel, bérszámfejtéssel foglalkozik.
Hasznosnak találta? Támogassa heti rendszerességű hírlevelem, hogy továbbra is értékes tartalmakat készíthessek Önöknek!